isijas

Bolovi i ukočenost u leđima najčešće su reumatske bolesti kod nas. Ove tegobe naročito su izražene u proleće, kada se udruže vlaga, toplo vreme i vetar. Bolovi i žiganja u krstima i nogama teraju one koje pate od ovih tegoba da se češće ogrću toplim prslucima, privijaju razne prirodne obloge i da se, po običaju, kljukaju lekovima protiv bolova. Na sreću, polovina onih koje s vremena na vreme "preseku" leđa oporave se nakon nedelju dana. Bolove u krstima koje najčešće prati žiganje duž noge, stručnjaci nazivaju lumbalnim sindromom, koji je u narodu poznatiji kao išijas. 

Bol se javlja naglo i iznenada, obično nakon nezgodnog položaja, ili podizanja tereta. On je, međutim, samo posledica višemesečnog, čak i dugogodišnjeg "trošenja" delova kičme - kaže u intervjuu za "Novosti" profesor dr Nemanja Damjanov, direktor Instituta za reumatologiju u Beogradu. - Većina, baš tada, kad se jave prvi bolovi prave najveću grešku tako što odmah legnu u krevet. Ležanje i nekretanje u tom trenutku još više može da naškodi, jer opušta i slabi mišiće i dozvoljava da se kičma i dalje pokreće nepravilno.
 
Bolovi i ukočenost u leđima najčešće su reumatske bolesti kod nas. Ove tegobe naročito su izražene u proleće, kada se udruže vlaga, toplo vreme i vetar. Bolovi i žiganja u krstima i nogama teraju one koje pate od ovih tegoba da se češće ogrću toplim prslucima, privijaju razne prirodne obloge i da se, po običaju, kljukaju lekovima protiv bolova. Na sreću, polovina onih koje s vremena na vreme "preseku" leđa oporave se nakon nedelju dana. Bolove u krstima koje najčešće prati žiganje duž noge, stručnjaci nazivaju lumbalnim sindromom, koji je u narodu poznatiji kao išijas. 

Bol se javlja naglo i iznenada, obično nakon nezgodnog položaja, ili podizanja tereta. On je, međutim, samo posledica višemesečnog, čak i dugogodišnjeg "trošenja" delova kičme - kaže u intervjuu za "Novosti" profesor dr Nemanja Damjanov, direktor Instituta za reumatologiju u Beogradu. - Većina, baš tada, kad se jave prvi bolovi prave najveću grešku tako što odmah legnu u krevet. Ležanje i nekretanje u tom trenutku još više može da naškodi, jer opušta i slabi mišiće i dozvoljava da se kičma i dalje pokreće nepravilno.

pa bolovi su tako stravicni da ni ne moze da se krece.ne znam kako misle da se ne lezi?
ja bih se sedam puta ponovo poradjala,samo da vise nemam onakve bolove
 
Molim dr, šta je to išijas, išijalgus...Kako i zbog čega nastaje,šta je uzrok, šta treba preduzeti, kako se i čime leči,kako se ponašati mislim na fizikalne terapije,banje...Imam nepodnošljive bolove i ukočnenost duž obe noge,a i specifične bolove u prstima, pa je teško hodati, sedeti,ustati... :cry: Hvala![/QUOTE

Isjaz je zapaljenje najveceg nerva u telu koji se odvaka od krsta i ide do kraja noge. Moze da dodje do zapaljenja tog nerva kad kicmeni prsljen pretisne nerv. Kicma moze da pretisne taj nerv zbog vise uzroka npr.krivina kicne, uvrnuo se prsljen, slabosti misica, porasla nova kost na prsljenu.

Najbolje je da se ide na magnetnu rezonancu kicme i tog predela da se vidi zasto je nastao problem. Moja preporuka za lecenje je da i kada se imaju bolovi da se ne miruje, vec da se rade vezbe za jacanje misica krsta. Najbolje je raditi vezbe na pilates lopti i u vodi. Banja je nezaobilazna u lecenju. U vecini slucajeva bolovi prolaze. Kod manjeg broja pacijenata tegobe se opet javljaju. Ako se bolovi cesto javljaju onda treba razmotriti hirusko lecenje.

Srecno.

dr. Igor.
 

Back
Top