Iskustva sa raznim OS

gost 94023

Ističe se
Poruka
2.527
Pa prvi put kada sam se uživo susreo sa kompom bejaše '95 godina kod ćaleta u firmi.Još su radili na DOS sistemima.Tada nisam imao pojma ni kako se koji deo kompa zove,a kamoli da dajem komande za otvaranje programa.Znam da mi je ćale puštao da igram neka milicijska kola koja jure kroz grad,i igra je stvarno bila extra...Moj komp nabavljam '99 i na njemu imam Windows '98.Uhodavao sam se polako tako da je moj komp išao jedno 3 puta na popravke...Kada sam skontao rad u Windowsu '98,odlazim 2000 kod keve u firmu gde su takođe bili DOS sistemi,a mašine im radile na 33 MHz...Najpre im instaliram VisiOn,koji je inače gotovo prvo GUI okruženje,a kasnije im instaliram najpre IBM TopView pa posle i Windows kec iz '85 godine koji je i ostao dok firma nije otišla u bankrot...2002.instaliram na mom kompu Windows Milennium i pribavljam za to vreme najnovije programe kako bi mi komp ostao u trendu pošto XP uzima maha...Polako počinjem da gubim bitku,jer izlaze Office 2003,Windows Media Player 10 i još nekolicina programa koja su zahtevala XP.2005.nabavljam nov komp sa XP koji me i danas služi hvala bogu...2006.drug mi daje da probam Linux Suse (sa kojim sam najpre zbog grafičkog dizajna bio oduševljen,ali zbog mogućnosti potučen)...2007.skidam Linux Puppy koji koristim za stari komp zbog filmova,a pri kraju te godine i Linux Mepis koji me je takođe razočarao.Na samom početku 2008.nabavljam eComStation Live CD (sledbenik OS/2) koji me je mogućnostima oduševio,ali izgledom i ne baš.Tokom 2008. nabavljam dosta softvera za njega i usavršavam znanje u radu sa tim sistemom.Kakva su vaša iskustva?
 
Heheee....
DOS + Win 3.11, Vrlo malo win 98, Windows XP
GNU/Linux. Gomilu distribucija. Bar 30-40 je proslo kroz moje ruke. Najduze su ostali Debian i Gentoo.
Sve vece varijante BSDa. FreeBSD je sistem kojim sam najzadovoljniji. Steta je NetBSD u krizi, dosta vremena sam ziveo sa njim.
Nekoliko distribucija OpenSolarisa. To je josuvek nedovrseno za svakodnevnu upotrebu, ali je Solaris odlicna stvar.
Nesto eksperimentalnih ili sitnih operativnih sistema. Uglavnom unix-like.
 
Da napomenem da sam imao i tu cast da se susretnem i kuckam na Windowsu 3.11,Win95,Kubuntu,ali ih nisam imao instaliranih na mojim dveju masinama...Windows NT 4.0 Workstation sam isprobao samo na Virtual PC,ali je glup sistem sa jako malo mogucnosti,cak manje i od Win95...
 
Početci!!!

MS DOS 6.22 + Windows 3.11 for workgorups, par meseci
Windows NT 4.0 Server, jako kratko, bio na nemačkom nisam se snalazio
Windows 95, oko godinu dana, dok nisam nabavio veći HDD, ustvari dva puta po 1 GB SCSI
Windows 95 OSR2 sa fat32 podrškom, koji sam instalirao zbog tih SCSI diskova
Widows 97 Memphis beta+radi probe, izgleda kao W98 ali bagovao strašno
Windows 98 dugo koristio, jedno dve i po godine
Windows 2000 Server, jako kratko pošto mi je bagovalo, nisam imao mašinu za njega
Windows XP SP1,SP2, SP3 ostao na njemu danas dan.nabavio prvu "jaču" mašinu K6 500 Mhz
Windows Vista na današnjem računaru, samo probao par sati, iznerviralo me hiljadu jedno zašto i klikćanje do sutra da sam siguran da nešto instaliram, dok nisam provalio gde se gasi, ne zainteresovan za njega vraćam se na XP SP3
Windows 7 instalirao kod drugara na njegovoj zverki sa nekim ultra džiži hard core quad procesorom

Linux Debian 3.01 sa sedam instalacionih diskova (da li mi je to putovanje bilo potrebno!? ;) njakanje dok nisam instalirao je bilo više nego strašno, pokretanje GUI preko startx komande, pokrenuo GUI ne radi miš. . . dok sam uspeo podesiti miša, trebalo mi je više dana, podesio oduševio se izgledom i on jadnik pukne. ..
Linux Slackware 9.x SLACK sam bez problema instalirao, video da izgled, vratio se XP
Linux Ububntu 6.04, 8.xx, Ubuntu CE probao oba zbog posla, pošto nisam moga instalirati štampač (drajvere za HP LJ 2010) probao PCLOS na kome su radili
Linux Mandriva/Mandrake 2007(koji ima upečatljivo najbolju programsku podršku na install DVD),2008/8.xx iz zeze
Linux PCLOS 2007,2009,2009.2 koji imam i koristim
 

Back
Top