Buridanov magarac

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Buridanov magarac je poslovično poznat magarac koji se nalazi između dva potpuno jednako udaljena plasta sena i, pošto nije u stanju da se odluči ni za jedan, on skapava od gladi. U psihologiji se uzima kao primer konflikta dvostrukog privlačenja, odnosno jake ambivalencije. Paradoks Buridanovog magarca je dobio ime po Žanu Buridanu, francuskom filozofu iz 14. veka.

Da li se neko od vas ponekad oseća kao Buridanov magarac? Ja se tako osećam poprilično često, zato sam i otvorio ovu temu.
 
prvo da cestitam laminatu na jednoj zdravoj temi...
konflikt dvostrukog privlačenja je jako intersantan ali ne vidim kako zamisljas da ga neko ima svakodnevno?

nije mi se nikad desilo da biram izmedju dvije dobre stvari, samo lose
ali uspjela sam da probijem trecu opciju tak' da se ne racuna
 
al ako mu staviš šargarepu na štap ispred njooške...garantovano će te slediti.....
То раде људски магарци, а прави магарци су можда паметнији. Сећам се једне реченице кад дон Хуан поводом нечега каже: веруј ми, ниједна животиња није тако глупа (као човек). То ми је било смешно.
 
gle, modroona...desbreti... ( :
mislio sam na te magarce u ljoodskoj koži........pa očigleno je da je čovek često glooplji......od magarca ili koze...da ne pominjemo pacove i svinje koji su vrlo inteligentne životinje...
 
Да, и ја сам чула да су свиње интелигентне (ко би рекао), а да су овце стварно глупе. Него да се вратимо у магарећу клупу:roll:.
 
u cara trojana kozje uši... ( : ........e, ma ša je bilo pitanje..kako donosimo odlooke i koliko je naša volja slobodna...pa time i odlooke motivisane ipravnim razmišljanjem......čime se mi rookovodimo.....kad imaš mnoštvo ponoođenog...onda valjda iskoostvo govori i usmerava izbor jednog od dva dobra...ako su džabe ponođeni......mislim onda ti hrane lakomost i pohlepu....pa je dobro biti oprezan...jer čim je nešto džabe...onda ti noode mačku u džaku...sve je to posedica jednog materijalizma....ali znaš ti kakvih ima divnih aootomobila.....il jahti.........kako ne biti magarac...ako imaš mogooćnosti...boodimo iskreni...zadovoljstvo nema cenu....
 
Што се тиче избора, постоје безначајни избори (који сапун од сто врста изабрати у самопослузи) на које само губимо драгоцено време, и постоје судбински избори (коју професију изабрати) на које би требало потрошити довољно времена, јер је опасно погрешити у овој врсти избора.

Ако губимо превише времена на бирање сапуна, нећемо стићи да размислимо о важнијим стварима.
 
Што се тиче избора, постоје безначајни избори (који сапун од сто врста изабрати у самопослузи) на које само губимо драгоцено време, и постоје судбински избори (коју професију изабрати) на које би требало потрошити довољно времена, јер је опасно погрешити у овој врсти избора.

Ако губимо превише времена на бирање сапуна, нећемо стићи да размислимо о важнијим стварима.

Да, али шта ако се неко истовремено сусретне са два значајна тј судбинска иѕбора која су у тоталној колизији?
 
Е, то је стварно фрка, а то се свакоме догоди бар неколико пута у животу. Имају Немци пословицу која каже: "У избору је мука". Не постоји генерално решење за све такве ситуације. Ја се одлучујем интуитивно, али интуиција мора да буде чиста (незагађена осећањима и разумом) да би правилно функционисала.

Можда би могло да помогне оно дон Хуаново питање: "Да ли овај пут има срца?". Треба се увек одлучити за пут са срцем, јер (ако ништа друго), тај пут нас "енергизује", то јест ако смо правилно изабрали свој пут, сам тај пут нас снабдева енергијом да изгурамо до краја.
 
pa ta kolizija pravi izbor prioriteta.......ne mogu da ti boodu podjednako važna dva dobra.. (osim u ekstremnim sitooacijama...npr majka-dva deteta...mada, pitanje je...)....onda ljoodi reagooju po trenootnom prioritetu...i zadovoljavanju onih najbližih potreba........
 
Па добро, али нажалост, дешава се. О томе се ради у филму "Софијин избор" (мајка која може да спаси само једно дете, и мора да изабере које ће да спаси а које да жртвује. Страшно).

Али тачно је да треба благовремено направити листу приоритета и то после дубоког и озбиљног размишљања и догвора са самим собом (да ли овај пут има срца?), јер су грешке у овој области веома скупе а почесто и непоправљиве. А у питању је живот, ништа мање.
 
Prvo,Buridan to nije rekao,vec su njegovi protivnici (dakle,protivnici njegove skolasticke filozofije) to izmislili,mislim, tu pricu o magarcu.Verovatno zato sto je on bio rektor pariskog Univerziteta 1327 (!) i sledece godine.
Drugo,ne mislim za sebe da sam magarac ! Eto. :)
 
Што се тиче избора...

"Para mi solo recorrer los caminos que tienen corazon, cualqer samino que tenga corazon. Por ahi yo recorro y launica prueba que vale es atrevasar todo su largo. Y par ahi yo recorro mirando, mirando, sin aliento."

--Don Huan Matus
 
Buridanov magarac je poslovično poznat magarac koji se nalazi između dva potpuno jednako udaljena plasta sena i, pošto nije u stanju da se odluči ni za jedan, on skapava od gladi. U psihologiji se uzima kao primer konflikta dvostrukog privlačenja, odnosno jake ambivalencije. Paradoks Buridanovog magarca je dobio ime po Žanu Buridanu, francuskom filozofu iz 14. veka.

Da li se neko od vas ponekad oseća kao Buridanov magarac? Ja se tako osećam poprilično često, zato sam i otvorio ovu temu.

Naravno, a kad mi se to dogodi, imam razvijen sopstveni sistem za izlaz iz dileme: malo zastanem, razmislim kratko, toliko da se uverim da su opcije za mene jednakih vrednosti i da mi ni jedna od njih neće doneti nepopravljivu štetu. Pa skočim, kao u hladnu reku, počnem da plivam, i ubrzo prestanem da osećam hladnoću vode i počnem da uživam. Što će reći - prestanem da razmišljam o neizabranoj opciji, i živim dalje.
 
Buridanov magarac je poslovično poznat magarac koji se nalazi između dva potpuno jednako udaljena plasta sena i, pošto nije u stanju da se odluči ni za jedan, on skapava od gladi. U psihologiji se uzima kao primer konflikta dvostrukog privlačenja, odnosno jake ambivalencije. Paradoks Buridanovog magarca je dobio ime po Žanu Buridanu, francuskom filozofu iz 14. veka.

Da li se neko od vas ponekad oseća kao Buridanov magarac? Ja se tako osećam poprilično često, zato sam i otvorio ovu temu.


Hindu filosofija :

Evolucija uma :

1. inertan um

2. rastrzan um

3. oscilirajuci um

4. usredsredjen um

5. kontrolisan um
 

Back
Top