niski specijaliteti :):)

proka

Legenda
Poruka
57.100
zadnjih par nedelja sam u vise navrata boravio u vasem lepom gradu. posebno su mi se dopale "mehane" koje su imale na jelovniku stara originalna srpska/niska jela......kao napr ovciji cevap, trljanica i sl

i eto ideje za temu:
niski specijaliteti :):)

znate li neki recept za originalno domace jelo ???

ja sam jedan recept nasao na portalu nisa i ovde ga prenosim :::

Nišlijski kuvar | recepti

SALATA BREZ RUKAVI

Ovuj su salatu stare babe preporučuvale prelikom letnjih obžderavanja, kakoj si nebi došlo do popadanje unesves. A evo koje će vi namernice ustrebaju, ako se nameračite na pravenje od istu:

• ¼ od glavicu od kupus
• 2 shangarepe
• Sol
• Med od pčelu
• Senf
• Ulje od maslinku
• Sirće od jabuku
• Crn lukac
• Susam (prepečhen)
• Suncokret
• Golica (al ovoj ne škaklja)

Sve si toj pomešate i jedete ko salatu. Sa zdravlje.


SAD JE NA VAS RED :):)
 
Jao niski specijalitet XXL TOST made in barakica ispred tehnickih srednjih skola, pre neki dan vracam se ja sa fakulteta i vidim jedan momcic drzi u rukama ooogroman tost, slatko sam se ismejala kad sam videla tost velicine njegove glave (malo preterujem, ali to samo da bi vam docarala velicinu tosta)
 
HOBOTNICA NA NISKI NACIN

Sastojci:
- 1 omanje prase (do 15 kg )
- 1 veca hobotnica (cca 2 kg )
- 1 kg krompira.
- tamno pivo
- so

Priprema:

Dok se prasence zalivano tamnim pivom, vrti na raznju, hobotnica se kuva sa krompirima u puno vode i posoljeno. Kad je hobotnica gotova, a prase ispeceno,
izvade se krompiri, voda prolije, a hobotnica baci mackama i kerovima, da ne smetaju za vreme mezetluka.

Prase servirati uz hladno pivo i spricer.
 
Kako specijaliteti mogu da budu "turski" ako sadrze svinjetinu???

Pa osim cevapa (a i oni mogu da sadrze deo svinjetine), kompet leskovacki (i niski) rostilj je SVINJSKI, jel da?

Hm... U pravu si. Ali čiji je onda ćevap (kebab)? Ja sam mislio da je turski. Niški sigurno nije. Za kompletni roštilj sam mislio da je turski, a i za burek.
Možda su Turci pravili i prave roštilj od nekog drugog mesa, a mi smo se dosetili da koristimo i svinjsko.
 
Kebab je slicnije onom sta mi zovemo "raznjici"... mada ime cevap direktno potice od nje.

Pljeskavica Leskovacka i McDonalds su sustinski isti: mleveno meso, zacini...
Prakticno, razliciti su kao nebo i zemlja.
Niski burek i grcki burekos... i arapski "kako li mu je ime" burek su u osnovi isti a ukusi i nacin spremanja su veoma razliciti.

Daklen... mCdonalds je "americka pljeskavica" it tako to... kao sto je na isti nacin burek Niski.
 
A jel moze jedna "salatica" po receptu moje odavno pokojne babe ali samo za one koji ne padaju u nesvest od samog pominjanja belog luka.
5-6 suvih paprika sa "venca"(nize)
malo belog luka-do pola glavice
rasol (rasolnica po niski)
pa da krenemo:
paprika se onako suva dodatno ispece na sporetu (ringli ili rostilju a ko nema moze i upaljac za cigarete) da postane suva i da se drobi rukama.Luka se sto vise "istuca" ( ne da se drobi onom masinicom) u drvenom avanu.Sada se to lepo izmesa i ostavi neki minut da paprika "povuce" na luka tj. da se dobro "usmrdi" ili ti umirise.Posle 10-ak se lepo zalije rasolom (gustina po zelji ) ali po meni je bolje da ispadne kao supa,
OVO je idealan zimski recept za "dan posle" i mnogo je bolji od bilo kakvih brufena i analgina a deluje skoro trenutno a posle ajde opet Jovo-nanovo.
Pozdrav
A da zaboravih i paprika dobro izdrobi rukama sto sitnije to bolje
 
Poslednja izmena:
Janjetina ispod sača. Ne znam da li je to niški ili uopšte južnosrbijanski specijalitet, ali čiji god da je, mnogo je dobar.:). Belmuž je svrljški specijalitet, Svrljig je tu blizo, pa može i to. Mada ja to nisam nikada probala. E, da teleća glava i teleći repovi. Ima jedno kafanče tu u blizini Banovine, koje je poznato po pripremi ova dva specijaliteta. Ko zna za nju, čim dođe poslovno u Niš, traži da ide tamo. Eh, sve laka, dijetalna hrana.
 
HOBOTNICA NA NISKI NACIN

Sastojci:
- 1 omanje prase (do 15 kg )
- 1 veca hobotnica (cca 2 kg )
- 1 kg krompira.
- tamno pivo
- so

Priprema:

Dok se prasence zalivano tamnim pivom, vrti na raznju, hobotnica se kuva sa krompirima u puno vode i posoljeno. Kad je hobotnica gotova, a prase ispeceno,
izvade se krompiri, voda prolije, a hobotnica baci mackama i kerovima, da ne smetaju za vreme mezetluka.

Prase servirati uz hladno pivo i spricer.

:hahaha::rotf::rotf:
 
Bugarska snežanka

Ovo je hladna osvežavajuća salata nalik na tarator. Istina svojataju je i Bugari kao Snežanku
Iseckati na sitne kocke par krastavaca (može i neljuštenih, dekorativnije je).
Posoliti i ostaviti 2-3 sata da puste vodu.
Pomešati jednu pavlaku i jedno kiselo mleko, staviti u širu posudu i prekriti gazom.
Cediti gazu na pola sata, jedno 5-6 puta.
Oceditit krastavac,
umešati oceđeno mleko i
dodati jednu veliku kašiku majoneza.
Začiniti belim lukom.
Do služenja držati prekrivenu krpom da bi upila preostalu vodu.
 
Moravska salata

Pečene paprike (crvene) seckane na kockice (po meni obavezno ljute, ali ne mari i ako nisu )
Paradajz seckan na kockice
beli luk (sitno, sitno seckan ili gnječen u avan s tučak)
ulje (obilato, nese štedi na isto)
so (a toj što više, ko će misli na pritisak)
peršun sitno seckan (kuj ga ne voli nega ga sklanja)
dobro ohladiti i služiti
 

Back
Top