Konačni rezultati izbora u Crnoj Gori

Vujanović ubjedljiv u 12 opština

Novi i dosadašnji predsjednik Crne Gore Filip Vujanović ostvario je prekjuče ubjedljivu natpolovičnu većinu u 12 opština, a u svim ostalim opštinama pojedinačno je imao najviše glasova, osim u Plužinama.

Štampa piše da su, prema podacima o rezultatima predsjedničkih izbora koji su juče stigli iz opštinskih izbornih komisija, trojica opozicionih kandidata Andrija Mandić, Nebojša Medojević i Srđan Milić zajedno bili jači od kandidata DPS u 9 opština Podgorici, Herceg Novom, Pljevljima, Kotoru, Andrijevici, Žabljaku, Kolašinu, Mojkovcu i Plužinama.

Preliminarni rezultati izbora Državne izborne komisije pokazuju da je Vujanović dobio 171,118 glasova ili 51,89 odsto, Mandić 64.473 ili 19,55 odsto, Medojević 54.874 ili 16,64 odsto, a Milić 39.316 ili 11,92 odsto.

Od ukupno upisanih 490.412 glasača, na birališta je u nedjelju izašlo njih 68,2 odsto.
U odnosu na parlamentarne izbore 10. septembra, Vujanović je dobio oko 6.000 glasova više od DPS-SDP koalicije. Mandića je zaokružilo oko 14.000 glasača više nego Srpsku listu prije godinu i po, dok je Medojević popravio rezultat PzP-a za nešto manje od 11.000 glasova. Milić je za oko 8.000 slabiji od rezultata koalicije SNP-NS-DSS.

U odnosu na prošle predsjedničke izbore 11. maja 2003. Vujanović je osvojio oko 31.000 glasova više.

Najdominantniji je bio u Rožajama gdje mu je povjerenje dalo 77,8 odsto Rožajaca, zatim u Plavu (69,99%), Ulcinju (66,7%), Budvi (66,02%), Cetinju (63,8%)... Mnogo slabije je prošao u Plužinama (26,64%), Herceg Novom (34,1%) i Pljevljima (37,1%).
Lider Srpske liste Andrija Mandić je najveće skokove zabilježio u Herceg Novom i Pljevljima (30%), dok je najlošije prošao u Rožajama (1,25%), Ulcinju(4,25%), Cetinju (4,65%) i Plavu (7,5%).

I predsjednik SNP-a Srđan Milić je imao slične rezultate u Ulcinju i na Cetinju, a ispod prosjeka je prošao i u Baru (7,8%), Budvi (7,95%), Plavu (9,11%)... Zato je Milić bio najpopularniji u Plužinama (33,36%), a značajne simpatije ima i u Andrijevici (29,77%), Žabljaku (26,4%), Mojkovcu (25,3%)...

Vođu PzP-a Nebojšu Medojevića najviše su glasali Ulcinjani (25,08%), Barani (20,05%), Tivćani (20,6%), Podgoričani i Rožajci (19,6%) ... Najmanje su mu bili naklonjeni Šavničani (3,67%), Plužinjani (7,47%), Žabljačani (7,56%)...

Hercegnovljani su u nedjelju imali različite aršine prilikom glasanja za odbornike u lokalnom parlamentu i za predsjednika države.

Na izborima za lokalni parlament, SNP je, sa 12 mandata, bio daleko jači od Srpske liste koja je dobila pet mjesta, ali je zato 30,14 odsto Novljana smatralo da lider Srpske liste Andrija Mandić zaslužuje da bude predsjednik, a upola manje 16,7 odsto je mislilo da je predsjednik SNP-a Srđan Milić bolji kandidat.
 
A znam...
Ja sam ...ajde josh uvijek u LP-u, i u vrlo dobrim odnosma sa Mikom.
Ali nesto ne stima posljednjih mjeseci... Mislim da se cenzus za ulazak u Skupstinu nece ispuniti na nekim sljedecim izborima. Uglavnom, chlanstvo je preslo u PzP, sa kojima sam u dobrim odnosima.
Naravno svugdje (u svim partijama) ima dobrih i po nesto pametnih ljudi - mojih dobrih drugova i prijatelja.
 

Back
Top