MONTAZNE KUCE-iskustva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hvala ti na odgovoru. Ti majstori iz Azanje, da li je to neka firma ili si ih angažovao ovako, kao slobodne strelce? Što se tiče lokalnog tržišta i ponude dosta sam analizirao, čak sam gledao i godišnje bilanse firmi i mogu ti reći da svega tri firme zaista posluju, ostalo je ili fiktivno ili novo-registrovano ili brisano iz registra preduzeće/radnja. Kako god im sajtovi pompezno delovali mnogi od njih nemaju nikakav godišnji promet ili tako mali da je to neodrživo, najčešće imaju 0 ili jednog zaposlenog... Što će reći ili su teški crnjaci, ili nemaju posla ni da prežive. Ove tvoje Kuća mont nisam mogao da proverim jer na sajtu nemaju tačan naziv preduzeća/radnje ili neki drugi podatak po kome bih mogao da im uđem u trag (matični broj, PIB), a po tom nazivu "Kuća mont" ne postoji ni jedno privredno društvo/preduzetnik na teritoriji grada Beograda. Da li si razmatrao Intal iz Milića kada si se opredeljivao? Koliko sam uspeo da pročitam ono što oni nude je poprilično up-to-date sa aktuelnim standardima u montažnoj gradnji, rade po principu kao Marles, čak sam čitao da i rade za Marles, a da Slovenci samo dodaju svoje znamenje, velika su firma, ulistani su na berzi, postoje već 50-ak godina. Prisutni su na svim tržištima ex yu (osim Makedonije) i vidim da ih čak i braća Hrvati hvale. A povrh svega modeli su im poprilično lepi, nisu od pre 20-30 godina kao ivanjičke. I što je najbitnije nisu (bitno) skuplji od ovih naših kvazi stručnjaka. Jedini je problem što ih zastupaju dve firme kod nas, jedna iz NS (koja ima mizeran promet i registrovana je 2009.), a dok je druga iz BG-a i koja je jedna od one tri koje rade, ali su im informacije jako šture vezano za montažne kuće, toliko šture da nemaju ni cene na sajtu.
 
Hvala ti na odgovoru. Ti majstori iz Azanje, da li je to neka firma ili si ih angažovao ovako, kao slobodne strelce? Što se tiče lokalnog tržišta i ponude dosta sam analizirao, čak sam gledao i godišnje bilanse firmi i mogu ti reći da svega tri firme zaista posluju, ostalo je ili fiktivno ili novo-registrovano ili brisano iz registra preduzeće/radnja. Kako god im sajtovi pompezno delovali mnogi od njih nemaju nikakav godišnji promet ili tako mali da je to neodrživo, najčešće imaju 0 ili jednog zaposlenog... Što će reći ili su teški crnjaci, ili nemaju posla ni da prežive. Ove tvoje Kuća mont nisam mogao da proverim jer na sajtu nemaju tačan naziv preduzeća/radnje ili neki drugi podatak po kome bih mogao da im uđem u trag (matični broj, PIB), a po tom nazivu "Kuća mont" ne postoji ni jedno privredno društvo/preduzetnik na teritoriji grada Beograda. Da li si razmatrao Intal iz Milića kada si se opredeljivao? Koliko sam uspeo da pročitam ono što oni nude je poprilično up-to-date sa aktuelnim standardima u montažnoj gradnji, rade po principu kao Marles, čak sam čitao da i rade za Marles, a da Slovenci samo dodaju svoje znamenje, velika su firma, ulistani su na berzi, postoje već 50-ak godina. Prisutni su na svim tržištima ex yu (osim Makedonije) i vidim da ih čak i braća Hrvati hvale. A povrh svega modeli su im poprilično lepi, nisu od pre 20-30 godina kao ivanjičke. I što je najbitnije nisu (bitno) skuplji od ovih naših kvazi stručnjaka. Jedini je problem što ih zastupaju dve firme kod nas, jedna iz NS (koja ima mizeran promet i registrovana je 2009.), a dok je druga iz BG-a i koja je jedna od one tri koje rade, ali su im informacije jako šture vezano za montažne kuće, toliko šture da nemaju ni cene na sajtu.

Vidi ovako, sve ove nazovi nase firme, su potekle iz ivanjicke fabrike, i na jako cudan nacin, nekada su bili nekakvi podizvodjaci, ili pomocni radnici i posle nekog vremena su se drznuli i poceli svoj biznis, e sad, briga njih za termiku, statiku i tako te stvari, jedino ih zanima profit i zapocinjanje posla na vise mesta, to moze ali ako imas ozbiljnu firmu, sa dosta zaposlenih, a oni nalaze neku studentariju, koji su u najboljem slucaju gledali neku emisiju kupi, sredi, prodaj i jedino sto su naucili da gradjevinac moze da nosi cvikere za sunce na gradjevini ili pokupi radnike kod vuka i slicnih lokacija za pomocnike, koji pri tome nemaju nikakve veze sa gradjevinom nego su otali bez posla, pa se na ovaj nacin prehranjuju ili pak varijanta azanja, gde masinac postavlja krov... realno nista neces ti uraditi gledajuci njihove balanse ionako su lazni, ovi drugi ih i nemaju, opet sa druge strane niko od njih u ovom trenutku i nema posla. hocu da kazem, moras da znas sta tacno hoces, moja ideja je bila: najsivlja faza, a ostalo cu sam, obzirom da me interesuje ta sfera, odabrao sam ovg indijanca zato sto je iz bg-da, pokusavao sam i nesto sa jefticem, ali srecom nisam zato sto sam procitao jako ruzna iskustva sa njim ovde na forumu, a i cuo sam price ljudi koji su radili za njega, izradio ih za pare, ovoj gospodji na prvim stranama apsolutno verujem kako je stradala sa njim, i zato sto ima neke standarde slicne marles tehnologiji ili je kasnije moguce lako to dograditi, e sad stradao sam zato sto nisam ocekivao da nece moci da slozi osnovu kuce, a onda kada i on nije mogao vise da vrda sam je doveo tu ekipu iz azanje da mu vade kestenje iz vatre, kasnije sam ih angazovao za postavku crepa, gipsa... od njih sam dobio epitet cepidlake i picajzle... kako vidmi ti bi hteo varijantu kljuc u ruke i pre toga ugovor, pa posao, e za tako nesto ce ti trebati neki sef gradjevine koji ima iskustva sa montaznim kucama i nekvalifikovanom radnom snagom, nikako tipski ugovor, i naravno penali, tacno definisan za kasnjenje i taj sef da ga platis da drezdi i kontrolide ih, u suprotnom izgubices tonu zivaca, sto se tice firme intal, gledao sam i njih, ali pomisao oni su iz RS, oce li biti carine, ko ce ih nahvatati... to me je odbilo; a kako vidim oni se nesto bitno ne razlikuju od ostalih, iskreno sada kada bih morao ponovo da pravim montaznu, uradio bih sledece: nasao bih proverene tesare koji hoce da rade MK, preracunao koliko gradje mi treba i koja dimenzija, narucio bih je i sa tim ljudima odradio to bez problema, naravno pre toga odabrao kucu, imas dobrih na prodom.sk, angazovao arhitektu da precrta, i prosao daleko jeftinije nego sto oni nude preko sajta, verujem 50%.
 
Uh, još puno tema otvorenih. Meni je najmanji problem za arhitektu, pošto mi je žena arhitekta, ali mi je mnogo veći problem koga da angažujem da izvede projekat, a da nemam probleme sa njim. Što se bilansa tiče, tu si u pravu da mogu da se šteluju, ali i to se vidi, kada imaš promet od preko milion evra godišnje koliko god da šteluješ ne možeš da našteluješ sa 0 evra na milion, tako da je to ipak neki pokazatelj da li neka firma radi i kako. S obzirom da i sam imam privatnu firmu, to je jedan od prvih pokazatalja da li sa nekim treba raditi ili ne. To je, kako bih rekao, prva linija odbrane, a tek posle toga se gledaju druge stvari. Što se Intala tiče, tu nema carine, samo dažbina carinske evidencije koja je 1% i to samo na građu, što izađe od 40-70€ u zavisnosti od veličine kuće. U svakom slučaju, tvoje iskustvo mi je samo potvrdilo moju pretpostavku da je teško naći dobrog izvođača. Iskreno, voleo bih varijantu ključ u ruke, ali ako bih morao da biram između kvalitetne "Roh bau" verzije pa da posle toga sam završavam i kompromisne ključ-u-ruke varijante, pre bih se odlučio za kvalitetnu "Roh bau". Ali to i jeste pitanje, ko trenutno nudi kvalitetnu "Roh bau" gradnju koja je up-to-date sa savremenom gradnjom.
 
Drveni ram 160 x80mm
OSB 5 ploce 12mm
Mineralna vuna 160 mm
PE Folija 0,2 mm
Gips kartonska ploča 12.5 mm
Stiropor 80 mm
Mislim da ovo zadovoljava Roh bau kvalitet. Trenutno takvu kucu pravim u Cacku. Ima tu jos mnogo detalja. Ako te nesto konkretno zanima pisi na pm
 
Drveni ram 160 x80mm
OSB 5 ploce 12mm
Mineralna vuna 160 mm
PE Folija 0,2 mm
Gips kartonska ploča 12.5 mm
Stiropor 80 mm
Mislim da ovo zadovoljava Roh bau kvalitet. Trenutno takvu kucu pravim u Cacku. Ima tu jos mnogo detalja. Ako te nesto konkretno zanima pisi na pm



daj nam jos malo detalja, kako sklapas ramove, kakva je krovna konstrukcija, koja je firma u pitanju, neke cene...
 
Drveni ram 160 x80mm
OSB 5 ploce 12mm
Mineralna vuna 160 mm
PE Folija 0,2 mm
Gips kartonska ploča 12.5 mm
Stiropor 80 mm
Mislim da ovo zadovoljava Roh bau kvalitet. Trenutno takvu kucu pravim u Cacku. Ima tu jos mnogo detalja. Ako te nesto konkretno zanima pisi na pm


Ne zadovoljava, pretpostavljam da je stiropor (tih 80mm) spoljna izolacija sto govori da je "kriticna tacka" negde bas u toj izolaciji staklene vune:neutral:.
Koliko je rastojanje drvenih ramova?
Na cemu su srafljene GKP-e?
 
NIje jos firma ali se nadam da ce biti. Pravim prijatelju kucu pa se nadam da cu posle toga naleteti na jos nekog "naivnog" da pravim jos neku. A mozda i ovde naletim na nekoga zainteresovanog. Ja sam jedan od tih,sto je navedeno u nekom predjasnjem postu,da je radio za neku firmu pa misli da sve zna i pokusava da napravi nesto sam.
Trudim se da sve bude kvalitetno i nesto razlicito od ostalih. Mada i kod nas ima svega tako da je tesko i razlikovati se toliko.
Krov je resetkasti LKW nosac.
Gips na zidove ide na OSB ploce a na plafone na profile,a u plafone 20cm vune.
Rostilj je,ako mislis u zidovima,na 62,5cm osovinski.
Ako si u prolazu kroz Cacak javi se,pa svrati da pogledas kako izgleda.
 
NIje jos firma ali se nadam da ce biti. Pravim prijatelju kucu pa se nadam da cu posle toga naleteti na jos nekog "naivnog" da pravim jos neku. A mozda i ovde naletim na nekoga zainteresovanog. Ja sam jedan od tih,sto je navedeno u nekom predjasnjem postu,da je radio za neku firmu pa misli da sve zna i pokusava da napravi nesto sam.
Trudim se da sve bude kvalitetno i nesto razlicito od ostalih. Mada i kod nas ima svega tako da je tesko i razlikovati se toliko.
Krov je resetkasti LKW nosac.
Gips na zidove ide na OSB ploce a na plafone na profile,a u plafone 20cm vune.
Rostilj je,ako mislis u zidovima,na 62,5cm osovinski.
Ako si u prolazu kroz Cacak javi se,pa svrati da pogledas kako izgleda.

Ja imam bolji predlog, ako dodjes do Stuttgarta, mozes biti moj gost, pokazacu ti u Institutu gde pravis gresku i posledice te greske za par decenija kao i pravilno gradjenje istih sa stecenim iskustvom iz prakse i greskama nastalim i otklonjenim u zadnjih sest decenija:D. Naravno, postoji citavo "naselje" takvih kuca od vodecih domacih i stranih proizvodjaca koji se mogu posetiti i videti.
Mozda za novu godinu dodjem i do GM-a a to je blizu Cacka i vidim pionirov rad. Inace, konstrukciju koju koristis je dovoljno staticki stabilna za dizanje i jos kog sprata:D.
 
Slobodno daj neki savet. Ja nisam od onih koji sve znaju i u sve se razumeju.Ako me vetar ponovo nanese u tom pravcu onda svracam da vidim kako se tamo radi.
Ja se trudim da bude sto kvalitetnije i u korak sa novim tehnologijama,ali sve to za sobom povlaci i cenu. A kod nas te svi prvo pitaju koliko to kosta,barem oni ljuda sa kojima sam se sretao. I ne dodjes do onoga sta se sve dobija za tu cenu a dobijes odgovor da je skupo. Siguran sam da ce i kod nas doci zapadni standardi gde se vise paznje obraca na ustedu energije,gde se za malo vise ulozenih para na startu dobija mnogo na duzi period.
 
Ja imam bolji predlog, ako dodjes do Stuttgarta, mozes biti moj gost, pokazacu ti u Institutu gde pravis gresku i posledice te greske za par decenija kao i pravilno gradjenje istih sa stecenim iskustvom iz prakse i greskama nastalim i otklonjenim u zadnjih sest decenija:D. Naravno, postoji citavo "naselje" takvih kuca od vodecih domacih i stranih proizvodjaca koji se mogu posetiti i videti.
Mozda za novu godinu dodjem i do GM-a a to je blizu Cacka i vidim pionirov rad. Inace, konstrukciju koju koristis je dovoljno staticki stabilna za dizanje i jos kog sprata:D.

tibi,

mogao bi ovako preko foruma, malo da sugerises koje su najcesce greske prilikom izgradnje MK i kakve su posledice. prosledi i neku sliku, ako vec imas pristup tim lose odradjenim kucama,

pozdrav,
 
Ja imam bolji predlog, ako dodjes do Stuttgarta, mozes biti moj gost, pokazacu ti u Institutu gde pravis gresku i posledice te greske za par decenija kao i pravilno gradjenje istih sa stecenim iskustvom iz prakse i greskama nastalim i otklonjenim u zadnjih sest decenija:D. Naravno, postoji citavo "naselje" takvih kuca od vodecih domacih i stranih proizvodjaca koji se mogu posetiti i videti.
Mozda za novu godinu dodjem i do GM-a a to je blizu Cacka i vidim pionirov rad. Inace, konstrukciju koju koristis je dovoljno staticki stabilna za dizanje i jos kog sprata:D.

tibi, da li si imao iskustva ili saznanja o Intalu iz Milića? Kakva je njihova tehnologija izgradnje.
 
tibi, da li si imao iskustva ili saznanja o Intalu iz Milića? Kakva je njihova tehnologija izgradnje.

Pogledao sam njihovu "stranicu" i video:neutral:, sklon sam uzdrzavanju od komentara. U svakom slucaju, takva gradnja u Nemackoj je jos bila prisutna do sredine osamdesetih, danas smo daleko dalje sa iskustvima a i norme nalazu mnogo vise. Za jednu zgradu koja treba da ispunjava uslove danasnjih saznanja i bar bliske buducnosti, nije na tom nivou.
Naravno, sve kosta a firme na Balkanu su se prilagodile trzisnim financijskim mogucnostima.
 
Pa dobro, jasno je meni da Intal nije Nemački proizvođač, ali ni ja ne živim u Nemačkoj već u Srbiji (a Intal iako nije srpski proizvođač može da se kupi u Srbiji). Da preformulišem pitanje, da li postoji neki proizvođač u Srbiji koji je pouzdan, a izrađuje objekte tehnologijom koja je naprednija u odnosu na Ivanjičke kuće? Dakle, ta tehnologija ne mora biti up-to-date sa aktuelnom tehnologijom na Zapadu, ali da nije baš ni Ivanjička od pre 30 godina sa debljinom zida od 15cm i šper pločom kao okosnicom izrade. Pod pouzdanim mislim na firmu koja će uraditi to što su ugovorili u dogovorenim rokovima i da firma postoji duže od vremena potrebnog za izgradnju jedne kuće.
 
Pa, nije baš tako. Ja sam imao razna iskustva, ali sam na kraju našao dva ozbiljna i jednog manje ozbiljnog izvođača i izabrao jednog od njih za našu kuću. No, pošto je tek napravljen dogovor, a kuća se pravi na proleće, ne želim da garantujem ni za koga.
No, ono što sam ja uspeo jeste da se, bez većih problema, dogovorim oko izgradnje po našem projektu, povećam izolaciju (demit sa 5 na 10 cm), stavim drugačije prozore i sl. Sve se može dogovoriti, uz doplatu, naravno. Ima šta ide u osnovnu cenu, ali sve što sam ja hteo smo se dogovorili bez ikakvih problema. I uz to, u ugovoru smo stavili da je garancija 15 godina na građevinske radove i 2 godine na ostale radove (struja, voda, grejanje i sl.). Ako nekg interesuje, neka mi se javi na pp ili direktno na mihic@ff.uns.ac.rs. Ponavljam, ne znam kako će sve na kraju ispasti, ali se može dogovoriti ako čovek zna šta radi.

ajd, sa srecom, svi ti dogovori sjajno izgledaju sad, pisaces na prolece. Kolki avans uzimaju? Jeste li definisali penale na kasnjenje? Kakav je presek i konstrukcija zida, zanemari stiropor?
 
Iskreno, mislim da ne postoji. Dve firme, koje su nudile u samom startu malo kvalitetnije zidove, ispostavilo se da su goli prevaranti, gospodja sa pocetka foruma je prenela iskustva sa Jevticen, ja sa Kucamontom, ovi ostali svi do jednog nude ivanjicku tehnologiju,ako im trazis nesto jacu izolaciju, pokusavaju da te odbiju zato sto kupuju proizvode od ivanjice, a nemaju para da rade svoju proizvodnju, ovako uzmu rabat i super zadovoljni, a narocito sada kada je sve stalo, a tek sledece godine ce da stoji kako stvari stoje. Moj savet koji sam ti vec pisao, uzmes marles tehnologiju, kupujes sam materijal, angazujes 2-3 iskusna tesara i zavrsis posao bez ovih indijanaca i sto je najvaznije budes zadovoljan poslom. A sto se tice Tibi-a, mislim da on nema veze sa montaznim kucama,

pozdrav.

Ovakva tvrdnja verovatno ima osnove:neutral:, bilo bi lepo i...navesti ih:D
 
ajd, sa srecom, svi ti dogovori sjajno izgledaju sad, pisaces na prolece. Kolki avans uzimaju? Jeste li definisali penale na kasnjenje? Kakav je presek i konstrukcija zida, zanemari stiropor?

Pare idu 60% 7 dana pre početka gradnje, 30% kada se kuća stavi pod krov i 10% pri prijemu objekta, odnosno na kraju kada se sve pregleda i dobije ključ. Znam da nije idealno, ali gde god sam gledao niko ne daje mnogo povoljnije uslove. Neki čak traže 50% pri potpisivanju ugovora i 50% po donošenju materijala na gradilište ?! Dakle, sve platiš, a izgradnja tek počninje.
Penale još nismo definisali, ali hvala na podsećanju, to svakako ubacujem u ugovor. U ugovoru piše da je izvođač obavezan da završi posao za 100 radnih dana.
Za zid, dajem iz opisa radova:
"Sastoji se od čvrste drvene konstrukcije ( 5x12 cm) obložene sa spoljne strane OSB pločama (d=12.5 mm), sa termo izolacijom od mineralne vune (d=10 cm) između konstrukcije i parnom branom. Sa spoljne strane vrši se ugradnja dodatne izolacije od 17 gr. stiropora (d=5 cm) sa svim potrebnim materijalom za „Demit“ fasadu (lepak,mrežica, glet masa, završni sloj (belo).
Sa unutrašnje strane se postavljaju Knauf gipskartonske ploče (d= 12,5 mm) sa bandažiranjem spojeva i završnim bojenjem (belo)."
Mi smo umesto 5 cm tražili 10 cm i ono što nije baš dobro sročeno (a sada vidim pa ću tražiti da ispravi) jeste da OSB ploče idu sa obe strane konstrukcije. Ukupna debljina zida sa 10 cm stiropora bude 26 cm. Redovna je 21 cm.
 
http://www.danhaus.de/haeuser-grundrisse/westerland/video.html
Evo jednog Nemacko-Danskog proizvodjaca montaznih kuca. Steta sto je video na Nemackom:sad2:

@nekac29
Iz godina kada se dokazujemo, odavno sam ja izasao:D, ko je trazio PP-om savet od mene, dobio je.
Moras znati da je javna kritika pojedinih proizvodjaca kaznjiva a i slike se smeju samo postaviti ako ih dozvoli vlasnik. Naravno, kod nas se puno toga radi sto je kaznjivo.
Nadam se da ce u dogledno vreme i kod nas postojati propisi slicni EU-propisima kao i stroga kontrola izvodjenja radova. Profitirace od toga sigurno celo drustvo.
 
Poslednja izmena:
Pare idu 60% 7 dana pre početka gradnje, 30% kada se kuća stavi pod krov i 10% pri prijemu objekta, odnosno na kraju kada se sve pregleda i dobije ključ. Znam da nije idealno, ali gde god sam gledao niko ne daje mnogo povoljnije uslove. Neki čak traže 50% pri potpisivanju ugovora i 50% po donošenju materijala na gradilište ?! Dakle, sve platiš, a izgradnja tek počninje.
Penale još nismo definisali, ali hvala na podsećanju, to svakako ubacujem u ugovor. U ugovoru piše da je izvođač obavezan da završi posao za 100 radnih dana.
Za zid, dajem iz opisa radova:
"Sastoji se od čvrste drvene konstrukcije ( 5x12 cm) obložene sa spoljne strane OSB pločama (d=12.5 mm), sa termo izolacijom od mineralne vune (d=10 cm) između konstrukcije i parnom branom. Sa spoljne strane vrši se ugradnja dodatne izolacije od 17 gr. stiropora (d=5 cm) sa svim potrebnim materijalom za „Demit“ fasadu (lepak,mrežica, glet masa, završni sloj (belo).
Sa unutrašnje strane se postavljaju Knauf gipskartonske ploče (d= 12,5 mm) sa bandažiranjem spojeva i završnim bojenjem (belo)."
Mi smo umesto 5 cm tražili 10 cm i ono što nije baš dobro sročeno (a sada vidim pa ću tražiti da ispravi) jeste da OSB ploče idu sa obe strane konstrukcije. Ukupna debljina zida sa 10 cm stiropora bude 26 cm. Redovna je 21 cm.

Nadam se da i tih 60%, koje planiras da das kao avans, da si pametno podelio na sivu fazu i zavrsne radove, ako pravis kucu od 100m2, siva faza 100e/m2*100=10k e, znaci das 6k e, a pre toga definises koliko dana je rok za izgradnju, i cekas da zavrse, kasne, zna se sta ih ceka, recimo dan kasnjenja 50e, kad zavrse isplata ostatka, sledeca etapa crep... i tako do kraja, mada moje misljenje da je 60% previse, 30% plafon. jer lako je uzeti tudje pare i sa njima raditi kucu, slozices se da je njemu dovoljno tih 60% da zavrsi sve, ovih 40% je cista zarada, tako da svako od ovih nasih izvodjaca radi sa tudjim novcem.

ako uzmes i preracunas, ulozena kolicina novca za materijal za kucu od 100m2, gradja, osb, folija, ekseri, srafovi, mineralna vuna... nece preci 5000e sa sve radnom snagom, a ti mu das 6000, vec tu ima zaradu, a uzeo je tvoj novac i sa njim placa materijal, popus na kolicinu + popus na placanje kesom, gde ima dodatni popust

sko ostavis navedenu konstrukciju, ostaje ti luft od 2 cm, vremenom vuna ce se sleci i pojavice ti se rupa u zidu od bar 30 cm, ako ne i vise, samim tim i vlaga, toplo hladno, verovatno je tibi na to mislio kada je u nekom od postova naveo probleme posle par godina, tako da bih ja, da sam na tvom mestu dodao jos 5 cm mineralne vune ili da imam novca stavio kamenu vunu. Mislim da ti ta debljina OSB ploce nije neophodna, dovoljno je i 9.5 mmona i ovako samo ucvrscuje kucu/zidove, po meni je bolje pojacati izolaciju, ovo ostalo je stvar izbora, mislim na stiropor

ja sam isao na varijantu sa 15 cm vune u ramu + 10cm stiropora
 
http://www.danhaus.de/haeuser-grundrisse/westerland/video.html
Evo jednog Nemacko-Danskog proizvodjaca montaznih kuca. Steta sto je video na Nemackom:sad2:

@nekac29
Iz godina kada se dokazujemo, odavno sam ja izasao:D, ko je trazio PP-om savet od mene, dobio je.
Moras znati da je javna kritika pojedinih proizvodjaca kaznjiva a i slike se smeju samo postaviti ako ih dozvoli vlasnik. Naravno, kod nas se puno toga radi sto je kaznjivo.
Nadam se da ce u dogledno vreme i kod nas postojati propisi slicni EU-propisima kao i stroga kontrola izvodjenja radova. Profitirace od toga sigurno celo drustvo.

Hvala na linku, pogledacu ga kuci,

nisam mislio na takav vid dokazivanja, vise na nekakav savet, tipa: e, ljudi ovo vam ne valja, kod nas to ide ovako... i sl.,znam da su slike isto tako i kaznjive, vise sam mislio bez navodjenja imena i sl stvari, a i mi odavno cekamo te propise i sprovodjenje istih, a kako stoje stvari, necemo ni docekati
 
Hvala na linku, pogledacu ga kuci,

nisam mislio na takav vid dokazivanja, vise na nekakav savet, tipa: e, ljudi ovo vam ne valja, kod nas to ide ovako... i sl.,znam da su slike isto tako i kaznjive, vise sam mislio bez navodjenja imena i sl stvari, a i mi odavno cekamo te propise i sprovodjenje istih, a kako stoje stvari, necemo ni docekati


Jedna od prvih mojih "kritika" bi bila da se instalacija provlaci kroz izolaciju. Kod moderne, sasvim dihte izolacije, igra veliku ulogu da je totalno diht i svuda ista jacina izolacije bez imalo lufta. Zato se instalacije provlace kroz dodatni prostor koji uzima svojih minimum cetiri santimetara jacine zida.
Evo jednog preseka spoljneg zida koji bi trebao biti minimum za dobru izolaciju: 15cm Styropor WLG035, OSB3 min.15mm, 8/14 KH ramen sa 15cm staklene ili kamene vune WLG035, parna brana difuzion otvorena, OSB3 15mm, CD26mm, dupla GKF Plata 12,5mm.
Sa ovakvom konstrukcijom i izolacijom imate prilicno dobro izoliranu kucu i leti i zimi. Naravno, vazno je da i prozori budu sa min. 1,2-1,5 KW/m2 ukupne vrednosti da bi celi koncept stimao.
Problem ovih kuca je sto zahteva redovito luftiranje. Ovde se mogu naruciti prozori koji imaju automatsko luftiranje. Bolja verzija je vazdusna toplotna pumpa koja "menja" vazduh svaka dva sata i u isto vreme moze zimi grejati a leti hladiti vazduh bez osecaja da negde "vuce":D
Naravno, sve to ima svoju cenu ali je brzo isplativo.
 
Poslednja izmena:
Jedna od prvih mojih "kritika" bi bila da se instalacija provlaci kroz izolaciju. Kod moderne, sasvim dihte izolacije, igra veliku ulogu da je totalno diht i svuda ista jacina izolacije bez imalo lufta. Zato se instalacije provlace kroz dodatni peostor koji uzima svojih minimum cetiri santimetara jacine zida.
Evo jednog preseka spoljneg zida koji bi trebao biti minimum za dobru izolaciju: 15cm Styropor WLG035, OSB3 min.15mm, 8/14 KH ramen sa 15cm staklene ili kamene vune WLG035, parna brana difuzion otvorena, OSB3 15mm, CD26mm, dupla GKF Plata 12,5mm.
Sa ovakvom konstrukcijom i izolacijom imate prilicno dobro izoliranu kucu i leti i zimi. Naravno, vazno je da i prozori budu sa min. 1,2-1,5 KW/m2 ukupne vrednosti da bi celi koncept stimao.
Problem ovih kuca je sto zahteva redovito luftiranje. Ovde se mogu naruciti prozori koji imaju automatsko luftiranje. Bolja verzija je vazdusna toplotna pumpa koja "menja" vazduh svaka dva sata i u isto vreme moze zimi grejati a leti hladiti vazduh bez osecaja da negde "vuce":D
Naravno, sve to ima svoju cenu ali je brzo isplativo.

Napokon, da progovori neko i sa zapada, da se kaze koji su minimalni standardi za podneblje koje je daleko surovije od naseg. Par pitanja, prevedeno u grame, koliko grama je stiropor, da li je bolje i koliko koristiti neopor? Ako sam dobro razumeo ram je za nijansu uzi od vune koja se ubacuje izmedju ramova? Instalacija ide u konstrukciju gipsanih panela? Da li i u taj deo dolazi neki vid izolacije ili je samo vazdusni prostor? Kako izmeriti provodljivost na prozorima, konkretno ja sam uzeo profile schuco corona ct 70, sa argonsko punjenim profilima, po papirima ispunjavam, ali kako izmeriti?
o toplotnoj pumpi sam razmisljao, ali nedostatak novca nije dozvolio taj vid grejanja\hladjenja, bar za sada, sto ne znaci da nece jednog dana,

pozdrav,
 
Napokon, da progovori neko i sa zapada, da se kaze koji su minimalni standardi za podneblje koje je daleko surovije od naseg. Par pitanja, prevedeno u grame, koliko grama je stiropor, da li je bolje i koliko koristiti neopor? Ako sam dobro razumeo ram je za nijansu uzi od vune koja se ubacuje izmedju ramova? Instalacija ide u konstrukciju gipsanih panela? Da li i u taj deo dolazi neki vid izolacije ili je samo vazdusni prostor? Kako izmeriti provodljivost na prozorima, konkretno ja sam uzeo profile schuco corona ct 70, sa argonsko punjenim profilima, po papirima ispunjavam, ali kako izmeriti?
o toplotnoj pumpi sam razmisljao, ali nedostatak novca nije dozvolio taj vid grejanja\hladjenja, bar za sada, sto ne znaci da nece jednog dana,

pozdrav,

Ne radi se o gramazi vec o WLG (wärmeleitfeihgheitsgruppe) propustljivosti toplote po mm2. Na zalost, na nasem podneblju jos uvek ne postoji Institut koji proverava i daje certifikate:sad2:, strani proizvodjaci nude WLG040 ili 045, sto se ovde vec skoro tri decenije ne koristi.
Proizvodjaci prozora su obavezni da daju specifikacije stakla i profila kao i njihovu zajednicku vrednost. VD poznaje sve domace i strane proizvodjace prozora i profila i najkompetentniji je na forumu sto se njih tice. Tvoji prozori su, po onome sto ja mogu zakljuciti (70mm ramen, verovatno petokomorni) i punjen argonom, predpostavljam i besihtovan, sa jednom ukupnom prolaznom vrednoscu od 1,3, sto je u redu:D
Neopor mi ne kaze puno (ne poznajem dobro domacu terminologiju).
Da, staklena i kamena vuna su slicni produkti ( I+H, Ursa..).od kamenih ili staklenih vlakana, u dodiru sa vlaznoscu, gube sve svoje zvucne i toplotne vrednosti:sad2:, zato sam i naglasio da Styropor mora biti bar 15 cm da se "sudarna tacka" toplog i hladnog ne bi nasla u toj izolaciji.
Ovde postoje staklene vune od...100, 120, 140, 160, 180, 200, 220mm, u Srbiji sam video samo od 100 i od pedeset (WLG040), zato sam napisao 150mm, najbolje je imati istu jacinu, mada ne smeta i jaca.
Instalacija ide u konstrukciji gipsanih panela i moze se staviti i izolacija, nije neophodna.
Recimo, u pasivnim kucama se testira "dihtost" prostora specijalnim principom, moraju biti sto posto diht.
Da mi ne zamere mnogi sto se najcesce uzdrzavam od komentara. U gradnji takvih kuca, gde se dobija certifikat npr. zasticenog imena Passivhaus, svaki detalj je vazan, iako mnogi misle da je jednostavno, nije...vazno je da nema nigde hladnih mostova i mnogo drugih "sitnica" da bi se imalo prijatno i mnogo decenija pouzdano stanovanje.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top