Astronauti govore

Svima izmiče jedna 'sitnica'.
Imamo dvije fotografije istog događaja. Nema nikakve sumnje da su to dvije različite fotografije.
Na obe fotografije zastava izgleda potpuno isto. Da ona leprša na vjetru, da li bi bilo tako?
 
Hm, ma thebi promiche sushtina... vidish, ja sam u prvom postu i rekao da je moguche ako je napravljena od malo krucheg materijala a svim daljnjim postovima zastavu nisam ni pomenuo... samo kazhem da je slika zesce ochigledna montazha i nishta vishe... a kao za dokaz uzimam senke...
 
Hm, opet ti... Nagib sa ovom prichom nema ama bash nikake veze... Al kad si vech kod nagiba... sve je u istoj ravni...:lol:
Nagib terena nema veze s tim kako idu sjenke???? Kada si ti poslednji put prošetao negdje u prirodi. Sledeći put malo otvori oči.
Ni izbliza nije sve u istoj ravni, samo treba znati gledati. Gledaj na onu drugu sliku, onu malo većeg kvaliteta.
 
Nagib terena nema veze s tim kako idu sjenke???? Kada si ti poslednji put prošetao negdje u prirodi. Sledeći put malo otvori oči.
Ni izbliza nije sve u istoj ravni, samo treba znati gledati. Gledaj na onu drugu sliku, onu malo većeg kvaliteta.

Hm, ma dzaba crvenish i plavish... Rekao sam nagib u ovom sluchaju... jerbo tu i nema nagiba u pitanju su neravnine... a one su u potpuno istoj ravni... Sad shta to beshe ravan majku mu... a?:lol:
 
Da li ti stvarno ne vidiš da se teren uzdiže tamo gdje pada sjenka Orla, dok se neposredno iza leđa astronauta spušta i da ta cijela tvoja ravan uopšte nije ravna. Možda ne gledamo istu sliku? Ili me ti samo zezaš?
 
Aman choveche tu nema nagiba! Ponavljam, nagib postoji kod brda, planina, brezuljaka... ostalo se rachuna u yebene neravnine, kapish? A koliko ja vidim na fotki nema brda, dolina, planina, po shumama i gorama... sama ravnica bre... ki Vojvodina. To za shta si se ti uvatio ko pijan plota nije nishta kad su senke u pomenutom sluchaju u pitanju. Napravi mali experiment, izidji nedje i nadji slicnu neravninu pobodi u zemlju tri shtapa i gledaj di che senke, sve u jednom pravcu a kad dodju do neravnine doci ce do prelamanja ali takodje u istom pravcu!
 
Ebiga, ode post a nisam sceo... Pogledaj chiku i senku na njemu, uporedi sa senkama na zastavi i videcesh da su obasjani iz istog pravca, sad pogledaj senke koje prave chikine noge, prati ih a potom pogledaj senku, onu debelu koju pravi objekat sa leve strane, on je takodje obasjan istim izvorom ali senka brez prelamanja pichi u drugom pravcu, daljshe, pogledaj sad senke duz kabla i probaj da saberesh dva i dva, dalje, ako ti i to ne bude dovoljno, pogledaj stope pa ih uporedi...
 
Ako je teren tako ravan kao što tvrdiš objasni ovo:
Sjenka od nečega što se nalazi lijevo, izvan vidnog polja kamere, a ta sjenka završava se u blizini mjesta gdje je pobodena zastava. Jesi li primijetio da ona u posve lijevom dijelu ide u istom pravcu kao i sijenka Orla, ali da kasnije sve više savija nadole. Ta sijenka nije prava, kao bi trebalo ako je teren jednakog nagiba, nego se savija zato što teren postepeno pada.
Kako objašnjavaš ivicu koja se vidi iznad sjenke Orla? Za mene do je vrh ili greben uzvišenja. Ili je za tebe ravno sve što nije planina.
 
Za sve zagovornike teorije o lepršanju zastave kao dokazu da na Mjesecu ima atmosfere, evo dvije slike koje su namjerno svedene na isti format. Slike su očigledno različite (samo pogledajte položaj astronauta).
A sad pogledajte zastavu na obe slike i potražite razlike zbog duvanja vjetra.

Moon2-1.jpg
Moon1-1.jpg
 
Ako je teren tako ravan kao što tvrdiš objasni ovo:
Sjenka od nečega što se nalazi lijevo, izvan vidnog polja kamere, a ta sjenka završava se u blizini mjesta gdje je pobodena zastava. Jesi li primijetio da ona u posve lijevom dijelu ide u istom pravcu kao i sijenka Orla, ali da kasnije sve više savija nadole. Ta sijenka nije prava, kao bi trebalo ako je teren jednakog nagiba, nego se savija zato što teren postepeno pada.
Kako objašnjavaš ivicu koja se vidi iznad sjenke Orla? Za mene do je vrh ili greben uzvišenja. Ili je za tebe ravno sve što nije planina.

Hm, rodjache, to se zove prelom... Ali, jopet ti... reche ti ja shta da uradish. Dalje, opet ti o vetru, yebesh vetar, ja o njemu i ne pricham... gledaj senke bre i ukljuchi mozak u celu prichu, to shto ti prichash nema ama bash nikakve veze sa onim o chemu ja pricham... non stop mi se migoljish, te ovo te ono... gledaj bre senke i uzhivaj...:lol:
 
Prelom - na ravnom terenu???
I pitao sam te za sjenku. Sasvim konkretno pitanje zašto sjenka nije ravna nego povijena.

Hm, ebote... ne bih da te uvredim ali ako nastavish sve je moguche... :lol: Pazi sad, to o chemu ti prichas se zove prelom, ta povijenost... senka je povijena jer je naishla na prepreku u pomenutom sluchaju je to neravnina ili nagib kako ga ti krstish... shta god bilo ili kako god bilo, prelom, naghib... ne utichu na konachan pravac... kapish!? Shta god bilo, objekti obasjani istim izvorom svetlosti daju senke koje imaju isti pravac, zavisno od udaljenosti i od neravnina ili nagiba senke mogu biti prelomljene ali im pravac ostaje yebeno isti!!! Tako da u sluchaju sa slike to nije sluchaj jer imamo isti izvor svetlosti a razlichite pravce. Nadam se da si ukapirao. Ajd sad to malo detaljnije pregledaj, konsultuj baticu gugleta i ne blamiraj se vishe.
 
Hm, ebote... ne bih da te uvredim ali ako nastavish sve je moguche... :lol: Pazi sad, to o chemu ti prichas se zove prelom, ta povijenost... senka je povijena jer je naishla na prepreku u pomenutom sluchaju je to neravnina ili nagib kako ga ti krstish... shta god bilo ili kako god bilo, prelom, naghib... ne utichu na konachan pravac... kapish!? Shta god bilo, objekti obasjani istim izvorom svetlosti daju senke koje imaju isti pravac, zavisno od udaljenosti i od neravnina ili nagiba senke mogu biti prelomljene ali im pravac ostaje yebeno isti!!! Tako da u sluchaju sa slike to nije sluchaj jer imamo isti izvor svetlosti a razlichite pravce. Nadam se da si ukapirao. Ajd sad to malo detaljnije pregledaj, konsultuj baticu gugleta i ne blamiraj se vishe.
Vrijeđanje ne preporučujem, ali kako hoćeš.

Sve što si rekao vrijedi - kad sjenke padaju na površinu koja je pod istim nagibom, ma kakav taj nagib bio. Ali, ako jedna sjenka pada na površinu s jednim, a druga na površinu s drugim nagibom, pravci sjenki neće biti isti. Cijelo vrijeme se trudim da te navedem da pažljivo pratiš sve površine i sjenke na slici, ali ti sve stavljaš u istu ravninu i tu praviš grešku.
 
au sakale sakale.....
i najmanje odsuptanje u uglu tla je dovoljno da napravi "pogresnu" senku......da ne govorimo o 2D prikazu toga, dakle fotografiji na kojoj mnogo sta moze da izgleda jako neobicno s obizrom da fotografija pokusava da imitira 3D....
 
Vrijeđanje ne preporučujem, ali kako hoćeš.

Sve što si rekao vrijedi - kad sjenke padaju na površinu koja je pod istim nagibom, ma kakav taj nagib bio. Ali, ako jedna sjenka pada na površinu s jednim, a druga na površinu s drugim nagibom, pravci sjenki neće biti isti. Cijelo vrijeme se trudim da te navedem da pažljivo pratiš sve površine i sjenke na slici, ali ti sve stavljaš u istu ravninu i tu praviš grešku.

Hm, ti se trudish da mene navedesh... cccccc...:lol: Vidi, u pravu si ti kad kazhes da che dochi do odredjene promene pravaca... ali burazeru, to che trajati samo onoliko koliko je velika prepreka... ovde imamo primer gde te tvoje prepreke dolaze kasnije... pogledaj pochetni pravac bre... teren isti, izvor isti a pravci razlichiti!:lol:
 
au sakale sakale.....
i najmanje odsuptanje u uglu tla je dovoljno da napravi "pogresnu" senku......da ne govorimo o 2D prikazu toga, dakle fotografiji na kojoj mnogo sta moze da izgleda jako neobicno s obizrom da fotografija pokusava da imitira 3D....

Auuu svabove, svabove... A tko ovde zbori o pogreshnim senkama? Daljshe tko je ovdi pomenuo ugao, ja? Yoda? Yok more! Ta odstupanja koja pominjesh che dovesti i do odredjenih prelamanja senki ali konacni pravac istih pora biti isti! Izidji nedje u prirodu i prathi senke... napavi experimnat pa ches da vidish i sam. Situacija na slici potvrdjuje da je bilo vishe izvora svetlosti, najmanje dva od kojih je jedan jachi...
 
Nekome stvarno treba crtati da bi vidio očigledne stvari.

Mjesec1-1.jpg


Ako pogledaš pažljivo lijevi rub slike, vidjećeš da sjenke počinju istim uglom a tek se kasnije uglovi mijenjaju. Sjenka modula nastavlja uglavnom ravno uz padinu, ako ne računamo sitna odstupanja zbog lokalnih neravnina. Rub padine označio sam plavom linijom, pa pogledaj taj dio na originalnoj slici.
Očigledno je da se teren od tog mjesta blago spušta praveći udubljenje iza astronautovih leđa. Zbog toga se bliže sjenke polako povijaju naniže. Prati sjenku nepoznatog objekta s lijeve strane i produži je na sjenku astronauta, i jasno ćeš vidjeti povijenost terena.
 
Hm, lepa fotka... o thome ti pricham... zdrakni malo podnozje stabala i videces da su sve senke usmerene u istom pravcu... Sad pogledaj chiku i objekat i sve che da ti bidne jasnije... Kad sam pomenuo izvor svetlosti nisam mislio na Sunce jer je postojao veshtacki izvor... reflektori sa leve strane...
 
Nekome stvarno treba crtati da bi vidio očigledne stvari.

Mjesec1-1.jpg


Ako pogledaš pažljivo lijevi rub slike, vidjećeš da sjenke počinju istim uglom a tek se kasnije uglovi mijenjaju. Sjenka modula nastavlja uglavnom ravno uz padinu, ako ne računamo sitna odstupanja zbog lokalnih neravnina. Rub padine označio sam plavom linijom, pa pogledaj taj dio na originalnoj slici.
Očigledno je da se teren od tog mjesta blago spušta praveći udubljenje iza astronautovih leđa. Zbog toga se bliže sjenke polako povijaju naniže. Prati sjenku nepoznatog objekta s lijeve strane i produži je na sjenku astronauta, i jasno ćeš vidjeti povijenost terena.

Ophet si sam sebe syebo, pazi sad... Obrati paznju na plavu liniju kojom si obelezhio neravninu ili kako ti kazesh padinu(?) i videches da senka ne ide u istom pravcu i da ne prati tvoju plavu liniju... Dalje, obratish paznju na chiku i njegovu desnu nogu i vidish da ona ne nailazi na prepreku... prati senku i videches da ona i senka koju pravi leva noga koja je prelomljena, senka ne noga, idu u istom pravcu pre i posle prepreke u ovom sluchaju blagog udubljenja terena... E sad, te senke uporedi sa tom debelom koju pravi modul pa mi rechi da li idu u istom pravcu? Ali pogledaj samo podnozje modula odakle pochine senka! Zastavu batali jer o njoj kao shto ti i ranije rekoh... ne prichamo!
 
Sjenka modula ne ide vrhom nego dijelom terena koji več blago pada naniže.
Ti cijelo vrijeme vidiš samo male lokalne neravnine i ništa drugo. Ne vidiš opštu konfiguraciju terena.
Ne znam šta misliš pod 'desna noga ne nailazi na prepreku'. I nema prepreke na koju bi trebala naići. Radi se o blagom nagibu terena koji ti jednostavno odbijaš vidjeti iako je očigledan.
Koliko vidim, ni ja nisam pominjao zastavu :lol:
A o tome odakle počinju i kako idu sjenke, dovoljno govore one dvije crvene linije lijevo.
 
Hm, mozhe biti da ne vidish dobro... Ajd obelezhi crvenom, zhutom linijom senku koju pravi chikina desna noga a ostale ostavi kako si obelezhio... pa onda bachi pogled na sve to i mozda ukapirash o chem pricham.
 

Back
Top