LOV GONIČIMA

Ovo je nalepsi gonic na svetu kojeg sam ja video.slika je malo losija.
trobojkabl2.jpg
 
Šta mislite o goničima u Srbiji ?

Nista pozitivno se ne desava sa gonicima u Srbiji, na zalost. Subjektivno je ali medju najboljim rasama gonica su nasi (ex-yu). Pomama je bila jedno vreme za dobrim gonicima mislim na bugare i grke prvenstveno, kupovali su od nas na nevidjeno a mi sami ih vrlo malo cenimo. Mozda je neko gledao kako love gonicima NE nasim- italijani ili francuzi. Puste gomilu i oni nesto kao teraju, galama je ogromna i po meni nikakvo zadovoljstvo. E od celokupne te gomile je bolji par nasih iskusnih gonica kojih je u zadnje vreme sve manje. A mi gajimo engleske, nemacke, francuske pticare sto je visa sila posto ih nemamo ili slovackog kopa na primer, moze i brak jazavicara:mad: Znate kada ce te rase (svaka cast) da generalno i prakticno budu bolje od baraka za nas teren u lovu na svinje??? O gonjenju zeca vec da ne pricam, posebno na planinama, pola sata moze da goni samo majstor ker.
Svaka inicijativa, klub, drustvo za gajenje i ocuvanje nasih rasa treba da posluzi kao primer istinskih zaljubljenika i da pobere sve pohvale ( pomoc drzave NE bi smetala) :D
 
sto je visa sila posto ih nemamo ili slovackog kopa na primer, moze i brak jazavicara:mad: Znate kada ce te rase (svaka cast) da generalno i prakticno budu bolje od baraka za nas teren u lovu na svinje??? O gonjenju zeca vec da ne pricam, posebno na planinama, pola sata moze da goni samo majstor ker.
Svaka inicijativa, klub, drustvo za gajenje i ocuvanje nasih rasa treba da posluzi kao primer istinskih zaljubljenika i da pobere sve pohvale ( pomoc drzave NE bi smetala) :D

To sto se tice da kopov slabo goni to nije tacno,nijedan ker neradi svinju kao kopov i siguran sam da nema boljih svinjara od kopova.Covek koji drzi 36g trobojce sad mu nosimo stence od kopova lovi samo svinje.
 
To sto se tice da kopov slabo goni to nije tacno,nijedan ker neradi svinju kao kopov i siguran sam da nema boljih svinjara od kopova.Covek koji drzi 36g trobojce sad mu nosimo stence od kopova lovi samo svinje.

Oces da mi kazes da si gledao kako kopov radi svinju, i takodje kako barak radi svinju, ili posavac nema veze. i kopov kazes ako si video ikad ove nase, nema premca, tj bolji je u bilo kom delu, ti onda prijatelju nikad nisi video naseg svinjara-bez ljutnje

Nikad nisam rekao da kop slabo goni, radi on kao rasa lepo svinju ali NE lepse i bolje od bilo kog naseg
 
To sto se tice da kopov slabo goni to nije tacno,nijedan ker neradi svinju kao kopov i siguran sam da nema boljih svinjara od kopova.Covek koji drzi 36g trobojce sad mu nosimo stence od kopova lovi samo svinje.

Ne bih se striktno drzao toga da su pojedine rase gonica bolje ili losije za lov divljih svinja, vec je to stvar genetike i obuke.Neki lovci godinama forsiraju gonice samo za lov d.s., dok drugi forsiraju samo zecare.Ipak, u krvi im je da gone svu dlakavu divljac, i najbitnije ti je da mladog psa obucis da ne napada domace zivotinje i da pokusas da ga oducis od srnece divljaci.
Gledao sam sve nase rase gonica ( mislim i na eks-yu) i u gateru i na terenu i ne mogu da kazem da je neka rasa bolja ili losija u radu na d.s.,
Gonic je muzika za usi i samo nek ih ima , a ko sta lovi neka ga za to i obucava.
 
Svaki pas ima odredjenu ulogu u lovu.Naravno da su slovacki kopovi i brak jazavicari pravi svinjari koje gone i oblajavaju divlju svinju,ali oni se koriste za lov u ravnicarskim krajevima.Cuveni srpski gonici imaju neke prednosti u planinskim krajevima,jer su veci ,brzi,a u planinskom lovu sahteva se od psa velika kondicija i volja za radom.
 
Ovo je tema o kojoj se moze mnogo toga napisati.Kao prvo vrlo je bitno sta nameravas loviti gonicima i gde.Kod nas je na snazi jedan po meni stetan zakon da se ne moze loviti gonicima ispod 500m nadmorske visine,tako da su lovci koji love ma takvim terenima prinudjeni da love uglavnom kerovima koji nisu sa nasih prostora.Druga stvar je da se gonicima lovi uglavnom zec i divlja svinja.Ja za zeca nemam mnogo iskustva ali mogao bi i tome da napisem par reci.Najbitnija stvar je obuka koja je dosta mukotrpna i duga,ali zato je lov gonicima najlepse zadovoljstvo koje lovac moze doziveti.Puno kvalitetnih kerova je prodato za male pare strancima i puno je bilo podvala od strane tkz odgajivaca tako da su lovci oni pravi poceli sa raznim ukrstanjima da bi dobili kvalitet.I to je vrlo bitna stvar jer je ostalo malo cistokrvnih a kvalitetnih kerova.Tako da ako tek nameravas da nabavis psa ili stene moras dobro da se raspitas za kvalitet tj krvnu liniju.U protivnom izgubices minimum 1-2 godine dok shvatia da to sto cuvas nije dobro.I jos da dodam ima jos uvek dobrih gonica kod nas samo ih gazde ljubomorno cuvaju,jer zadovoljstvou lovu s gonicima je nesto najlepse.
 
Aktuelni zakon kaze da je zabranjeno izvoditi lov dugonogim gonicima ispod 500 m nadmosrske visine i u lovistima gde se gazduje jelenom , srnecom divljaci , muflonom, divokozom. U SRBIJI NIGDE NE POSTOJE DUGONOGI GONICI. KO NE VERUJE NEK UZME FCI KLASIFIKACIJU 6 GRUPE I NEK PROCITA . 6 FCI GRUPA SE DELI NA GONICE U TRI SEKCIJE, TRAGACE PO KRVI I SRODNE RASE. GONICI SE DELE U TRI SEKCIJE I TO VELIKE , SREDNJE , MALE. U VELIKE SPADAJU GRIFONI, FRANCUSKI TROBOJNI, GASKONJCI , ANGLOSAKSONSKI , U SREDNJE SVI GONICI SA TERITORIJE BIVSE SFRJ A U MALE BASETI, BIGLOVI, BRAKOVI. U CEMU JE PROBLEM? Problem je u ljudima koji sede na odredjenim pozicijama i u zivotu nisu nista procitali vec pevaju ko petlovi nakaradno naucenu pesmu i zakon tumace kako se njima digne a ne kako pise.
 
Koga god sam iz LS pitao sto nepuste lov gonicima ispod 500m oni su mi rekli da rasteruje divljac i plasi.Jedan mi je cak reko da uzmem baraka on je dozvoljen,pitam ga jel braka,keze jedan od tih je dozvoljen.
 
Ovo je veoma ozbiljno pitanje i od veoma velikog interesa za domace lovce. Jos jednom problem je u nakaradnom tumacenju zakona o lovstvu. Posebna prica je sto niko od ljudi koji su najveci protivnici gonica nikad nije ni lovio sa gonicima i ne zna sta su to gonici. Opravdanje i izgovor da rasteruju divljac je valjda jedna od vecih nebuloza. Gonic goni jednu divljac dok se ona ne odstreli ili je ne izgubi i odustane. Tokom marta 2006 i 2007 odrzana su dva savetovanja u Zagubici gde su goniclije iznosile svoje stavove , prisustvovali su i ljudi iz LSS-a. Trenutno je u okviru komisije za lovnu kinologiju pri LSS u toku izrada pravilnika o upotrebi lovackih pasa, temelji pravilnika o upotrebi pasa gonica doneti su na savetovanju u Zagubici.
Licno imam utisak da je najveci problem po pitanju gonica licna sujeta i neznaje pojedinaca koji su u poziciji da odlucuju o upotrebi pasa.
Pravilno obucen gonic je podjednako upotrebljiv pas kao isvi ostali lovacki psi. Zato drage moje goniclije malo se obrazujte i borite se za svoja prava.
 
Lično sam bio u lovu na predatore u Vojvodini i mogu da ti kažem da su isterali sve živo. I ono što smo lovili i ono što nismo lovili, dakle rasterali i svinje i zečeve i fazane i srndaće. Inače lovim u planinskom kraju i bez goniča bi bilo truba lov, da ih nemamo ne bi ništa ulovili. A to ti pričam da ne misliš da sam protiv goniča, nego da i taj zakon ima osnova.
 
Kako ih obucis tako se ponasaju. Bez pravilne obuke nema dobrog kera. To ti je isto kao kad bi zabranili drzati rotvajlera ili malinou zato sto su izujedali nekog i ako su odlicni sluzbeni psi kada se obuce. Za ponasanje bilo kog psa kriv je vlasnik zato sto ga nije obucio. Ne mozes sad kaznjavati sve redom zato sto je neko uveo neuradjenog psa u loviste, to je nesto sa cime lovocuvarska sluzba treba da razbija glavu zasto nije kontrolisala pse da li imaju pedigre i da li su uradili ispit urodjenih osobina za zeca ili svinju. pre nego su uvedeni u loviste. I kako ce pas znati da stane na tih 500 m a da negoni divljac ispod ?
I jos nesto balkanci se vise ne zovu tako, sada se zovu SRPSKI GONICI. Zelim ti uspesan lov sa tvojim gonicem i da se sto duze druzite na obostrano zadovoljstvo.
 
to su bili obučeni kerovi sa pedigreom, ali kad krv uzavri... Na suvo (van lovišta) su radili ekstra ali u lovištu mu ti objasni šta da radi kad krv uzavri a zbuni ga sto mirisa.
 
Obuka i samo obuka i rad sa kerovima. Ako budes raspolozen mogu da ti sa svojim psima demonstriram kako to izgleda u prakticnom lovu kad krene sezona. A to sto ker goni srndaca to je zato sto je gazda prethodno "pocero" istog cetvorkom ili dvojkom jer je hteo da izvrsi atentat na istog (gazdu). To je tuzna prica zemlje Srbije. Ker se tvrdim ti moze nauciti svemu ali se nas covek tesko moze nauciti pameti . To ti je to.
 
Moja iskustva govore da treba poceti sa uvodjenjem steneta u loviste sa navrsenih 3,5 - 4 meseca starosti. Treba ga voditi samog kako mu drugi psi ne bi odvlacili paznju. Mnogo je bitno da se tom prilikom uspostavi blizak kontakt izmedju vodica i steneta. To se radi tako sto se prilikom hranjenja steneta u dvoristu prvo dune u rog pa onda da hrana. Kad se nadjete u lovistu vi vec steceni refleks na zvuk roga koristite da stenetu uputite apel da se vrati ukoliko se suvise udaljilo. Kad god se stene vrati vi se morati vidno obradovati stene pohvaliti i dati mu neki cvarak da pojede kako bi se uvek vracalo na zvuk roga. Kvalitetno grlo bi trebalo uz redovnu obuku da pousti glas na zeca do 6-7 meseci starosti , onaj koji nagura godinu dana uz redovnu obuku i ne pusti glas treba da bude iskljucen iz uzgoja jer je mala verovatnoca da ce i kasnije da proradi. Smatram da mladog kera treba voditi solo do godinu ipo dana kako bi se osamostalio i sam naucio da trazi i goni .
Moja iskustva govore da selekciju gonica treba vrsiti prvo na zecu i to iz sledecih razloga : zec ima daleko slabiji miris u odnosu na svinju i mnogo ga je teze naci i goniti. Smatram da kvalitetno grlo nije neki poseban problem prebaciti kasnije da radi divlju svinju.
Sto se tice gatera to je mac sa dve ostrice. Neki psi rade u gateru ko zmajevi a na terenu su nula, s druge strane gledao sam kerove koji po vise sati rade svinju u prirodi a u gateru jedva da otvore usta. E sad ima i tog da sto je gaster veci i uslovi u njemu budu identicni uslovima u prirodi veca je njegova primenljivost za prakticnu obuku.
Uglavnom neko misljenje kod ozbiljnih lovaca na svinje koje preovladjuje po pitanju obuke je sledece:
-ker na povodac i trazi se svez trag divlje svinje i tek po otkrivenom tragu mlad pas se pusta na isti .
I normalno nema prasenja po srnecoj divljaci , ako zelimo da kerovi rade ono sto treba. Pozdrav, i jedno pitanje sta imas od lovackih pasa?
 
Imam srpske gonice, kerusu 3,5 god i njeno sedmomesecno zensko stene.Kerusa nece D.S., a stene jos uvek nema pojma. Iz proslog legla stenci muzijaci su kranuli sa kerusom sa punih osam meseci, ali se ispostavilo da jedan nece sam, dok je drugi dosta obecavao, ali sa 13 meseci potera ovce i gotovo. . ., pokusacu da ubacim sliku tog stenca
DSC00223-1.jpg
DSCI0022-1.jpg
A ovo desno je kerusa, dok ker nije vise kod mene.
Podrzavam te u misljenju da mladog psa ne treba forsirati u gateru, ustvari , ako na terenu ima divljih svinja, sa lanca na trag i kad proradi u sumi , gater ostaje samo za leto da ker odrzi nagon.
 
Kerovi na slici izgledaju lepo. Sto se tice ovaca i kerova to sam resavao tako sto uzmem stence i dovedem ih pored ovaca i ko krene na ovce dobije tankim pruticem iz momenta. Tako vise puta i nema problema. Ako te interesuje mozemo da pravimo kombinacije sa parenjem. Imam tri muzjaka i pet zenki. Licno me interesuje zenka do tri godine starosti proverena na zeca da je kuipim, zbog nove krvi. Pozdrav.
 

Back
Top