Slaba Amerika = slab svet (?)

Truman

Elita
Poruka
22.709
Ovo je vise ekonomska tema, ali posto nemamo odgovarajuci podforum stavljam je na ovaj...Razgovarao sa jednim drugarom sa faxa i on mi je izneo sledecu teoriju: Americka ekonomija slabi, njihov zivotni standard takodje opada. Posto sve manje proizvode primorani su da uvoze od ostatka sveta. To naravno ostatku sveta ( recimo Kini, Rusiji...) odgovara jer to doprinosi njihovom razvoju. Medjutim, USA je po svemu sudeci usla u ozbiljnu recesiju, ako se desi da njihova ekonomija dozivi potpun krah nece vise moci da kupuju stranu robu, ostatak sveta vise nece imati kome da prodaje ( jer njihova, cesto siromasna, trzista nisu dovoljna ) i nece se ni oni razvijati. Dakle, moje pitanje za vas - da li je dobro da Amerika slabi ekonomski? Znamo da uz ekonomsko slabljenje ide i politicki ( sto mnogi od nas koji se ne slazu sa njihovom politikom podrzavaju ), ali onda to povlaci vec navedene stvari...

Vase misljenje o ovoj teoriji...
 
Gledao sam o tome nesto juce mislim na CNN-u ili SKY NEWS-u. Stvarno su izgleda u buli.Kao ocekuje se da do uskrsnjih praznika cena benzina se udvostruci i to u najboljem slucaju.Pa kao kako sve vise amera ne mogu da servisiraju svoje kredite vise,kako im je auto industrija koja je jedna od vodecih grana privrede generalno na izdisaju ...itd.
Ali ko ih shisha.
 
Нажалост, та процена је тачна. Зато Амери већ спремају нову валуту - Амер.
Ако се то ипак деси, свету прети тотална катастрофа. Цена нафте која незадрживо расте, је за сада најубедљивији индикатор те анализе.
 
Nas konkretno to nece pogoditi jer nam je ekonomija u povoju a izvoz je okrenut ka EU, Rusiji, zemljama u okruzenju.....ali slabo ka SAD-u.... Sto se tice globalne ekonomije, tacno je da sa gubitkom trzista (usled slabljenja kupovne moci) mozda nece moci da se prodaju odredjeni proizvodi....ali moraju se uzeti u obzir rast kupovne moci Indije (milijardu stanovnika) i posebno Kine koja predstavlja vece trziste od EU, SAD i Rusije zajedno.....
 
Moje pitanje je da li to "ko ih sisa" moze da kosta druge velike svetske zemlje...Mi smo mali pa to nece toliko da se odrazi na nasu ekonomiju, ali moglo bi na sledeci nacin: Mi smo ekonomski najvise zavisni od EU pa onda od Rusije, ako USA ekonomski propadne to ce se odraziti ( iz vec navedenih razloga na ekonomiju EU, a moglo bi posredno i na nas preko EU.
 
Слаба Америка= слаба западна Европа.

Мада се код нас често у колоквијалном говору под речју "свет" подразумева само Америка и Европа.

Питање је само да ли смо ми спремни да дочекамо пропаст Америке, да ли ми знамо шта би смо чинили да сада нема САД и ЕУ? Мислим да би смо ми изводили само некакве револуције и губили време уместо да урадимо оно што треба.
 
Gledao sam o tome nesto juce mislim na CNN-u ili SKY NEWS-u. Stvarno su izgleda u buli.Kao ocekuje se da do uskrsnjih praznika cena benzina se udvostruci i to u najboljem slucaju.Pa kao kako sve vise amera ne mogu da servisiraju svoje kredite vise,kako im je auto industrija koja je jedna od vodecih grana privrede generalno na izdisaju ...itd.
Ali ko ih shisha.

Nažalost činjenica je da ako SAD ekonomski oslabi to će se neminovno odraziti na ceo svet jer celokupna svetska ekonomija počiva na ekonomiji najrazvijenijih industrijskih zemalja sveta.....................Isto bi bilo da se to desi sa Japanom ili nekom drugom državom....Pitanje je samo u kojoj meri će to uticati na ceo svet.............
 
Moje pitanje je da li to "ko ih sisa" moze da kosta druge velike svetske zemlje...Mi smo mali pa to nece toliko da se odrazi na nasu ekonomiju, ali moglo bi na sledeci nacin: Mi smo ekonomski najvise zavisni od EU pa onda od Rusije, ako USA ekonomski propadne to ce se odraziti ( iz vec navedenih razloga na ekonomiju EU, a moglo bi posredno i na nas preko EU.

Наравно да може да кошта. Кина највише извози у САД...
Све берзанске сировине се плаћају у доларима... Паметноме довољно.
 
Moje pitanje je da li to "ko ih sisa" moze da kosta druge velike svetske zemlje...Mi smo mali pa to nece toliko da se odrazi na nasu ekonomiju, ali moglo bi na sledeci nacin: Mi smo ekonomski najvise zavisni od EU pa onda od Rusije, ako USA ekonomski propadne to ce se odraziti ( iz vec navedenih razloga na ekonomiju EU, a moglo bi posredno i na nas preko EU.

Moze i odrazice se jako na EU posto su EU i SAD najveci trgovinski partneri...ali na nas ne toliko posto i taj mali izvoz koji imamo mozemo da okrenemo ka nekim drugim trzistima.....
 
Nažalost činjenica je da ako SAD ekonomski oslabi to će se neminovno odraziti na ceo svet jer celokupna svetska ekonomija počiva na ekonomiji najrazvijenijih industrijskih zemalja sveta.....................Isto bi bilo da se to desi sa Japanom ili nekom drugom državom....Pitanje je samo u kojoj meri će to uticati na ceo svet.............

Odrazice se na industrijski razvijen svet.........
 
Moze i odrazice se jako na EU posto su EU i SAD najveci trgovinski partneri...ali na nas ne toliko posto i taj mali izvoz koji imamo mozemo da okrenemo ka nekim drugim trzistima.....

Фрка ће бити због хране...
Ми не морамо много да бринемо...
Кад смо могли да прегурамо санкције, бомбардовања...
 
Слаба Америка= слаба западна Европа.

Мада се код нас често у колоквијалном говору под речју "свет" подразумева само Америка и Европа.

Питање је само да ли смо ми спремни да дочекамо пропаст Америке, да ли ми знамо шта би смо чинили да сада нема САД и ЕУ? Мислим да би смо ми изводили само некакве револуције уи губили време уместо да урадимо оно што треба.

Ono sto mene u ovoj prici vise zanima su Rusija i pogotovu Kina. Sad se prica u sav glas kako ce Zuti jednog dana vladati planetom, ali postavlja se pitanje koliko ce se propast SAD - a odraziti na njihov razvoj i hoce li uspeti naci neki drugi zamajac razvoja.
 
Moje pitanje je da li to "ko ih sisa" moze da kosta druge velike svetske zemlje...Mi smo mali pa to nece toliko da se odrazi na nasu ekonomiju, ali moglo bi na sledeci nacin: Mi smo ekonomski najvise zavisni od EU pa onda od Rusije, ako USA ekonomski propadne to ce se odraziti ( iz vec navedenih razloga na ekonomiju EU, a moglo bi posredno i na nas preko EU.

Ma mi smo tolika beda da nize ne mozemo. Sloba nas je naceo a DOS rasturio totalno tako da smo mirrni.Mnogo nize od ovoga gde su nas danas doveli ne mozemo da padnemo.
 
Ono sto mene u ovoj prici vise zanima su Rusija i pogotovu Kina. Sad se prica u sav glas kako ce Zuti jednog dana vladati planetom, ali postavlja se pitanje koliko ce se propast SAD - a odraziti na njihov razvoj i hoce li uspeti naci neki drugi zamajac razvoja.

Pa sad kad pocnu da propadaju americki giganti eto ti zutih da ih pazare za male pare. Bush stariji je za dlaku spasio americku auto industriju da ih japanci ne uniste ali ovaj put ce to biti malo teze.Cak je i Mercedes sutnuo Krajsler.Zna Nemac sta sledi .
 
Ono sto mene u ovoj prici vise zanima su Rusija i pogotovu Kina. Sad se prica u sav glas kako ce Zuti jednog dana vladati planetom, ali postavlja se pitanje koliko ce se propast SAD - a odraziti na njihov razvoj i hoce li uspeti naci neki drugi zamajac razvoja.

Citav razvijeni svet pokusava da udje na kinesko trziste....samo japanci su ulozili gomilu milijardi tamo....nema zime za njih, jer je velicina trzista taj faktor koji privlaci investicije...
 
Ono sto mene u ovoj prici vise zanima su Rusija i pogotovu Kina. Sad se prica u sav glas kako ce Zuti jednog dana vladati planetom, ali postavlja se pitanje koliko ce se propast SAD - a odraziti na njihov razvoj i hoce li uspeti naci neki drugi zamajac razvoja.

То су довољно велике државе које би могле да имају сопствени независан развој. А тај њихов развој би сада био још већи да их не притискају са којекавим људским правима, Тибетом, Кашмиром...

Мислим, Русија, Индија и Кина су довољно велике да се самоорганизују на један нормалан начин.
 
Već rekoh na jednoj drugoj temi, mene plaši da ne povuku za sobom više nego što mora... Šta se dešava kad "mali" diktator shvati da za njega nema budućnosti?

Jedini problem jeste nuklearno oruzje....sta je bilo u Rusiji tokom '90-ih sa kradjom uranijuma i sl.....a jos nesto je vazno kod amera....kada bi skratili troskove za vojsku za dve trecine, ziveli bi k'o bubreg uloju...
 
Jedini problem jeste nuklearno oruzje....sta je bilo u Rusiji tokom '90-ih sa kradjom uranijuma i sl.....a jos nesto je vazno kod amera....kada bi skratili troskove za vojsku za dve trecine, ziveli bi k'o bubreg uloju...

Mene je npr. zabrinula jučerašnja ostavka Felona. Čovek se protivi napadu na Iran. Buš je izjavio nešto tipa "očekujem od komandujućih da budu uvek spremni da deluju". Kao da je Felon direktno odbio napad na Iran! Čime bi ih napali kada su rastegnuti u Iraku? Nuke?
 
Mene je npr. zabrinula jučerašnja ostavka Felona. Čovek se protivi napadu na Iran. Buš je izjavio nešto tipa "očekujem od komandujućih da budu uvek spremni da deluju". Kao da je Felon direktno odbio napad na Iran! Čime bi ih napali kada su rastegnuti u Iraku? Nuke?

Imaju oni mnogo oruzja ali i ti ratovi ih rastezu......povecavaju se rashodi (bez obzira sto uzimaju naftu u tim drzavama).
 
Iranci su tek pre tri nedelje otvorili "non petrol dolar" berzu, tražnja nafte opada, a cena raste... Sve govori da počinje da im gori pod nogama. Pitanje je kome će prvo da pukne - ostatku sveta ili njima.

I još jednom - ne verujem da će ako ga bude rat u Iranu biti konvecionalni. To će Americi biti poslednji trzaj - probaće da ga odrade brzo i efikasno. Lično ne priželjkujem ;)
 

Back
Top