Snajperka .50

Prigusivac na m76, dosta dobro krije plamen cak i nocu. Dok kod jacih kalibara je tesko sakriti plamen i po danu.
Za grupu od 5 cm na 100m nije potrebno pucati iz stega, moze iz ruke. Dok sam bio u top formi pucao sam u nalepnicu kojom se lepe pogoci. Garatovano 5 metak staje u nalepnicu. Od 10 metaka 9 sigurno ide u nalepnicu a najcesce svih 10. .

kog je precnika ta nalepnica ? i iz cega ste pucali |?
 
Daljinar na optici je bio na 12. Koliko je tacno bilo metara, neznam. Nisam mogao da vucem pantljiku, malo su pucali na mene.
Price o potvrdjenim pogocima su krajnje zanimljive. Kako je neko ko je pogodio Talibana na nekih kilometar i nesto siguran da ga je pogodio. Otiso i nasao les. A gde su bili drugi talibani, pokazivali mu put. Pogodak u Faludzi, treba preci kilometar kroz grad gde svi pucaju na tebe da bi potvrdio pogodak. A to da svi padaju kad im sevne metak pored glave je logika Ljudi u ratnim zonama jako brzo nauce da kad im prozuji metak "padnu" i ne mrdaju. Kad vidite da su vas "nasli" vi se sto je moguce diskretnije i brze povucete Niko nije lud da provocira jos jedan metak. Cak i da ste kasnije nekako dosli do mesta koje ste gadjali sanse da nadjete nesto su male jer svi pokupe mrtve i ranjene i odnesu ih sa sobom.
Sigurne pogodke na tacnim daljinama imate samo na strelistu.
 
:-) a ti si bio pored njih , sa laserskim daljinometrom u ruci :-), ! covece jel ti stvarno se uopste osvrces na takve izvore ? i dali uopste verujes u tako nesto ? znas ti srpski ? jel razumes ti sta znaci maksimalan efikasan domet ? i kako se on racuna i sta uopste znaci ? puska m24 je skromnih mogucnosti, i da sada ne proveravam, mislim da joj je maximalan domet oko 800m, znaci preko togo, treba i dosta srece, jer posle 800m metak izgubi brzinu, i luta, ide po ne predvidljivoj putanji, i razbacivanja su velika, spoljni uticaji na zrno su veliki, i svaki ispaljen metak ce zavrsiti na drugom mestu, toliko daleko od prvog, da pogodak nije ni priblizno garantovan! e uvek je ono ali, moze se pogoditi i na toj daljini, ako uzmemo da je ovo tacno, ko sto naravno nije, jer doticnog dobro znam, ipak se uvek ostavlja mogucnost da je pogodak moguc! ali njih 500 je pucalo u slicnim situacijama, a nekoliko je pogodilo! i sada da popisemo njihova imena i sta? pa nek ispali 100 metaka sa 1200m snajperkom m24 u gornju siluetu coveka, i sta mislis sa koliko ce metaka pogoditi ? a svaki drugi metak nek puca na drugom mestu, dakle ne svih 100 u isto postavljenu metu! , vrhunske snajperke, dugometne, kao recimo m82a1 , da je njome pucao, taj pogodak bi bio daleko normalniji! za nju , 1200m nije nista!

jedno pitanje za tebe... ima li nesto da ti ne znas, da nisi probao, video...?

vidim znas i najbolje snajperiste US Army-a... bez uvrede, koga ti ovde lazes!?

i na kraju, kad si vec strucnjak, znas naravno da postoji EFIKASAN i MAKSIMALAN domet nekog metka!!!
 
Obicne nalepnice koje se koriste u streljastvu za leplenje preko pogaodaka na meti negde oko 2 cm. Pucano iz M76. To sa nalepnicama je mali trik, posto se pucalo u metu koja ima sliku coveka ili beli kvadrat , imate vecu grupu nego ako pucate u tacku. Posto je 100m blizu a cilj relativno " veliki " setate po njemu. Kad imate smo tacku pravite bolju grupu.
 
Daljinar na optici je bio na 12. Koliko je tacno bilo metara, neznam. Nisam mogao da vucem pantljiku, malo su pucali na mene.
Price o potvrdjenim pogocima su krajnje zanimljive. Kako je neko ko je pogodio Talibana na nekih kilometar i nesto siguran da ga je pogodio. Otiso i nasao les. A gde su bili drugi talibani, pokazivali mu put. Pogodak u Faludzi, treba preci kilometar kroz grad gde svi pucaju na tebe da bi potvrdio pogodak. A to da svi padaju kad im sevne metak pored glave je logika Ljudi u ratnim zonama jako brzo nauce da kad im prozuji metak "padnu" i ne mrdaju. Kad vidite da su vas "nasli" vi se sto je moguce diskretnije i brze povucete Niko nije lud da provocira jos jedan metak. Cak i da ste kasnije nekako dosli do mesta koje ste gadjali sanse da nadjete nesto su male jer svi pokupe mrtve i ranjene i odnesu ih sa sobom.
Sigurne pogodke na tacnim daljinama imate samo na strelistu.

slazem se!
 
jedno pitanje za tebe... ima li nesto da ti ne znas, da nisi probao, video...?

vidim znas i najbolje snajperiste US Army-a... bez uvrede, koga ti ovde lazes!?

i na kraju, kad si vec strucnjak, znas naravno da postoji EFIKASAN i MAKSIMALAN domet nekog metka!!!

a jedno pitanje za tebe, zasto ne trazis greske u tome sto sam napisao, vec samo konstatujes da sve znam! pa jer je to mana ? i ne znam sve, sto ne znam, ja precutim!

najbolje snajperiste znam, jer se takmicim, pa se srecemo, ali ovog znam, ne licno, naravno, ali mi je poznata fama i propaganda o tom ''snajperisti'' pricu znam!

ako je ovo bilo u funkciji pitanja , ja cu ti odgovoriti! da ti bude jasnije sta je tu sta!

prvo, nema EFIKASNOG i MAKSIMALNOG dometa metka, vec puske! jer isti metak se ispaljen iz razlicitog tipa puske razlicito ponasa! time se bavi interna balistika, to je duga prica, ali ima veze sa brzinom gorenja baruta, koraka u cevi, uticaja bezvazdusnog prostora na metak pri izlazu iz cevi, i uticaja gasova koji izlecu iz cevi, i u cevi na putanju metka!

drugo, EFIKASAN I MAKSIMALAN domet , je jedno te isto! ne skroz, ali se uzima kao takvo, u tom smislu u kojem si ti misli! imas EFEKTIVAN i EFIKASAN domet .

EFEKTIVAN sama ti rec kaze, to je efekat koji zrno, tj metak daje na metu! svaki metak ima kineticku energiju, imas jednu konstantu (tezinu zrna) i promenjljivu (brzinu zrna) i imas definiciju! svakim predjenim metrom, zrno gubi na brzini, i time mu opada i k.e. , e efektivan domet je ono rastojanje od ispaljivanja metka, pa sve do maksimalnoj udaljenosti na kojoj to zrno ima zadovoljavajucu KIN.ENERGIJU da izvrsi penetraciju u ljudsko telo, kin.energija nije jedino sto ima uticaj na to, ali je odsudna, uticaj ima i oblik zrna (zato su snajperska zrna spicasta) i materijal od cega je! dakle EFEKTIVAN domet je daljina na kojoj se metak zmatra opasnim za ljudsko telo! posle toga, taj metak nema snage da ubije, ili rani coveka!

EFIKASAN domet(negde se kaze i maksimalan, ali to nije tacno), pod tim se podrazumeva daljina na kojoj puska garantuje pogodak u siluetu coveka, ili neceg veceg! dakle ima veze sa razbacivanjem! recimo , puska na 400 metara ima razbacivanje od 10cm, to znaci , da ce svako zrno ispaljeno u metu, tj tackicu koja se gadja, pogoditi nego u precniku od 10cm oko te tackice koja se gadja! dakle zrno zbog raznih strvari , izmedju ostalog i uticaja vetra , itd, nece uvek pogoditi u isto mesto, iako se gadja iz fiksiranog postolja! vec na 400m recimo na primer, u precniku od 10cm! e kada to razbacivanje ima precnik veci od 40cm u strane (jer na dole i gore ce opet osigurati pogodak, ali recimo umesto u stomak, u nogu) to se smatra za efikasan domet, jer posle toga je smanjena efikasnost! 40cm se uzima jer je to prosecna sirina prsa coveka, i kada ga gadjas po sred grudi, ako je razbacivanje manje od 40cm ti ga moras pogoditi, dal u levu dal u desnu stranu, al on metak dobija! ako recimo puska ima max domet od 800m, to ne znaci da i sa 900m ne treba pucati, jer i tada su sanse za pogodak velike, jer je recimo razbacivanje 50cm, dakle ako ti dobro opalis metak, imas velike sanse da metu i pogodis, jer od 50cm kolko metak moze da skrene, 40cm je pogodak! ali kako se daljina pomera, neproporcijonalno, i dramaticno se povecava razbacivanje, izmedju ostalog i zbof efekta ''plesanja zadnje strane metka'' pa on vise ne samo da ima spin, vec mu se zadnji deo i bukvalno u pravcu spina i tetura, sto mu daje veci otpor vazduhu itd!

e sada, mi nemamo dovoljno strucnih izraza u jeziku, nesto se gubi i u prevodu, a ovde je sve pojednostavljeno, te neko ko je strucan, neka bude dobronameran, jer ja sam znam da ovde nadjem greske, ali nisu krucijalne, i u cilju su da se lakse objasni1
 
Mislis da bi BOLJE mogli da vide odakle pucas.Nocu se ne bih pouzdao u to da ne vide odakle pucam,ma koje oruzje da koristim.
Osim samostrela i luka,naravno.

Ooooooooostavi se luka i stela, i samostrela. To je za Karl May generaciju. Sporo, skupo, ostavlja tragove, onemogucava brz prolaz kroz gustis, nije bas tako ni necujno, privlaci paznju, itd.
Evo jedne neverovatne sprave, kad vec pricamo o tome. Naravno, moze i manji ( !!! ) kalibar. Verujte, veoma efikasna alatka. Kompaktno, poluautomatska paljba (zavisi od verzije) tiho, nadogradivo, municija jeftina i ne moras je skupljati ( strela ). Ever-ready...21 Vek !

http://www.airgunsbbguns.com/Career...le_50_cal_p/shin-sung-combo-dragon-slayer.htm
 
a jedno pitanje za tebe, zasto ne trazis greske u tome sto sam napisao, vec samo konstatujes da sve znam! pa jer je to mana ? i ne znam sve, sto ne znam, ja precutim!

najbolje snajperiste znam, jer se takmicim, pa se srecemo, ali ovog znam, ne licno, naravno, ali mi je poznata fama i propaganda o tom ''snajperisti'' pricu znam!

ako je ovo bilo u funkciji pitanja , ja cu ti odgovoriti! da ti bude jasnije sta je tu sta!

prvo, nema EFIKASNOG i MAKSIMALNOG dometa metka, vec puske! jer isti metak se ispaljen iz razlicitog tipa puske razlicito ponasa! time se bavi interna balistika, to je duga prica, ali ima veze sa brzinom gorenja baruta, koraka u cevi, uticaja bezvazdusnog prostora na metak pri izlazu iz cevi, i uticaja gasova koji izlecu iz cevi, i u cevi na putanju metka!

drugo, EFIKASAN I MAKSIMALAN domet , je jedno te isto! ne skroz, ali se uzima kao takvo, u tom smislu u kojem si ti misli! imas EFEKTIVAN i EFIKASAN domet .

EFEKTIVAN sama ti rec kaze, to je efekat koji zrno, tj metak daje na metu! svaki metak ima kineticku energiju, imas jednu konstantu (tezinu zrna) i promenjljivu (brzinu zrna) i imas definiciju! svakim predjenim metrom, zrno gubi na brzini, i time mu opada i k.e. , e efektivan domet je ono rastojanje od ispaljivanja metka, pa sve do maksimalnoj udaljenosti na kojoj to zrno ima zadovoljavajucu KIN.ENERGIJU da izvrsi penetraciju u ljudsko telo, kin.energija nije jedino sto ima uticaj na to, ali je odsudna, uticaj ima i oblik zrna (zato su snajperska zrna spicasta) i materijal od cega je! dakle EFEKTIVAN domet je daljina na kojoj se metak zmatra opasnim za ljudsko telo! posle toga, taj metak nema snage da ubije, ili rani coveka!

EFIKASAN domet(negde se kaze i maksimalan, ali to nije tacno), pod tim se podrazumeva daljina na kojoj puska garantuje pogodak u siluetu coveka, ili neceg veceg! dakle ima veze sa razbacivanjem! recimo , puska na 400 metara ima razbacivanje od 10cm, to znaci , da ce svako zrno ispaljeno u metu, tj tackicu koja se gadja, pogoditi nego u precniku od 10cm oko te tackice koja se gadja! dakle zrno zbog raznih strvari , izmedju ostalog i uticaja vetra , itd, nece uvek pogoditi u isto mesto, iako se gadja iz fiksiranog postolja! vec na 400m recimo na primer, u precniku od 10cm! e kada to razbacivanje ima precnik veci od 40cm u strane (jer na dole i gore ce opet osigurati pogodak, ali recimo umesto u stomak, u nogu) to se smatra za efikasan domet, jer posle toga je smanjena efikasnost! 40cm se uzima jer je to prosecna sirina prsa coveka, i kada ga gadjas po sred grudi, ako je razbacivanje manje od 40cm ti ga moras pogoditi, dal u levu dal u desnu stranu, al on metak dobija! ako recimo puska ima max domet od 800m, to ne znaci da i sa 900m ne treba pucati, jer i tada su sanse za pogodak velike, jer je recimo razbacivanje 50cm, dakle ako ti dobro opalis metak, imas velike sanse da metu i pogodis, jer od 50cm kolko metak moze da skrene, 40cm je pogodak! ali kako se daljina pomera, neproporcijonalno, i dramaticno se povecava razbacivanje, izmedju ostalog i zbof efekta ''plesanja zadnje strane metka'' pa on vise ne samo da ima spin, vec mu se zadnji deo i bukvalno u pravcu spina i tetura, sto mu daje veci otpor vazduhu itd!

e sada, mi nemamo dovoljno strucnih izraza u jeziku, nesto se gubi i u prevodu, a ovde je sve pojednostavljeno, te neko ko je strucan, neka bude dobronameran, jer ja sam znam da ovde nadjem greske, ali nisu krucijalne, i u cilju su da se lakse objasni1

moj izvor je Dragan Dzamic! pisac nekoliko knjiga i velikog broja clanaka na temu spec. jedinica i protiv terorizma... pa sad, ako si ti pametniji od njega i znas da ova dvojica koje sam pomenuo nisu pogodila na ovim daljinam onda ti svaka cast... ako ne opet kazem... nadji hobi, nego sto smaras ovde... *** ti si se pretplatio na svaki odgovor ovde!
 
moj izvor je Dragan Dzamic! pisac nekoliko knjiga i velikog broja clanaka na temu spec. jedinica i protiv terorizma... pa sad, ako si ti pametniji od njega i znas da ova dvojica koje sam pomenuo nisu pogodila na ovim daljinam onda ti svaka cast... ako ne opet kazem... nadji hobi, nego sto smaras ovde... *** ti si se pretplatio na svaki odgovor ovde!

izvor..., naravno da znam o cemu pricam! dali mislis da je Dragan Dzamic bio tamo ? ono sto hocu da ti skrenem paznju, da su , kao sto su ti i drugi rekli, takvi slucajevi obicno cilj propagande! americka vojska ima posebne jedinice za podizanje morala, i za podizanje ugleda vojske amerike, nisi u toku, oni malo malo izvuku nekog heroja, slicnom ovom gore navedenom, a cesto se ispostavi da taj veze sa zivotom nema!

ne znam ja bolje od njega, bas to je i razlika, ne zna ni on , i pojma nema, a tvrdi da zna! znas koliko mi imamo nekih pisaca, o oruzju, o specijalcima itd! ja sam dobronameran, ako neces odgovor, ja ti ga necu ni pisati! ali ga postuj, jer tu ti gore pise nesto, sto neces svugde naci, a st je apsolutno tacno, i korisno znanje! ja sam ti podacima i cinjenicama pokazao i dokaza, da takav pogodak, ne moze biti rezultat znanja, vec ako se i dogodio, onda srece! a i to se dogadja u ratu, ali od 1000 pucanja, kada neko ima srecan pogodak, posebno ako je on ne dokazan, kao ovaj gore, onda od coveka koji je pucao ne treba praviti specijalca!

i daj lakse malo, vidis da te ja ne diram, a ti si izlgleda toliko ostrascen, da cak ni ovako lep i obrazlozen odgovor gore, neces da postujes! Dali ti mislis da to gore nije tacno ? :) imas zamerku na nesto u tome! ili te ljuti to sto sam strucan u toj oblasti ?
 
pa cini mi se da sta god neko ovde napise on ima samo "internet znanje" ali jedino ti imas neko posebno znanje koje pobija sta god neko iznese... cini mi se da si ovde dosao da se pravis samo pametam, ili ti fali paznje... bez uvrede!!

i na kraju pitam dali si ti bio tamo da opovrgnes ono sto je doticni napisao?
 
nije citat, vec objasnjenje sta je EFIKASAN a sta EFEKTIVAN domet!

u pravu se ne dokazuje da se nesto nije desilo, vec se mora dokazati da se nesto zaista desilo! a dokaza za taj pogodak nema! i nisam ja nikada bio ni kod tebe u komsiluku, pa znam gde je tozin sokak, i gde se gradi crkva, gde je staracki dom, a gde ti zivis!
 
nije citat, vec objasnjenje sta je EFIKASAN a sta EFEKTIVAN domet!

u pravu se ne dokazuje da se nesto nije desilo, vec se mora dokazati da se nesto zaista desilo! a dokaza za taj pogodak nema! i nisam ja nikada bio ni kod tebe u komsiluku, pa znam gde je tozin sokak, i gde se gradi crkva, gde je staracki dom, a gde ti zivis!

ti si opterecen sobom... da neko kaze belo ti bi za inat rekao crno samo da tvoja bude zadnja!!!

a gde ja zivim?
 

Back
Top