pad zrna karabina

imas mnogo faktora sto se tice pada zrna. Najveci faktor je vremenski uslov a konkretno vetar pa i kisa. Ako su vremena idealna onda moze da se sracuna sve lepo pokusacu da ti nadjem to i da postavim tabelu koja ce razresiti sve.
 
Dok cekamo tabele, samo da pomenem da je 500 metara mnogo i da osim izuzetaka rezultati za vecinu lovackih kalibara na 300 metara beleze pad i od 40 pa cak i 80 cm:mad:
Zastavin karabin u poredjenju sa bilo kojim drugim nema bitnu razliku sto se pada zrna tice. Presudna je duzina cevi,kalibar,metak
 
imas besplatni program za kalkulaciju zove se QBALL unosis tezinu zrna,brzinu,balisticki koef.(za kojeg imas i tabelarni prikaz) distance sa padom zrne uticaj bocnog vetra,nadmorsku visinu itd.kalkulator je za rad iz DOS-a ali mozes ga startovati i iz win-a
 
imas besplatni program za kalkulaciju zove se QBALL unosis tezinu zrna,brzinu,balisticki koef.(za kojeg imas i tabelarni prikaz) distance sa padom zrne uticaj bocnog vetra,nadmorsku visinu itd.kalkulator je za rad iz DOS-a ali mozes ga startovati i iz win-a

Kaži mi molim te gde može da se nađe na kom sajtu.:-)
 
Kolega skorican nisam uspeo da ubacim sliku tabele ali evo sta sam napisao pa mozda ti nesto i pomogne.

Balisticka tabela treba da ima beleske o padu zrna na svim daljinama od 100 - 1000 metara izrazenim u MOA.

Ona izgleda ovako: ( 308 Win, 175gr a karabin je upucan na 100 metara ) udaljenost (u metrima ) ----------------- MOA (pad zrna)

100--------------------------------------0
200-------------------------------------2.5
300-------------------------------------5.8
400-------------------------------------9.6
500-------------------------------------14.0
600-------------------------------------19
700-------------------------------------24.5
800-------------------------------------31
900-------------------------------------38.4
1000------------------------------------46.4


Primer:

Udaljenost do mete: 800 metara
Ugao: 45 stepeni (kosinus ugla 45 je 0.707)
Koristeci vec pomenutu formulu bice : 800*0.707 = 565 metara Tako?
U tabeli gore trebace vam 17 MOA elevacije da bi pogodili metu.

Medjutim da bi efikasno pogodili metu moracemp da koristimo korekcije uglova:

stepeni_____korekcije

5 stepeni = .004
10 stepeni = .015
15 stepeni = .034
20 stepeni = .060
25 stepeni = .094
30 stepeni = .134
35 stepeni = .181
40 stepeni = .234
45 stepeni = .293
50 stepeni = .357
55 stepeni = .426
60 stepeni = .500
65 stepeni = .577
70 stepeni = .658
75 stepeni = .741
80 stepeni = .826
85 stepeni = .913

I naravno morate imati tabelu pada zrna, koja je veoma slicna gornjom tabelom samo sto je upucan na 0 metara. Tj, pad zrna se racuna od usta cevi. Inace ova tabela se zove : "Tabela apsolutnog pada zrna".
Ovo je veoma bitno da se zapamti.

Tabela pada zrna od usta cevi za 308 175gr izgleda ovako:

Udaljenost (u metrima ) ---------------------- MOA (pad zrna)

100-------------------------------------------------2.8
200-------------------------------------------------6.0
300-------------------------------------------------9.5
400-------------------------------------------------13.4
500-------------------------------------------------17.8
600-------------------------------------------------22
700-------------------------------------------------28.5
800-------------------------------------------------35
900-------------------------------------------------42.4
1000------------------------------------------------50.8

Sta se radi: Apsolutni pad Zrna je na 800 metara 35moa ali sa nulom na 100 metara je 31MOA (pogledaj prvu tabelu). Razlika je 4MOA Wink izmedju ove dve tabele.

Matematika ide ovako: 35 x 0.293 = 10.2 MOA 0.293 je korekcija ugla od 45 stepeni. Zatim se oduzima rezultat od 10.2 MOA od 31MOA 31MOA-10.2MOA = 20.8 MOA

Nadam se da vidite razliku. U slucaju da se koristi klasicna metoda kosinusa potrebna ti je elevacija od 17MOA a u ovoj novoj ti treba 20.8MOA tj. 3.8MOA vishe. Vidite 17 MOA se koristi za 565 metara a 20.8 za 620 metara sto je razlika od otprilike otprilike 70cm tj. Ako svoje nisanse sprave podesis
na 560 metara imaces podbacaj od 70cm. To je puno. Ja sam dao primer ekstremne daljine sa ekstremnim uglom da bih ti pokazao gresku.

Mozda ti tabele deluju teshke za pamcenje ali nisu. Kad ih jednom napravish ostaju stalno u glavi i uostalom uvek imash papir da se podsetish. Sve sto treba da uradite jeste da vodite evidenciju pogodaka, balistike itd. Ovakvi proracuni se na terenu obavljaju veoma brzo posebno ako imate spotera. Gore navedena metoda se veoma cesto koristi i u stvari je proizashla iz sledeceg metoda.

pad zrna (u cm) x cos ugla = pad zrna u cm ----> naravno apsolutnog pada zrna

Uzmimo primer mete udaljene 530 metara pod uglom od 30 stepeni. pad zrna (U tabeli apsolutnog pada zrna) je na 530 metara tacno: 298cm. Tako 298x0.87=259.2 cm. Sto se dalje racuna:

298 - 259.2 = 38.8cm. To opet znaci da cete morati da nishanish 38cm nize (naravno od 530 metara). U tabeli pada zrna kada je karabin upucan na 100 metara na udaljenosti od 530 metara pad zrna je 237cm. Tako da je 237-38.8 = 198cm.Sto je ekvivalent udaljenosti od 500 metara. Ako bismo koristili staru metodu : 530 x cos30 dobili bismo rezultat od 461 metar. To je otprilike 40 metara razlike. Sto kada se pretvori u visinsku razlku bilo da si kratak oko 40 centimetara. Znam ovo izgleda malo "komplikovano" ali svaki strelac/snajperista na terenu mora biti opremljen tabelama. Rutina je mislim, najvaznija. Ja sam ove proracune uradio veoma brzo. Na terenu ceo proracun se radi u roku od 15tak sekundi.Ceo proces traje mozda oko 30 sekundi. Za nekoga je to puno, ali ovde se radi o kosom hitcu na 530 metara. Kao sto ste pretpostavili: kosi hitac nije tako jednostavan kao sto se cini. Bar, ako govorimo o preciznosti.

Pozdrav od Dr.Nitra ....
 
Pre svega radi se o vojnoj upotrebi pojedinih kalibara a tu ima više tisuća čimbenika koji odlučuju koji će kalibar postati formaciski Kal .308 win odnosno 7.62x51 spada u srednje akcije i bolje se ponaša u automtskom i poluautomatskom oružiju (kraća čaura),dok je veća voluminoznost 30-06 bolja kod obrtnočepnih sistema i laboracija sa različitim barutima... Ali dešavalo se da pored usvojenog .308win pojedine jedinice koriste snajperke kalibra 30-06. Ono što želim reći da službena upotreba zavisi od oružarskog lobija,podmitljivosti generala (toga imaš i kod nas slučaj Dragić-Davinić...) strateških projekcija,rezervi postojeće municije...i stoga logično u vojnom smislu ne mora biti i praktično! :) :)
 
Pre svega radi se o vojnoj upotrebi pojedinih kalibara a tu ima više tisuća čimbenika koji odlučuju koji će kalibar postati formaciski Kal .308 win odnosno 7.62x51 spada u srednje akcije i bolje se ponaša u automtskom i poluautomatskom oružiju (kraća čaura),dok je veća voluminoznost 30-06 bolja kod obrtnočepnih sistema i laboracija sa različitim barutima... Ali dešavalo se da pored usvojenog .308win pojedine jedinice koriste snajperke kalibra 30-06. Ono što želim reći da službena upotreba zavisi od oružarskog lobija,podmitljivosti generala (toga imaš i kod nas slučaj Dragić-Davinić...) strateških projekcija,rezervi postojeće municije...i stoga logično u vojnom smislu ne mora biti i praktično! :) :)

Nema sta da se doda na ovo.
 
Ja vec osam godina koristim .300 win.mag. Mana je sto se mnogo rita, tj. dosta trza. Ja sam moj upucao na +6 cm na 100 metra, i jedino vrsim korekciju za daljine do sto sto pedeset metara. Na vecim daljinama pucam plecku i mali broj promasaja. Najdalji pogodak srndac 270 metara. Prosecna daljina gadjanja 120-150 metara. Tabele su dobre da imas uvid u pad zrna, ali na to utice mnogo faktora, temperatura, vetar, kisa, sneg...... tako da ke glavno upucati karabin na +4 cm i za daljine do 200m ne razmisljas, a to i jesu daljine na kojima lovci gadjaju. 308 je izvanredan kalibar za svu vrstu divljaci do nekih 150 metara, a 30-06 je za gadjanje krupnije divljaci do 200 metara. Moj top je predvidjen za gadjanje kapitalnih veprova i medveda do 300 metara, sto je vrlo retko, znaci prejak. Ja volim power zato sam ga kupio. Volim kada se trese planina kada opalim. Moj savet je ako ste ispod 80 kg. ne kupujte ga.
 
Ih da je Ćopićevom Nikoletini Bursaću,Prletu i Tihom i ostaloj ekipi iz Nora bila crna strela u rukama II svetski rat bi se završio negde 43 a ne 9 maja 1945. Ovi naši bi ih sve potamanili kakve su ljudine bili...:) :) :) :) A tek kod Ravnogoraca što je bilo ljudina...
 

Back
Top