Ishrana posle operacije žuči
Prikazujem rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Ishrana posle operacije žuči

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano Ishrana posle operacije žuči

Suprug je operisao žuč, znam šta od namirnica sme a šta ne, ali nemam takve recepte. Da li neko ima iskustvo sa ovom dijetom, ili možda zna neki sajt gde mogu da pokupim recepte i ideje? Ja kopam već danima po netu, ali osim spiska namirnica ništa konkretno nisam našla.

Aktivan član gun-d (avatar)
    Učlanjen
    07.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Podrazumevano Re: Ishrana posle operacije žuči

Lekar mora da mu da sta moze a sta ne,ne zezajte se sa internetom!!!
    Moj brat nedavno operisao zuc i od lekara dobio dijetu

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

Ma dobio je spisak namirnica, ali to treba preraditi u RECEPTE. Uostalom, i spisak je jako uopšten i malo bez veze: piše da sme da jede marmelade (valjda je konzervans jako zdrav), mladi kajmak, grašak, boraniju, karfiol i tako još neke stvari koje inače nadimaju. Ja mu to sigurno neću servirati bar prvih mesec dana, ali kako spremiti ukusne i adekvatne obroke a da budu raznovrsni? To ti meni reci.

Zainteresovan član GroficaR (avatar)
    Učlanjen
    02.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    26

Citat Original postavio K aja Pogledaj poruku
    Suprug je operisao žuč, znam šta od namirnica sme a šta ne, ali nemam takve recepte. Da li neko ima iskustvo sa ovom dijetom, ili možda zna neki sajt gde mogu da pokupim recepte i ideje? Ja kopam već danima po netu, ali osim spiska namirnica ništa konkretno nisam našla.
    Kao prvo, zelim tvom suprugu sve najbolje, jer i ja sam izvadila zucnu kesicu. Prakticno, mi smo sada zdravi ljudi, ali, ipak....pripaziti! Pronasla sam ovu Temu na medicinskom sajtu /jednom od milion/ , pa evo pokusaj tu! Puno pozdrava!http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?p=89284

Učlanjen
    02.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    26

KAKVA ISHRANA TREBA DA BUDE POSLE HOLECISTEKTOMIJE ?
    Neposredno posle operacije pacijent dobija savet za ishranu bez masnoca. On moze da vraca masti u ishranu
    veoma postepeno. Vremenom pacijent moze da zivi potpuno normalno, jer zucni putevi i jetra preuzimaju ulogu
    zucne kese. Mali broj pacijenata i dalje ima tegobe i njima se savetuje da trajno budu na dijeti kao posle operacije.
    Svim pacijentima se savetuje da uzimaju sto vise voca i povrza i hrane sa manje masnoca

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

Hvala Grofice. A da li sme da jede pečurke i žito? Na spisku namirnica nisu ni spomenute.

Učlanjen
    02.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    26

Hvala Grofice. A da li sme da jede pečurke i žito? Na spisku namirnica nisu ni spomenute.
    Ko izvadi zucnu kesicu, prakticno postaje ZDRAV COVEK! Moze da se jede sve, znam po sebi. Pecurke posebno obozavam, zito sa slagom /dijetalnim/ satirem. Jedino ne jedem u onoj kolicini slaninu, cvarke i ostale "svinjarije" koje sam obozavala, ali, mogu ti reci da pojedem i po neki cvarak, pa parce -JEDNO masti i hleba, ne cesto. Jednostavno, jedem sve, ali jako pazim da ne bude MASNO. Jedem i pofezne /hleb pohovan u jajimna/, naravno, jedanput nedeljno, ne 5 parcica kao nekad nego 2.
    Bukvalno - SVE sme da se jede, ali maksimalno izbegavanje masnih, zaprzenih jela, sto manje crnog luka przenog i tako to! Ovo bi i zdravi ljudi trebalo da izbegavaju!

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

Pa mi svi u kući takvu -lakšu- hranu jedemo već 2-3 godine.
    Ali zar si odmah prvih dana posle operacije jela sve? Pa zašto bi onda davali spisak poželjnih i nepoželjnih namirnica namirnica?
    Suprug sad jede puno posne ribe. Pošto neću da je pržim a na roštilju (električnom) mu je već i dosadilo, pokušavam da je spremim tako što zamotam u foliju pa ispečem u rerni, i uz nju ispečem par krompira u ljusci. Jeste lepo, ali je dosta suvo, uz ovo bi lepo išao neki sos, recimo sa limunom ili nemasnom pavlakom. Jesi li probala nešto slično?:rolleyes:

Moderator smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    82
    Reputaciona moć
    323

Pa mi svi u kući takvu -lakšu- hranu jedemo već 2-3 godine.
    Ali zar si odmah prvih dana posle operacije jela sve? Pa zašto bi onda davali spisak poželjnih i nepoželjnih namirnica namirnica?
    Suprug sad jede puno posne ribe. Pošto neću da je pržim a na roštilju (električnom) mu je već i dosadilo, pokušavam da je spremim tako što zamotam u foliju pa ispečem u rerni, i uz nju ispečem par krompira u ljusci. Jeste lepo, ali je dosta suvo, uz ovo bi lepo išao neki sos, recimo sa limunom ili nemasnom pavlakom. Jesi li probala nešto slično?:rolleyes:
    Ovo je, reklo bi se, bio 10000-ti post na "Kulinarstvu"

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

Izvini što sam tako glupa, ali ne razumem šta ti smeta? Tema je o receptima, nema ih nigde na netu.

Moderator smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    82
    Reputaciona moć
    323

Izvini što sam tako glupa, ali ne razumem šta ti smeta? Tema je o receptima, nema ih nigde na netu.
    :shock:
    Smeta?!
    Odakle ti ideja da negde nekom nešto "smeta"?!
    Samo sam primetila 10000-ti post na podforumu "Kulinarstvo" (broj postova možeš videti kad otvoriš prvu stranicu Foruma, pa pod "hobi" na spisku nađeš "kulinarstvo" i pogledaš broj u zagradi).

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

E pa ne zameri, pogrešno sam shvatila. Znaš, neki moderatori su toliko nervozni i prezasićeni forumom da me je već i strah da pitam ili postavim temu.

Moderator smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    82
    Reputaciona moć
    323

E pa ne zameri, pogrešno sam shvatila. Znaš, neki moderatori su toliko nervozni i prezasićeni forumom da me je već i strah da pitam ili postavim temu.
    Ovaj moderator nema previše vremena, ali se ne smatra "malim Bogom" i trudi se da nam svima bude lepše - a ne da maltretira članstvo

Nov član
    Učlanjen
    26.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

Nemam konkretan odgovor , ali i ja tragam za nekom vrstom prirucnika ili kuvara, nista do sada nisam nasla, bicemo na forumu pa cemo se pratiti sa informacijama. A sto se tice toga da bez zucne kese mozemo da jedemo sve , savetovala bih svima da se malo konkretnije raspitaju , jer to nije tacno i cak vrlo opasno.

Nov član
    Učlanjen
    01.01.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Dijeta posle operacije zucne kese

Idem na operaciju zucne kese,laparoskopski,pa sam cula da posle nje treba da se duze vreme drzi dijeta. Pretrazila sam sve zivo ne bi li nasla nesto o tome ali na zalost,nista,pa vas molim ako neko ima neke informacijeo tome sta sve sme a sta ne da se jede neka mi napise.Unapred hvala!

Elita daca_011 (avatar)
    Učlanjen
    21.03.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano Re: Dijeta posle operacije zucne kese

vec ce ti reci lekari,postoperativni oporavak posle laparaskopije zucke je brzi i drugaciji nego kad se to radi hiruski samim tim i ishrana...u pocetku lagana barena hrana tipa pire krompira,bistrih supica prepecenog hleba,caj keksic pirinac,jogurt,uglavnom izbegavas zaprske pasulj,grasak,boraniju ono sto se inace teze vari a uvodis teletinu,piletinu kuvanu hranu koju inace jedes...treba obratiti paznju na ono sto se pojede to ce biti najbolji pokazatelj,ako osetis nadutost,teze varenje ili se desi dijareja onda tu namirnicu izbegavati jos neko vreme.
    pitanje mi jedno davno na um pade,moj debeli lade zasto ljudi rade...

Nov član
    Učlanjen
    21.08.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Izvadila sam žuč prije 5 godina na VMA.Nisam dobila nikakav spisak namirnica,niti dijetu.Rekli su mi da dva mjeseca pripazim,da kafu ne pijem na gladan želudac,ili da je ne pijem nikako,taj period dok rana na jetri odakle skinuta kesica ne zaraste.Rekli su da mogu da jedem sve,i da se mogu i sportom baviti.JA IMAM PROBLEM,koji pokušavam da riješim već 6 - tu godinu(odkako mi je žuč obolila).Govorila sam doktorima,ali nikom ništa.Svaki dan ja imam rijetke stolice,prosjek do 3 dnevno.Kad krenu stomačni virusi,to je katastrofa,i ne mogu bez tableta protiv proliva.Jedem uglavnom sve,ali sam sa vremenom primjetila da mi više stvari smeta,nego ne.Npr.kad pojedem slatki kupus,posle pola sata,osjetim aritmiju,a ujutro dobijem proliv do tri stolice.Samo mi je bilo normalno dva mjeseca posle operacije dok sam trošila Omeprol(nešto kao Ranisan,samo bolje).Tada sam imala formirane stolice,jednom dnevno.Molim vas,ako neko ima ili je imao isti problem,da mi na moj mejl odgovori kako je to riješio ili uspješno riješava.Unaprijed hvala!

Primećen član Sihaja (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    32
    Reputaciona moć
    39

Zucnu kesu sam operisala laparoskopski prosle godine.
    S obzirom i na napaceni zeludac zbog svakodnevne konzumacije gvozdja, savet mog hirurga je bio da godinu dana pripazim uz savet kako da pripazim.Moj komsija se operiao u drugoj bolnici i vec nakon mesec dana se bacio na, nazovi, normalnu ishranu.Mnogo opasnije je, ne daj Boze, da se uzburkaju zucni kanali.
    Dakle, svih ovih meseci hranim se barenim povrcem (osim mahunastog), barenim vocem, barenom piletinom/curetinom (ili sa rostilja) i ribom sa rostilja (ne svidja mi se barena, sa rostilja je malo suva jer se koristi samo so). I to je sve, uz dodatak hleba i za dorucak kuvanog djevreka. Pijem vodu, mineralnu vodu, caj od kamilice. Kafu popijem bas retko, nisu mi branili ili zabranili, jednostavno mi ne prija kao ranije. Par puta sam klopala nesto sto mi se ne nalazi u jelovniku, cisto da bih zadovoljila sopstvenu potrebu za nekom drugom hranom, ali moram priznati da mi nije prijalo.
    Rekla bih da ponasanje nakon operacije zucne kese zavisi od organizma do organizma.

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

Evo 4 godine od operacije (i postavljanja ove teme) mom suprugu se varenje nije normalizovalo. Posle svakog obilnijeg obroka, šta god da jede, mora da otrči u wc. Dijete se odavno ne pridržava, ali ja ionako pazim da ishrana bude izbalansirana i ne preteška.
    Još nešto sam primetila: od kako je izvadio žuč nenormalno mu se jede čokolada. Do sada je jeo po 2-3 kockice, a sada smaže celu tablu barem svaki drugi dan.
    Da li još nekome organizam sada traži drugačiju ishranu nego pre?

Nov član
    Učlanjen
    11.03.2012.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Evo 4 godine od operacije (i postavljanja ove teme) mom suprugu se varenje nije normalizovalo. Posle svakog obilnijeg obroka, šta god da jede, mora da otrči u wc. Dijete se odavno ne pridržava, ali ja ionako pazim da ishrana bude izbalansirana i ne preteška.

Da li još nekome organizam sada traži drugačiju ishranu nego pre?

isti problem i kod mene,cak i ne obilniji obroci nego sta god da pojedem trcim u wc i ne znam sta da radim,niti sta da jedem...

Ističe se K aja (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    70

On se već navikao na to. Oboje znamo da posle ručka bar pola sata ne krećemo nikuda, i to je sve. Nema nikakve bolove ili grčeve.

Slične teme

1. pomozimo dvonogom zuci...!!!
    Autor mina21bg u forumu Svet životinja
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 15.01.2008., 14:05
  2. Dete umrlo posle operacije oka
    Autor Luciferko u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 13.07.2007., 08:40
  3. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 09.06.2007., 13:28
  4. Posle operacije krajnika-kod deteta!