AMD64 3200+ HT vs. Pentium 4 HT

  • Začetnik teme zasto????
  • Datum pokretanja
Mnogo je bolji Intel jer ima jaču grafičku karticu, u AMD-ovoj konfiguraciji je prastara Riva TNT a Intel ima najnoviji ATI 9800XT. Pored toga, AMD ima samo 128MB rama dok Intel ima 2048MB.

Ne pitajte me zašto je baš tako, tako mi je palo na pamet. 8)
 
antanas:
Taj test je s.r.a.n.j.e, za Intela su koristili 512 MB RAMA a za FX-51 - 1 GB ECC RAMA!

Mrzim nameštene testove.

Ako želite realan test kod švaba koji znaju kako se to radi - www.tomshardware.com idite na

http://www.tomshardware.com/cpu/20030923/index.html

od četrdeset sedam (za primer dokumentovanih) testova, Intel je dobio trideset dva a AMD petnaest. (bez overklokovanja).
 
Sizif:
antanas:
Taj test je s.r.a.n.j.e, za Intela su koristili 512 MB RAMA a za FX-51 - 1 GB ECC RAMA!

Mrzim nameštene testove.

Ako želite realan test kod švaba koji znaju kako se to radi - www.tomshardware.com idite na

http://www.tomshardware.com/cpu/20030923/index.html

od četrdeset sedam (za primer dokumentovanih) testova, Intel je dobio trideset dva a AMD petnaest. (bez overklokovanja).

:lol: ... a na onom prvom 'testu', ogromni AMD-ov baner na vrhu :lol: ... Da ne pominjem razlike u konfiguracijama na kojima je sve to testirano i overklokovanje... Mada, da su kloknuli PIV, ostavio bi AMD pet svetlosnih godina iza.

Ma imas brdo tih namestenih testova... AMD se time sluzi jos od K5 procesora... Kad cujem pateticno opravdanje: We've tested the PIV processor on a SIS chipset to match the performance of the AMD motherboards. :lol: :lol: :lol:

Pa onda namerno stavljanje lose memorije...

Neka neko testira PIV 3.2EE sa Prescott jezgrom (cim se malo optimizuje softver da koristi napredniji HT i predju muke oko mnogo dubljeg pipeline-a) na ploci poput Abit IC7-MAX3 (mada tek treba da izadju ploce sa 890 cipsetom i 755 socketom), sa 2GB Kingston HyperX-a, i nek isti uporedi sa bilo kojim AMD-om, pa onda neka donose zakljucke ;)
 
Sizif:
antanas:
Taj test je s.r.a.n.j.e, za Intela su koristili 512 MB RAMA a za FX-51 - 1 GB ECC RAMA!

Mrzim nameštene testove.

Ako želite realan test kod švaba koji znaju kako se to radi - www.tomshardware.com idite na

http://www.tomshardware.com/cpu/20030923/index.html

od četrdeset sedam (za primer dokumentovanih) testova, Intel je dobio trideset dva a AMD petnaest. (bez overklokovanja).


To beše ista ona stranica koja je objavila da AMD riknjava na 55 stepeni, pa se kasnije izvinjavala zbog "greške"? Molim te. Pa oni se oduvek hvale kako od Intela stalno ekskluzivno dobijaju procesore na testiranje. Pročitaj ti još neke testove sa tog sajta, a ne samo ono što ti izgleda lepo. Uostalom, koji je procesor bolji vidi se po nekim kompanijama (od kojih su pojedine daleko jače od Intela). Oni svoje najnovije servere baziraju na Opteronu. Ko misli da je slučajno, neka im skrene pažnju na to, da se ne prevare ljudi. Sun Microsystems, HP, Cray, Packard Bell, IBM... Treba li još da nabrajam? To je prvi put da se jedan AMD nađe u serverima.

Osim toga, testovi se rade samo u 32-bitnom modu, pošto Intel ne poznaje više od toga. Kada se uporede u istim uslovima (Baza na Unix-u na Itaniumu 2 i Opteronu), rezultat je prosto žalostan po Intel. Ja sam to probao, što ne verujem za vas. Inače, Itanijum 2 je u 32-bitnom modu sporiji i od Celerona na 500MHz, što ne krije ni Intel. Toliko da znate.
 
Malo pre zavrsih test Bartona 2500+ na Epox 8RDA3+ sa 512 MB Kingston RAM-a.

Masine za komparaciju su bile moja radna stanica P4 3.1GHz sa SDRAM PC133 1GB memorijom i jedna od mojih render masina Dual P3/700MHz, Abit VP6 ploca, 1GB SDRAM PC133.

Render scena je HD720 formata (1280x720) smanjena na 50% (640x360). Lightwave 7.5c, 85MB Sengment Memory Limit, Radiosity 4x12 Monte Carlo, Shading Noise Reduction ON.

rezultati:
P4: 204.5 sec
BARTON 2500+: 507.2 sec.
Dual P3/700: 509.6 sec.

Sto se tice startovanja programa, jurenja po Windows XP-u.... tu je barton eksplozivan (kao i svaka AMD prevara) i nenadmasiv je. Otvara sve u kliku, ali u matematici je jos uvek u prvom razredu. Ili ga ipak treba nazvati BARTON 1800+ posto to i jeste.

Pozdrav.
 
StORM48:
Sun Microsystems, HP, Cray, Packard Bell, IBM... Treba li još da nabrajam? To je prvi put da se jedan AMD nađe u serverima.

Ako Sun napravi server sa AMD-om, licno cu se za muda obesiti na sred terazija... Pa Sun od kako postoji nije napravio ni jedan jedini server na procesorima koji nisu njihovi (SPARC i slicne serije). Ono sto radi Sun je 'preprodaja' AMD-ovih servera jer imaju ugovor sa AMD-om da isti ubaci neke olaksice za Java-u u arhitekturu procesora. Tako Sun daje svoje ime, a AMD prodaje kroz njih. Sun nikad nece dizajnirati server na bilo cemu sto nije njihovo.

IBM da okrene Intel-u ledja? To je manje verovatno nego da Microsoft napravi javno dostupan open-source Windows. Doduse jesu izdali e325 server koji je dual Opteron, ali su magicno povukli celu seriju zbog 'tehnickih nedostataka', sta god da to znaci.

HP... najveci prodavac servera sa Itanium² procesorima da napravi nesto na Opteronu??? To je marketinski trik. AMD vec mesecima prica o ugovoru sa HP-om, ali nikad ne kazu kakav je to ugovor. A HP ni do dana danasnjeg ne izdade server na AMD-u.

StORM48:
Osim toga, testovi se rade samo u 32-bitnom modu, pošto Intel ne poznaje više od toga. Kada se uporede u istim uslovima (Baza na Unix-u na Itaniumu 2 i Opteronu), rezultat je prosto žalostan po Intel. Ja sam to probao, što ne verujem za vas. Inače, Itanijum 2 je u 32-bitnom modu sporiji i od Celerona na 500MHz, što ne krije ni Intel. Toliko da znate.

Naravno, zato sto Itanium nije nikakav hibrid... to je cisti 64-bitni procesor koji nema veze sa x86 arhitekturom niti sa icime sto je 32bit. Tako da se 32-bitne operacije emuliraju i normalno da pokazuje slabe performanse.

A rezultat zalostan? Pa kako to da sam AMD rece da im Itanium² bezi za oko 25% u brzini u 64-bitnom modu? Poredjenje Opterona koji je vise za desktop trziste i Itaniuma koji je okrenut striktno serverima je stvarno smesno... Pa Itanium² ima 6MB L2 kesa, + 3-6MB L3 kesa, Opteron 6 puta manje L2 bez L3. Logicno je sta je namenjeno serverima a sta ne samo iz te cinjenice.

Kad se sprovede cuveni NAMD test nad Opteronom, isti se pokaze gore i od obicnog PIV 2.4c, a daleko ispod Itanium 1 procesora. Stavise, i sam 32-bitni Xeon (ili prepakovani Xeon nazvan PIV 3.2EE) pojedu Opteron u mnogim poljima.

Izvini, mozes porediti AMD-ove sa obicnim PIV procesorima, i u nekim slucajevima AMD ce pobediti, ali AMD je daleko nedorastao Intel-u kad dodje do upotrebe na 64-bitnom polju, narocito serverskom.

Meni je Opteron isuvise paradoksalan... ne moze da nadje svoje mesto ni u serverskim ni u workstation masinama... Na serverskom polju Itanium² ga tuce do nogu. Na workstation polju obican Xeon ga pojede.

Intel je dobro zaokruzio svoju liniju odbrane, tako da AMD mora mnoooooooooooogo vise da se potrudi da bi ih stigao... A iskreno ne verujem da ce do toga doci jer je AMD isuvise finansijski slab za borbu sa 'metuzalemom' racunarske industrije.

E da, da dodam nesto... Znam da sve sto sam naveo izgleda kao vrlo pro-Intel-ovski stav, ali ja se zaista ne vezujem za ni jednu kompaniju. Stavise, ja zaista nemam nista protiv AMD-a, ali imam protiv zaista pro-AMD-ovski orijentisanih ljudi, koji samo sto ne kazu da je Intel 0 a da je AMD par miliona svetlosnih godina iznad njega. Stavise, ja se nadam da ce AMD preziveti 'rat' sa Intelom, jer Intelu nedostaje konkurencija, a od konkurencije svi mi imamo korist jer cene drasticno opadaju. Da li se je neko zapitao zasto je Intel toliko popularan u 'poslovnim' krugovima? Ne zato sto ima boli-glava performanse, vec zato sto se zna da ce Intel biti tu da pruzi podrsku i za 10 godina jer je to kompanija koja pliva u parama i koja sebi moze sve da priusti. Na suprotnom taboru imamo AMD koji je bukvalno kompanija koja radi na vazduh, i moze preko noci da nestane (sto se zamalo i desilo pre par godina... jos uvek se cudim kako su se izvukli), bas kao recimo Cyrix.

Itanium je bolji za servere iz jednog prostog razloga - to je RISC procesor koji je napustio x86 tehnologiju. Svi znaju prednosti RISC-a u odnosu na CISC u serverskim i terminalskim poljima. x86 je Intel planirao da ugasi jos '95, i da se AMD nije umesao sada bi imali daleko bolje kompjutere. Ali AMD se umesao i poceo da pravi konkurenciju na Pentium polju, a Intel nije hteo da dozvoli da mu se narusi reputacija dok razvija svoj 64-bitni ne-x86 procesor, pa je snage usresredio na 32-bitno x86 polje da bi se nosio sa AMD-om. Ko je od toga imao koristi? Naravno, Sun. Jer su oni u to vreme izdali svoju Sparc platformu, i ubedili kompanije da svoj softver prevedu na njegove instrukcije, i tako postali lideri na 64-bitnom serverskom polju. Sada kada Intel sebi moze priustiti borbu na oba fronta, malo je kasno, jer ce tesko ubediti kompanije da opet prevedu svoj softver sa Sparc platforme na IA-32. Ali trude se, i drzim im palceve zbog toga, jer mi je muka od ove x86-njesra tehnologije...

AMD se uzda u cinjenicu da Sparc vodi na 64-bitnom polju, i da niko nece podrzati IA-32 arhitekturu, pa zato sklapaju ugovore sa Sun-om da omoguce sebi dobar start u borbi na Sparc platformi. A do tada zele da ostanu na x86 polju i da tu zamajavaju Intel. Fino nema sta... Medjutim, vreme je pokazalo da Intel uvek ima keca u rukavu...

Sta je najsmesnije je to sto Intel ako pozeli moze da ubije AMD za manje od godinu dana. Literalno da ih unisti. Dovoljno je da obore svoje cene na pokrice proizvodnih troskova i da ne ubiraju profit godinu dana (to ce usporiti razvoj na 64-bitnoj platformi doduse, jer nece moci toliko da ulazu), i da Intel postane jeftiniji od AMD-a. A onda nece postojati ni jedan logican razlog za kupovinu AMD-a, jer AMD koji je slab sa parama, i koji zaista opstaje na vazduhu, nece moci da smanji svoje cene preterano, a zbog nedovoljnog profita nece moci ni da razvijaju nove platforme. Time ce AMD puci za manje od pola godine... A nekako mi se cini da ce to Intel uraditi sa Prescott serijom, koja ce im verovatno biti poslednja x86 serija. .90 nm proces, kada se dovoljno usavrsi (i predje preko problema izrazito dubokog pipeline-a), kostace u proizvodnji daleko nize nego bilo koji AMD (AMD je tek krenuo u osvajanje .90 nm procesa), dok ce takvo jezgro moci da radi i na 5GHz (vec krajem godine se ocekuju Prescott-i na 4GHz), i drasticnim smanjenjem cene ce lako izbaciti AMD iz igre.

Iskreno se nadam da nece do toga doci, jer niko nije uspeo tako blizu da dodje Intelu za poslednjih 20 godina, i steta bi bilo ostati bez konkurencije. No kako mi se cini, i AMD je svestan toga, i zato ih hvata panika i zato u najvece izdaju nove verzije procesora pokusavajuci da 'pobede' Intel, ali mi nekako sve to deluje kao poslednji trzaji.

2005-a ce zasigurno biti interesantna godina za AMD, jer ce se u istoj odluciti da li ce AMD preziveti, ili otici u istoriju poput Cyrix-a.

Zivi bili, pa videli...
 
Момče, lepo je to što znaš da je Itanium izrađen u daleko savršenijoj (a jednostavnijoj) RISC tehnologiji i da se po tome sasvim sigurno odvaja od (i u lošem i u boljem smislu) famozne x86 CISC tehnologije. E sad, postavlja se pitanje šta Intel traži tamo gde se ne snalazi? Jer te priče da je Intel najjači na polju servera prolaze izgleda samo kod nas. Jer ja u Nemačkoj (uključujući i Siemens gde sam radio) ne videh ni jedan jedini server baziran na intelu. Sve su to bile DEC Alphe, Unisys, Cray Klasteri itd, Sun UltraSparc stanice itd. Nigde ne videh te čuvene Intel servere. Možda ih kriju? U društvu zaista velikih, Intel je mali, zato bi mu bolje bilo da se okrene stvarnoj konkurenciji - trenutno je to AMD.

A što se tiče emotivnog vezivanja za neku firmu, to je više nego pravilo za poklonike Intela. Ja sam (mogao bih tvrditi i 100%) propustio sve moguće i nemoguće procesore kroz šake i ono što sam primetio je - da nema pravila! Nekad je Intel bolji, nekad je AMD. Uostalom, u praksi se dešava da i dve potpuno identične mašine iz raznih tehničkih razloga (anomalija) postižu različite rezultate na istim sintetičkim testovima, a da se opet u realnom radu ponašaju ravnopravno. S toga je potpuno bezpredmetna ovakva rasprava (tipa "moj tata je jači od tvog").

Od kad znam za sebe, imao sam i Intela i Cyrixa i AMD-a. Uvek je samo jedan od njih u jednom trenutku bio pravi izbor. To je većim delom bio Intel. To je njih i porazilo onog trenutka kada se pojavio prvi Athlon (sa K7 jezgrom). Intel je to (kao i uvek) potpuno prevideo i desilo se to što se desilo. AMD se malo razmahao i počeo da grabi. Inače u IT industriji procenti ne znače ništa. To se pokazalo istinitim bezbroj puta do sada. Uzmimo u obzir odnos MS-a i Netscape-a. Potonji je imao čak 88% tržišta pre desetak godina, da bi se sada sveo na jedva petnaestinu toga. U tome je stvar.

Razlog zašto u ovom trenutku podržavam Opteron je AMD-ova vizija budućnosti. Ista ona vizija koju je intel promovisao svojim prvim 32-bitnim procesorom (i80386), kada su svi ostali (čitaj: AMD, Cyrix i IDT) odmahivali rukom i govorili kako je to bacanje para i resursa. Nedugo potom, 386 je postao sinonim za beskompromisnu snagu. Sada su se uloge malo promenile i AMD je taj koji gura napred, a Intel samo penje gigaherce. To je činjenica, hteli vi to da priznate ili ne.

Uzgred, što se tiče pomenutih firmi i njihovih novih servera, neću da komentarišem - ko želi neka proveri na matičnim sajtovima. Sve lepo piše. Veliki se nikad ne upuštaju u nesigurne investicije.

Još nešto. Sirovo napucavanje keša koje tvrdoglavo sprovodi Intel nad svojim procesorima je totalni idiotizam. Toliki keš koji nije adekvatno "upregnut" ne služi ničemu, jer neki od daleko moćnijih procesora (koji i nisu iz ove priče) imaju i manje keša, ali sa njim raspolažu "pametnije".

Nekih narednih godina, ja ću verovatno opet imati procesor koji je najbolji u svakom pogledu, a vi ćete se i dalje batrgati oko toga da li je to Intel ili je AMD, što je u krajnjem slučaju potpuno nebitno. Bitno je da radi dobro. Trenutno je mrtva trka. Zbog toga sam se i oglasio, jer me već nervira to naklapanje tipa "intel ga razbija", "amd je brži", "amd nije stabilan". Slušate li vi sebe deco? Lepše biste se osećali kada biste bili malo manje emotivni i kada biste navijali i za jedne i za druge, a prihvatali onog koji je bolji trenutno (bez generalizovanja tipa "samo intel" ili "samo amd".

U krajnjoj liniji, sada se za cenu jednog PREprecenjenog Intela može dobiti DUAL AMD. A svako ko kaže da cena nije bitna ili je lud ili ne znam ni ja. Ja bih najviše voleo da Intel jeste brži od AMD-a tačno onoliko koliko je i skuplji. Tada bih ga kupio bez razmišljanja. Ovako, za kusur koji dobijem od procesora (koji nije ni približno bolji koliko je skuplji), mogu da kupim neku jaku grafičku ili brdo memorije, a mogu i da sačuvam pare.
 

Back
Top