ptica beo

pini

Obećava
Poruka
70
zdravo svima hteo bi da kupim pticu beo ali neznam gde ima da se kupi jedan poznanik mi je rekao da jako smrdi dali je to tacno ko ima iskustva o tome da mi nesto kaze unapred hvala
 
gracula religiosa naseljava oblast indije sri lanke cesto se drzi kao kucni ljubimac i lako uci da prica crn i ima zuckaste linije iza kljuna nesto manji od goluba a kako se zove kod nas ja sam ga video kod prijatelja u ceskoj pozdrav i hvala
 
Ma nasla sam i ja nesto, ali sam zaboravila da prebacim sa "pretrazi sajtove na srpskom jeziku" na 'search the web' a to sto ima na srpskom je prilicno sturo. Nasla sam jednu sliku, neku basnu, podatak da je to sad jedno od ispitnih pitanja iz biologije na veterini (znaci da je Vuk Bojovic upotpunjavao zivotinjski fond otkako sam ja polozila biologiju, kad sam je spremala, nije bilo te ptice) i da se na srpskom zove indijski chvorak. Nisam nasla podatke kako ga nabaviti i gajiti. U skriptama iz zoologije (iste su za veterinu i veci deo bioloskog) pise koliki su, cime se hrane, kad i kako se razmnozavaju... samo sto ja te nove skripte nemam a i stare sam poklonila kad mi vise nisu trebale. Mislim da je to Rini najsvezije, mada sam stekla utisak da jedna od nasih Mina studira veterinu.
 
Kad sam prebacila na 'search the web' i otvorila prvi ponudjeni sajt, naisla sam na podatak da su zbog sece suma i izlovljavanja za trziste kucnih ljubimaca ugrozene. Molim te, nabavi sebi nekog drugog kucnog ljubimca, samo zbog zakona ponude i potraznje. Kad ti kupis svog indijskog cvorka, pokrenuces lancanu reakciju koja ce da dovede do toga da u Indiji ulove bar jos 3. Shvatam ja da su oni najbolji govornici medju pticama i da veliki broj ljudi misli po raznim pitanjima da pojedinac ne moze nista da promeni ali sve dok ljudi tako razmisljaju, i bice nam tako kako jeste. Ako si gledao Animal Planet, verovatno si primetio onu reklamu kad Saba Douglas Hamilton prica o smanjenju divlje populacije lavova u Africi i kaze:'In about 1000 years, when our hominent descendants, look at us, what will they see?' Pa nesto u fazonu hoce li videti one pretke vredne paznje ili samo one velike majmune koji su unistili Zemlju?
 
ja se sva smorim kad gledam Animal Planet. Pre mi je to bila omiljen kanala, znala sam svaku reklamu napamet, moji mislili da sam siznula...imaju bas jake poruke
Secam se one reklame kad snimaju nebo, more i zemlju i kazu "we have only one sky, one sea, and one earth in between", bas bedak koliko sve to unistavamo. Dodje mi posle gledanja da se zavezem za drvo u amazonu.
Imam njega u skrpitama iz kicmenjaka, samo mi je neko zdipio, na mom faxu se kradu skripte i beleske, pa cim nadjem, danas-sutra nove, odmah cu da postujem
 
pozdrav svima i hvala za info ja sam jos saznao da na zapadu moze da se kupi u normalnim zoo trgovinama i da nije bas tako redak neznam dali stoji na crvenoj listi kao neke vrste ara i kakadua kako je moguce da kod nas nema kad ima jako retkih vrsta papagaja jer srbija nema taj zakon o rjetkim zivotinjama
 
Ne znam je li ono na sta sam naletela zakon ili samo neka odluka ali pre bih rekla da je zakon. Ukucaj latinski naziv i idi na pretrazi sajtove na srpskom jeziku, dok. je u PDF formatu. Mislim da su vrste iz Indije nesto kao izuzete ali nisam sigurna, niti sam nesto pazljivo citala (nisam imala vremena) niti ovih dana mogu pazljivo da citam. Naravoucenije:cuvajte se promaje i kad se prehladite, idite kod lekara inace ce da vam se upali ocni nerv i bicete slepi k'o krtica!
 
Cao svima! Gledala sam dosta po forumima o indijskom gavranu, jer sam i sama razmisljala da ga nabavim, ali se jos uvek dvoumim izmedju zakoa i indijskog gavrana, s tom razlikom sto zakoa ima dosta, ali beo pticu nigde ne mogu da nadjem. Videla sam da je ima jedan zubar i da je davno kupio u grckoj, a i jedna zena mi je pricala da je njena prijateljica iz Hrvatske, cini mi se, imala. Ne verujem da bi se kod nas toliko ljudi usudilo da uzme bilo kakvu skuplju pticu, osim tigrica, nimfi i sl. koje su takodje super kucni ljubimci, ali mislim da je pitanje zelje sta u stvari zelis da imas. Recimo, ja sam uvek vise volela vece zivotinje, nebitno bio to krupan pas, papagaj, ribice tj. riba i dr. Jednostavno volim vece ptice i zbog toga sam se odlucila za ovu varijantu, ali prvo moram sve da se raspitam i o jednoj i o drugoj ptici (uslovi za drzanje, ishrana, njihov odnos prema ukucanima i gostima itd.). Nikako ne bih volela agresivnu pticu, naravno.Zato podrzavam sve koji zele da imaju gavrana, ili bilo koju drugu zivotinju, ako ce se lepo brinuti o njoj i obezbediti joj sve potrebne uslove!
 
Ako nemate iskustva sa mekokljuncima,u koje spada i majna (Minah) ili indijski gavran,zaista se ne preporucuje kupovina i drzanje takve ptice jer to zahteva dosta predznanja i posebne uslove drzanja.Daleko bolji izbor je rucno hranjeni papagaj (sada ih ima i kod nas),mada je i tu potrebno dobro procitati sve o uslovima drzanja i specificnim zahtevima pojedinih ptica.Recimo,dovoljno je reci da je drzanje jednog zakoa ili kakadua mnogo zahtevnije od drzanja psa.
 
Zasto drzati ptice u zatochenishtvu? :???:
kada gledam na tv-u are i ostale vrste papagaja kako slobodno lete u velikim jatima,setim se ovih pacenika u kavezima,po stanovima i pet shopovima i bude mi zlo....
 
Slazem se sa tobom kada su u pitanju ptice uzete,bolje reci otete,iz svog prirodnog stanista.Ali,ovde se radi o domestifikovanim pticama,rodjenim u "zarobljenistvu" naviklim na zivot uz coveka.Narvavno,i njima su potrebni optimalni uslovi,zato sam i rekao ono gore.Savrseno nije dovoljno imati novac i zelju za takvom nekom pticom.To je samo osnova.Potrrebno je znati sta je potrebno svakoj od njih ponaosob da bi billa zdrava,vesela i pravi clan domacinstva.U suprotnom,dolazi do velikih psihickih poremecaja koji za posledicu imaju cupanje perja,agresivno ponasanje i sl.
Ne treba zaboraviti,da su po inteligenciji,veliki papagaji rame uz rame sa psima ili delfinima,a naucno je dokazano da je zako na nivou petogodisnjeg deteta.Znaci,trebalo bi da ima svu paznju i brigu kao i svako dete koje je u razvoju...
 
jeste i objasni to mojim ortacima koji imaju zenku zakoa koju drze u prljavom kavezu,krila su joj zakrzljala i ne moze da leti vise,grudi su joj celave zbog lose ishrane...jede hleb ,suv,koji sama umochi u vodu a ako je "praznik" dobije parche hleba premazano ajvarom.....itd...
jadna ptica.Hteli smo da je uzmemo kod nas ali nece da je daju,kao mnogo je vole.Imaju je vec 23 godine...
ali nije zivela tako uvek...dok im je mama bila ziva,lepo su je chuvali...sada je totalno zapostavljena...
Nikad se ne sete da joj bar kupe hranu koja njoj treba....
:otkacio:
 
Da je ovo normalna zemlja,ptica bi im bila oduzeta,a oni bi platili visoku novcanu kaznu ili bi zavrsili u zatvoru.
Bice toga i kod nas,samo ne znam kada ...
A,grudi joj,inace,nisu celave zbog lose ishrane nego zbog zapostavljenosti,ne poklanja joj se dovoljno paznje i ptica pribegava samodestrukciji da bi skrenula paznju na sebe i svoje stanje.To rade te visokointeligentne ptice i cak i kaad imaju optimalne uslove znaju da zbog necega sto nije po njihovoj volji pocnu da cupaju perje i da na kraju lice na ocerupane kokoske.
 
Poslednja izmena:
pa ako nastavi da se cherupa zbog paznje,bice cela celava na kraju....
dusa me boli za nju stvarno....videcu sa goranom da opet pokusamo da ih nagovorimo da nam je daju.
 
pa ako nastavi da se cherupa zbog paznje,bice cela celava na kraju....
dusa me boli za nju stvarno....videcu sa goranom da opet pokusamo da ih nagovorimo da nam je daju.

Za odraslu pticu je tezak sok da promeni vlasnika,jer se papagaji vezuju za ceo zivot,nesto poput braka kod ljudi. Ako je uzmes moze se jos vise ocerupati.
 
Za odraslu pticu je tezak sok da promeni vlasnika,jer se papagaji vezuju za ceo zivot,nesto poput braka kod ljudi. Ako je uzmes moze se jos vise ocerupati.

tako je...kad smo jednom otisli na more nismo mogli da stavimo papagaja u kola i ostavili ga komsinici, kad smo se vratili bio je pola celav...
e jednom se slicno desilo samo sto smo isli u Bosnu i drugi papagaj je bio, kad smo se vratili nasli smo ga mrtvog(kazu da je umro od tuge):cry:kaze komsinica da je bio u redu dan pre toga...:neutral:
 
aaaa,znachi to se desilo papagaju kog nam je goranova sestra dala....
bio je kod njih 5 godina,ninfa je u pitanju...
dali su ga nama,pa sam ga ja dala komshinici(zbog Une) i sve je bilo ok i samo ga je nashla mrtvog...
jos uvek nismo rekli sestri sta se desilo.... :(
a sa njim su nam dali jos dva,muzijak i zenka,doleteli su im tako u paru...njih smo dali jednom liku koji je opsednut papagajima i pticama uopste i sa njima je sve ok....mladi su
ne razumem se ja mnogo u papagaje :rumenko:
znam jedino sta treba da jedu i tako to oko uslova drzanja i slichno,ali njihovu psihu ne poznajem :rumenko:
 
ja imam tu pticu..........jako je zanimljiva zna da prica....................jede uglavnom voce..............voli da se kupa i druzeljubiva je:::::..........ako hocete da brze nauci da prica hranite je kokosim malo kuvanim jajima.............
 

Back
Top