Obuka za karabin...

heartman

Obećava
Poruka
73
U subitu treba da idem na obuku za karabin, pa vas pitam: STA DA OCEKUJEM????
Rekli su mi da se zavrsava za jedan dan. Da li ima obuka teorijski, pa ispit na kraju, ili?
Kakva su pitanja, da li polaze pismeno ili usmeno?

Unapred hvala
 
Nije polozio ko nije probao.Samo idi i ne brini, sve ce ti oni objasniti-nauciti. Nekad toga nije bilo pa se zivelo. Ipak DOBRO slusaj kada pricaju o bezbednosti. Staro je pravilo da oruzje "ume" da opali samo!!!!!!!
 
E ovako je bilo kada sam ja polagao: kada sam se prijavljivao za polaganje, dali su mi jednu knjižicu u kojoj ti je pravni deo polaganja i obeležili šta će da pitaju (znači to treba da nabubaš, nikad neznaš koje ćeš pitanje izvući). Kad sam otišao na polaganje, lice koje drži obuku nam je sve objasnilo, što se tiče obuke i šta će da pitaju (dobro ga slušaj). Nakon toga smo otišli na pucanje, (dali su mi 20 metaka da pucam iz razdrndane M48, bilo je lepo vreme a ja u majci-otpade mi rame!). I onda su došli ispitivači, valjda iz policije (nisu bili uniformisani) i kada izvučeš pitanja (3 pitanja) počinje usmeno ispitivanje. Zaboravio sam da ti napomenem i pucanje je takodje ispit, povedi računa oko sigurnog rukovanja oružijem na strelištu da te ne bi zezali.
U principu nije tako teško kao što izgleda, još nisam čuo da je neko pao iz ovoga!:wink:
 
ja sam bio na obuci za MK pusku, vacare lopovi to je ustvari isto sto i karabin.
ja sam prvo bio na 4 skolska casa koji su bili pravni deo i tako te dosadne stvari,
posle jedno 2 nedelje sam bio na strelistu, gadjao lezeci sa 50m i stajaci sa 25m mislim 25 metaka da sam dobio. rezultati sa 50m su mi bili (10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 8 7 7 6, ne tim redom naravno) a sa 25 (10 9 9 9 9 9 9 7 6 4). 10 je centar mete. i tamo sam naucio sklapanje i rasklapanje, i taj isti covek mi je bio u komisiji posle, pa to nisam sve morao da ponavljam, jer sam se pokazao kao odlican.

na polaganju je bio neki iz MUPa drkadzija koji je ispitivao ovaj pravni deo, naravno sve sam ja to bio naucio, nece me oni zajebavati :) , bio je jedan covek sto nam je i predavao on me pitao balistiku, i bio jos jedan koji me pitao neke hemijske stvari oko municije i tako.
prvi sam polozio i izasao napolje,
a ima pacijenata koji tamo dodju da nisu knjigu otvorili, o oruzju ne znaju nista a i od skole uglavnom imaju samo osnovnu.
 
Ja bio juce na polaganj, nisam imao polozeno a dokupio bih nesto pa ko velim, valjace!!!! Za karabin i sacmaru 3000,00 din!! Samo za jedno = 2000,00!!
Polaganje je obicna farsa, sve gotovo za tri sata!! I pravni deo i gadjanje! A gadjanje........ dva metka iz sacmare i jedan iz malokalibarke!! Kazem, obicna farsa!! Ljudi koji su sluzili vojsku, sigurno su prosli kroz celu onu pricu o oruzju! A tip koji je pricao (mlatio) o balistici, doneo revolver,pistolj, sacmaru i karabin, postavio na sto i okrenuo cev ka "publici"!! samo toliko o njegovoj prici za bezbedno rukovanje.................
 
Ja bio juce na polaganj, nisam imao polozeno a dokupio bih nesto pa ko velim, valjace!!!! Za karabin i sacmaru 3000,00 din!! Samo za jedno = 2000,00!!
Polaganje je obicna farsa, sve gotovo za tri sata!! I pravni deo i gadjanje! A gadjanje........ dva metka iz sacmare i jedan iz malokalibarke!! Kazem, obicna farsa!! Ljudi koji su sluzili vojsku, sigurno su prosli kroz celu onu pricu o oruzju! A tip koji je pricao (mlatio) o balistici, doneo revolver,pistolj, sacmaru i karabin, postavio na sto i okrenuo cev ka "publici"!! samo toliko o njegovoj prici za bezbedno rukovanje.................

klasican primer javasluka o kojem sam mnogo cuo, i zbog kojega puno ljudi gine zbog nespretnog rukovanja oruzjem.
zakinuli su te zesce sa municijom, jer si ti za te pare trebao mnogo vise da pucas,
time sto oni to tebi prikazu kao ma super si lako je ovo, samo tebi prave problem i trpaju pare u dzep. veruj mi ima itekako da se uci pravni deo.
ja, student elektrotehnike, koji sam poznavalac oruzja i ljubitelj, to mi je interesna sfera i zaista mnogo znam o tome, sam imao sta da naucim tamo (ja sam znao 90% stvari vec, ali mogu da zamislim nekog tamo cuvara sa osnovom skolom kakvu percepciju gradiva ima)
a o pravnom aspektu drzanja oruzja skoro da nisam nista znao, i vala imao sam sta da ucim i daleko je od toga da je to za jedan dan bilo gotovo. nama su date 2 nedelje, sa opcijom da bude i 3 nedelje, da se spremimo za ispit, nakon probnog gadjanja.

sta takvim stvarima se ne treba igrati i najbolje je obavestiti ljude i buduce kandidate da tu organizaciju izbegnu
 
Ma sto se mene tice ja sam to vec odavno prevazisao, lovim i nosim oruzje 20 godina tako da nisam siguran ko je kome trebao da drzi predavanje , ja njemu ili on meni! A imalo i mnogo starijih ljudi!!! No, njima je vazno samo da se uplati njihov deo! Video sam tamo i neke gospodje koje valjda za licnu sigurnost hoce neko oruzje, takodje i mlade ljude, e za njih se slazem da treba obuka da bude mnogo kvalitetnija, ali za mene i meni slicne, cista glupost!!! Ali, tako je to u drzavi..................
 
pa dobro tebi je trebala obuka zbog papira,
ali mislim na one sto su tada prvi put dosli u dodir sa oruzjem.
nije mi jasno kako ti ljudi nemaju grizu savesti da ljudima koji nisu svesni sta rade, daju oruzje u ruke indirektno
 
E a sada da vas nešto pitam: ako ste polagali ispitni deo kada ste npr.polagali za sačmaricu i položili, pa ste posle nekog vremena (godinu dana) hoćete da polažete za npr. karabin, da li se opet polaže taj isti teorijski deo i pucanje, ili samo pucanje . Pitam iz razloga što su pitanja potpuno ista, sem naravno rukovanje i pucanje koje se razlikuje od oružija do oružija.
 

Back
Top