Operacija srca

Eh taj INR nekad je lako uštimovati a nekad i nije, ja sam prešao na Pradaxa lek i ne moram da vodim računa šta jedem, a ni da kontrolišem INR, e sad lek nije na pozitivnoj listi i mesečna terapija je oko 4000din tako da je to problem.
 
Prvo da svima pozelim sve najlepse u Novoj 2016. godini. Zdravlje pre svega,a za drugo cemo lako ☺
Zeusplus i meni je preporucen lek uz pomoc kojeg je mnogo lakse stabilizovati INR,ali kada snabdevanje tim lekom nije stabilno i kad god sam otisla u apoteku i pitala za taj lek nisu ga imali. Pitacu sledeci put svog kardiologa.
Do tada,drzim se farina ☺
 
Srecna Nova Godina!Sve najlepse u njoj! Zanima me mom tati pritisak konstantno 80/60 nekad bude 90/60 .Ne znam da li to tako treba nakon takve operacije?Sto se setnje tice pustam da on sam proceni i da osluskuje svoj organizam pa na kontu toga setamo.Juce mu se dva puta desilo da je malaksao dok je isao do toaleta ,maltene neko nesvesno stanje pa me zabrinulo jako...Al povezujem i sa ovim promenama vremena mozda i to utice.Jeste li vi cesto setali kada ste dosli kuci ili ste odmarale ?Temperatura mu isla prvih par dana nakon otpusta do 37.8,juce i prekjuce je nije imao,da kucnem u drvce :) .Jel i vama bio nizak pritisak nakon operacije?Sto se INR-a tice kad sam ga vodila na transfuziju da izmere bio je 1.34 bas nisko pa mu doktorka odredila jedan dan cela pa dva dana po pola farina.u petak ga vodim na kontrolu za INR.Doktorka mi rekla da moze sve da jede,da je glupo braniti mu ..kao moze tipa pola banane i sl tome..Eto mene trenutno brine taj njegov nizak pritisak i INR sto je mali.
Kasalj tata nema,tj.nekad-nekad ali se proredio ...Zali mi se samo da ima osecaj kao da mu nesto stoji u grlu i grudima, al povezujem sa tim da je to normalan osecaj i da ce vremenom nestati...
 
Od operacije moj normalni pritisak je 80/100. Prvih meseci mi se dešavalo da pritisak iznenada toliko padne da se skoro onesvestim. Bivalo je i 40/60, a to je stvarno grozan osećaj, sličan kao brzo spuštanje liftom ili avionom, i još praćeno vrtoglavicom, nesvesticom i mučninom. Rekli su mi da u toj situaciji pomaže kad se čovek skupi i stavi glavu među kolena, ili da legne i podigne noge na jastuče. Meni baš i nije pomagalo...
Pretpostavljam da je i tvoj tata dobio lekove za pritisak pa mu sada organizam burno reaguje. Verovatno je sada i osetljiviji na meteorološke promene, pa kad vidiš da se menja vreme pokušaj da mu malo smanjiš dozu lekova.
Pritisak u grudima ne bi smeo da oseća. Neki manji bol i smetnje kod kašljanja može, ali stalni pritisak ne. Kada sledeći put odete na kontrolu obavezno to recite kardiologu. Posle operacije su mogući sitni (ali i veći) izlivi krvi u grudnom košu, a kasnije se mogu stvarati priraslice tako da se te stvari moraju strogo pratiti.
INR se vrlo sporo reguliše. Njegov treba da bude 2,5 - 3,5, a doza antikoagulanta se određuje subjektivno za svakog pacijenta i može da potraje. Kod mene godinu i po. Neko na promenu doze reaguje odmah a neko tek za 4-5 dana (valjda se čeka kumulativni efekat), ali toliko nizak kod sveže operisanog pacijenta ne sme biti ni po koju cenu. Rane su još sveže pa je velika opasnost od ponovnog krvarenja. Sećam se kad sam ja došla sa INR 1,8 - moj internista je frku napravio, samo što me nije poslao na Ugrentni.
Što se tiče ishrane ja ću stoti put ponoviti isto: neka jede sve normalno, samo dan-dva pre vađenja krvi da pazi na namirnice koje snižavaju INR da analiza ne bi pokazala nerealan rezultat. Znači pre vađenja krvi da ne jede mnogo banana, grejpfruta, lisnatog zelenog povrća i sl. jer oni razređuju krv i dobiće rezultat koji je niži nego ostalim danima.
 
Hvala na odgovoru...Juce smo bili na transfuziji i opet ista vrednost 1.34 i doktorka kaze nisko al da ne brinemo kao postepeno docice do dva.Ja je pitala da nije to nisko ona kaze kao zna ona da njemu vrednost treba biti izmedju 2.5-3 i kao postepeno dodice do toga.povecala mu dva dana po jednu tableticu pa sledeci dan pola ,i kao da ne jede kupus ali da uzme da jede mandarine i moze jedna banana dnevno.Sve normalno da jede ali kao da smanji salate i kupus to da ne jede.Mene iskreno i brine ta snizena vrednost INR-a zato se i raspitujem,Zvala sam i neke lekare da pitam i opet pitala dr sa transfuzije kaze ne brini kao sredice se to..Ja sad vise ne znam sta da mislim i koga da zovem...Sledeca kontrola na transfuziji je zakazana za 22.januar pa videcemo sta ce reci tada.
 
mi82, не може инр да се нормализује у року од одмах.
Заиста је потребно време.
Колико не ваља да је низак, не ваља ни да је висок. Зато му вредност треба постепено штимати.

Слушајте свог лекара. Терапија фарином није наивна ни мало.

- - - - - - - - - -

Мислим да ће вам свима бити користан овај текст са сајта клинике за неурологију КЦС:

http://neurologija.bg.ac.rs/index.p...:saveti-neurolokih-sestara&Itemid=253&lang=sr
 
Evo da se javim..Isla sam ponovo do transfuzije i rekla im sto se tati ponekad javljala krv iz nosa (ne ono tipicno krvarenje al ono vidi se crvenkasto naznaceno),pitala da mi objasne u vezi ishrane malo bolje i ponovila im da je tatina vrednost INR-a niska.NA sve to dobila sam odgovor:"Neka jede voce ono povecava vrednost,neka smanji povrce ono snizava vrednost.Ako se javi jace krvarenje odmah da ga odvedem a ta niska vrednost to treba tako nemam razloga da brinem za tatu"Eto to su mi rekli.Nakon toga sam zvala kardiologa rekao mi isto sto i ti K aja ,da ne sme toliko nisko da bude ta vrednost i da ga opet opet odvedem da mu izmere INR ali da mozda to tako i mora biti za pocetak.Druga doktorka internista mi je rekla da postoji neki lek gde tata moze sve da jede koliko sam je shvatila i ne mora da ide na cesto bockanje i merenje vrednosti ali nije mi nagovestila koji je to lek.Samo mi je rekla da je skup i da se kupuje.Tako da ja ne zelim jos i sa tim da eksperimentisem,ipak bih se ja drzala Dedinja i njihove terapije.Nadam se da kad idem sa tatom na prvu kontrolu da ce me pustiti sa njim unutra da budem i da pitam doktorku da mi objasni malo bolje oko Farina i svega..za sad da ne urocim tati se ponekad samo oko 17h pojavi temperatura 37 ali onda uvece kad izmerimo bude 36.6 .Ustaje seta,juce je bio lep dan pa je malo izasao i na vazduh ,mada sam ja bila protiv toga jel ovo vreme pogoduje virusima al on je imao zelje da izadje malo na vazduh kako kaze.Hvala svima na odgovorima bas ste velika :heart:
 
Neko je ovde spominjao taj lek i mislim da je bio oko 4000 mesečno.
Međutim, Farin (ili neki drugi antikoagulant) je sasvim OK, jedino što je komplikovano dok se nađe odgovarajuća šema. To što ti je ona lujka rekla da voće povećava povrće snižava INR je neopisiva glupost. Pa svi znamo da svaka biljka ima drugu količinu kalijuma. Ja mu ne bih baš sada korigovala ishranu upravo zato što mu se određuje doza antikoagulanta. Neka jede ono što će i u narednim godinama, a Farin će se odrediti prema njegovim individualnim potrebama. Moj internista mi je pričao da je nekim pacijentima dovoljno pola tablete dnevno a nekima trebaju i dve cele.
 
a imas i baksuze...
npr licna ja. kod mene farin nikad nije uspeo,pila sam i dve dnevno i bude ok a za 3 dana opet padne na 1,3.isprobala voce povrce,stampala liste sa vitaminomK...
ispostavi se da farin i ja imamo antagonizam.Od kad sam na Sintromu jedem, pijem i ne sekiram se.Jedino su u stvari lekovi (koje povremeno mora da uzme-antibiotici,antimikotici,analgetici...)zaista problem.
Ako sa farinom ne uspe u prvih 6 meseci onda trazite da se menja lek
 
Danas je bila moja mama da preda papire za banju. Da li znate mozda koliko dugo se ceka? Meni se uopste i ne ide u tu banju, opet lekari, kontrole i gluposti.... Taman sam malo usla u semu i uzivam! Mislim da ce me to psihicki ubiti! Jos i decu da napustim na 3 nedelje!!! UH!
 
Pozdrav svima :heart: Narocito saborcima :heart2: Guramo i popravljamo statistiku :D
Kratak raport sa moje strane:
- bitka sa aritmijom traje, nekad je dobro, nekad manje dobro, generalno prihvatljivo u skladu sa "lose podeljenim kartama"
- u maju 10 godina, kako vreme leti
- u septembru operacija zuci, imao 2 kamena, otkrio ih prof. Miric (kardiolog), za razliku od nekih koji su mi radili ultrazvuk abdomena i rekli da nema nista :roll:
- a da boli, boli... mnogo vise nego grudna kost, majke mi - citiram dr Ilica, hirurga: sta hoces, zato se i zove bolnica, zato sto boli :per:
- hirurgija u gradskoj bolnici ima fenomenalno osoblje, kao i dedinje oni vracaju veru u ljude u ovoj zemlji cuda
Zivot ide dalje, penzija sve blize,kako stvari stoje moracu da radim dok ne" bacim kasiku"
 
Pozdrav. Drago mi je da ste dobro. :) Meni su rekli da sam 23ca na listi za tu operaciju zatvaranja santa, sto je bar dva meseca cekanja. Hvata me strah vec sad, jer me neki ludi u okruzenju savetuju da razmislim, da ne radim to, da mogu posle da imam jos vece probleme ipak je srce u pitanju. Mada je ovo minimalna procedura, ne znam sta da mislim. Da li ima neko nov sa dijagnozom foramen ovale? :)
 
Pozdrav svima.
Forum vam je sjajan. Procitao sam ga od pocetka i hteo bih da postavim par pitanja vezana za operaciju koja meni predstoji.
Imam 35 godina i zakazana mi je operacija za 21.03. Imam urodjenu srcanu manu - bikuspidna aortna valvula. Pored toga za ovoliko godina koliko imam stvorila se i aneurizma ascedentne aorte koja je trenutno 5,1 cm. Zbog svega ovog trebalo bi da bude odradjena operacija po Bentalu, sto znaci saniranje aneurizme uz zamenu zalistka. Obzirom da zamena zalistka podrazumeva antikoagulantnu terapiju rekli su mi da je moguca i rekonstrukcija zalistka. Moje pitanje je - da li je nekome uradjena rekonstrukcija aortonog zalistka ? Da li se aortni zalistak uopste moze popraviti ili je zamena jedina opcija ? Ako je neko imao situaciju slicnu mojoj, molim za odgovor. Hvala
 
Pozdrav svima.
Forum vam je sjajan. Procitao sam ga od pocetka i hteo bih da postavim par pitanja vezana za operaciju koja meni predstoji.
Imam 35 godina i zakazana mi je operacija za 21.03. Imam urodjenu srcanu manu - bikuspidna aortna valvula. Pored toga za ovoliko godina koliko imam stvorila se i aneurizma ascedentne aorte koja je trenutno 5,1 cm. Zbog svega ovog trebalo bi da bude odradjena operacija po Bentalu, sto znaci saniranje aneurizme uz zamenu zalistka. Obzirom da zamena zalistka podrazumeva antikoagulantnu terapiju rekli su mi da je moguca i rekonstrukcija zalistka. Moje pitanje je - da li je nekome uradjena rekonstrukcija aortonog zalistka ? Da li se aortni zalistak uopste moze popraviti ili je zamena jedina opcija ? Ako je neko imao situaciju slicnu mojoj, molim za odgovor. Hvala


Ja sam operisala bikuspidu, uopste mi nisu spominjali rekonstrukciju zaliska, ali to valjda ide od slucaja do slucaja.
Ne razumem kada kazes: "Pored toga za ovoliko godina koliko imam stvorila se i aneurizma ascedentne aorte koja je trenutno 5,1 cm" ? Mislis u smislu Koji sam ja baksuz ili da mi se sa ovoliko godina to desi ili....


Ja imam pitanj za Vas operisane: Ako ne odem na rehabilitaciju, da li mi zbog toga komisija moze zatvoriti bolovanje?Sada sam zvala, kazu da treba da dodjem 8.februara ali ja se sva tresem, NECU DA IDEM U BANJU! A ova nasa komisija je bas bezobrazna pa se plasim da mi ne zatvore bolovanje.
 
Ja sam operisala bikuspidu, uopste mi nisu spominjali rekonstrukciju zaliska, ali to valjda ide od slucaja do slucaja.
Ne razumem kada kazes: "Pored toga za ovoliko godina koliko imam stvorila se i aneurizma ascedentne aorte koja je trenutno 5,1 cm" ? Mislis u smislu Koji sam ja baksuz ili da mi se sa ovoliko godina to desi ili....

Nanice, meni su rekli da ce posle prijema uraditi dodatne analize da utvrde da li je moguce uraditi rekonstrukciju (mada mi nije jasno kako je to moguce obzirom da su to dva listica umesto tri i da oni "ne valjaju" sami po sebi ali tako su rekli).
Inace, ako su tri listica moze da se uradi rekonstrukcija ako imate regurgitaciju ali ne i stenozu istih (bar sam tako procitao). Kod mene je u pitanju regurgitacija ali su dva listica. Sto se tice aneurizme hteo sam da kazem da nije nje verovatno ne bi trebalo jos da se operisem vec bi to bilo za 5 ili vise godina. Ali sta je tu je... Sta se desava posle operacije ? Da li je moguce voditi normalan zivot ili je antikoagulantna terapija veliki problem ? Postoje li jos neki problemi osim ishrane i zubara ? Ja nemam nikakva ogranicenja niti sam ih imao i da nema ovoga mogao bih da kazem da sam potpuno zdrav:heart::heart::heart::heart:. Hvala na odgovoru.....
[/COLOR]
 
Hvala K aja i sanjka na odgovoru....Nisam bila pri kompjuteru neko vreme pa nisam mogla da pisem..Vodila sam tatu 22.januara i vrednost INR-a je bila 1.67 a onda je dr.sa transfuzije rekla da ga vodim za nedelju dana tacnije 29.januara i da se ne moze odmah ubaciti u 4.brzinu vec postepeno da se dodje do vrednosti od 2.5 do 3.5.Farin je pio po semi jedan dan cela tableta, sledeci pola i tako do 29.januara..Juce kada sam ga odvela vrednost je pala na 1.37 ,ja se izgubila skroz..Nadala sam se da ce se malo povecati,doktorka mi nista ne govori iako ja zapitkujem .Doduse tata je dan pre vadjenja krvi ali malo samo pojeo kiselog kupusa kao salatu i ja sad jako brinem..Razmisljam kako da mu pomognem sa hranom sta da jede da bi se povecala vrednost..Gledam da ne jede ajvar,tursiju i sve sto se tice zimnice,mada nista od toga nije jeo toliko, vec samo eto taj kupus .Sada pije po celu tableticu svakoga dana do cetvrtka pa videcemo sta ce reci.Htela sam da vas pitam jel sme tata da jede cveklu i kako ona utice na vrednost INR-a?Skroz sam se nesto pogubila sa svim ovim stvarima..
 
Pozdrav svima, moj otac je decembra 2014 operisao srce, radjen baj pas rekonstrukcija jednog i zamena drugog zaliska i mogu reci da se oseca odlicno, radi, putuje kao i pre problema sa srcem...e sad sto se tice inr—a i dalje malo varira ali nists strssno ide na kontrolu jednom mesecno i to je to u pocrtku je isao i cesce. Jos dvoje clanova porodice piju farin i niko se preterano ne opterevuje hranom, ja mislim da je fora i tome da se hranis normalno da bi doktori moglida pogode dozu, jedino ne jedu npr.kupus dan pre vadjenja krvi. Opusteno i pozdrav!
 
Pozdrav svima.
Forum vam je sjajan. Procitao sam ga od pocetka i hteo bih da postavim par pitanja vezana za operaciju koja meni predstoji.
Imam 35 godina i zakazana mi je operacija za 21.03. Imam urodjenu srcanu manu - bikuspidna aortna valvula. Pored toga za ovoliko godina koliko imam stvorila se i aneurizma ascedentne aorte koja je trenutno 5,1 cm. Zbog svega ovog trebalo bi da bude odradjena operacija po Bentalu, sto znaci saniranje aneurizme uz zamenu zalistka. Obzirom da zamena zalistka podrazumeva antikoagulantnu terapiju rekli su mi da je moguca i rekonstrukcija zalistka. Moje pitanje je - da li je nekome uradjena rekonstrukcija aortonog zalistka ? Da li se aortni zalistak uopste moze popraviti ili je zamena jedina opcija ? Ako je neko imao situaciju slicnu mojoj, molim za odgovor. Hvala
Moj tata je operisao aneurizmu uzlazne aorte (5,5 cm) i stavljen mu je plastični graft, a zalistak su mu stavili goveđi.
Operacija je rađena na Institutu u Sr. Kamenici i sve je prošlo kako treba, osim što je on imao prilične posledice anestezije, ali se i to saniralo.

Summa summarum: operacija nije mala i bezazlena, ali se može reći da se rutinski izvodi u Srbiji u svim većim kardiološkim centrima.
Samo hrabro, i biće sve ok.
 
Pozdrav svima.
Forum vam je sjajan. Procitao sam ga od pocetka i hteo bih da postavim par pitanja vezana za operaciju koja meni predstoji.
Imam 35 godina i zakazana mi je operacija za 21.03. Imam urodjenu srcanu manu - bikuspidna aortna valvula. Pored toga za ovoliko godina koliko imam stvorila se i aneurizma ascedentne aorte koja je trenutno 5,1 cm. Zbog svega ovog trebalo bi da bude odradjena operacija po Bentalu, sto znaci saniranje aneurizme uz zamenu zalistka. Obzirom da zamena zalistka podrazumeva antikoagulantnu terapiju rekli su mi da je moguca i rekonstrukcija zalistka. Moje pitanje je - da li je nekome uradjena rekonstrukcija aortonog zalistka ? Da li se aortni zalistak uopste moze popraviti ili je zamena jedina opcija ? Ako je neko imao situaciju slicnu mojoj, molim za odgovor. Hvala

Taj "slucaj" sam i ja. Odnosno bio do maja 2006. Ako zelis savet, mogu samo da Ti kazem da ne razmisljas "sta ce da mi rade" nego " bice mi bolje i zivecu normalno". Ako mogu da rekonstruisu zalistak, sigurno ce to i uraditi. Ali odluku donosi hirurg na licu mesta - unapred ne moze da kaze nista. Ono sto je glavni problem je aneurizma cije pucanje izaziva trenutnu smrt. I zato to moras da uradis sto pre. Moja je bila 5,8 cm. Sve moje dozivljaje sam vec opisao na forumu, pa da se ne ponavljam. Samo cu reci da evo vec bezmalo 10 godina zivim normalno, Antikoagulantna terapija vremenom postane rutina, kao brijanje ili pranje zuba. Znaci, svaki dan u odredjeno vreme popijes tabletu. Ispocetka - mozda prve godine - ides na kontrolu INR jednom nedejno, pa onda na dve nedelje, pa onda na mesec ili dva - kad se setis.
I ukratko, meni su ugradili graft (vestacki krvni sud) sa mehanickim zaliskom. Ustao sam treci dan. Posle cetiri meseca sam se vratio na posao. Borim se sa ekstrasistolama, ali to sam imao i pre operacije.
Ako ides na Dedinje, preporucujem Ti da odaberes dr Mićovića. Mnogi sa ovog foruma su njegovi pacijenti.
 
Mamu su pozvali konacno na Dednje ,operacija ugradnje vestackog zalistka sledeceg meseca ... da spremi samo jos one analize krvi ne starije od 15 dana ... i javi im se na datum koji joj je poslat postom.
Ja sam u stadijumu pripreme za njen povratak iz bolnice ... tu me hvata panika , uzecu nekoliko slobodnih dana kad se vrati kuci , preselicu se kod nje na neko vreme ... ali ostace sama kasnije dok radim ... da li da trazim nekog da bude sa njom ?
Ne bj ja brinula da ona vec nema problem sa hodanjem , i hoda sa stapom koji nece moci da koristi prvih dana verovatno , a nije stabilna bez stapa uvek. Ne sme da padne ...
Nije bas bezrazlozan strah . Ona sama sebe zove BETI BUPP ...
U bolnici se ostaje oko 7 dana ako sve ide OK. A posle toga ? Morace na komisiju , da bi dobila uput za rehabilitaciju u Sokobanjskoj , ali se pitam koliko dana posle operacije moze da ode tamo ?
Mnogo me plasi to sto i sad sporo sa stapom i pridrzavanjem za gelender ide peske na treci sprat , bez lifta , gde zivi , a kako se doci kuci posle operacije ... Mnogo bih bila sigurnija kada bi mogla pravo iz bolnice u Sokobanjsku ... pa na treci sprat bez lifta posle te rehabilitacije. Ili cu da je dovedem kod nas u garsonjeru - sa liftom , a muza da otpremim kod njegove majke na neko vreme ...Ali opet hoce li moci da bude sama,dok ja idem na posao ?
 
Hvala vam na odgovoru Cvetna i mspopovic. Taj graft ide gde je aneurizma, to je sigurno a za zalistak videcemo posle operacije sta su odlucili. Operacija je zakazana na Dedinju i kod dr Micovica. Sve sto sam pitao je zato sto ja nemam nikakvih tegoba i ne znam sta da ocekujem posle operacije. Mislim "bice bolje" razumem ali meni je uvek bilo dobro. Nisam imao nikakvih tegoba samo kontrola jednom godisnje i to je sve. Zato me malo brine antikoagulantna terapija jer sa njom se neke stvarti mnogo menjaju. Ali dobro... Do operacije malo vise od mesec dana. Hvala jos jednom.
 
Hvala vam na odgovoru Cvetna i mspopovic. Taj graft ide gde je aneurizma, to je sigurno a za zalistak videcemo posle operacije sta su odlucili. Operacija je zakazana na Dedinju i kod dr Micovica. Sve sto sam pitao je zato sto ja nemam nikakvih tegoba i ne znam sta da ocekujem posle operacije. Mislim "bice bolje" razumem ali meni je uvek bilo dobro. Nisam imao nikakvih tegoba samo kontrola jednom godisnje i to je sve. Zato me malo brine antikoagulantna terapija jer sa njom se neke stvarti mnogo menjaju. Ali dobro... Do operacije malo vise od mesec dana. Hvala jos jednom.
Nije ni moj tata imao nikakvih tegoba, ama baš nikakvih, da bi mu, nakon što su mu slučajno otkrili aneurizmu, rekli da je došao u jako zdravstveno zapuštenom stanju, u kardiloškom smislu.
No sve je prošlo kako treba, on je danas zdrav čovek i mi se šalimo da je sada uštiman kao švajcarski sat :) , a terapija kao terapija.... navikne se čovek na sve jer zna da je to za njegovo dobro.
Nemoj da brineš, život posle operacije srca može biti samo zdraviji i kvalitetniji.
 
Evo I mene, kao da smo se dogovarali. Dragi saborci cao. Mspopovic me sije za dve godine ali zato mi je mnogo znacio sa savetima. Kaja i sanjka bi mogle otvoriti Savetovaliste za "operaciju srca" barabar sa Dedinjem I Klinickim centrom. I ja preporucujem Sintrom, umesto Farina, jer nema mnogo oscilacija kod INR I nema restrikcija hrane sa K vitaminom.Stara gardo, na koliko idete na kontrole? Ja nisam bila vec 3 godine, uvek nadjem razlog za odlaganje.Svima puno pozdrava:D
 

Back
Top