Operacija srca

To moraš da pitaš u bolnici.
Koronarografija se radi da se precizno vidi kakvo je stanje srca da bi hirurzi otklonili sve smetnje tokom iste operacije, ali zaista, posle toliko vremena svašta je moglo da se pogorša.
 
Moja majka je izasla iz bolnice u petak,Bogu hvala! Operacija je bila u subotu 25.4,a izasla je u petak 1.5. Izlazak iz bolnice zavisi od stanje pacijenta,ako je neko dobro podneo operaciju izlazi od operacije 5-6 dana!
 
Da li je Vama nakon prijema u bolnicu, a pre operacije, radjena i koronarografija? Mami je radjena pre 18 meseci, a cula sam da rezultati koronarografije vaze 6 meseci ...

Meni licno , koronarografija je radjena ponovo po prijemu na Dedinju.Drgi dan po prijemu, samo dosla sestra i pogledala mi je prepone (da li su obrijane) i obavestila me da moram ponovo na koronarografiju. Na moje pitanje zasto ponovo, obrazlozenje e bilo: prethodnu sam radio pre 18 meseci a za to vreme situazija je mogla znatno da se izmeni i na bolje i na gore. Kod mene je situacija bila ista kao i na prvom snimku, tako da su mi ugradili, kao sto su planirali, cetvorostruki baj pas. Operisao sam se pre mesec i po, a u cetvrtak idem u Nisku Banju na rehabilitaciju. Da li je neko bio tamo i sta kazete, da li vredi izgubiti 21 dan u banji?:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:
 
Meni licno , koronarografija je radjena ponovo po prijemu na Dedinju.Drgi dan po prijemu, samo dosla sestra i pogledala mi je prepone (da li su obrijane) i obavestila me da moram ponovo na koronarografiju. Na moje pitanje zasto ponovo, obrazlozenje e bilo: prethodnu sam radio pre 18 meseci a za to vreme situazija je mogla znatno da se izmeni i na bolje i na gore. Kod mene je situacija bila ista kao i na prvom snimku, tako da su mi ugradili, kao sto su planirali, cetvorostruki baj pas. Operisao sam se pre mesec i po, a u cetvrtak idem u Nisku Banju na rehabilitaciju. Da li je neko bio tamo i sta kazete, da li vredi izgubiti 21 dan u banji?:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:

Upravo ono sto sam htio da vas pitam (ako vec i nisam), znam da je vec bilo rijeci oko rehabilitacije u banjama. Proslo je skoro 3 mjeseca od operacije, imam pravo na banje ali ne znam dal da idem?!? Moja doktorica opste prakse, koja je operisala mitralnu valvulu, mi kaze da je to samo gubljenje vremena?!?! Jel zna neko vise o tome?

hvala
 
Ala sam se ja raspisao! Dakle, ja sam bio posle tri meseca u Niškoj Banji i mislim da sam džabe krečio. Moja žena me je naterala da odradim sve tri nedelje. Od medicinskog tretmana imaš svako jutro nekakvu vizitu, poslušaju te, izmere pritisak. Pre toga je gimnastika od koje sam ja odustao posle sedam dana, jer je fizioterapeutkinja udarala tempo kao da smo regruti. Posle podne dva puta po pet minuta bicikl trenažer, i to je sve. A hrana je grozna, od nje se niko nije ugojio! I od nje sam odustao, više sam jeo burek ujutro i roštilj u kafani poslepodne. Dakle, živi smor. Koliko znam, postoji i oporavak na Zlataru, ali ne znam kako je tamo. :bye:

Ja pisao o predmetnom pitanju. :bye:
 
Ama Niska banja je smor ja nisam isao jer mi je bio tast i majka pa sam vidio sta je to, jednostavno mozes i sam da se svaki dan setas, a kardiohirurg koji me je operisao je rekao opterecuj se onoliko koliko mozes, znaci setnja svaki dan i svaki dan sve vise bez nerviranja i za 6 meseci si kao nov.
 
Na koliko vremena pre same operacije se sazna koji hirurg ce operisati ? Da li je moguce pre toga obaviti razgovor sa hirurgom, kako bi se znalo kakav je nalaz koronarografije i sta se planira tokom zahvata? Da li se i kada rade premoscavanja krvnih sudova plasticnim graftovima (mislim da se tako zovu) ili se koriste samo zdrave vene iz noge? Od cega to zavisi ? Puno pitanja, ali hvala na odgovorima...
alexxabgd - vasa majka je vec nekoliko dana kod kuce, kako se oporavlja i sta je bitno za taj prvi period po izlasku iz bolnice?
 
U principu na Dedinju dozvoljavaju da pacijent sam odabere hirurga, naravno ako zna toga koga želi. Odmah po prijemu, isti dan ili sutra, hirurzi obilaze svoje pacijente i razgovaraju sa njima. Plastični graftovi se koliko ja znam ne koriste kod bajpas zahvata. Oni se ugrađuju kao zamena za velike krvne sudove. Meni su ugradili dakronski graft sa aortnom valvulom, koji je zamenio ushodni deo aorte. Možda misliš na stent, ali to je nešto sasvim drugo. :bye::bye:
 
Da li to znaci da postoji mogucnost da samo na osnovu toga sto ste culi za nekoga od hirurga mozemo da zahtevamo da on obavi operaciju. Koliko je to cest slucaj ?

Mislim da da. Ja sam se izjasnio za mog hirurga. Igrom slučaja upoznali smo se u vreme dok sam čekao da me pozovu, posle odluke konzilijuma. Hoću da kažem da nisam imao vezu i da sam na operaciju stigao regularnim putem.:bye:
 
I mene je operisao isti hirurg,kao mspopovica. Cula sam da je najbolji za aortne zalistke i stvarno je tako. Ja uopste, danas, ne mogu da shvatim da sam operisana, samo me oziljak podseca na to, toliko je savrseno uradjeno. Svaka mu cast. Radi se o dr.Micovicu, mladom coveku, koji je stvarno genije.:super:
 
Kazu da su svi oni dobri, pretpostavljam da je tako.
alexxabgd - pomenuli ste da je vasa majka operisana u subotu. Obzirom da nije sigurno da ce moja majka biti uvrstena u program za petak (znacemo danas), zanima me da li je uobicajeno da se operacije izvode i subotom? Ona bi volela da je na operaciju pozovu sto pre, psihicki je potpuno spremna i veliki je optimista. Cula sam da se subotom rade operacije koje zakazuju ljudi koji placaju kompletan zahvat. Hvala unapred na odgovorima.
 
Podrav,
Imam opet jedno pitanje. Veceras sam zakasnio sat i pol da popijem svoje antikoagulantne tablete. Pijem ih svaki dan u 18.00. Jel to ima neke veze? Ako ima sta da radim? Jel i vi pijete u 18.00 jer su meni u bolnici rekli da ih bas tad trebam piti.
 
Moze li neko da mi da neku informaciju o tome kako se izvode operacije npr. trostrukog bajpasa u situaciji kada treba da se uradi i operacija karotide. Kakvi su rizici? Da li je moguce istovremeno uraditi oba zahvata, a ukoliko nije moguce koliko dug treba da je vremenski interval izmedju ta dva zahvata? Koji se zahvat prvo radi?
Hvala na odgovorima.
 
Podrav,
Imam opet jedno pitanje. Veceras sam zakasnio sat i pol da popijem svoje antikoagulantne tablete. Pijem ih svaki dan u 18.00. Jel to ima neke veze? Ako ima sta da radim? Jel i vi pijete u 18.00 jer su meni u bolnici rekli da ih bas tad trebam piti.

E, ovo prvi put čujem :eek:.
Koliko znam, piju se svaki dan u isto vreme ali samo zato da ne bi bio preveliki ili premali razmak između doza. Vreme određuje svako sam. Ja ih pijem posle doručka i ni malo se ne sekiram ako omanem za sat-dva. Mislim da ne grešim jer imam sjajnog internistu koji mi određuje šemu, mnogo smo o tome pričali i garantovano bi mi rekao da doba dana ima ikakve veze sa uzimanjem ovog leka.
 
Moze li neko da mi da informacije za to kako se radi operacija karotide na vratu i bajpasa - mislim na situaciju kada postoje oba problema istovremeno. Da li se operacije rade pojedinacno i kojim redosledom? Koliki treba da bude razmak izmedju operacija?
Hvala na odgovoru.
 
E, ovo prvi put čujem :eek:.
Koliko znam, piju se svaki dan u isto vreme ali samo zato da ne bi bio preveliki ili premali razmak između doza. Vreme određuje svako sam. Ja ih pijem posle doručka i ni malo se ne sekiram ako omanem za sat-dva. Mislim da ne grešim jer imam sjajnog internistu koji mi određuje šemu, mnogo smo o tome pričali i garantovano bi mi rekao da doba dana ima ikakve veze sa uzimanjem ovog leka.

Hvala na informacijama. Pocetnik sam u ovome pa se nekad zabrinem oko nebitnih stvari. Ali siguran sam da me shvatas.

pozz
 
Moze li neko da mi da informacije za to kako se radi operacija karotide na vratu i bajpasa - mislim na situaciju kada postoje oba problema istovremeno. Da li se operacije rade pojedinacno i kojim redosledom? Koliki treba da bude razmak izmedju operacija?
Hvala na odgovoru.

Postavljate jako teška pitanja na koje odgovor može dati samo lekar. Od učesnika na ovoj temi mislim da niko nije operisao karotide. :bye:
 
Moze li neko da mi da neku informaciju o tome kako se izvode operacije npr. trostrukog bajpasa u situaciji kada treba da se uradi i operacija karotide. Kakvi su rizici? Da li je moguce istovremeno uraditi oba zahvata, a ukoliko nije moguce koliko dug treba da je vremenski interval izmedju ta dva zahvata? Koji se zahvat prvo radi?
Hvala na odgovorima.

Zahvati se ne rade istovremeno.Logicno je da se prvo uradi bypass jer se time poboljsava funkcija srca i uopste celog organizma.Koliko vremena posle toga je moguce raditi karotidu nisam sigurna ali verovatno oko 6 meseci.
 
Moze li neko da mi da informacije za to kako se radi operacija karotide na vratu i bajpasa - mislim na situaciju kada postoje oba problema istovremeno. Da li se operacije rade pojedinacno i kojim redosledom? Koliki treba da bude razmak izmedju operacija?
Hvala na odgovoru.
''Operacija karotide'' je shirok pojam.
Obratite se svom kardiologu.
 
Zanima me koliko traje oporavak posle operacije srčanih zalizaka i koliko je težak. Mojam mama je operisana pre 10ak dana, sada je kući i lagano se oporavlja. Interesuje me da li je normalno da ima povremeno povišenu temperaturu (37,5-38), niži pritisak (dosta niži oko 110-75) nego što je imala pre operacije, brze otkucaje srca oko 90.... da li je normalno da se čuje rad zalizaka (zvuk je kao sekundara na ručnom satu), koliko još dugo neće moći sama da funkcioniše i koliko dugo ne sme da podiže ruke i normalno pomera vrat???
Unapred hvala!
 

Back
Top