Operacija srca

Pre dve godine,2007 ,imala sam infarkt,dijafragmalni I desne komore. Ove godine,2009,uradjena mi je koronarografija, nalaz je sledeci:
LKA: Glavno stablo b.o
RIA: Proksimalno skleoriticna sa redukcijom lumena 20-30%
RCx: B.O
ACDx: Proksimalno okludirana . Periferija se prikazuje preko kolaterala
Zakljucak: Indikovan je nastavak medikamentozne terapije.
Moje pitanje je: Brine me
1. Da li su u stanju kolaterale da potpuno preuzmu funkciju okludiranog krvnog suda
I da li ce vremenom doci do slabljenja rada I funkcije desne strane srca?
2. Zasto se konzilijum u mom slucaju nije odlucio za by pass ili stent na okludiranom krvnom sudu imajuci u vidu da je u pitanju veci krvni sud?
3. Da li I posle koliko vremena treba ponovo uraditi koronarografiju zbog redukcije lumena na RIA, 20-30%, da ne bi doslo do ponovnog infarkta? ako ima neko strucan ko bi mi mogao odgovoriti... hvala puno unapred
Pitanja morash da postavish kardiologu koji te vodi. ;)
 
Pre dve godine,2007 ,imala sam infarkt,dijafragmalni I desne komore. Ove godine,2009,uradjena mi je koronarografija, nalaz je sledeci:
LKA: Glavno stablo b.o
RIA: Proksimalno skleoriticna sa redukcijom lumena 20-30%
RCx: B.O
ACDx: Proksimalno okludirana . Periferija se prikazuje preko kolaterala
Zakljucak: Indikovan je nastavak medikamentozne terapije.
Moje pitanje je: Brine me
1. Da li su u stanju kolaterale da potpuno preuzmu funkciju okludiranog krvnog suda
I da li ce vremenom doci do slabljenja rada I funkcije desne strane srca?
2. Zasto se konzilijum u mom slucaju nije odlucio za by pass ili stent na okludiranom krvnom sudu imajuci u vidu da je u pitanju veci krvni sud?
3. Da li I posle koliko vremena treba ponovo uraditi koronarografiju zbog redukcije lumena na RIA, 20-30%, da ne bi doslo do ponovnog infarkta?
Pitala sam lekare na klinici ali su bili krajnje sturi u davanju obrazlozenja…..inace med. Sestra sam u penziji…..ako ima neko strucan ko bi mi mogao odgovoriti... hvala puno unapred. Veliki pozdrav svima
 
Ja sam operisana na KCS, hirurg Dr. Kočica.[/QU
Vidim da se toliko pise o Dedinju tako su meni pre bakine operacije pricali ili Dedinje ili maltene da se ne operise.Postujem,ljudi kojima treba pomoc treba da idu i na KCS.Imam razloga da verujem da su tamo hirurzi isto tako strucni,samo na Dedinju je uredjenija bolnica i tamo su bolji uslovi za rad!Kakvo je tvoje misljenje?
 
Ja sam operisana na KCS, hirurg Dr. Kočica.[/QU
Vidim da se toliko pise o Dedinju tako su meni pre bakine operacije pricali ili Dedinje ili maltene da se ne operise.Postujem,ljudi kojima treba pomoc treba da idu i na KCS.Imam razloga da verujem da su tamo hirurzi isto tako strucni,samo na Dedinju je uredjenija bolnica i tamo su bolji uslovi za rad!Kakvo je tvoje misljenje?

Pitanje za Kaju?
 
Pa šta da vam kažem, nisam bila u drugim bolnicama pa nemam sa čim da uporedim.
Operacija je urađena sjajno, ali kad su me četvrtog dana premestili na drugo odeljenje, istog dana sam na sopstveni zahtev otišla kući.
U KCS na kardiohirurgiji je problem što nema ko da razgovara sa pacijentima. Kada samp rvi put sam došla operaciju, niko živ mi nije spomenuo da nema operacije dok traje ciklus. Viđala sam pacijentkinje koje su se vratile kući jer im niko nije rekao da par dana pre operacije ne smeju da piju određene lekove. Jednoj su odmah rekli da ili skine lak sa noktiju ili ide kući. Srećom, muž joj je još bio tu pa je potražio apoteku i kupio. To su sitnice koje bi trebalo da svaki pacijent zna ali nema način da sazna, iako je tih par stavki bilo dovoljno napisati na papir i zalepiti u hodnik. Takva zbrka sluđuje pacijente a hirurzima remeti ionako gust raspored.
Bilo je to pre godinu i po, verovatno su se od tada i uslovi promenili, ali tada je bilo u toku neko renoviranje, sve nešto zbrda-zdola pa poluzavršeno. Posle intenzivne nege gde je sve bilo savršeno premestili su me dalje, u sobu sa ogromnim novim prozorima, sunce je šibalo pravo na krevete (august mesec) a baš u toj sobi nije bilo ni roletni ni klime (u nekim sobama je bilo) a dušek na kojem sam trebala da ležim imao je ogromno udubljenje. Sestra se zaista trudila, celo ćebe je savila i ugurala u tu rupu, ali je i dalje sve bilo grbavo. I sami znate kako je bole rasečene kosti a još kad se leži na takvim rupama .... Mene je već počela da hvata panika pa mi je sestra ponudila kiseonik da se smirim, prihvatila sam, ali je ona disaljka bila pravljena kao za nilske konje (užasno široka i tvrda) i naravno - raskrvarila mi nos. Tada mi je od nerviranja počeo i menzis (a pošto imam miome moja krvarenja su ekstremno jaka i duga) a nisam imala koga da pošaljem po tampone, jer je suprug upravo otišao kući. Dobila sam informaciju (naravno, prekasno) da je to sasvim normalno i da imam postoperativni stres.
E, tu mi se zaista smučilo. Kakav crni stres, to su neljudski uslovi za ovakve pacijente. Pomislila sam: šta će biti sledeće što ću prekasno saznati, ovo je mučenje, od ovakvog "oporavka " nema ništa! Tada sam tražila da mi odmah napišu otpusnu listu i otišla svojoj kući. Cela hirurgija me je po tome zapamtila, ali niko nije razmislio kako bi on postupio na mom mestu.
Eto, to vam je detaljni izveštaj o mom slučaju. Anestezija, operacija i prva 4 dana u hirurškom bloku su bili vrhunski, ali već sledeći sprat kao da nije u istoj bolnici. Nekako kao da nemaju koordinaciju između odeljenja.
Da, i nikako mi se ne dopada stav dr. Kočice da pacijent ne treba ništa da zna o svojoj operaciji. Sasvim slučajno sam doznala da mi je srce bilo ekstremno veliko, da su ugradili ogromnu valvulu, da je na operaciji izgubljen litar krvi, sve se to krilo kao vojna tajna. Niko nema pravo da mi uskrati informaciju, to je moje telo, ja treba sa njim da živim.
Ja hirurge ne krivim. Njihovo je da dobiju obrađenog pacijenta, operišu, pa pošalju dalje. Drugi bi trebali da razgovaraju sa pacijentom i budu odgovorniji.
 
Poslednja izmena:
Moja majka je pozvana na operaciju bajpasa i posto nema mnogo vremena do prijema, molim da mi neko odgovori, da li masa bakterija u urinu moze da predstavlja problem kod prijema u bolnicu. Razgovaracu sa njenim lekarom, pretpostavljam da koriscenje antibiotika do prijema u bolnicu ne bi bio problem...Ali - kako dr kaze...
 
Pa i ja da kažem neku... Pročitajte moj post na strani 6, kako sam ja prošao sa KCS i Sr. Kamenicom. " Dogovor " u vezi Kamenice je bio sa nekim doktorima koji su hteli da mi " pomognu " da dobijem uput od komisije iz ministarstva... :bye:
 
Moja majka je pozvana na operaciju bajpasa i posto nema mnogo vremena do prijema, molim da mi neko odgovori, da li masa bakterija u urinu moze da predstavlja problem kod prijema u bolnicu. Razgovaracu sa njenim lekarom, pretpostavljam da koriscenje antibiotika do prijema u bolnicu ne bi bio problem...Ali - kako dr kaze...

Mozes otici na operaciju i dok si pod antibioticima, oni ce nastaviti tamo sa terapijom. Pocni sa terapijom sto pre (mislim majka). Ja sam to uradio i tamo su mi nastavili sa terapijom i tek kad sam pobio bakterije oni me operisali.
 
Moja majka je pozvana na operaciju bajpasa i posto nema mnogo vremena do prijema, molim da mi neko odgovori, da li masa bakterija u urinu moze da predstavlja problem kod prijema u bolnicu. Razgovaracu sa njenim lekarom, pretpostavljam da koriscenje antibiotika do prijema u bolnicu ne bi bio problem...Ali - kako dr kaze...

Koliko mama ima godina?
Treba uraditi urinokulturu i odmah krenuti sa antibioticima.
 
Hvala Bogu dobro je,operisana je 25.4.i dobro je podnela operaciju,jedan dan je bila u intezivnoj nezi,sutradan posle operacije prebacili su je na poluintezivnu,a juce na odeljenje,polako rade lagane vezbe,i moraju da setaju! Ne brinite i Vasa majka ce biti dobro,na Dedinju su vrhunski strucnjaci!
 
Pa i ja da kažem neku... Pročitajte moj post na strani 6, kako sam ja prošao sa KCS i Sr. Kamenicom. " Dogovor " u vezi Kamenice je bio sa nekim doktorima koji su hteli da mi " pomognu " da dobijem uput od komisije iz ministarstva... :bye:

Sve znam,sve zavisi ocigledno ko je veza...Toliko sam ljudi upoznala ,iskustva su razlicita za Dedinje je provereno isto tako.Procitala sam opet sestu stranu slazem se sa vama u potpunosti.Ne bih vise o tome.To je to neko ima vise neko manje srece.Hirurzi su odlicni ali uslovi za rad su jezivi.Ne postoje uslovi za postoperativni oporavak i pored najbolje volje lekara.
 
Malo malo pa se vratimo na tu bolnu tačku. Ali, ako pogledamo realno, kardiohirurzi u Srbiji su svetski, ali uslovi i pristup pacijentima je su, po meni, najbolji na Dedinju. Pozdravi ti meni tvoju hrabru baku:heart::bye:
 
Mnogo mi znaci iscitavanje svega vezanoog za ovu temu na forumu, jer jako brinem zbog toga kako ce majka podneti operaciju i kako ce teci oporavak. A sto se tice veza ... ne znam sta da kazem, osim da nemamo nikakvu vezu (za sada), ali me hrabri to sto o Dedinju vecina ucesnika foruma pise sve najbolje. Nadam se da je tako...
 
alexxabgd - kada ste prvi put posle operacije mogli da posetite majku ?

Cim se izadje iz intenzivne nege (prosecno 1-2 dana) tj. kad se predje u poluintenzivnu posete su dozvoljene. Dobicete direktan telefonski broj intenzivne nege tako da cete moci da budete 0-24h informisani.
Inace, ono sto sam ja do sada zakljucio je to da "NEMA PROBLEMA" za pacijente za koje se hirurzi "ODLUCE" da operisu, dakle vec taj podatak da stanje pacijenta zadovoljava uslove za operaciju deluje ohrabrujuce.


Pitanjce za iskusne:
Jel zna neko tacno (ili ako ima neki link) koja vrsta ribe snizava INR ili bar ako zna koja od "nasih standardnih riba" ne snizava (saran, som, pastrmka...).

:bye:
 
Ma sve su ribe standardne, Flamencoman. Pogledaj one linkove koje sam nekoliko puta postavljao. I još jednom, malo preciznije uputstvo. Pošto si, pretpostavljam, iz Bgd, ima nekih privatnih laboratorija koje rade INR iz prsta, rezultat za 5 minuta. Dakle, piješ lek po šemi, jedeš normalno, bez velikih količina namirnica koje imaju vit K, i ideš na bockanje jednom nedeljno. I za mesec ili dva ti se sve kaže samo! Moje iskustvo je da normalna ishrana proizvodi varijaciju INR max +-0,15 do 0,20. Ako i ode malo ispod 2, to kratkotrajno i nije neki veliki problem kao onaj kada ode preko 4. :bye:
 

Back
Top