Градишка

Ja sam iz Novog..znam nekog Milosa iz tvog grada...lik do jaja(stari mu je valjda bio direktor neke skole..)
Sta ne valja?..pa isto sto i sa Novim,provincija...nema sta...a sta valja?.....pa bas isto to...provincija...
P.S. Pozdrav zemljak.:D
 
ne znam ga brate, ja sam sad u beogradu,studiram,zadnji put sam u srpskom sarajevu bio za bozic, sad nesto stelim da poslije ispita dodjem da odmorim :)
a i Novi je isto provincija brate, al eto, bice bolje, bar su obecali :D
ne kazem ja brate da ne valja, no nikad nisam bio, al imam tamo neke prijatelje il sl...ne znam :)

Pozdrav i tebi zemljak ;)

dokle si ti, studiras, srednja??
 
Opština Gradiška nalazi se u sjeverozapadnom dijelu Republike Srpske, zahvatajući Lijevče polje i Potkozarje, sa površinom od 762 km². Rijekom Savom na sjeveru u dužini od preko 40 km graniči se sa Hrvatskom, opštinama Novom Gradiškom i Novskom, sa istočne strane sa opštinom Srbac, sa juga najvećim dijelom sa Laktašima i djelimičpo sa područjem grada Banje Luke, a sa zapada i jugozapada kozarsko-dubičkom i prijedorskom opštinom.
 
  • Podržavam
Reactions: muu
Na području opštine živi oko 62.000 stanovnika, a u samom gradu 18.000. Opština ima 68 naselja, organizovanih u 53 mjesne zajednice.

Najveća seoska naselja su Nova Topola, G. Podgradci, Orahova i Turjak. Cijelo područje opštine je elektrificirano, a u završnoj fazi je telefonizacija seoskog područja. Sva sela su povezana sa sjedištem opštine autobuskim linijama, a iz Gradiške se svakodnevno održavaju autobuske linije prema Banja Luci, Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Sarajevu i drugim mjestima. Gradiška je udaljena od Banja Luke 50 km, od Beograda 280 km, a od Zagreba 130 km.
 
Gradiška se prema pisanim dokumentima, prvi put pominje prije nešto više od 700 godina i to pod nazivom Gradiški Brod. Međutim, život na prostorima sadašnjeg grada, u bližoj i široj okolini, datira još od praistorijskog doba.

U doba Rimljana na mjestu sadašnjeg grada nalazilo se naselje Municipium Servicium (Serbinum), koje je bilo važna raskrsnica puteva prema istoku i jugu Balkana, odnosno pristanište za riječnu rimsku flotu što dovoljno govori o strateškom značaju naselja u to vrijeme.
 
Oko 1330. godine Gradiška se pominje kao slobodna varoš. U srednjem vijeku Gradiška je imala veliki značaj kao mjesto prolaza preko rijeke Save. Ovo mjesto je 1537. godine palo pod vlast Turaka koji su se na ovim prostorima zadržali sve do aneksije Bosne i Hercegovine od Austrougarske 1878. godine.

U ovim krajevima srpski narod se nikada nije mirio sa silom i nepravdom. Podizao je bune protiv Turaka i drugih osvajača. Uspješno se suprotstavljao neprijateljima i iz svih ratova izlazio kao pobjednik.

Kraj Drugog svjetskog rata narod ovog kraja dočekao je na zgarištima i pustim ognjištima. Na ratištima i logorima smrti u Jasenovcu, Staroj Gradiški, Jastrebarskom i drugim mučilištima živote je izgubilo oko 13.000 Srba, a među njima oko 4.500 djece starosti do 15 godina.

U posljednjem otadžbinskom ratu, srpski narod u ovim krajevima je odbranio svoje prostore i sačuvao materijalna dobra. Braneći svoj narod, nacionalne interese i identitet, u temelje Republike Srpske živote je ugradilo 300 boraca sa područja opštine.
 
Gradi%C5%A1ka.jpg
 
Ja sam isao sa Banja Luku letos i naravno preko Gradiske, zacudio sam se da Vam je granicni prelaz u samom gradu. Stvarno je simpa gradic, slabo se secam ali jeli smo fantasticnu klopu u ribljem restoranu blizu u centru blizu granice, odma se sprijatelji sa gazdom koji nam je ispricao hrpu ribarskih prica. A hrana fantasticna preporucio bi svima koji navrate da tamo jedu. Cini mi se da se restoran zove Ribar ili tako nekako.
 
Ja sam isao sa Banja Luku letos i naravno preko Gradiske, zacudio sam se da Vam je granicni prelaz u samom gradu. Stvarno je simpa gradic, slabo se secam ali jeli smo fantasticnu klopu u ribljem restoranu blizu u centru blizu granice, odma se sprijatelji sa gazdom koji nam je ispricao hrpu ribarskih prica. A hrana fantasticna preporucio bi svima koji navrate da tamo jedu. Cini mi se da se restoran zove Ribar ili tako nekako.

Ja sam probao, u restoranu Trojan, ako se ne varam, na putu Derventa Prnjavor, ćevape, one prave bosanske, uf mislim da sam pojeo jedno 3 porcije onih ćevapa... preporučujem ih... a videću da probam i te riblje specijalitete... :cao:
 
Ja sam isao sa Banja Luku letos i naravno preko Gradiske, zacudio sam se da Vam je granicni prelaz u samom gradu. Stvarno je simpa gradic, slabo se secam ali jeli smo fantasticnu klopu u ribljem restoranu blizu u centru blizu granice, odma se sprijatelji sa gazdom koji nam je ispricao hrpu ribarskih prica. A hrana fantasticna preporucio bi svima koji navrate da tamo jedu. Cini mi se da se restoran zove Ribar ili tako nekako.

Mislim da znam gdje se nalazi...:lol::lol::lol:
 

Back
Top