haj blad presr

12345678910

Obećava
Poruka
63
razmisljam nesto... kad radis nesto, vezbas, bavis se sportom, krvni pritisak je veci nego sto je uobicajeno, ne? nije mi jasno, recimo, ovi profesionalni sportisti, fudbaleri koji igraju sat ipo i imaju treninge svaki dan, kako posle niza godina njih ne strefi neki infarkt.. mislim, svaki dan imaju povisen pritisak i to... heh?
 
ne znam, ja racunam kad trcis, pritisak skoci bar do 150... srce udara brze i jace... kako onda ti sportisti uopste ostanu citavi posle svega

p.s. evo sad nadjoh informaciju da pri fizickom naprezanju u zdravih individua krvni pritisak skace i do 200 mmHg..




Molim objasnjenje
 
razmisljam nesto... kad radis nesto, vezbas, bavis se sportom, krvni pritisak je veci nego sto je uobicajeno, ne? nije mi jasno, recimo, ovi profesionalni sportisti, fudbaleri koji igraju sat ipo i imaju treninge svaki dan, kako posle niza godina njih ne strefi neki infarkt.. mislim, svaki dan imaju povisen pritisak i to... heh?

Najprostije receno-poenta je u treningu.
Svakodnevno treniranje i postepeno podizanje nivoa napora stvara uslove da sportisti sve to podnesu bez posledica.
Za njih to nije "povisen pritisak" u momentu dok treniraju.Sta vise,neophodno je da pritisak poraste da bi se mogao podneti tolikoi napor.
Organizam sportiste je adaptiran na takve uslove i zato mu ne steti ona vrednost pritiska, koja bi stetila ljudima u stanju mirovanja.
Nema svrhe da se udubljujemo u neku strucniju analizu,jer za to treba poznavati fiziologiju "sportskog" srca,mehanizam nastanka infarkta...
Neutreniran covek bi mogao doziveti infarkt kada bi se izlozio istom nivou napora u istom vremenskom periodu kao neki vrhunski sportista.Cak i pre isteka tih sat ipo.
 
Kao što je već rečeno sve je stvar treninga.To ne znači da će sportisti uvek imati visok pritisak i od toga skončati.Njihovo srce će samo biti spremnije da prihvati i savlada veći napor.
Što se tiče retkih slučajeva da neko rikne od srčke ili izlivanja krvi na mozak usled visokog pritiska nije to zbog njega.Naše telo uvek trpi dejstvo "slobodnih radikala" koji nastaju od kiseonika koji udisemo.Gotovo svaka patološka promena ili komplikacija u telu je zbog njih i tu ništa ne možemo.
Naravno,svi vi znate koji su uzroci viskokg pritiska koji je fatalna kod većine: stres, nervoza, konzumiranje preterano masne hrane,kao i neredovne ishrane i konzumiranja vode, neredovan san i umor.
 

Back
Top