Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ljudi, molim vas pomagajte! Ne mogu da resim nedounicu- ako konj vuce kociju odnosno vrsi akciju, a kocija deluje na konja silom istog intenzitzeta ( vrsi reakciju), kako onda konj moze da povuce kociju? Mislim da bitnu ulogu tu imaju tockovi, ali ne mogu to da shvatim... Molim vas, pomagajte jer nastavnica nece da nam kaze, vec kaze da treba sami da smislimo, ali ja ne mogu... :dontunderstand:

Ovo je malo komplikovanije neo sto izgleda. Ali potrudiću se da ti odgovorim. Za pocetak manimo se konja i točkova, jer tu ulaze sile trenja, otpora podloge, momenti koji se javljaju na točkovima i što god ti je volja.

zamisli to ovako. Imas jednu ogromnu čeličnu kuglu koja visi u vazduhu. Nju gadjaš malim staklenim klikerom. Kad kliker udari u kuglu on deluje na nju nekom silom F. Takodje zbog reakcije i kugla deluje na kliker istom tom silom. Ali pošto je kliker daleko manji i manje mase logično da je zbog osnovne aksiome dinamike njegovo ubrzanje mnogo vece od ubrzanja kugle a=F/m

Primer neka kliker ima 0.5kg (velik kliker)
neka kugla ima 1000 kila.
sila neka bude 10N

ubrzanje klikera

a=10/0.5=20m/s^2

ubrzanje kugle
a=10/1000=0.01m/s^2

to je upravo ono sto se vidi. teska kugla iako primi istu silu zbog svoje ogromne mase ima malo ubrzanje pa se posledicno jedva pomeri. nasuprot tome kliker ima malu masu pa trpi daleko vece ubrzanje. zato bi se kliker odbio od takve kugle, a realno ne bi ni primetili da se kugla pomerila iole znacajno. Ovo sa kocijom je fino objasnio milan3 pa ja necu da ponavljam.

Било би незгодно да коњ акцијом делује на кочију, а кочија реакцијом на саму себе уместо на коња.

Za ovo jos nisam cuo....
 
Za ovo jos nisam cuo....

Ако сам сконтао, дилема је како је могуће да се кочија креће ако имамо две силе истог интензитета али супротног смера које делују истовремено?

Навођењем ове немогуће ситуације за коју ниси чуо нисам ни мислио да то може да се деси, него баш то - да за то нико није чуо и не може да чује јер се никада и не дешава - о томе уопште и не говори закон акције и реакције. Код акције и реакције увек говоримо о два тела и зато не можемо говорити о поништењу ове две силе, него се исте увек јављају у пару. Увек акција делује на кочију, а реакција на коња. Само кретање зависи, наравно, од присуства разних других сила у систему. Јесам ли рекао нешто погрешно?
 
Ако сам сконтао, дилема је како је могуће да се кочија креће ако имамо две силе истог интензитета али супротног смера које делују истовремено?

Навођењем ове немогуће ситуације за коју ниси чуо нисам ни мислио да то може да се деси, него баш то - да за то нико није чуо и не може да чује јер се никада и не дешава - о томе уопште и не говори закон акције и реакције. Код акције и реакције увек говоримо о два тела и зато не можемо говорити о поништењу ове две силе, него се исте увек јављају у пару. Увек акција делује на кочију, а реакција на коња. Само кретање зависи, наравно, од присуства разних других сила у систему. Јесам ли рекао нешто погрешно?

pa to sto sam zakomentaiao nema nikakvog fizickog smisla naravno. Tako da je recenica licila na "bilo bi lose kada bi 2+2 bilo 5".
 
aha...hvala. a da li je kisela voda ustvari ugljena kiselina ili njen rastvor?

Кисела вода садржи CO[SUB]2[/SUB] растворен под притиском. Према ономе што се учи у седмом разреду, требало би да тај CO[SUB]2[/SUB] изреагује са водом и да угљену киселину. Али је угљена киселина нестабилна, па у флаши ипак имамо у највећој мери физички растворен угљен диоксид, а не угљену киселину. Наравно, у питању су комплексне равнотеже у којима су присутни и H[SUB]3[/SUB]O[SUP]+[/SUP] јони (да не улазим у детаље), па вода са раствореним угљен диоксидом заиста јесте кисела (али има врло мало саме угљене киселине, као што рекох).


Некад се мешају кисела и минерална вода. Киселе воде које се могу купити јесу најчешће минералне (имају повишен садржај соли), али минералне воде често нису киселе. Пролом вода је слабо базна, ако се не варам.
 
Poslednja izmena:
g(g(x))= g(2+x)= 2+(2+x)= 4+x; x=6
f(2x)=2(2+3x)=4+6x
g(3x)=3(2+x)=6+3x
g(f(x))=g(2+3x)= 2+(2+3x)=4+3x
f(g(x))=f(2+x)= 2+3(2+x)= 2+6+3x=8+3x

Valjda nisam pogresio ni u jednoj formuli. U svakom slucaju mislim da uocavas obrazac pa mozes i sama ako sam negde omanuo formulu :)



Koko je f(x)= 2+3x i f(1)... 2+3*1=5, onda ne moze biti da je f(2x)=2(2+3x)=4+6x.

Vec je f(2x)=2+3*(2x).
 
Treba da polazem prijemni iz hemije, i vidim tamo po pitanjima da se bukvalno za svaki oksid mora znati kakav je. Ako moze mala pomoc oko sledecih oksida koje ne znam, puno bi mi znacilo. Hvala unapred.

Da li Bor i Germanijum grade iskljucivo kisele?
Da li Gvozdje, Talijum i Kobalt grade iskljucivo bazne?
Da li Antimon (Sb) i Olovo (Pb) grade iskljucivo amfoterne?
Za okside Hroma (Cr), Nikla (Ni) i Bakra (Cu) nista ne znam.

Bio bih vecno zahvalan, neka napise ko sta zna, ali nemojte napamet, pls. HVALA!
 
Treba mi pomoc oko ova dva zadatka:
1.Polazeci iz stanja mirovanja zeleznicka kompozicija mase M=1,5x10 5stepen, za vreme t1=5 mininuta, dostiže bryinu v1=8km/h .ako kompozicija ima nekoliko vagona više onda dostiže brzinu od v2=10km/h .za t2=10 min.Pretpostaviti da su vučna sila i trenje konstante i da je pruga vodoravna.Nađi masu dodatnih vagona

2.Strelac povlači tetivu luka unazad za 0,8 m i izbacuje strelicu mase 30g brzinom od 40 m/s. Kolikom srednjom silom je luk delovao na strelicu?A strelac na luk?kolike bi mase bio teg koji bi bio okačen za tetivu proizveo?
 
Treba mi pomoc oko ova dva zadatka:
1.Polazeci iz stanja mirovanja zeleznicka kompozicija mase M=1,5x10 5stepen, za vreme t1=5 mininuta, dostiže bryinu v1=8km/h .ako kompozicija ima nekoliko vagona više onda dostiže brzinu od v2=10km/h .za t2=10 min.Pretpostaviti da su vučna sila i trenje konstante i da je pruga vodoravna.Nađi masu dodatnih vagona

pa posto su sile iste, onda vazi F1=F2, dakle, po drugom Njutnovom zakonu:
m[SUB]1[/SUB]a[SUB]1[/SUB]=m[SUB]2[/SUB]a[SUB]2[/SUB], a po formuli a=dv/dt, i posto ti je nova masa m[SUB]2[/SUB]=m[SUB]1[/SUB]+m[SUB]x[/SUB], uvrstavanjem:
m[SUB]1[/SUB]dv[SUB]1[/SUB]/dt[SUB]1[/SUB]=(m[SUB]1[/SUB]+m[SUB]x[/SUB])dv[SUB]2[/SUB]/dt[SUB]2[/SUB], i odatle nadjes m[SUB]x[/SUB]...
 
2.Strelac povlači tetivu luka unazad za 0,8 m i izbacuje strelicu mase 30g brzinom od 40 m/s. Kolikom srednjom silom je luk delovao na strelicu?A strelac na luk?kolike bi mase bio teg koji bi bio okačen za tetivu proizveo?

Da, zaboravih da ti kazem, za ovo nisam siguran, pff, davno sam se bavio dinamikom translatornog kretanja, mozda bi pomoglo kada bi rekao koju oblast radite sada...
Mozda bi nesto moglo da se radi preko rada A=F*s i preko kineticke energije Ek=m*v[SUP]2[/SUP]/2, ali kazem, nisam siguran. Imam neki utisak da ce impuls igrati vaznu ulogu, ali ne vidim kako. Bolje neka kaze neko ko zna :) PoZz
 
pa posto su sile iste, onda vazi F1=F2, dakle, po drugom Njutnovom zakonu:
m[SUB]1[/SUB]a[SUB]1[/SUB]=m[SUB]2[/SUB]a[SUB]2[/SUB], a po formuli a=dv/dt, i posto ti je nova masa m[SUB]2[/SUB]=m[SUB]1[/SUB]+m[SUB]x[/SUB], uvrstavanjem:
m[SUB]1[/SUB]dv[SUB]1[/SUB]/dt[SUB]1[/SUB]=(m[SUB]1[/SUB]+m[SUB]x[/SUB])dv[SUB]2[/SUB]/dt[SUB]2[/SUB], i odatle nadjes m[SUB]x[/SUB]...

sile su konstantne a ne iste.

tako da to otpada.
 
sile su konstantne a ne iste.

tako da to otpada.

Pa nisam ih izjednacio! Radi se o tome da ista sila daje isto ubrzanje istoj masi! (Logicno!)
Dakle posto su sile KONSTANTNE F[SUB]1[/SUB] (njutnovsko) = F[SUB]2[/SUB] (njutnovsko)
Nisam brkao razlicite sile....

Kontam sta hoces da kazes.... Mislis da se odnosilo na to da je vucna sila konstantna u toku jednog eksperimenta. Ako je tako, ja onda stvarno ne znam kako se do toga dolazi, ali zar nije logicno: posto je ista lokomotiva, ima istu vucnu silu, a ubrzanje zavisi samo od mase...
Pa eto, neka SrbinSuboticki kaze da li bar ima rezultat... Ja dobijem masu tereta 0.9 x 10^5 kg.
 
Poslednja izmena:
Sada radimo oblast Sila i Energija(sa impulsima).
resenje zadatka sa vozom je 9x10 na 4 stepen =0.9 x 10^5 kg.

resenje zadatka sa lukom i strelom: 24 J

Pa tako sam i ja dobio u prvom... Imas tamo iznad objasnjenje, ako nije jasno pitaj, objasnicu ti.
Ovo drugo moram pogledati malo bolje... Ali nije mi jasno kako se dobije u dzulima kada se trazi srednja sila...? PoZz :)
 
Poslednja izmena:
Ali nije tačno! Evo sračunaj samo ovo:

koliko je α − β ako je, na primer, α = 27° i β = 27° ?


cos(27-27)=1

proveri u matlabu. ili na digitronu. (Ako mes da koristis digitron) Ako ne umes, evo ti uputstvo.

1. Nadji dugmeta na kojima pise "2" i "7". Stisni prvo "2" pa "7".
2. Onda nadji dugme na kojemu pise "-"
3. Ponovi korak 1.
4. Potrazi dugme sa oznakom jednako "=". To je uglavom jako veliko dugme u donjem desnom cosku digitrona.
5. Stisni to veliko dugme.
6. Sad nadji dugme na kojem pise "cos".Stisni ga.

i na ekranu pise neka uspravna crta. To je broj 1.

:hahaha:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top