Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
evo jedno prosto pitanje. kada se kaze ugljovodonik misli se na formulu C2O4, a ne na CH4. znam vec da je CH4 metan, ali treba mi pomoc ako naidjem na slicne slucajeve. mora li da se pamte imena jedinjenja?

Zapravo kada se kaze ugljovodonik misli se na jedinjenje ugljenika i vodonika (prilicno logicno zar ne?) a tu spadaju metan, etan, propan itd itd. Imena- zapamti samo alkane, ostalo se izvodi
 
mislim da alkane ucimo sledeceg casa. ne mogu da verujem samo da sam ovde od svih mesta pronasao pomoc. hvala vam puno. hm, da, ovo jos nismo ucili, ali sam video u nekim testovima za takmicenje, pise, koncentracija rastvora je npr 30%. sta to znaci koncentracija rastvora?

To oznacava procentualnu kolicinu rastvorene supstance u 100g rastvora. To je malko drugacija lekcija od ostalih i teze se nauci ali ako naucis da razlikujes rastvor, rastvorenu supstancu i rastvarac nemas problema
Na primer: Ako u vodu ubacis secer, secer ce biti rastvorena supstanca, voda ce biti rastvarac a dobijena smesa ce biti rastvor. E sada ima tu nekih formula ako zelis da ti objasnim objasnicu ti ako ne- ucices u skoli
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje: Imao sam danas kontrolni iz biologije. I bilo je pitanje: "Sta od sledecih jedinjenja cini asimetricnu strukturu celijske membrane?"
Ponudjeno: Masti, seceri, proteini i jos nesto ja mislim voda. E sada, ja sam zaokruzio seceri i proteini. Znam da seceri jesu 100% medjutim sto se proteina tice to je trik pitanje- posto postoje transmembranski koji su simetricni i periferni koji su asimetricni. Sta mislite da li sam dobro odgovorio?
 
Jedno pitanje: Imao sam danas kontrolni iz biologije. I bilo je pitanje: "Sta od sledecih jedinjenja cini asimetricnu strukturu celijske membrane?"
Ponudjeno: Masti, seceri, proteini i jos nesto ja mislim voda. E sada, ja sam zaokruzio seceri i proteini. Znam da seceri jesu 100% medjutim sto se proteina tice to je trik pitanje- posto postoje transmembranski koji su simetricni i periferni koji su asimetricni. Sta mislite da li sam dobro odgovorio?

ako ti kazem lipoprotejinski sloj da li ces naslutiti resenje!?

(lipidi i proteini) :hahaha:
 
Palo mi je nesto na pamet kako da objasnim ono sto me zanima.
Imamo recimo proizvodnju spiralnih opruga i sada treba zadati masini momenat ili ugao nakon koliko savijanja punog krug treba zicu odseci pa da to kazemo da je to na recimo 1080 stepeni posle pocetne tacke pi /3 i da to zapisemo kao pi/3+6*pi.

I jos nesto prosto ne mogu da zamislim da je u matematici uveden neki koeficient u ovom slucaju k za koga uvek moramo naznaciti da moze biti bilo koji i pozitivan i negativan broj do u beskonacno ali nikad nemamo potrebu da umesto njega taj broj i uvrstimo . Sto to treba i pisati kad je to prosto cinjenica koju netreba dokazivati ?
 
Poslednja izmena:
hvala na odgovoru. danas sam bio u skoli i imali smo hemiju. nastavnik je napisao nesto sto mi je bilo cudno, pa mi treba vasa pomoc. da li je ovo tacno? 3H2O + P2O5 = 2H3PO4. ja sam mislio da je to ovako: H2O + P2O5 = H2P2O6, tj. HPO3.

Ne mozes ti menjati indeks mozes samo koeficijent. Voda i fosfor-oksid daju daju fosfornu kiselinu. E sada kako je formula fosfata PO[SUB]4[/SUB] ne sme nikako biti PO[SUB]3[/SUB]. I onda je lako- PO[SUB]4[/SUB] ima valencu 3 zato ima 3 vodonikova atoma H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB]- i onda sredis koeficijente. Ali pazi koeficijente, indekse ne smes menjati. Nemoj da te buni to sto sulfat, fosfat i npr hlor imaju razlicitu valencu- samo zato sto su svi anjoni ne znaci da imaju istu valencu. Na primer nije
H[SUB]3[/SUB]Cl vec samo HCl
I da- H[SUB]2[/SUB]P[SUB]2[/SUB]O[SUB]6[/SUB] nije isto sto i HPO[SUB]3[/SUB]
Nadam se da sam ti malko olaksao posto koliko vidim pogresno si shvatio ceo metod a to mi je malko tesko da objasnjavam

Da ti objasnim ranije postavljeno pitanje- Anhidrid je jedinjenje koje se dobija kada se od nekog jedinjenja oduzme voda. Uzmimo na primer, kao iz tvog primera, H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB]
H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB]-H[SUB]2[/SUB]O= CO[SUB]2[/SUB]
Tu jednacinu mozemo okrenuti
CO[SUB]2[/SUB]+H[SUB]2[/SUB]O=H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB]
Kao sto mozes primetiti, broj svih atoma se poklapa- da je bilo samo CO bio bi jedan atom kiseonika manjka
 
Poslednja izmena:
sad si me skroz poremetio, ali jasnije mi je, samo sto sve ponovo pocinjem ispocetka. eh, da, nije mi jasno, kako si zakljucio da jedinjenje PO4 ima valencu 3? i ako je PO4 fosfat, sta je onda P2O5?

P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB] je fosfor-oksid. A za valencu PO[SUB]4[/SUB]- ne znam. Zapamtis valence tih anjona napamet za sada. Osim ako ti ne znas neku metodu, posto nama u skoli to nisu objasnjavali
 
kontam da je valenca 3 jer je to iz H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB]

Da ali kako znas da je H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB]? Znam da je u PO[SUB]4[/SUB] fosfor vezan za jedan kiseonikov atom dvostrukom vezom a za ostale jednostrukom pa otuda valenca 3 medjutim kako smo dosli do toga- pojma nemam

EDIT: Skontao sam zasto ali malo je tesko objasniti. Posto atomi kiseonika moraju biti vezani za fosfor jedina moguca kombinacija je dvostruka veza i 3 proste veze inace ne bi bila popunjena sva mesta- otuda valenca 3. Isto za SO[SUB]4[/SUB]- posto je valenca sumpora za jedan vise od fosfora mora biti dve dvostruke i dve proste veze sa atomima kiseonika samim tim ostaju 2 atoma kiseonika da se vezu i otuda valenca 2
 
Poslednja izmena:
H moze biti vezano za H jedino u slucaju H[SUB]2[/SUB], odatle kontam da je lako zakljuciti kolika je valenca ako je u pitanju SO[SUB]4[/SUB](H[SUB]2[/SUB]SO[SUB]4[/SUB]) ili PO[SUB]4[/SUB](H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB])

mada, lupetam verovatno jer mi hemija i nije jaca strana :D

Pazi O ne moze biti vezano sa O niti H moze biti vezano sa H jer se onda dobije zaseban molekul. Znaci ili je H vezan za P ili je O vezan za P. E a kako u anjonu prvobitno nije bilo H onda je O vezan za P. A jedini nacin da P ispuni svoju kvotu je da napravi dvostruku vezu sa jednim O (koji ce onda biti popunjen) i 3 proste veze sa ostalim O (koji ce svi imati valencu po 1)
 
Da ali kako znas da je H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB]? Znam da je u PO[SUB]4[/SUB] fosfor vezan za jedan kiseonikov atom dvostrukom vezom a za ostale jednostrukom pa otuda valenca 3 medjutim kako smo dosli do toga- pojma nemam

EDIT: Skontao sam zasto ali malo je tesko objasniti. Posto atomi kiseonika moraju biti vezani za fosfor jedina moguca kombinacija je dvostruka veza i 3 proste veze inace ne bi bila popunjena sva mesta- otuda valenca 3. Isto za SO[SUB]4[/SUB]- posto je valenca sumpora za jedan vise od fosfora mora biti dve dvostruke i dve proste veze sa atomima kiseonika samim tim ostaju 2 atoma kiseonika da se vezu i otuda valenca 2

cekajte malo. vi hocete npr da spojite h2o i p2o5. ne znam samo odakle vam po4?
 
cekajte malo. vi hocete npr da spojite h2o i p2o5. ne znam samo odakle vam po4?

Vidi- P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB] je jedan od oksida fosfora. Dobija se kada fosfor (P[SUB]4[/SUB]) sagoreva (O[SUB]2[/SUB])

P[SUB]4[/SUB]+5O[SUB]2[/SUB]-> 2P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB]

Medjutim postoje i drugi oksidi P[SUB]4[/SUB]O[SUB]6[/SUB], P[SUB]4[/SUB]O[SUB]10[/SUB] itd (razlika je u vrsti veza koje fosfor gradi sa atomima kiseonika)

E sada, P[SUB]4[/SUB]O[SUB]10[/SUB] je anhidrid od H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB]
Evo formule:
P[SUB]4[/SUB]O[SUB]10[/SUB]+6H[SUB]2[/SUB]O-> 4H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB]

Nista od ovoga sto sam ti napisao ne moras da znas to nismo radili u skoli to sam ja zadovoljavao svoju radoznalost. Nisam siguran ni koliko si shvatio ali eto nadam se da sam pomogao barem malo
 
Poslednja izmena:
Pozdrav!
Nadam se da ce mi neko pomoci oko ovih zadatake, iz fizike su, SPECIJALNA TERIJA RELATIVNOSTI.

Osnovni postulati STR

1. Dve cestice se krecu duz istog pravca, jedna prema drugoj, istim brzinama. Naci tu brzinu ako je brzina jedne cestice u odnosu na drugu 0,5C.

2. Sopstveno vreme zivota neke cestice je 10[SUP]-6[/SUP]s. Naci interval (u cetvorodidmnezionalnom prostor-vremenu) izmedju rodjenja i raspada te cestice.

3. U sistemu S[SUP]'[/SUP] nalazi se kvadrat cija je jedna stranica paralelna x[SUP]'[/SUP]osi. Naci ugao izmedju dijagonale ove figure u sistemu S ako se S[SUP]'[/SUP] krece u odnosu na S brzinom 0.95C duz x-ose.

Relativistica dinamika

1. Kineticka energija cestice jednaka je energiji mirovanja. Koliko puta ce se povecati impuls ako se njena kineticka energija poveca cetiri puta?

2. Naci brzinu i impuls cestice mase m cija je kineticka energija pet puta veca od energije mirovanja.

3.Proton i a-cestica pocinja kretanje iz mirovanja i prelaze u elektricnom polju isti napon U. Nakon toga je ukupna energija a-cestice tri puta veca od ukupne energije protona. Naci U znajuci da je masa a-cestice cetiri puta veca od mase protona, dok je naelektirsanja a-cestice dva puta vece od naelektrisanja protona. Energija mirovanja pritona je 938 MeV, a njegovo naelektrisanje je 1,6 * 10[SUP]-19[/SUP] C.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top