Goth kultura 2

Niste chuli za goth!? Ili za gothic!? Morali ste da chujete bar za period gothike u istoriji. A goth (ili, jkako ga drugi nazivaju, gothic) je neshto shto se pojavilo krajem dvadesetog veka. Nije valjda da niste chuli za gothic muziku!?
 
Bila je davno serija "Nestašne godine", to ste sigurno gledali, i tu se šetala neka likuša koja je furala gotik stajl...
Recimo da je hmm čudna....Povučena, bavi se magijom, sva u crnom, ne zeza se i ne smeje, baca chini, ima neke čudne fraze:???:....e tu sam prvi put to videla, i to je taj prvi utisak o tome, mislim takvim ljudima, a kasnije nisam bila zainteresovana za to...Gotiku nikada nismo pominjali, a kad si već spomenula romantiku, e o tome baš sad pričamo u školi...
 
Bila je davno serija "Nestašne godine", to ste sigurno gledali, i tu se šetala neka likuša koja je furala gotik stajl...
Recimo da je hmm čudna....Povučena, bavi se magijom, sva u crnom, ne zeza se i ne smeje, baca chini, ima neke čudne fraze:???:....e tu sam prvi put to videla, i to je taj prvi utisak o tome, mislim takvim ljudima, a kasnije nisam bila zainteresovana za to...Gotiku nikada nismo pominjali, a kad si već spomenula romantiku, e o tome baš sad pričamo u školi...

Chitaj pazljivo- nisam pomenula romanTiku, nego ROMANIKU-period srednjevekovne istorije, posebno istaknut u arhitekturi.
 
Evo malo o romanici:
Romanika je umetnički pravac koji se razvio u srednjovekovnoj umetnosti u 11. i 13. veku i raširio se u arhitekturi i slikarstvu. Na istoku se razvija Vizantijska umetnost.

Naziv ovog pojma je od reči Rim- Roma jer je pravac inspirisan umetnošću starog Rima. Nastaje u Italiji, probija se u Evropu i klasičan je primer kontemplativnog pristupa ka veri u prvoj polovini Srednjeg veka. Ovaj pravac nosi i širi crkva.

U romanici javljaju se škole koje su imale svoje osobenosti i svoje karakteristične boje i razvijale su se u okviru svešteničkih redova po manastirima pa ako postoji u umetnosti i profana komponenta ona je u odnosu na sakralnu neznatna. U svom opštem konceptu umetnost je internacionalna i ima sveobuhvatni karakter a nastala je i razvijala se iz antičke tradicije čiji su elementi prerađeni i transformisani i upijeni. Tradicija varvarskih, geramanskih i slovenskih plemena uticala je na umetnost. Germani su bili tradicionalni majstori i umetnici u obradi metala.

300px-Poitiers_notre_dame1.JPG
 
O gothici srednjeg veka:

Gotika je umjetničko razdoblje koje je trajalo oko tri stotine godina, odnosi se na doba kasnog srednjeg vijeka tijekom 13. i 14.stoljeća. Javlja se u Francuskoj još sredinom 12.stoljeća gdje se reflektira prvenstveno u sakralnoj arhitekturi.
Isprva stil francuskih katedrala, gotika se do kraja 14.stoljeća razvila u mnogo svjetovniji umjetnički smjer poznat pod nazivom međunarodni stil ili internacionalna gotika. Ovaj se stil nastavio do kasnog 15.stoljeća kad ga je zamijenila renesansa.

Vremensko trajanje gotike razlikuje se u u određenim područjima, primjerice dok se u Italiji već od 14.stoljeća javljaju ideje humanizma i individualizma svojstvenih ranoj renesansi počevši od Petrarke , u Engleskoj gotika traje i do 17.stoljeća. U Španjolskoj se gotika isprepliće s maurskom umjetnošću.

Osim u arhitekturi, gotička umjetnost najprisutnija je u skulpturi , vitrajima, freskama , štafelajnom slikarstvu i u iluminiranim rukopisima.

Gotičku umjetnost karakterizira velika narativnost, kroz sve vidove umjetnosti "priča se priča", bilo da se radi o vjerskim motivima ili o svjetovnijoj tematici. Religijski prizori često su uključivali i prizore iz prirode, poput alegorija, prikaza mjeseci, zodijakalnih znakova, sezonskih poljoprivrednih radova i sličnoga.

Svjetovna umjetnost jačala je pod utjecajem razvoja gradova, trgovine i ekonomije, što je omogućilo bogatijem sloju da naručuje izradu zavjetnih skulptura ili iluminiranih rukopisa. Razvoj književnosti također je utjecao na nove svjetovne motive u likovnoj umjetnosti. Novoosnovani cehovi okupljali su i evidentirali umjetnike koji su bili smatrani vještim obrtnicima, zahvaljujući čemu danas znamo imena brojnih gotičkih majstora.

Arhitektura Gotike

Prvim građevinama gotike smatraju se pariška crkva Saint Denis, koju je oko 1140. godine dao izgraditi opat Suger , a zatim katedrala u Chartresu. Zapadni portal Chatresa uokviren je skulpturama burgundskih majstora, koje su ujedno označile razdoblje zrele ili klasične gotike- u harmoničnom spajanju arhitekture i skulpture.


Ca'd'Oro, Venecija, cvjetna gotika iz prve pol. 14.st, stil koji se zadržao do 16.stoljeća.Ranija romanička crkvena arhitektura bila je obilježena širokim plohama, zbijenošću i masivnošću. Nasuprot tome, gotička arhitektura teži visini, prozračnim formama i "nedokučivom prostoru". Arhitektonski elementi poput rebrastog križnog svoda, prelomljenih lukova i snažnih kontrafora, naglašavaju visinu građevina. Važnu ulogu u gotičkom prostoru imaju visoku prozori, koji ispunjavaju prostor crkve svjetlošću.

Graditelji gotičkih katedrala također koriste bogatstvo obojene svjetlosti putem vitraja, čime crkveni prostor gubi težinu i postaje transcendentalan.

Rana gotika obuhvaća razdoblje 12. i početka 13.stoljeća a obilježena je jasnoćom, čistoćom i disciplinom arhitektonskih okvira, koji se još oslanjaju na romaničku tradiciju. U zreloj gotici dolazi do postupne dominacije skulpture u odnosu prema arhitekturi.

Kasna gotika od 14.stoljeća nadalje, donosi gubitak ravnoteže u odnosu konstrukcije i dekoracije. Obilježena je pretrpanošću ukrasima, pojavljuju se ukrasi u obliku plamena ("plamena gotika"), cvjetova ("cvjetna gotika") i sl.

Venecija 15.stoljeća primjer je talijanske cvjetne gotike, bazirane na romaničkoj arhitekturi koja je "razbijena" mnoštvom ukrasa, detalja, kao i zvjezdastim i mrežastim svodovima.

Ca_dOro_Venice_Italy.jpg
 
Lapsus...
Što se tiče gotike, mislila si na umetnički pravac u arhitekturi, slikarstvu, ili na gotiku kao stil odevanja,i uopšte stila neke osobe, mislim postavila si sajt o tome...???

Mislila sam kao stil odevanja i tako to, muzika...., ali sam videla da ovde ljudi, blago recheno, pojma nemaju chak ni o gothici u istoriji i umetnosti, pa rekoh malo da pojasnim. Mnogi kazu da srednjevekovna gothika, i gothic koji se pojavio krajem XX veka nemaju veze jedno s drugim. E, pa, imaju! Pogledajte samo filmove koji imaju veze sa gothikom ili spotove nekih gothic grupa.
 
Mislila sam kao stil odevanja i tako to, muzika...., ali sam videla da ovde ljudi, blago recheno, pojma nemaju chak ni o gothici u istoriji i umetnosti, pa rekoh malo da pojasnim. Mnogi kazu da srednjevekovna gothika, i gothic koji se pojavio krajem XX veka nemaju veze jedno s drugim. E, pa, imaju! Pogledajte samo filmove koji imaju veze sa gothikom ili spotove nekih gothic grupa.

Stil odevanja, muzika...ne osećam baš da me nešto privlači u tome, taj prvi utisak koji sam stekla o gotici, nije mi se baš dopao...tako da, ne bih znala da komentarišem o tome...
Ali dala si mi dobru ideju da se malo zainteresujem što se tiče romanike i gotike u arhitekturi i slikarstvu...isprva sam pomislila da si umetnička duša...pozdr
 
Stil odevanja, muzika...ne osećam baš da me nešto privlači u tome, taj prvi utisak koji sam stekla o gotici, nije mi se baš dopao...tako da, ne bih znala da komentarišem o tome...
Ali dala si mi dobru ideju da se malo zainteresujem što se tiče romanike i gotike u arhitekturi i slikarstvu...isprva sam pomislila da si umetnička duša...pozdr
Nije da nisam, ali ne bih da se hvalim :) Mnogo zavisi od toga kako neko shvata umetnost. Lichno volim i romaniku i gotiku u arhitekturi i slikarstvu sredneg veka, samo shto me gothika malo vishe privlachi. A ovo poslednje- gothic s kraja XX veka- nije tesno povezan, ali jeste povezan sa srednjim vekom, s tim shto ima i nekih novatorskih stvari. Da, svidja mi se i to- bar shto se tiche muzike, oblachenja i shminkanja. Dopadaju mi se i neke slike u tom fazonu, a i poznajem neke takve ljude ( takozvane Gothe) i mogu reci da svet uglavno ima pogreshnu predstavu o njima.
 

Back
Top