krpelj?

P

pitalica

Gost
dr, sta bi se desilo osobi koja ne bi na vreme otkrila da je ujeo krpelj i sta se dogadja u organizmu u tom slucaju-ako mozete malo da opisete simptome, unapred hvala
 
pa koliko dugo je bio 'unutra'? i na kom mestu? mene je ujeo jednom krpelj, za ledja, i otkriven posle jednog dana (krenuo je da ulazi u kozu ali nista previse duboko(bljak!) jos je virio), pola sam izvadila kod kuce, a pola kod doktora. kad su mi iscistili ranu, rekli su ako se za 7 dana pojavi crvenilo, da se javim (to je znak da je bio zarazen) ali bilo je ok. Znam decka koji je preko krpelja dobio lajmsku bolest, pa se lecio nekoliko meseci, i ozdravio (mislim da to ide na zivce i moguce da ne moze da hoda ili tako nesto, ali nisam sigurna), znaci to se leci.
 
Ujed krpelja nije opasan ukoliko krpelj nije zarazen izazivacem lajmske bolesti,medjutim ne moze se znati koji je zarazen a koji nije,jedino ako vam strucno izvade krpelj pa postoje uslovi da ga epidemiolozi na licu mesta pregledaju(krpelja).
Sto se tice simptoma,ukoliko se pojavi crvenilo na mestu ujeda koje se siri to je indikacija za antibiotike koji se koriste u izizetno velikim dozama,za odrasle to su tetraciklini a za decu penicilini.
Komplikacije se mogu javiti mnogo godina nakon ujeda,mozak je jedano od mesta u organizmu za koju borelia burgdoferi(izazivac lajmske bolesti) ima afinitet ali u principu zadrzavamo se na tom crvenilu koje treba tretirati na adekvatan nacin.
 
Kada bi test na Boreliu moglo da uradi svako cobance na Staroj Planini ili ribar na Limu ili shumar na Durmitoru,bilo bi divno(a najceshce ih oni dobiju).Lako je onome na Kalemegdanu da ode do prvog doma zdravlja!!!Najbolje je da,ako postoji crvenilo na mestu ujeda i ako se to crvenilo siri,uzeti antibiotik !!!To je bolja varijanta od one da zbog toga shto ne mozemo da uradimo test na Boreliu, cekamo stadijume bolesti gde se teshko moze pomoci!!!
 
Naravno ali ako ste primetili draga koleginice lekove prepisujemo tek nakon pojave crvenila iz razloga sto mali broj ljudi dodje kod nas na strucno vadjenje krpelja nego ga sami cupaju pa tek kad se pojavi crvenilo ,eto njih kod nas.A neki se nikad i ne jave lekaru nego tek kad nastupe komplikacije.
Ovo sto smo kolega i ja rekli je princip lecenja u jednoj velikoj ustanovi za koju smo oboje vezani.
 

Back
Top