fotorealizam- umetnost ili ne

Zašto misliš da nema emocija u tome što neko pokušava da oslika stvari što vernije onome kakve one jesu

I fotogragija je umetnost zar ne?

Pimarna je ideja pa tek realizacija.


A šta ti misliš o 3d artu? Ako želiš uključi se na moj topik o tome
 
Ja mislim da ipak jeste umetnost. Konacno, sta je to a cega nema u prirodi,pa i mi sami smo deo nje. Samo je stvar u tome ko kako sta vidi, dozivi, sta ce izabrati kao predmet objektiva, kako ce nijasirati, ublaziti, osenciti... Moj izbor je crno bela fotografija. Neprevazidjena, definitivno.
 
Zbunjen sam i sa pitanjem i sa odgovorima...pitanje sam shvatio da se odnosi na slikarstvo koje je fotorealisticko a ne na fotografiju jer fotografija i prenosi stvari iz prirode, a sto se tice fotorealistickog slikarstva zasto nije umetnost? Zar i renesansno slikarstvo ne vuce na fotorealizam...?
 
Boorg:
Zbunjen sam i sa pitanjem i sa odgovorima...pitanje sam shvatio da se odnosi na slikarstvo koje je fotorealisticko a ne na fotografiju jer fotografija i prenosi stvari iz prirode, a sto se tice fotorealistickog slikarstva zasto nije umetnost? Zar i renesansno slikarstvo ne vuce na fotorealizam...?
Ali u renesansi nije bilo fotografije - he he.Meni je isto pomalo besmislen fotorealizam, mislim -čemu to? Ovo naravno nema veze sa fotografijom, ona je poseban medij i ja je lično jako volim!
 
Goscica:
Boorg:
Zbunjen sam i sa pitanjem i sa odgovorima...pitanje sam shvatio da se odnosi na slikarstvo koje je fotorealisticko a ne na fotografiju jer fotografija i prenosi stvari iz prirode, a sto se tice fotorealistickog slikarstva zasto nije umetnost? Zar i renesansno slikarstvo ne vuce na fotorealizam...?
Ali u renesansi nije bilo fotografije - he he.Meni je isto pomalo besmislen fotorealizam, mislim -čemu to? Ovo naravno nema veze sa fotografijom, ona je poseban medij i ja je lično jako volim!
Naravno da je nije bilo u renesansi, ali zar mora sa pronalaskom fotografije da se ukine fotorealisticko slikarstvo ako je to umetnikov nacin prikaza svoje ideje... I bas zato sto fotografije nije bilo u renesansi, znaci da je taj tkz. fotorealisticki stil vec postojao a nije se pojavio posle pronalaska fotografije, sto znaci da taj stil ne oponasa fotografiju vec ima svoj vek trajanja...A drugo je pitanje da li se to nekome dopada....
 
Haller:
A sta to "svoje" umetnik prikazuje u fotorealizmu?
A sta to prikazuje u nefotorealizmu?? Sta je to vrednije u tom stilu koji se i ne zove fotorealizam vec su ga tako "nadenuli" oni koji zele da budu nesto kao IN u ovom glamuroznom svetu...Svako daje sebi za pravo da osudjuje, vredja i nipodnistava tudj rad, retko sam ovde procitao da neko kaze , meni taj i taj stil izrazavanja ne odgovara ali covek to radi perfektno...Puni smo zlobe jer malo znamo...A covek kad malo zna onda mnogo sebi daje za pravo da bude sudija...Zato nam ULUS i slicne mu organizacije i jesu takve, zato pola umetnika ne govori jedno sa drugima jer su svi umislili da su COOL i da je samo Bog Njega poslao na Zemlju da slika...
 
Svaka čast onima koji se bave fotorealizmom ali oni nisu ni u kom slučaju umetnici nego zanatlije koje su naučile da preslikavaju verodostojno prirodne elemente. tako da i pored svega to nemože biti umetnost. Kad se govori o fotorealizmu nemožemo to morediti sa pajom jovanovićem ili urošem predićem koji su stvarali u realizmu jer oni su znali koja je dozvoljena granica imitiranja prirodnog nego su jednim delom uneli i svoj doživljaj u to delo a nisu ni sličajno to radili mehanički.tako da fotorealizam nemožemo porediti sa nekim predhodnim stilom pošto je to stil koji je sad trenutno aktuelan. To je ništa drugo do kič. a da nebi bila samo ovo fraza da je to kič onda vam navodim razliku između kiča i umetničkog dela:1.umetničko delo je autentično , stvaralaćki čin genijalnog , duhovno motivisnog pojedinca ; u umetnosti je bitan detalj ali i organizacija delova u celini; u delu umetnika se intuitativno se nazire dublja estetska nužnost ;
2. kič je neautentičan , sentimentalan , vulgaran , u kiču je detalj nešto sporedno ; dominira prozaična prijatnost ;Kič je prolaznai potrošna rob , ponovljiv je i stvar serijskog rada i reprodukcije ; kič se drži stereotipa i konvencija ; on nstoki da podmiri najbanalnije senzacije nekultivisane publike , odnosno pojednicu kojii se odao uživanju u uživanju.
 
Tema vam je bajata jedno 120 godina. Jos su Impresionisti prestali da se takmice sa fotografijom. Na tu temu vise nema sta novo da se kaze. Za fotorealizam kao pravac prvi put cujem. Hiperrealizam je postojao, ali u Americi!
Ako komentarisete lokalni amaterizam, onda su to prazne price.
Voleo bih kada bi se na forum ukljucivali i profesionalci, a ne samo ljubitelji lepih umetnosti, koji o njoj sude na osnovu licnih "emocija".

Pedja, definicija kica stoji, ali je bajata jedno 30 godina. Svaka definicija je opasna u umetnosti, jer ubrzo biva relativizovana. Procitaj po nesto i o postmoderni.
pozdrav, Djart
 
Kao sto rece Djart, tema je bajata i kao sto rece boorg "fotorealizam" ne postoji kao pravac vec su mu kumovali oni koji zele da nesto budu...A cini mi se po citanju Pedjinih dosadasnjih pitanja i odgovora da i ti zelis da bez prethonog dobrog studiranja i ucenja nameces svoje teorije, sto svakako imas pravo.Pocev od toga sto kazes da je danas tesko napraviti dobru crno-belu fotografiju jer nema filmova i nema ko da to razvija..??? Teska zabluda napisana iz neznanja, jer na svakom koraku imas crno-bele filmove mnogo boljeg kvaliteta nego sto je proizvodio ORWO a koji se razvijaju u procesu C-41,u svakoj foto laboratoriji, a ako ne zelis tu da ih razvijas imas brdo razvijaca i fiksira prilagodjenih za danasnje vreme (da ti ne detaljisem sada)...Drugo: ako vec pises o poznatim umetnicima kao Paja ili Uros onda iz postovanja prema njima napisi im velika pocetna slova njihovih imena jer to nema veze sa brzinom kucanja kako se ti pravdas jer ako zelis da budes umetnik (ocigledno zelis) onda nadasve moras nauciti i gramaticka pravila i nacin izrazavanja da bi te neko ozbiljno shvatio.Ne mozes silom postati umetnik i nekome reci..EJ< JA SAM SLIKAR >...Umetnost je nacin obitavanja, nesto sa cime se zivi, nesto sto se nosi u sebi a radom i ucenjem se nadogradjuje...toliko od jednog profesionlca , da ne bude samo odgovora od ljubitelja umetnosti...
 
Progres:
Kao sto rece Djart, tema je bajata i kao sto rece boorg "fotorealizam" ne postoji kao pravac vec su mu kumovali oni koji zele da nesto budu...A cini mi se po citanju Pedjinih dosadasnjih pitanja i odgovora da i ti zelis da bez prethonog dobrog studiranja i ucenja nameces svoje teorije, sto svakako imas pravo.Pocev od toga sto kazes da je danas tesko napraviti dobru crno-belu fotografiju jer nema filmova i nema ko da to razvija..??? Teska zabluda napisana iz neznanja, jer na svakom koraku imas crno-bele filmove mnogo boljeg kvaliteta nego sto je proizvodio ORWO a koji se razvijaju u procesu C-41,u svakoj foto laboratoriji, a ako ne zelis tu da ih razvijas imas brdo razvijaca i fiksira prilagodjenih za danasnje vreme (da ti ne detaljisem sada)...Drugo: ako vec pises o poznatim umetnicima kao Paja ili Uros onda iz postovanja prema njima napisi im velika pocetna slova njihovih imena jer to nema veze sa brzinom kucanja kako se ti pravdas jer ako zelis da budes umetnik (ocigledno zelis) onda nadasve moras nauciti i gramaticka pravila i nacin izrazavanja da bi te neko ozbiljno shvatio.Ne mozes silom postati umetnik i nekome reci..EJ< JA SAM SLIKAR >...Umetnost je nacin obitavanja, nesto sa cime se zivi, nesto sto se nosi u sebi a radom i ucenjem se nadogradjuje...toliko od jednog profesionlca , da ne bude samo odgovora od ljubitelja umetnosti...

Možda i jesam dosadan sa svojim pitanjima i odgovorima al šta ću kad sam takav. A što se tiče gramatike - ma ljudi kome još pa i to treba. Zna se kad se vodi računa o gramatici - onda kda je taj tekst od velike važnosti a ovo na forumu je čisto neobavezno pisanje i raspravljanje. Studiraću pa ću onda da nešto kažem pa će onda valjda neko to shvatati kako treba , al dobro nemože se svima ugoiti. Što se tiče crno bele fotografije ja u Sremskj Mitrovici nisam našao ni jedan jedini crni film a o razvijačima da ne govorim. Večina to nije imala tadnjih pet gordina a ja da sam razvijam filmove ne bih baš jer nemam vremena za to. Pokušao sam da doterujem fotografije u photo shopu u crno bele i stvarno ispadne ok al ipak nije to to. Ni slučajno se ja ne svrstavam sad među umetnika nego samo imm težnju da to postanem a ne da na silu to postanem. Sada u avgustu ću upisati vajarstvo u NS pa možda posle nekog vremena promenim moje stavove - videćemo.

Potdrav
 
Pedja, samo opusteno, zelim ti da uspes na prijemnom!Bas je pohvalno sto zelis vise da saznas o lik. um.Zato bi starije kolege mogle da budu tolerantnije, da manje trose reci na primedbe tipa pravopis ili prepucavanja na relaciji profes. - amateri, a vise na edukaciju i toleranciju!Mesta ima za sve i neka svako svoje pronadje.
 
Goscica:
Pedja, samo opusteno, zelim ti da uspes na prijemnom!Bas je pohvalno sto zelis vise da saznas o lik. um.Zato bi starije kolege mogle da budu tolerantnije, da manje trose reci na primedbe tipa pravopis ili prepucavanja na relaciji profes. - amateri, a vise na edukaciju i toleranciju!Mesta ima za sve i neka svako svoje pronadje.

Konačno neko razuman. Stvarno neznam zašto većini ljudi smeta moj pravopis i to prvenstveno na forumma. Ma ni prof.srpskog mi to ne zamera a ovde gde god da se okrenem samo pravopis pravopis pravopis.
poz.
 
foto ili hiperrealizam je hibridna tvorevina nastala kao posledica izvitoperene americke'estetike'.nastao je tako sto mladi americki slikar ode u evropu na godinu dana,vidi sva ta remek-dela,vrati se nazad,naslika sisatu pamelu i to nazove 'venera pred ogledalom!pa sta ste ocekivali od zemlje bez istinske umetnicke proslosti,gde je ideal lepote nabujala hefnerova plavusa i duga preko nijagare!?to je daleki iskrivljeni eho iz evrope,propusten kroz filter bljutave plasticne americke estetike.
 
Anonymous:
Tema vam je bajata jedno 120 godina. Jos su Impresionisti prestali da se takmice sa fotografijom. Na tu temu vise nema sta novo da se kaze. Za fotorealizam kao pravac prvi put cujem. Hiperrealizam je postojao, ali u Americi!
Ako komentarisete lokalni amaterizam, onda su to prazne price.
Voleo bih kada bi se na forum ukljucivali i profesionalci, a ne samo ljubitelji lepih umetnosti, koji o njoj sude na osnovu licnih "emocija".

Pedja, definicija kica stoji, ali je bajata jedno 30 godina. Svaka definicija je opasna u umetnosti, jer ubrzo biva relativizovana. Procitaj po nesto i o postmoderni.
pozdrav, Djart


E goste, svaka ti chast
 
Anonymous:
Tema vam je bajata jedno 120 godina. Jos su Impresionisti prestali da se takmice sa fotografijom. Na tu temu vise nema sta novo da se kaze. Za fotorealizam kao pravac prvi put cujem. Hiperrealizam je postojao, ali u Americi!
Ako komentarisete lokalni amaterizam, onda su to prazne price.
Voleo bih kada bi se na forum ukljucivali i profesionalci, a ne samo ljubitelji lepih umetnosti, koji o njoj sude na osnovu licnih "emocija".

Pedja, definicija kica stoji, ali je bajata jedno 30 godina. Svaka definicija je opasna u umetnosti, jer ubrzo biva relativizovana. Procitaj po nesto i o postmoderni.
pozdrav, Djart


E svaka ti chast
 

Back
Top