Kortikosterodidi

To je grupa hormonskih lekova koja ima siroku primenu u medicini.
Osnovna stavr kod ovih lekova je da deluju antiinflamatorno,antialergijski i imunosupresivno.Nadam se da iz ovih reci vec mozete naslutiti sta oni zapravo rade.Ako ne ,da vam samo ukratko kazem da su to lekovi koji smanjuju procese zapaljenja,alergije i imunoloske reakcije.
Neke od bolesti gde imaju siroku primenu su pulmoloske bolesti tipa astme,alergije svakog oblika,zatim razne autoimune bolesti,teska reumatoloska oboljenja...u dermatovenerologiji se koriste dosta.
Ono sto je bitno jeste da ovi lekovi imaju svoja dobra dejstva ali imaju i mnogo nezeljenih dejstava pa se uvodjenje ,terapija i iskljucivanje kortikosteroidne terapije mora vrsiti po odredjenom redosledu uz stalnu kontrolu lekara.Kao nezeljena dejstava javljaju se okruglo,podbulo lice,hiperglikemija i dijabetes(dijabeticari ne smeju primati ovu vrstu terapije)osteoporoza,akne,nesanica,pojacan apetit i uvecanje tezine,pojacana maljavost kod zena,ljubicaste strije,pojava ulkusa(cira,pacijenti sa cirom nikako ne smeju ih primati)bakterijske i gljivicne infekcije,psihoze...ima toga jos.
Znaci to nije vrsta lekova koja se koristi svaki dan ali je vrlo bitna u lecenju brojnih poremecaja.
 
da li tromesecnja upotreba kortikosteroida, sa postepenim uvdjenjem u primenu i prestanak primene, uz lekarsku kontrolu, moze imati negativne efekte na mogucnost začeća i radjanja??? Pozdrav za izuzetno ljubaznu dr. :cry:
 
li:
da li tromesecnja upotreba kortikosteroida, sa postepenim uvdjenjem u primenu i prestanak primene, uz lekarsku kontrolu, moze imati negativne efekte na mogucnost začeća i radjanja??? Pozdrav za izuzetno ljubaznu dr. :cry:


Nakon ponovne uspostave lučenja prirodnih steroida,a prema tome,i ženskih polnih hormona(3 mjeseca po ukidanju terapije),možeš bez opasnosti ostati u drugom stanju.dotle nije poželjno
mr ph
 
Hvala Farmaceutu Mr ph, bojim se da po postpenom ukidanju i prestanku uzimanja kortikosteroida ne dodje do ponovne pojave simptoma bolesti (radi se o alopeciji arte)!!!Za sada je OK. Šta treba dalje preduzimati i kako održati stabilano stanje??? Pozdrav! :cry:
 
Zdravo,
Kod bratanice od 6 godina je prilikom preloma ruke u gornjem delu (humerusa) utvrdjeno postojanje kostane ciste u nadlaktici. Prilikom kontrola preloma, lekar kod koga je bila je rekao da nema potrebe za intervencijom jer ce se cista sama povuci, a ako se ne povuce primenice se intervencija. Na netu ne moze da se nadje mnogo informacija o lečenju osim da se primenjuje aspiracija i kosteriodima.Kako u stvari izgleda operacija, na koji nacin se primenjuju kosteriodi u ovom slucaju i kakve mogu da budu posledice?
Hvala unapred!



dr:
To je grupa hormonskih lekova koja ima siroku primenu u medicini.
Osnovna stavr kod ovih lekova je da deluju antiinflamatorno,antialergijski i imunosupresivno.Nadam se da iz ovih reci vec mozete naslutiti sta oni zapravo rade.Ako ne ,da vam samo ukratko kazem da su to lekovi koji smanjuju procese zapaljenja,alergije i imunoloske reakcije.
Neke od bolesti gde imaju siroku primenu su pulmoloske bolesti tipa astme,alergije svakog oblika,zatim razne autoimune bolesti,teska reumatoloska oboljenja...u dermatovenerologiji se koriste dosta.
Ono sto je bitno jeste da ovi lekovi imaju svoja dobra dejstva ali imaju i mnogo nezeljenih dejstava pa se uvodjenje ,terapija i iskljucivanje kortikosteroidne terapije mora vrsiti po odredjenom redosledu uz stalnu kontrolu lekara.Kao nezeljena dejstava javljaju se okruglo,podbulo lice,hiperglikemija i dijabetes(dijabeticari ne smeju primati ovu vrstu terapije)osteoporoza,akne,nesanica,pojacan apetit i uvecanje tezine,pojacana maljavost kod zena,ljubicaste strije,pojava ulkusa(cira,pacijenti sa cirom nikako ne smeju ih primati)bakterijske i gljivicne infekcije,psihoze...ima toga jos.
Znaci to nije vrsta lekova koja se koristi svaki dan ali je vrlo bitna u lecenju brojnih poremecaja.
 
dr:
To je grupa hormonskih lekova koja ima siroku primenu u medicini.
Osnovna stavr kod ovih lekova je da deluju antiinflamatorno,antialergijski i imunosupresivno.Nadam se da iz ovih reci vec mozete naslutiti sta oni zapravo rade.Ako ne ,da vam samo ukratko kazem da su to lekovi koji smanjuju procese zapaljenja,alergije i imunoloske reakcije.
Neke od bolesti gde imaju siroku primenu su pulmoloske bolesti tipa astme,alergije svakog oblika,zatim razne autoimune bolesti,teska reumatoloska oboljenja...u dermatovenerologiji se koriste dosta.
Ono sto je bitno jeste da ovi lekovi imaju svoja dobra dejstva ali imaju i mnogo nezeljenih dejstava pa se uvodjenje ,terapija i iskljucivanje kortikosteroidne terapije mora vrsiti po odredjenom redosledu uz stalnu kontrolu lekara.Kao nezeljena dejstava javljaju se okruglo,podbulo lice,hiperglikemija i dijabetes(dijabeticari ne smeju primati ovu vrstu terapije)osteoporoza,akne,nesanica,pojacan apetit i uvecanje tezine,pojacana maljavost kod zena,ljubicaste strije,pojava ulkusa(cira,pacijenti sa cirom nikako ne smeju ih primati)bakterijske i gljivicne infekcije,psihoze...ima toga jos.
Znaci to nije vrsta lekova koja se koristi svaki dan ali je vrlo bitna u lecenju brojnih poremecaja.

Greska je da su lekovi koji se ne koriste svaki dan, jer ja bolujem od bronhialne astme,HOBP, imam kapacitet pluca 50% sto cete priznati da zivim kao fenomen i ja jednostavno moram da ih koristim dva puta na dan. Cim ih ne uzmem meni se pogorsa stanje, stiklirala sam debelo sta se meni pojavilo usled uzimanja kortikosteroida. Uzasno sam nervozna,razdrazljiva,vecito gladna,nekako mi se naduje lice,kosti me bole,pogotovo u kolenima...zubi su mi otisli pa sam morala navlake da stavim. Sve u svemu,jedino lekovi sa kortikosteroidima mi pomazu ali povlace i hrpu nezeljenih dejstava uz to.
 
Kortikosteroidi nisu antiepileptici i to nije indikacija za njh.
Ono sto jeste moguce je da potenciraju dejstvo nekih drugih lekova, pa mozda i antiepileptika,
mada prvi put za ovo cujem.

Npr. KS nisu antiemetici ( lekovi protiv povracanja), ali poboljsavaju dejstvo drugih lekova protiv povracanja, npr. setrona, i to kod teskih mucnina pri primeni citostatika.

Tom logikom, moguce da postoji sinergizam i sa antiepilepticima.
 

Back
Top