Majstor i Margarita - Mihail Bulgakov

Ову књигу сам први пут прочитао у преводу који је био према руском цензурисаном издању а да то нисам приметио нити шта посумњао: тако је вешто исецкана (не мало) и делови искиданих реченица и пасуса преспојени.
По други пут сам је, наравно, читао у целости, нецензурисану.
 
Debelo precijenjen osrednji roman. Nema ni hrane za srce, ni za um, ni za duh (za razliku od djela Faulknera, Kafke, Prousta, Conrada, Lawrencea, ...).

Jedan u plejadi napumpanih neloših pisaca koji ispadoše veličinama zbog pitajboga
kojih oriterija i motiva. U društvu Nabokova, U. Eca, E. Sabata, Borgesa, Rushdieja, Calvina, ..
 
Debelo precijenjen osrednji roman. Nema ni hrane za srce, ni za um, ni za duh (za razliku od djela Faulknera, Kafke, Prousta, Conrada, Lawrencea, ...).

Jedan u plejadi napumpanih neloših pisaca koji ispadoše veličinama zbog pitajboga
kojih oriterija i motiva. U društvu Nabokova, U. Eca, E. Sabata, Borgesa, Rushdieja, Calvina, ..
Слажем се. :ok:
 
Knjiga uopste nije mracna. Cak i sam Djavo je u delu oslikan potpuno
netipicno za njegov naziv.
Izgleda da nisi citala one stvarno mracne knjige.;)
NIje Djavo taj koji pokrece konce, vec ljudi, a on je samo izvrsilac radnje,
koja sleduje kao rezultat svakojakih zasluga.
Prinudjen je na to.
On sam i njegovi pomocnici ne da nisu mracni, vec naprotiv.
Prikazani su na posve neuobicajan nacin.
Nesto nalik na Ludog Sesirdziju iz Alise.
I kako onda da ne budi simpaticni...
Ali dobro...Sama si rekla da ne volis pomenute knjige,
tako da je ovo subjektivna ocena.
Postujem.
 
Istina je da ima neceg mracnog u "Majstoru i Margariti", ali to nema nikave veze sa Volandom i drugarima, oni su cak uneli malo vedrine i humora u birokratski horor ;)
Sta mislite o ovoj interpretaciji http://www.interpretacije.com/2009/12/majstor-i-margarita-roman-mihaila.html ?

Sjajna interpretacija/opservacija.

Zlo je ipak u čoveku. Đavo tu nije ništa kriv.
... što se poklapa sa onim što je rekao i darkghost u postu iznad tvog
NIje Djavo taj koji pokrece konce, vec ljudi, a on je samo izvrsilac radnje,
 
Ja sam bas pre neki dan gledala rusku ekranizaciju iz 2005. Rec je o seriji od 10 epizoda po 50 minuta i mogu reci da je zaista dobro odradjena. Radnja je tacno kao u knizi,nista nije izostavljeno,slika je prelepa ,crno-beli kadrovi se smenjuju sa onima u boji..Glumacka postava je dobra, Margarita je bas onakva kakvom sam je zamisljala citajuci knjigu. Volanda glumi neki stariji glumac koji je po meni zaista majstorski to odradio ,iako sam ga ja zamisljala mladjim i zgodnijim..:)
Sve u svemu ljubiteljima knjige preporucujem da pogledaju..
 
citala sam pre par godina..
skoro sve sam zaboravila...

:(
nisam je ispustala iz ruku!!

ama ljudi, jel vi sve knhige koje procitate zapamtite, ili obnavaljate gradivo!?!??!

ja sam zaboravila mnoge knjige koje sam procitala, secam se ponekog detalja!!
:(

ja smatram da treba obnavljati gradivo,tj ponovo iscitati romane koji su ostavili utisak na nas u nekom periodu jer sto smo stariji,sticemo razna zivotna iskustva i u skladu sa tim,drugacije dozivljavamo i preizvljavamo stvari...ja majstora citam,otprilike dva do tri put godisnje,posebno delove koji su ostavili utisak na mene...i opet uvek me dovoljno "istreska" i odusevi :)
 
Dugo godina nisam hteo da procitam ovu knjigu jer sam vidoe ko je sve njom odusevljen.Tom knjigom su uglavnom zadovoljni skorojevici koji citaju Koelja,Tolstoja,Brauna,Ljiljanu Habljanovic i drugu kvaziliteraturu.I na kraju ipak smognem snage da je procitam jesenas.
Kao sto sam i ocekivao;jedno isprazno delo bez ikakvog stila,jeftino rabljenje poznatih likova istorije i dogadjaja kao kod Dzojsa u Uliksu.
Neko je pominjao da je slicna sa Sto godina samoce,sa Faustom.Uzas,da se Bulgakov poredi sa Markesom i Geteom.
Bulgakov svu svoju slavu moze da zahvali sto je od rezima progonjen,to je najbolji dokaz kako rezim moze da od loseg pisca napravi popularnog knjizevnika.Isti slucaj je sa Tolstojem,samo u obrnutom smeru.
Tolstoj kao los pisac je takodje od rezima napravljen da bude jedan od najcitanijih pisaca sveta,samo zato sto se kao plemic odrekao plenstva a samim tim je doslo do toga da Lenjin izjavi kako je njegov omiljeni pisac Tolstoj.
Majstor i Margarita je jedno bezvezno delo i ne cudi me sto privlaci toliku paznju naroda,jer obican narod nikad nije ni imao ukusa za prava dela.
Kad je mogao jedan Tolstoj nekad biti popularan,a danas jedan Koeljo,sto onda ne moze i Bulgakov.
Dosta sam knjiga procitao,vrsim i prodaju knjiga tako da mi je sve ovo vec poznato.
 
Meni je Berlios favorit!
Doduše nema ga mnogo...
Vozačica je potegnula električnu kočnicu, vagon je
sjeo nosom u zemlju, poslije toga na časak poskočio, i
s prozora su uz prasak i zvonjavu poletjela stakla. Tada
je u Berliozovu mozgu netko očajnički viknuo - »Zar
uistinu? ...« Još jednom, posljednji put, ugledao je
m j e s e c , a l i v eć r a s p r š e n n a k o m a d iće , a z a t i m s e
spustio mrak.
 

Back
Top