Restartovanje kompa...?

Montezuma

Primećen član
Poruka
710
Komp mi se restartuje, prosecno 2 puta dnevno...i to ne zavisi od opterecenosti cpu ili neceg drugog...
Pre godinu dana kad sam imao slican problem, resenje je bilo u napajanju koje nije moglo da izdrzi jace opterecenje cpu...

Vodjen time pozajmio sam od drugara njegovo napajanje...i problem je i dalje prisutan bez ikakih promena...
Posto mi se pre toga hdd gubio, kupio sam novi hdd...i na njemu podigao sistem..sada mi se malo redje restartuje...
Nisam menjao RAM ... ali ni u jednom trenutku mi nije pistao...

Ima li neko ideju?
Da li je problem mozda u ploci...ili grafickoj...ili procesoru...
I postoji li nacin da proverim neki od tih delova...a da to ne bude zamena...

Konfiguracija:
Motherboard Name Gigabyte GA-8IPE1000-G
CPU Type Intel Pentium 4E, 3000 MHz (15 x 200)
Video Adapter RADEON 9200 SERIES - Secondary (128 MB)
Disk Drive WDC WD3200AAKS-75SBA0 (298 GB, IDE)
System Memory 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)
...
 
Probaj sa resetovanjem biosa, a mozda cak i da odradis update

Pre toga pusti neki bench test, da ti odradi par puta, cisto da vidis da nije problem u pregrevanju, mada cisto sumnjam da je to u pitanju...

Mozda memorija, ili graficka, pozajmi od nekog pa probaj da zamenis....

Za sad mi samo to pada na pamet
 
Probaj sa resetovanjem biosa, a mozda cak i da odradis update

Pre toga pusti neki bench test, da ti odradi par puta, cisto da vidis da nije problem u pregrevanju, mada cisto sumnjam da je to u pitanju...

Resetovanje biosa? Update biosa? Prvi put cujem za te stvari...

Bench test...koristim Lavalys - Everest home edition ... ako na to mislis?
Uvek sam imao problem sa temperaturom procesora...kada ukljucim neke igrice temp je isla preko 80 C .[tada pocne malo da koci], a to sam znao jer mi je u biosu bilo podeseno da me obavesti [pisti] kada predje 80 C ... posto me je to smaralo prebacio sam granicu na 90 C ... sve koje sam pitao kazu da je to normalna temperatura za taj procesor...
Sada je temp mnogo manja posto sam skoro detaljno ocistio kuler...ne prelazi 50 C kada radim standardne stvari...ne igrice...

Problem je sto ne mogu da nabavim druge delove pa da menjam...ajde da se on non-stop restartuje pa bih se i snasao...nego ima dana da se uopste ne restartuje...a nekad spoji po nekoliko puta...
 
E sad moze stvarno biti da je problem do temperature procesora. 80 C nije normalna temperatura procesora koliko ja znam, doduse imam malo iskustva sa intelovim procesorima. Moze da se desi da senzor ne ocitava dobro temperaturu, ali cini mi se da to kod tebe nije problem, jer je racunar pocinjao da koci.Promeni pastu na procesoru.

Resetovanje biosa mozes odraditi na dva nacina.
Prvi nacin je da skines bateriju sa ploce, saceks malo (minut, dva), i potom vratis bateriju.
Drugi nacin je pomocu dzampera, nadjes u uputstvu ploce koji je dzamper za resetovanje, prebacis ga iz polozaja 1(sadasnji polozaj), u polozaj 2, sacekas malo i potom ga vratis na prvobitno mesto.

Update biosa ti ne bi savetovao sam da radis, posto izgleda nemas iskustva sa tim.
 
E sad moze stvarno biti da je problem do temperature procesora. 80 C nije normalna temperatura procesora koliko ja znam, doduse imam malo iskustva sa intelovim procesorima. Moze da se desi da senzor ne ocitava dobro temperaturu, ali cini mi se da to kod tebe nije problem, jer je racunar pocinjao da koci.Promeni pastu na procesoru. .
...ne restartuje mi se zbog temp, jer se restartuje jednako i kad je opterecen [kad igram neku zahtevnu igricu, temp ok 80 C] i kad nije [kad vrsi samo download, temp oko 45 C]...

Resetovanje biosa mozes odraditi na dva nacina.
Prvi nacin je da skines bateriju sa ploce, saceks malo (minut, dva), i potom vratis bateriju.
Drugi nacin je pomocu dzampera, nadjes u uputstvu ploce koji je dzamper za resetovanje, prebacis ga iz polozaja 1(sadasnji polozaj), u polozaj 2, sacekas malo i potom ga vratis na prvobitno mesto.

Update biosa ti ne bi savetovao sam da radis, posto izgleda nemas iskustva sa tim.

ok...ali nisi mi rekao sta bih dobio resetovanjem biosa...a sta izgubio...
...moslis da nisam ja nesto zjbo u bios...doduse jesam cackao oko sata ata kad sam menjao master vs slave HDD...ali restartovanje je bilo i pre i posle toga...
 
.
ok...ali nisi mi rekao sta bih dobio resetovanjem biosa...a sta izgubio...
...moslis da nisam ja nesto zjbo u bios...doduse jesam cackao oko sata ata kad sam menjao master vs slave HDD...ali restartovanje je bilo i pre i posle toga...

Ne mora da znaci da si ti nesto zjbo.
Resetovanje biosa bi ti vratilo sve vrednosti na fabricke.
Ukoliko ti racunar nije klokovan, nemas sta da izgubis

Ipak, proveri i memoriju
 
CPU 55 °C (131 °F)
Motherboard 25 °C (77 °F)
Aux 25 °C (77)
HDD 39 °C (102 °F)

Cooling Fans - CPU 2482 RPM

Voltage Values
CPU Core 1.30 V
+2.5 V 2.64 V
+3.3 V 3.31 V
+5 V 4.46 V
+12 V 12.10 V
+5 V Standby 2.80 V

...jos nesto?...
 
...sorry drugari...restartovao mi se komp, taman kad je trebao da zavrsi sa MemTestom...pa nije uspeo da se podigne...evo tek sad...
..ovo napajanje od drugara je samo 250W ...sad sam video...a tacno pise:
+5V & +3,3V COMBINED LOAD 140W
TOTAL OUTPUT IS 250W MAX

...a ovo drugo napajanje je od 255W, sad cu da ih zamenim...pa cu vam poslati temperature i napone sa njim!!!...

...nemam ventilatore...otvoreno mi je kuciste, posto kad ga zatvorim stvara nesnosnu buku...

...temperatura GRAKA ? ... gde to da vidim...nisam nasao na Everestu...
 
...ovo je sa mojim napajanjem od 255W...

Motherboard 25 °C (77 °F)
CPU 48 °C (118 °F)
Aux 25 °C (77 °F)
HDD 33 °C (91 °F)

Cooling Fans - CPU 2557 RPM

Voltage Values
CPU Core 1.28 V
+2.5 V 2.62 V
+3.3 V 3.30 V
+5 V 4.33 V
+12 V 12.35 V
+5 V Standby 1.32 V
 
Kad vec nemas iskustva sa updateovanjem biosa evo ti program,koji bas i nisam duze vreme koristio,al sigurno ce ti na logican nacin automatski updateovati bios direktno iz windowsa.Odradi to,pa da vidimo oce li i dalje da se resetuje,iako meni vise smrdi na temperaturu procesora ili da memorija nije ispravna.Znaci 80 stepeni Intel nosi bez problema (to je odlika intela od davnina,jer spusti takt i krece pomalo da koci),al ko ti garantuje da temperatura nije veca kad radis nesto zahtevnije??A druga stvar je sto verovatno si na istu pastu koja je bila,vratio kuler koji si cistio,da ne spominjemo da je sva ta prasina koja je bila na kuleru preletela preko paste...Treca stvar je da si sa time sto slusas drugove koji kazu da je 80 stepeni normalna temperatura procesora spustio vek trajanja bar za duplo i to sto nikad neces uspeti da vratis temperaturu na normalu jer jednostavno to je posledica duzeg rada na visim temeraturama od predvidjenih... Bas me zanima koliko dugo vec smatras da je tako nesto normalno???
Al po ovome sto zadnje vidim ovde da si pisao,temperatura je normalna... Zavisi dal je u zadnjem postu procesor bio na normalnom opterecenju ili si nesto usput radio bar malo zahtevnije?Mogao bi da probas npr konverziju dvd-a u divx i da vidis oce li se tad resetovati komp.Ako se resetuje i u slucaju da posle toga prodje memtest onda je sigurno proca.Ako te mrzi da se smaras sa konverzijom,javi mi se na pm pa cu ti poslati programce koje podize temeraturu proce do maximale,drzi ukljucen Everest celo vreme i vidi dokle ce otici temeratura...

Evo ti link za bios,pa se prvo time pozabavi: http://europe.giga-byte.com/FileList/Utility/motherboard_utility_gbttools_gbt_atbios.exe
 
...ovo je sa mojim napajanjem od 255W...

Motherboard 25 °C (77 °F)
CPU 48 °C (118 °F)
Aux 25 °C (77 °F)
HDD 33 °C (91 °F)

Cooling Fans - CPU 2557 RPM

Voltage Values
CPU Core 1.28 V
+2.5 V 2.62 V
+3.3 V 3.30 V
+5 V 4.33 V
+12 V 12.35 V
+5 V Standby 1.32 V
Ovo je jos slabije napajanje od predhodnog!
Treba ti siguran sam jedno dobro napajanje od najmanje 400W(ali ne kinesko).
Moram nesto da dodam(ne mogu da izdrzim a da to ne kazem):
Primetio sam u Forumu da se skoro u svakoj drugoj temi hardvera vrti prica o kojekakvim kineskim napajanjima.Ljudi(pogotovo oni malo iskusni sa Kompjuterima) dobro znate da je napajanje jedna od najvaznijih komponenti(da ne kazem mozda i najvaznija) na Kompjuteru a vi tu svi stedite a kupujete GRAKA od nekoliko stotina EVRA,Dual-Core Procesore a zao vam je da date za napajanje 70-100 EVRA!
Montezuma-kupi Napajane od poznate firme kao sto su:be quiet,Chieftec,Enermax,Seasonic,Sharkoon,Tagan,OCZ!jer svako napajanje ovih marki od 400W moze da stavi svako Kinesko ili neko bez marke od 600W(moze i vise al`da ne preteram) u mali djep!!!
Sto se tice BIOSA mozes uvek da ga Updatujes ali prvo sredi Resetovanje tj. napajanje i Temperaturu!
Tvoj Intel Procesor(bas ti P4) su jedni od najvecih potrosaca.
Ako imas malo love ne bi bilo lose da kupis 2 ventilatora za kuciste(jedan napred,drugi pozadi zbog strujanja vazduha)ne kostaju citavo bogatsvo.;-)
PS:Probaj sa ovim Programom da izmeris Temperaturu GRAKA-http://pc-wizard-2008.en.softonic.com/
 
Kad vec nemas iskustva sa updateovanjem biosa evo ti program,koji bas i nisam duze vreme koristio,al sigurno ce ti na logican nacin automatski updateovati bios direktno iz windowsa.Odradi to,pa da vidimo oce li i dalje da se resetuje,iako meni vise smrdi na temperaturu procesora ili da memorija nije ispravna.Znaci 80 stepeni Intel nosi bez problema (to je odlika intela od davnina,jer spusti takt i krece pomalo da koci),al ko ti garantuje da temperatura nije veca kad radis nesto zahtevnije??A druga stvar je sto verovatno si na istu pastu koja je bila,vratio kuler koji si cistio,da ne spominjemo da je sva ta prasina koja je bila na kuleru preletela preko paste...Treca stvar je da si sa time sto slusas drugove koji kazu da je 80 stepeni normalna temperatura procesora spustio vek trajanja bar za duplo i to sto nikad neces uspeti da vratis temperaturu na normalu jer jednostavno to je posledica duzeg rada na visim temeraturama od predvidjenih... Bas me zanima koliko dugo vec smatras da je tako nesto normalno???
Al po ovome sto zadnje vidim ovde da si pisao,temperatura je normalna... Zavisi dal je u zadnjem postu procesor bio na normalnom opterecenju ili si nesto usput radio bar malo zahtevnije?Mogao bi da probas npr konverziju dvd-a u divx i da vidis oce li se tad resetovati komp.Ako se resetuje i u slucaju da posle toga prodje memtest onda je sigurno proca.Ako te mrzi da se smaras sa konverzijom,javi mi se na pm pa cu ti poslati programce koje podize temeraturu proce do maximale,drzi ukljucen Everest celo vreme i vidi dokle ce otici temeratura...

Evo ti link za bios,pa se prvo time pozabavi: http://europe.giga-byte.com/FileList/Utility/motherboard_utility_gbttools_gbt_atbios.exe
Koliko filozofije u jednom postu , ovako nešto sam davno video , aj ovako ajj onako ALOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO čovek ima problema sa restartovanjem računara , a drži pentijum 4 na napajanju od 250 wati . Kakav crni update BIOS-a , čovek nije vešt sa tim , nije nikada radio i nije stručan za to.
1. idi lepo u prodavnicu i kupi novo napajanje , preporuka Trust minimalno 370 wati košta oko 1500 dinara , to su relativno pouzdana napajanja i siguran sam da će zadovoljiti potrebu tvoga računara za strujom
2. posle zamene napajanja nemoj updejtevati BIOS već ga resetuj time ćeš sva podešavanja vratiti na fabrička ,( ili izvadiš bateriju od BIOS-a na par minuta ili ga resetuješ uz pomoć jumpera na ploči , pogledaj uputstvo od matične ploče)
3. pogledaj dobro sve kontakte da nije u pitanju neki hladan lem ili sličan kontakt koji prekida rad posle izvesnog vremena kada se kompjuter ugrije
4. Ako radiš update BIOS-a nosi ga kod nekog ko je to već radio i ima neku rutinu u tim stvarima , najbolje servis
 
@Snejks
Nemoj da se ljutis ali Trust od 370W je isto sranje kao i kinesko!
Gore sam napisao koje su Marke veoma dobre-veruj mi!
Ja licno imam OCZ-450W i TAGAN 420W i mogu ti reci da su fenomenalni!
Evo uveri se sam(mereno sa OCZ-450W):
CPU Core 1.08 V
+3.3 V 3.34 V
+5 V 5.17 V
+12 V [ TRIAL VERSION ]
+5 V 5.02 V
VBAT Batterie 3.01 V
http://www.xoxide.com/ocz-modstream-450w-modular-psu.html
PS:pogledaj na dnu strane koliko Ampera ima.
 
lol....jaka i kvalitetna napajanja idu u konfe koje ih zahtevaju kod ovog bi i frontier od 400w sasvim dobro uradio posao. I zaboravio si da spomenes Corsair, Antec, Silverstone, CoolerMaster, Zalman....ima tu jos dosta, ali sam extremno umoran, pa nisam u mogucnosti da se setim :)
 

Back
Top