Bol u Misicu potkolenice

DjukaBg

Početnik
Poruka
8
Moju devojku udario je auto pre jedno 10 godina,.prilikom toga zadobila je otvoreni prelom levog ramena (imala operaciju), i naprslinu potkolenice u donjem delu sa hematomom i velikim istegnucem i blagim ostecenjem misica. Isla je na sve moguce terapije skoro godinu dana (tada je imala 13 godina) i posle je doktor rekao da je sve uredu. Medjutim nju to mesto boli vec 10 godina, na dodir, primeti se na misicu koji je sa desne strane cevanice na levoj nozi na kom je imala hematom kao prorez mali. Doktori su joj tada rekli da je to normalno kao da nije pukao misic i da ce je to boleti verovatno kroz citav zivot na dodir,mozda na promenu vremena itd. (ovo mi bas nije jasno kako doktor tako nesto da kaze ali me nista vise ne cudi)
Pre nekoliko dana iznenada je pocela da je boli noga u toku noci bas jak bol (pre je nikada nije boleo sam od sebe vec samo na dodir ako pritisne jako a isla je na treninge aerobik sve normalno i nikada je nije bolelo samo od sebe). Otisla je kod specijaliste sportske medicine u studentskoj poliklinici koji ju je pregledao (krvnicki ispritiskao i ako ju je bolelo) i rekao da nema nikakvih zadebljanja, cvorovoa itd. da je po njemu ovako sve ok ali da ga zabrinjava to sto je boli i poslao je na rentgen. Na rentgenu se na kosti koja je bila napukla u toj saob. nesreci videlo zadebljanje malo i kao belicasta senka-crta u ravni sa tim zadebljanjem (senka prati pravac nekadasnje naprsline). Nikakve druge promene nisu bile ni oko kosti ni na kosti, nikakva crna zasencenja ili tako nesto. Rentgenolog je samo procitao rentgen i nalozio nalaz pregleda ortopeda, ali kao da po njegovom misljenju sve je u redu sobzirom na prelom mada on nije specijalista. Medjutim sa tim rentgenskim snimkom otisla je opet kod tog specijaliste sportske medicine koji ju je i poslao i koji je mrtav ladan rekao da je los snimak i da najverovatnije ima neki tumor na ksotima,ili neku izraslinu ili tako nesto, i kao cim je boli tako to je to... Istraumirao ju je samo tako rekao da predje na makrobiotiku, da ide na bioenergiju i dao joj uput za klinicki centar.. i rekao joj srecno na kraju. Koja ne etika da tako nesto kaze bez ikakvih dodatnih analiza strasno
Posto devojka nije mogla da se smiri (popila je 9mg bormazepana i nista) isti dan odemo kod specijaliste ortopedije i traumatologije (za koga kazu da je najbolji tu u KBC zemun, a i znaju ga moji od ranije) i koji kada je pogledao RTG snimak samo se nasmejao i rekao da joj nije nista, da taj doktor u studentskoj nije normalan i da je ta belicasta crta KALUS koji je normalan kod naprsline ili preloma kosti kao i da je to zadebljanje normalno i da je RTG snimak uredu jer nema nikakvih senki niti bilo sta drugo i dodao da bi ovaj rentgen umela da procita i najobicnija medicinska sestra. On je nije pregledao vec joj je pokazao svoje povrede (bukvalno rupe) koje on ima na nozi vec 10-ak god. i koje njega isto bole na dodir, promenu vremena, kada preoptereti nogu itd. (isto od preloma potkolenice) i opet ponovio da je sve uredu i da po njemu nema potrebe da radi skener mekog tkiva i da ne bi trebalo da zraci vise to mesto. Mazala je hepatrombin i bolovi su, posle dan-dva prestali cak i na dodir gotovo da nista nije osecala. I tako 3-4 dana je uopste nije bolelo. Medjutim posle duze setnje juce , sinoc ju je opet zabolela noga. Popila je rapten, andol i nije hteo da se smanji bol, a kada je ustala jutros smanjio se znatno samo joj tinja. Ona bol opisuje kao tup bol (sta god joj to znacilo).
Izvini te za ovoliki post, ali od drugara brate je umro od posledica metastaze tumora butno misica i bas smo se zabrinuli i ona i ja i ne znamo sta da radimo,jer ranije je trenirala i sve normalno nikada je nije zabolelo, mzoda eventualno nekad malo, a sada posle svake duze setnje i malo veceg opterecenja je zaboli (inace nije trenirala jedno 7 meseci pre ovog iznenadnog bola, a ni pesacila nesto duze ulavnom sve svodilo na kola-kuca-fax).

Moje prvo pitanje je da li da verujemo ortopedu u KBC Zemun i da li zaista nije potrebno da se zraci tj. da radi skener misica?

Drugo pitanje koje nam je najbitnije da iskljucimo ono najgore je da li bi se na RENTGENU eventualno videle neke promene (tipa u vidu crnih senki,tacaka itd.) ako postoje na MISICU i okolnim tkivima oko kosti (eventualno ukazale na tumor ili tako nesto)?

Unapred hvala.
 
Prvo, slazem se sa kolegom iz Zemuna da snimak najverovatnije ukazuje na kalus (po opisu snimka), i da - promene (tumorske) bi se videle na snimku, kako promene na kosti tako i eventualne tumorske mase na misicu (sto je na tom delu noge EKSTREMNO REDAK slucaj). No vaseg mira radi, odsetajte se do Banjice, Klinika za ortopediju, i[pak su oni referentna ustanova za to, pa tamo potrazite jos jedno misljenje. Mislim da se radi o bolovima kosti na ovu veliku vlagu i klimatske promene (uglavnom svako ko je imao teze lomove vrlo dobro zna kako bolne mogu biti vremenske promene!) i najverovatnbje da zaista nije nista ali svog mira radio potrazite i drugo misljenje. Nemojte snimati nogu do tad - nema potrebe.
 
Znaci ako postoji i neka "strana" izraslina, celija oko kosti videla bi se na snimku. Uh sada mi je lakse, posto na ovom snimku se nista nije videlo sem tog belicastog za sta je doktor rekao da je KALUS.
Ortoped (inace prijatelj mojih) je rekao da svakim daljim ispitivanjem ce gubiti vreme i rekao joj da ni slucajno ne ide opet na snimanje ili skeniranje jer nema potrebe da zraci to mesto. Inace na snimku jedino sto se vidi je zadebljanje kosti koje je normalno kada naprsne kost (kaze da je malo vece zadebljanje ali i da je to posledica verovatno jakog udara i veceg naprsnuca jer je moju devojku auto udario pri brizni od oko 60 km/h). Drugo to kao belicasto zasencenje pravog oblika znaci nije dislocirano i u pravcu je tog zadebljanja tj. iste je boje kao ivica kosti koja se vidi na rentgenu cak je i providno maltane jedva se vidi (to citiram njegovo objasnjenje) i kaze da je to nista drugo do pomenuti KALUS. Oko kosti se ne vide nikakve promene, crne tacke niti bilo sta drugo samo to malecna belicasta crta u ravni sa zadebljanjem koje ide od spoljasnje ivice ka unutra, kao crtica). Protsto ne verujem da bi ortoped kakav god bio da psotoji i bilo kakva sumnja na neki proces (jos em sto nam je prijatelj) tako olako se nasmejao i rekao da nije nista (doduse naravno detaljno je protumacio snimak) pre toga na onoj beloj tabli.
 
Samo jos nesto kako se ispoljavaju neke patogene promene (laicki koje "nisu dobre", kako na kosti tako oko nje na tkivu) a kako pomenuti KALUS (mislim vidljivost na RTG snimku)?

Malo teze ces tu lekciju savladati preko neta: 7 godina medicine pa jos 4 specijalizacije, tolko bi otprilike trebalo da bi ti se objasnilo kako da uradis ono sto zna radiolog. Ne opterecuj se time.
 
Opet ja.
E ovako devojka (inace ima 25. god) nije isla na dodatne preglede. Radila je samo zbog drugih problema (otekline limfne zlezde u predelu prepone) krvnu sliku i sve joj je u limitima, cak sta vise odlicno.
Medjutim nju noga boli i dalje doduse ne konstantno. Ne boli je 4-5 dana pa onda opet pocne. Sada ne znam da li je na promenu vremena, pocela je juce da je bolucka onako kada je pocelo toplo vreme, i danas je isto tako. I tako od kada je bila na onom pregledu. Znaci mazala je hepatrombin i prestalo ju je, nije je bolela noga jedno 5-6 dana uopste (samo je imala preosetljivost na to mesto kao i prethodnih 10 godina). Na kozi nema nikakvih promena, niti sta.
Moje pitanje da li bi da je stvarno nesto ozbiljno (eventualno kod misica) sto se mozda kojim slucajem nije videlo na RTG snimku noga bolela ovako u naletima ili bi je bolelo konstantno?
Na rtg-u kao sto sam vec naveo na kosti je ortoped konstatovao kalus a oko kosti nigde se nisu videle nikakve promene.

Mozda pitanje zvuci glupo ali jednostavno ne znam sta da radim kada je devojka tvrdoglava i nece da ide na dodatne preglede.
 
Pa po njenom opisu ona bol oseca na misicu bas tamo na mestu gde joj je taj "oziljak" na misicu (vidi se golim okom kada se pogleda misic kao prekid misica ili oziljak).
Kupila je sada onaj deep relief da maze.
Znaci mislite da su sve ove dijagnoze dovoljne da se konstatuje da nije nista (prvenstveno mislim za taj misic):

-pregled ortopeda tog mesta koji je konstatovao da nema nista na misicu sto ne ukazuje na posledicu prethodne povrede tj, (niti zadebljanje,cvor,niti promene na kozi) kako na misicu tako i na kosti.
- RTG snimak ne pokazuje nista oko kosti samo na kosti zadebljanje i belicastu kao crtu, sto je spec. ortopedije rekao da je Kalus, a to zadebljanje posledica srastanja kosti
- Krvna slika u redu
-Dala je i Urin na analizu (zbog drugih problema)
ne znam da li ove dve poslednje stavke imaju uticaja na dijagnozu.
 
Jos samo neka pitanja za dr. WithdrawnWater-a i trudicu se da vise ne davim, sem cu mozda pokusati da postavim ovde rtg snimak pa da cujemo jos jedno misljenje.
E ovako:
Inace ono sto nisam naveo a po njenoj prici taj dan (pre ~mesec dana) kada je uvece osetila iznenadni bol zbog kog se sutradan i javila doktoru setala je dosta skoro ceo dan u uskim cizmama i carapama do kolena i pantalonama uvucenom u njih.

1)Da li je moguce da je TO prouzrokovalo neki otok ili jos neko vece ostecenje nerva ili tako nesto makar i na nekom mikro nivou pa da je taj inace vec u nesreci pre 10 godina ostecen misic (ima oziljak na njemu koji se golim okom vidi kao rupa na misicu) i kost i verovatno neki nerv okolo i da je ovako DUGO BOLI vec skoro MESEC DANA (sa prekidima) od kada je odradjen rtg (znaci 1-2-3 dana bol, pa onda 2-3 dana nista je ne boli samo joj bude osetljivo mesto na dodir kao i prethodnih godina i tako u krug poslednjih mesec dana) stim sto ona tu nogu bas i ne stedi gotovo stalno je u cizmama?

Inace pre RTG snimka pregledali su je (da se laicki izrazim rucno) na stud. poliklinici spec. opste medicine pa onda spec. sportske medicine i nisu nasli nikakav otok, promene na kozi niti nikakve cvore itd. na samom misicu i rekli su da verovatno nije nista, dok su je pregledali ona je maltane vristala od bolova jer vec 10 godina je boli to mesto kada je neko pritisne, ali nikada ovako "iz cista mira" i ovako dugo i zato je i zabrinuta a i ja sa njom.

2) Sta da maze da bi koliko toliko "izlecila" povredjeno mesto tipa u vidu masti,gelova?
Mazala je hepatrombin i onaj deep relief, ovaj prvi joj koliko toliko pomaze ali ga ne maze redovno samo kada je zaboli,a od ovog drugog joj samo utrne noga jer je on izgleda samo za ublazavanje bolova. I da rapten k kada popije on joj pomogne da prestane totalno bol ali je uspava..

3) Koji snimak mekog tkiva da uradi u privatnoj reziji i gde?
Hoce da uradi da bude nacisto sigurna sta joj je sa misicem tj. uospte sa tim delom noge jer ga nije par godina (5-6) uopste kontrolisala (tj. snimala) jer dr. opte prakse iz studentske kod koje se leci je toliko sujetna da gotovo ni za sta ne daje upute praveci se da sve zna, jedva je i za ortopeda dala uput. tj. za spec. sportske med, vec ju je prvo ona pregledala i rekla da nema nista i onda joj tek uz ubedjivanje dala uput. Inace moja devojka i sada nema nikakve vidljive otoke na tom delu noge samo su joj malo vise izrazene vene (vidi se kao plavicasto ali po njenoj prici tako je od kada se dogodila nesreca).

Koliko sam surfovao netom nasao sam ovo:
1)http://www.vma.mod.gov.yu/index.php?PID=433

i tu ima 2 opcije (koja od ove 2 bi njoj odgovarala) :
-Ehotomografski pregled mišića i koštano zglobnog sistema
-Ehotomografski pregled mekih tkiva
1580 din po pregledu tj. snimku.

2)http://www.ultramedika.co.yu/mekatkiva.htm
za ovo ne znamo jos koja je cena zvace prekosutra.

4)Da li bi joj neki od ovih pregleda odgovarao za resenje njenog problema tj. uspostavljanja diagnoze ako ne nesto trece?
5)Da li za banjicu treba uput?

Uhh izvinite,izvinite svi koji ovo citate za ovolike postove, obecavam vise necu nista da pisem i da smaram na ovu temu eventualno cu samo da postavim rtg snimak (ako uspem da ga uslikam digitalnim da lici na nesto) da cujemo jos jednom misljenje koje bi nam i te kako znacilo. I jos jednom hvala svima na odgovorima posebno WithdrawnWater-u i na strpljenju da sve ovo cita i da vrlo brzo odgovara. Svaka cast stvarno. I hvala jos jednom i izvinite jos jednom za ovakve postove, ali znate kako 10 godina ju je bolelo samo kada pritisne to mesto tj. samo na dodir i nikom nije ni davala da joj pipne nogu (eventualno ju je ponekad boluckalo na promenu vremena ali i to retko jednom u par meseci), trenirala sve normalno 4-5 godina, a sada odjednom je pocelo da je boli ovako bez dodira i bez icega a ne moze da odredi tacan uzrok pa se bas zabrinula da nije nesto ozbiljno a i ja sa njom. Nadamo se da nije.
Izvinjavam se jos jednom i hvala unapred na odgovorima.
 
Prvo, nemoj postavljati snimak jer to ovde nije dozvoljeno, a i niko ti ovde ne bi mogao reci vis eo snimku od ortopeda i sportskog lekara koji su ga gledali. Drugo, stvarno ne znam koje preglede i snimanja da uradi, jedino sto mi pada na pamet jeste da se javi neurologu na konsultaciju. Tumor nije, sve drugo nije sustinski bitno (kako kazes, nije najgore). Mogu biti u pitanju i vene, pa ne bi bilo lose da se obrati vaskularnom hirurgu, posebno ako joj se bolovi umiruju na hepatrombin (koji sem u slucaju bola koji dolazi od vena ne moze resiti ni jednu drugu vrstu bola pa ga bespotrebno maze, sem kazem ako nisu u pitanju vene). Ni jedan od navedenih pregleda mekih tkiva po mom misljenju ne bi doveo do razresenja u dijagnostickom smislu, ali ako bas insistirate - uradite ih.
Mislim da smo stvarno iscrpli sve mogucnosti dijagnostike na slepo preko neta i odgovore na pitanja sta bi moglo i sta bi bilo kad bi bilo.
Za BAnjicu naravno treba uput, a moze i bez uputa ako ste spremni da platite specijalisticki pregled (ne moze biti vise od 1500 dinara). Pozdrav
 
Juce ujutro sam se probudila sa bolom na desnom ramenu (tacnije, desna plecka ne znam kako se to drugacije zove) Mislila sam da je to samo ukljesten misic i da ce to brzo proci. Cijeli dan sam se mucila i na kraju sam morala otici u hitnu, jer se vise nisam mogla nikako namjestiti. Bolovi su bili neizdrzivi, suze su mi isle na oci. Dr mi je rekla da je misic sigurno ukljesten, ali da se tu ne moze nista. Bolice to mozda i sedam dana , ali ce proci. Molim vas samo da mi kazete da li se tu stvarno ne moze nista uraditi? Jer se ja plasim da ako se taj zivac ne izvuce odmah da poslije moze biti kasno. Danas me posebno boli desna ruka.
Unaprijed hvala!
 
Nije misic ukljesten nego zivac. I stvarno se ne moze nista uciniti sem cekati da prodje. Mozda se (verovatno) vec i odkljestio (da tako kazem) ali nadrazaj ce izazivati bol jos jedan odredjen vremenski period. Mozete jedino piti analgetike i mazati nekim kremovima za ublazavanje bola i cekati da prodje. Zauzmite polozaj u kome Vas najmanje boli i nemojte forsirati pokret. Nema razloga za paniku.
 

Back
Top