Projektovanje elektro instalacija


:)

Samo jedna primedba. Od pre nekoliko godina se MRO rade tako sto se postavljaju na priblizno svakoj drugoj etazi. Pored toga, kabl koji ih napaja ne ide kao ranije u vise instanci, nego se svi sniraju na jedan kabl koji ide na KPK. Ovo su malo stariji crtezi (verovatno skolski), a to zakljucujem i po tome sto uopste nema podzemnih etaza koje su danas zakonom obavezne za stambene objekte. Nema ni agregata koji je danas takodje obaveza. Nema ni protivpozarne centrale koja je takodje obavezna. Takodje, pretpostavljam na osnovu izlozenog da je grejanje iz gradskih toplana, a nema brojila za toplotnu podstanicu. itd.. itd...
Takodje, kabl PP00-A 4x70mm2 + PP00-Y 1x70mm2 mi je sumnjiv. Treba da se radi o XP00-A 3x150mm2 + 1x70mm2. Nesto ne stima.

Ipak, ako se ovako uci na nekoj skoli, nije lose.
 
:)

Samo jedna primedba. Od pre nekoliko godina se MRO rade tako sto se postavljaju na priblizno svakoj drugoj etazi. Pored toga, kabl koji ih napaja ne ide kao ranije u vise instanci, nego se svi sniraju na jedan kabl koji ide na KPK. Ovo su malo stariji crtezi (verovatno skolski), a to zakljucujem i po tome sto uopste nema podzemnih etaza koje su danas zakonom obavezne za stambene objekte. Nema ni agregata koji je danas takodje obaveza. Nema ni protivpozarne centrale koja je takodje obavezna. Takodje, pretpostavljam na osnovu izlozenog da je grejanje iz gradskih toplana, a nema brojila za toplotnu podstanicu. itd.. itd...
Takodje, kabl PP00-A 4x70mm2 + PP00-Y 1x70mm2 mi je sumnjiv. Treba da se radi o XP00-A 3x150mm2 + 1x70mm2. Nesto ne stima.

Ipak, ako se ovako uci na nekoj skoli, nije lose.

Za koje objekte je obavezna pp centrala, agregat?
 
Bilo bi dobro da se u temu ukljuci jos neki dipl. elektro inzenjer, da se tema bar malo razvije. Ovako nema svrhe izvlacenje ove teme iz podruma. Ova oblast je jako slabo pokrivena na internetu, mozda i zbog regionalnih specificnosti, a i ne postoje adekvatni resursi na internetu za nas projektante i strucni nadzor. Sve sto se moze naci su uopstena razmatranja, nista konkretno primenljivo i sustinsko. Forum IKS je ionako slabo posecen, a neki drugi forumi, npr. Energetike i td. nemaju ama bas nista na ovu temu. Ako se ukuca u google "Projektovanja elektricnih instalacija" izlazi ova tema na krstarici medju prvima, a i to od skora, od kad smo je izvukli iz podruma.
Zato jedan poziv kolegama (znam da nas nema puno i da je 2008. ovo zanimanje bilo najtrazenije na infostudu), ako ste na bilo koji nacin natrcali na ovu temu, javite se makar jednim postom.
 
Na ove o kojima razgovaramo, naravno, znaci stambeni i stambeno-poslovni (popularni stambenjaci). Ovde se misli na projektovanje novih, a ne na vec postojece objekte.
Obavezno je i za neke druge tipove objekata, ali o njima nije rec.

Ja se do sada nisam susreo sa takvim propisom kod na su Republici Srpskoj, ako imate tu preporuku ili propis molim Vas postavite. Rado ću učestvovati u diskusijama, mada mi projektovanj enije primarna djelatnost.
 
Ja se do sada nisam susreo sa takvim propisom kod na su Republici Srpskoj, ako imate tu preporuku ili propis molim Vas postavite. Rado ću učestvovati u diskusijama, mada mi projektovanj enije primarna djelatnost.

Kolega, nema potrebe za persiranjem :)
U Srbiji protivpozarne propise definise MUP Srbije, Uprava za zastitu i spasavanje (popularni protivpozarci), sediste u Mije Kovacevica (ne secam se broja). I kao sto je i logicno, ti propisi vaze za teritoriju Srbije. Ne znam kako je u Srpskoj, ali poznato mi je da propisi u gradjevini u Republici Srpskoj nisu dugo menjani, iako su nasledjeni iz SFRJ. Desava se da investitori iz Srpske izlaze pred projektante i izvodjace u Beogradu sa nemogucim zahtevima vezanim ne samo za elektroinstalacije, vec i za VIK i masinske instalacije i onda im je jako tesko objasniti da "to ovde tako ne ide".
Taj propis nemam u elektronskoj formi, ali ti svako ko je iole upleten u gradjevinu u BG-u, moze potvrditi da su agregat i PP centrala obavezna stavka i da objekat ne moze proci PP saglasnost ni dobiti upotrebnu dozvolu bez toga. Cak sta vise, podzemni nivoi se izvode kao kod BD2 klase objekta, sto vec odgovara poslovnim prostorima (halogen free kablovi, odimljavanje i ventilacija i td.). Opticki detektori u prostoru i termodiferencijalni u tehnickim prostorijama. Ono sto je surova realnost je da je danas svako investitor i da se cesto agregati iznajme "dok prodju pozarci", pa se posle vrate. To vec sada zadire u jednu drugu problematiku koja se zove (ne)odrzavanje objekta.
 
Bilo bi dobro da se u temu ukljuci jos neki dipl. elektro inzenjer, da se tema bar malo razvije. Ovako nema svrhe izvlacenje ove teme iz podruma. Ova oblast je jako slabo pokrivena na internetu, mozda i zbog regionalnih specificnosti, a i ne postoje adekvatni resursi na internetu za nas projektante i strucni nadzor. Sve sto se moze naci su uopstena razmatranja, nista konkretno primenljivo i sustinsko. Forum IKS je ionako slabo posecen, a neki drugi forumi, npr. Energetike i td. nemaju ama bas nista na ovu temu. Ako se ukuca u google "Projektovanja elektricnih instalacija" izlazi ova tema na krstarici medju prvima, a i to od skora, od kad smo je izvukli iz podruma.
Zato jedan poziv kolegama (znam da nas nema puno i da je 2008. ovo zanimanje bilo najtrazenije na infostudu), ako ste na bilo koji nacin natrcali na ovu temu, javite se makar jednim postom.

Sasvim tacno. I ja sam to jednom probao, i nista. Ako naidjem a neki problem moram da obijam pragove starijih kolega, da bi dosao do nekih korisnih informacija za neki konkretan problem. Razmenjivanje iskustava i informacija je kljucna stvar, i bilo bi dobro kada bi se ukljucilo vise ljudi.
 
Kolega, nema potrebe za persiranjem :)
U Srbiji protivpozarne propise definise MUP Srbije, Uprava za zastitu i spasavanje (popularni protivpozarci), sediste u Mije Kovacevica (ne secam se broja). I kao sto je i logicno, ti propisi vaze za teritoriju Srbije. Ne znam kako je u Srpskoj, ali poznato mi je da propisi u gradjevini u Republici Srpskoj nisu dugo menjani, iako su nasledjeni iz SFRJ. Desava se da investitori iz Srpske izlaze pred projektante i izvodjace u Beogradu sa nemogucim zahtevima vezanim ne samo za elektroinstalacije, vec i za VIK i masinske instalacije i onda im je jako tesko objasniti da "to ovde tako ne ide".
Taj propis nemam u elektronskoj formi, ali ti svako ko je iole upleten u gradjevinu u BG-u, moze potvrditi da su agregat i PP centrala obavezna stavka i da objekat ne moze proci PP saglasnost ni dobiti upotrebnu dozvolu bez toga. Cak sta vise, podzemni nivoi se izvode kao kod BD2 klase objekta, sto vec odgovara poslovnim prostorima (halogen free kablovi, odimljavanje i ventilacija i td.). Opticki detektori u prostoru i termodiferencijalni u tehnickim prostorijama. Ono sto je surova realnost je da je danas svako investitor i da se cesto agregati iznajme "dok prodju pozarci", pa se posle vrate. To vec sada zadire u jednu drugu problematiku koja se zove (ne)odrzavanje objekta.

Za PP centrale ok, mada pretpostavljam da većina vatrogasnih jedinica u manjim gradovima nema odgovarajuću infrastrukturu na koju bi se moglo izvršiti povezivanje. Šta se kači na agregatsko polje obično?
 
Za PP centrale ok, mada pretpostavljam da većina vatrogasnih jedinica u manjim gradovima nema odgovarajuću infrastrukturu na koju bi se moglo izvršiti povezivanje...
Ne razumem na kakvu infrastrukturu mislis?

Preko agregata se napajaju:
deo zajednickog osvetljenja
dojava pozara
dojava ugljenmonoksida
deo protivpanicne rasvete
rasveta lift. okna
interfonski sistem
ventilacija i odimljavanje garaze
sprinkler
hidrantska voda
kanal. pumpe

Mogu i liftovi
 
Poštovana gospodo da li neko od vas zna gde, tj. odakle mogu da se "skinu" JUS N. standardi? Neko je to pitao na početku ove teme, ali je dobio odgovor samo za csanyigoup. Mene zanimaju standardi. Naravno, 4 free :)

Sve standarde imas objavljene u nekoliko knjiga koje se mogu kupiti.
1. ELEKTROENERGETIKA KROZ STANDARDE, ZAKONE, PRAVILNIKE I TEHNIČKE PREPORUKE, autora Dotlica je "najdeblja" i skoro sva je u stvari prekucani JUS standardi.
2. ELEKTRIČNE INSTALACIJE NISKOG NAPONA, autori Vicovic, Hadzic. Opet, skoro sva je u prekucanim JUS standardima i tehn. preporukama. LICNO JE PREPORUCUJEM
3. ZAŠTITA OBJEKATA OD ATMOSFERSKOG PRAŽNJENJA NOVO IZDANJE, autori Vicovic, Hadzic. LICNO JE PREPORUCUJEM
Dotliceva knjiga, iako je najdeblja i sveobuhvatnija, je ipak puna gresaka i na momente haoticna, pa ti ja preporucujem 2. i 3.
Sve tri knjige su samo prekucani JUS standardi i ostale tehn, preporuke sa komentarima.
itd... itd...
http://www.smeits.rs/?file=00064

Ja neke od ovih knjiga imam skenirane i nosim ih uvek sa sobom na prenosivom HDD, ali ih razumljivih razloga necu kaciti ovde.

I jos nesto, JUS standarde u elektronskoj formi ces naci na hrvatskim sajtovima. Oni su ih sve okacili (za razliku od nas) i kod njih jos uvek vaze. Nekima su izmenili ono JUS, a neki jos uvek imaju JUS u nazivu, ali su isti od reci do reci. Ne secam se linkova, ali znam da sam ih nalazio vise puta na netu, pa procunjaj malo na google.
(Ako znas slovenacki, mozes i na neki slovenacki sajt, mozda ih i oni imaju na netu, jer pouzdano znam da i kod njih vaze, od reci do reci. Slovenci cak priznaju i srpske licence, ne moraju da se "prevedu", tj. licenciraju u Sloveniji, kao sto nam to traze "braca" Crnogorci za nekoliko hiljada evrica).
 
:)

Samo jedna primedba. Od pre nekoliko godina se MRO rade tako sto se postavljaju na priblizno svakoj drugoj etazi. Pored toga, kabl koji ih napaja ne ide kao ranije u vise instanci, nego se svi sniraju na jedan kabl koji ide na KPK. Ovo su malo stariji crtezi (verovatno skolski), a to zakljucujem i po tome sto uopste nema podzemnih etaza koje su danas zakonom obavezne za stambene objekte. Nema ni agregata koji je danas takodje obaveza. Nema ni protivpozarne centrale koja je takodje obavezna. Takodje, pretpostavljam na osnovu izlozenog da je grejanje iz gradskih toplana, a nema brojila za toplotnu podstanicu. itd.. itd...
Takodje, kabl PP00-A 4x70mm2 + PP00-Y 1x70mm2 mi je sumnjiv. Treba da se radi o XP00-A 3x150mm2 + 1x70mm2. Nesto ne stima.

Ipak, ako se ovako uci na nekoj skoli, nije lose.

Možeš li navesti propis/preporuku/standard koji je u vezi sa postavljanjem MRO ormara po etažama?Hvala unaprijed.
 
Пројектовање ћеш најлакше савладати самосталним радом, али уз обавезан надзор неког искуснијег, да неби завршио каријеру пре него што си је почео.

Најбоља подлога је добар већ урађен пројекат.
 
Пројектовање ћеш најлакше савладати самосталним радом, али уз обавезан надзор неког искуснијег, да неби завршио каријеру пре него што си је почео.

Најбоља подлога је добар већ урађен пројекат.

Hvala na sugestijama, nisam projektant početnik, ali sam mislio da mi "hanuman011" konkretno odgovori, jer očito "zna znanje".Npr. ako zgrada ima 30 spratova, kojim propisom je definisan raspored spratnih ormara i koliko spratova "pokriva " jedan ormar ?
 
da protresem temu posle 6 meseci :)))) za kolege početnike - dobili ste tačne odgovore ali ne skroz potpune. pričam samo o elektro instalacijama. tačno je to da se MRO-i u bg distribuciji dele po spratovima, npr u elektrovojvodini to ne daju (nema šanse). u EV sva brojila stavljaju na jedno mesto (pošto se priča o stambenim zgradama npr hodnik ili pasaž), ormar zovu GRO ili OMM (zavisi koliko brojila treba da sadrži). orman je uvek "iz komada" osim kad ima više od 50 brojila onda se cepa na 2 ili više. tipovi ormara koje se koriste su sa 9 (3x3), 6(3x2) i 3(3x1) brojila i njihovom kombinacijom se dolazi do željenog broja (npr treba ti 30 brojila to je 3 ormara od po 9 brojila i npr jedan od 6 da bi ostalo malo rezerve). rezerva je pre bila oko 30% ali su je smanjili na nekoliko brojila, onako odokativno :))))
radili smo malo i po RS i MNE i uglavnom nema puno razlike u odnosu na srbiju. to je jako slično, razlikuju se imena razvodnih ormara i tako to, uglavnom mogu da prođu projekti "odavde" :D

što se tiče panik rasvete ona se ne stavlja na agregat (u suštini zavisi na koju panik rasvetu se misli). panik svetiljka ima svoju bateriju i fluo 2x8W koje bi trebale da se uključe nestankom napona, ako se vezane na agregat kad će se onda upaliti :))) viđao sam po projektima (mi tako ne radimo odmah da kažem) da su vezivali obične plafonjere (svaku treću npr) na agregat i to koristili kao panik rasvetu. ne znam da li su projekti prolazili tako.

što se tiče protivpožaraca koji su počeli da zatežu od pre koju godinu. nije obavezna automatska dojava požara u stambenim objektima osim ako to oni izričito ne traže. za porodične kuće čak ne traže ni gromobran po krovu. sve zavisi koliki je objekat i koliko ljudi "prođe" kroz objekat.

kolege početnici (svi smo mi nekad bili početnici) ne možete pogrešiti, svakako ne možete potpisati projekat bez licence a za 3 godine ćete naučiti bez problema. odgovornost je na projektantu koji potpisuje projekat a on će svakako prekontrolisati vaš rad, tako da nema nerviranja :))))
 

Back
Top