Кабаре

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Strela

Elita
Poruka
17.244
Дакле, да почнемо од почетка, од чувеног филма Боба Фосија, који је "покупио"
8 Оскара и антологијске улоге Лајзе Минели, каја је перфектно одиграла лик
кабаретске певачице Сали Боулс...

КАБАРЕ
111ak2.jpg


222kj1.jpg


333so4.jpg


"Money" - Liza Minnelli, Joel Grey

Кабаре је већ игран у Београду у ПНТ, пре петнаестак година, а режију је потписала
Соја Јовановић. Насловну улогу играла је тада Ана Софреновић.

Ових дана сарадник Боба Фосија, Чет Вокер је у Београду и почињу припреме за
нови Кабаре у ПНТ.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Пошто сам већ на Чикагу нешто написала око поређења Кабареа и Чикага, да се не бих понављала, само ћу пренети на ову тему већ написано...

Мени је Кабаре јачи у сваком погледу. Прво на плану приче, драматургије и ликова је битно сложенији од Чикага. Прича је вишеслојна и креће се у распону од љубавне, до приче о рађању нацизма
у Немачкој, и кабареу, као месту опскурне забаве, који је свесно изабран као место на коме се одвија радња, и чији програм прецизно антиципира надолазећу катаклизму Другог светског рата. Насупрот томе, Чикаго је, упркос својим неспорним квалитетима, ипак "само" музичка прича о "две цице убице" и њиховом адвокату, који успешно манипулише медијима.
Музички је Кабаре такође јачи од Чикага, једина, можда, мала предност Чикага у односу на Кабаре је кореографија, мада и Кабаре има "јаке" плесне нумере...
 
Da me nije strašno iznervirala, sad bih rekla da se slažem s Strelom. :D

A da, nije bio loš taj Sojin ''Kabare'', al' su Ana Sofrenović i Rade Marjanović bili sposobni da dočaraju Sali i Klifa (filmskog Brajana) otprilike koliko bih i ja umela. Ali režija mi se dopala... i sporedni likovi.
 
Da me nije strašno iznervirala, sad bih rekla da se slažem s Strelom. :D

A da, nije bio loš taj Sojin ''Kabare'', al' su Ana Sofrenović i Rade Marjanović bili sposobni da dočaraju Sali i Klifa (filmskog Brajana) otprilike koliko bih i ja umela. Ali režija mi se dopala... i sporedni likovi.

Da to je bila dobra zamisao...steta sto nije uspela, zato mislim da je podela pola rezije!
 
Original postavio Strela
Мени је Кабаре јачи у сваком погледу. Прво на плану приче, драматургије и ликова је битно сложенији од Чикага. Прича је вишеслојна и креће се у распону од љубавне, до приче о рађању нацизма
у Немачкој, и кабареу, као месту опскурне забаве, који је свесно изабран као место на коме се одвија радња, и чији програм прецизно антиципира надолазећу катаклизму Другог светског рата. Насупрот томе, Чикаго је, упркос својим неспорним квалитетима, ипак "само" музичка прича о "две цице убице" и њиховом адвокату, који успешно манипулише медијима.
Музички је Кабаре такође јачи од Чикага, једина, можда, мала предност Чикага у односу на Кабаре је кореографија, мада и Кабаре има "јаке" плесне нумере...

Da to je bila dobra zamisao...steta sto nije uspela, zato mislim da je podela pola rezije!

Slažem se i sa ovim što je rekla Strela o razlici između Kabarea i Čikaga i sa Tockicom, da je podela pola režije,
a možda čak i 60% režije. :wink:
Nadam se da će podela biti prava i da ćemo za par meseci imati to zadovoljstvo da uživamo u ovoj predstavi. 8-)
 
Zdravo!!! :D

ovako, veliki sam fan Lajze Mineli... razume se i Kabarea, zato sto je posao Boba Fosija, Freda Eba i Dzona Kendera neprevazidjen! dugo sam i istrazivala i sam postanak filma i same ideje, kako su snimali film...itd... ako vas nesto interesuje... pitajte... ovo mi je kao hobi kome posvecujem puno vremena... i pored skole, stizem sve

na primer:
U samom pocetku, kada su spremali samu predstavu davne.. hm.. ne znam tacno 1967-1970 Fosi je hteo da Lajza igra, ali producent, koji ju je mrzeo, insistirao je da Sali bude engleskinja, tako da je Lajzi bilo ovo uskraceno. I dobro je jer nije tada glumila, jer bi propala, zato sto je u to vreme mjuzik ispao iz mode... Ta Jilly, koja je igrala Sali, nije se proslavila...
Dok su snimali film, bili su u Berlinu, pokusavali su stalno da pobegnu od novinara... u klubu, u kome je Sali pevala "Mein Herr", "Maybe this Time".... je bio zaista klub... bila je masina koja je stalno izbacivala dim, svi su kasljali, iako, kada su snimali, savrseno su to uradili, zar ne?
Vinsent Mineli, Lajzin otac je Lajzi mnogo pomogao oko spremanja uloge... ono joj je rekao da Sali mora da bude "the most strange and extraordinary person" ... i Louis Brooks je bila uzor kako bi Sali trebalo da izgleda...

covece... ne znam vise sta da napisem.. ima toliko toga....
 
trudicu se... hvala! :D Drago mi je da ima jos onih koji se secaju ovih velikih umetnika... sada sam na youtube-u nasla neke videoe Fosija... covece! Covek je zaista legenda!!!
Posto su Lajza, Joel i Bob dobili oskare za Cabaret, Grammy i Emmy nagrade... iste godine (1972) je Lajza dobila ponudu da napravi TV koncert.. zove se "Liza with a Z". Posto su je svi zvali LiSa, to joj je dojadilo, seli Kander i Ebb i napisase jos 10 pesama ..koje su blago receno FANTASTICNE.. Pitali su Boba da li hoce da rezira.. Ljudi, koncert je DIVAN! Imam ga, strasno sam tesko dosla do njega... ali stvarno... potrazite na youtube.. koliko sam videla, ima inserata

Prosle godine postavljali su Cabaret u Parizu u Folies Bergeru.. i na premijeri dosla je i Lajza... (em sto imam drugarice odatle koje su bile na premijeri, em sto ima na netu..) Docekali su je kao kraljicu!

2003. su postavili Cabaret u Spaniji.. Sally je igrala Natalia Millan, Manuel Bandera i Asier Etexeandia..ako se neko seca serije "Un Paso Adelante"... Adela i Beni iz prve sezone... Za tri godine koliko su davali predstavu, preko 800.000 gledalaca je gledalo Cabaret.... to nesto govori :)

Ne ocekujem previse od nase postave.. ali.. sa obzirom da je Chet radio sa Bobijem... trebalo bi da bude extra!
 
Ne ocekujem previse od nase postave.. ali.. sa obzirom da je Chet radio sa Bobijem... trebalo bi da bude extra!

Ja naprotiv, ocekujem mnogo.Covek je seo u avion i dosao u neki Beograd.Sigurno nece uraditi nista vec vidjeno.Uradice ga po licenci, ali ce sigurno staviti svoj licni pecat.Bice to jos jedan trijumf ovog profesionalnog ansambla i ovakvog umetnika svetskog glasa.Vec radionica sama po sebi izgleda, zapanjujuce...60-ak ljudi se svakog dana u trajanju od 4-5 sati bori za svoje mesto u toj predstavi.A koreografija je ....bolje da vam ne pricam...:D.Ja se jako radujem jer je ovo pozoriste to zasluzilo posle svih godina vucaranja po coskovima grada, da najzad jedan brodvejski koreograf pozeli da radi bas u njemu.:D
Ovom prilikom zelim pozeleti srecu na audiciji svima koji su svojim radom i talentom zasluzili da igraju u ovom pozoristu.:wink:Srecno!BYL!
 
ja sam vec blagajnu pitala kada da rezervisem karte :lol: nisu ni probe pocele :lol:

kazem, ne zelim da ocekujem mnogo od predstave, zato sto kada ocekujem "zvezde padalice" uvek se razocaram. Znam zasto to kazem.
Tako je bilo kada sam isla prvi put da gledam "Chorus Line" ...mislila sam da nije nista u poredjenju sa filmom snimljenim 1955... i, kada sam dosla kuci posle predstave.. COVECE! Svaka cast!!!! :D
 
Prica o tome da je Kabare bolji od Cikaga moze da bude validna samo na nivou licne impresije "svidja mi se - ne svidja mi se". Inace nema veze sa zivotom (pozorisnim).

Za sve one koji zaista vole pricu o Sali Bouls obavezna literatura po kojoj je predstava i nastala - Kristofer Iservud "Rastanak sa Berlinom" (izdavac je b92 ako se ne varam)
 
Prica o tome da je Kabare bolji od Cikaga moze da bude validna samo na nivou licne impresije "svidja mi se - ne svidja mi se". Inace nema veze sa zivotom (pozorisnim).

Za sve one koji zaista vole pricu o Sali Bouls obavezna literatura po kojoj je predstava i nastala - Kristofer Iservud "Rastanak sa Berlinom" (izdavac je b92 ako se ne varam)

Samo sto ta literatura nema blage veze sa koncepcijom lika Sali Bouls iz filma.
Pitanje je da li bi ljudi na sceni voleli da gledaju osrednju plesacicu i pevacicu!
Lajza se izborila za svoj koncept koji je izgleda upalio...
 
Samo sto ta literatura nema blage veze sa koncepcijom lika Sali Bouls iz filma.
Pitanje je da li bi ljudi na sceni voleli da gledaju osrednju plesacicu i pevacicu!
Lajza se izborila za svoj koncept koji je izgleda upalio...


Nisi uopste u pravu.
Knjiga ima i te kako veze.
Ili je nisi citala, ili je nisi dobro procitala.

Sa izuzetkom opisa kako Sali peva, sve ostalo iz romana je ugradjeno u njen lik. Od sitnica, tipa, kako se oblaci i lakira nokte u zeleno, do njenog odnosa prema muskarcima i generalnog stava prema zivotu.
O preuzetim replikama da i ne govorimo.

Sto se tice pevanja....

Naravno da glumica koja igra Sali mora da peva odlicno (bez obzira na to da li je u pitanju film ili pozoriste, proizvod mora da se proda), ali je vazno imati na umu da Sali, zapravo, jeste osrednja.

Na tome insistiraju i Iservud i Fosi.
U knjizi se to detaljno opisuje, a Fosi bira alternativni metod koji podrazumeva citanje znakova.
Sali peva u klubu koji je jos malo pa bordel.
Da, naravno, sve izgleda kao da je u pitanju izuzetna umetnica, ali da je zaista tako ona ne bi nastupala u klubu gde posle njene tacke sledi rvanje zena u blatu. Stvar je jasna samo ona to ne vidi (a izgleda ni ti) - od nje nikada nista nece biti, a posebno ne velika zvezda...
 
Nisi uopste u pravu.
Knjiga ima i te kako veze.
Ili je nisi citala, ili je nisi dobro procitala.

Sa izuzetkom opisa kako Sali peva, sve ostalo iz romana je ugradjeno u njen lik. Od sitnica, tipa, kako se oblaci i lakira nokte u zeleno, do njenog odnosa prema muskarcima i generalnog stava prema zivotu.
O preuzetim replikama da i ne govorimo.

Sto se tice pevanja....

Naravno da glumica koja igra Sali mora da peva odlicno (bez obzira na to da li je u pitanju film ili pozoriste, proizvod mora da se proda), ali je vazno imati na umu da Sali, zapravo, jeste osrednja.

Na tome insistiraju i Iservud i Fosi.
U knjizi se to detaljno opisuje, a Fosi bira alternativni metod koji podrazumeva citanje znakova.
Sali peva u klubu koji je jos malo pa bordel.
Da, naravno, sve izgleda kao da je u pitanju izuzetna umetnica, ali da je zaista tako ona ne bi nastupala u klubu gde posle njene tacke sledi rvanje zena u blatu. Stvar je jasna samo ona to ne vidi (a izgleda ni ti) - od nje nikada nista nece biti, a posebno ne velika zvezda...

Vidi mili, jako je vazna koncepcija lika...a pogotovo kako peva,jer to bitno menja postavku celog lika, a samim tim i razloge zasto se radnja odvijala bas tako,narocito u mjuziklu...ali posto si ti vidim prepametan, ne bih da te skrecem sa tvog jedinog i ispravnog puta.Ili pak, maybe this time moze jos neko osim tebe da analizira lik...bye,bye my liebehern.....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top