Nacin ucenja

ja ne pravim mape uma, ali radim neshto slichno.
poshto inache uglavnom sve pamtim vizuelno, onda dosta vremena potroshim na crtkanje, i ukrashavanje onoga shto uchim (lakshe me asocira)....a volim da crtam, tako da mi to uchenje onda i ne bude tako mrsko...(:

ovo je najbitnije, jer znam puno osoba koji npr za neki test nauche gomilu nebitnih stvari... samo gubljenje vremena... ;D

Kad odgovaraju na ispitu ti koji su naucili gomilu nebitnih stvari to mi uzasno vredja inteligenciju, pa kad vidim profesora kako se vrpolji od dosade kad odgovaraju takvi studenti, onda pocnem da razmisljam o reformi visokog obrazovanja, :D stvarno. A i ja pamtim vizuelno, ali ne gubim vreme na crtkanje, kad vidim da neko podvlaci lenjirom i kupi 5 markera u razlicitim bojama da sve to lepo oboji, i 3 sveske da prepisuje, prvi put najopstije, pa u drugu svesku malo opsirnije, kao Danijela Popovic sto radi, :D i to mi vredja inteligenciju.
 
Tebi ne mogu da vredjaju inteligenciju stvari koje nisu direktno tebi uputjene...
Ne znam shta si htela da kazhesh...
Osim toga, na ispitima su obichno sve stvari bitne, tj. zavisi shta studirash...

Da ti napomenem da je nash obrazovni sistem VEOMA kvalitetan bash zbog tih, naizgled nebitnih stvari.
Na svim visokokotiranim, velikim univerzitetima sa tradiciom u svetu se ne uche nebitne stvari, odnosno, stritno si vezan samo za taj predmet koji ti je glavni na studijama. Zbog toga, ako izgubish mogutjnost da taj posao radish, posle ne mozhesh nishta. Kod nas to nije sluchaj... Ali, istina, u toj sferi za koju si se opredelio si majstor, bez premca...
 
Bash tako... Kada se ustaje za uchenje, to je obichno 7-8... A ako je vishe, ne spava se... Sve zavisi od zhelje. Ne govorim iz lichnog iskustva, ali da iz iskustva...

ti preterujesh....
moja drugarice ostaje do 2,3 sata da uchi...ustaje u 6 da uchi....
i opet...dodje neispavana...em nema nekih preterano dobrih rezultata....
ja sam shto se tiche uchenja jako lenja....
sva sreca shto imam mozak,pa on i bez mog preteranog rada kod kuce,odradjuje svoje...
mada sam i sama svesna toga shto gubim...al' jbg...kreten sam :roll:
 
ti preterujesh....
moja drugarice ostaje do 2,3 sata da uchi...ustaje u 6 da uchi....
i opet...dodje neispavana...em nema nekih preterano dobrih rezultata....
ja sam shto se tiche uchenja jako lenja....
sva sreca shto imam mozak,pa on i bez mog preteranog rada kod kuce,odradjuje svoje...
mada sam i sama svesna toga shto gubim...al' jbg...kreten sam :roll:

Ne preterujem, govorim o onima koji imaju dosta lekcija... Ja sam za jedan ispit morao da nauchim oko 300 strana, za notj... Dakle, govorim stvarno o extremima...
Ali, ja i neispavan mogu da odradim ono shto mi je dato, ako moram...
 
pf....ok....
mogla sam i da pretpostavim da je drushtveni smer...
to je meni...fuj fuj fuj....
ja idem u gimnaziju...ali....velika je razlika izmedju drustvenih i prirodnih nauka....
chim si to upisao...znachi da to volis..i da imash kapaciteta za uchenje....
ja mrzim drustvene nauke...neke jesu zanimljive...ali mene ubija uchenje istorije,likovnog...verovatno ce i socijologija....i sad pomalo logika...i sve.....
matish,fizish,hemija...ma rules....za to treba imati kliker..i to nije nimalo lako.... (:
 
Meni se svidja kad su pitanja na ispitu takva da profesor mora da se skoncentrise kad odgovaram jer ne odgovaram po knjizi tacno kako je napisano nego iz osnove odgovaram na pitanje i gadjam tacno u sustinu i goruci problem kod te oblasti, a profesor i sam ponekad, zbog potrebe za rasplinjavanjem kod predavanja i objasnjavanja, izostavi, zaboravi, da se time ozbiljno pozabavi.
A enciklopedijske podatke mogu lako da nadjem na internetu i stvarno ne podnosim profesore koji se ponasaju sa mnom kao da sam pretrazivac google, kao, ukuca u mene odredjeni pojam, i trazi da vidi sta ima u mojoj memoriji jednostavnoj kao kompjuterskoj.Nisam ja enciklopedija.Tako radi Mila Pavlovic.
 
Mislim da je pre na ''i to nije nimalo lako''...
Istina, volim drushtvene nauke, idu mi, a i smatram da su mi potrebnije od prirodnih(posledica sklonosti ka drushtvenim naukama)...

pa je l' ti mislish da je lako ?
mislim da chinjenice i ostalo shto ide uz drushtvene nauke,godine,ovo i ono,moze da nauchi ko hoce,samo da hoce...
sa fizikom,hemijom i matematikom to i nije bash toliko lako...
meni to ide...i ja to volim....istina da bash ne znam shta cu ubuduce sa tim....ali valjda cu smisliti do kraja skolovanja u gimnaziji...
 
Ovaj komentar izgleda kao da ga je pisao petogodishnjak...
Prozivanje ''nisi chitala knjige''... :shock::roll:

Ha ha ha, neki pametan petogodisnjak. Kazem vam da je rec ispravno odabrana i napisana nemojte me zasmejavati bez veze ti i natasha, samo se blamirate time sto pricate. Sasvim ispravna rec, na pravom mestu u recenicu i sve je u redu. Pismenost na nivou. :D
 
rech skoncetrisati se moze upotrebiti...kad se kaze....skoncentrisati se na uchenje...
ali skoncentrisati se kad odgovoram,ne bash...
ja se koncentrishem kad odgovaram....koncentrishem se kad chitam..kad neshto radim..ne skoncentrishem se.......sigurno...
 
Oblik skoncentrisati kritikovali su mnogi stručnjaci (na primer Milan Šipka u svom Jezičkom savjetniku, Sarajevo 1975, str. 125) kao pleonastičan. Naime, kao što i Vi napominjete, glagoli na -isati, -irati ili -ovati imaju oba vida, pa im nije potreban prefiks da bi postali svršeni (kao recimo u kupiti — skupiti, brati — sabrati). Uz to, latinski prefiks kon- (con-) znači isto što i naše s-.

Drukčije mišljenje izneo je Mihailo Stevanović u jednom radu u „Našem jeziku” (III, 1952, sv. 9—10, str. 303-308). On tu osuđuje oblike zamaskirati, zakamuflirati kao nepotrebne rusizme (od rus. zamaskirovat', zakamuflirovat'), ali za skoncentrisati misli da se „upotreba ovog poslednjeg nije javila ni pod kakvim stranim uticajem” (mada i tu Rusi kažu skoncentrirovat'). Po Stevanoviću, oblik sa s- se javlja u opštem značenju usredsređivanja, posebno s objektima kao što su pažnja ili misao, što on potkrepljuje većim brojem citata iz literature. Time se ovaj oblik donekle diferencira od oblika bez s-, koji se pretežno upotrebljava kao stručni termin, npr. koncentrisati vojsku ili koncentrisana sirćetna kiselina.

Stevanovićeve tvrdnje su vredne pažnje — ali isto tako i tvrdnje onih autora koji ističu da dodavanje prefiksa s- ovom glagolu ni na koji način ne pomaže razumevanju. Stoga je ipak preporučljivije koncentrisati, mada se ni skoncentrisati ne može smatrati za krupnu grešku.
 

Back
Top