Preko brda, preko brega.......

SanjaG

Zainteresovan član
Poruka
120
www.santaclaus.fi

-Hej, jesi li napisala pismo Deda Mrazu?
-?
-Ja sam napisala da želim ove godine da mi donese biciklu za Novu godinu.
-Ha...Deda Mraz ne postoji!
-Postoji!
-Ne postoji, ko te to lagao, to nam uvek mame i tate stavljaju poklone!
-E nije istina, moja mama mi je rekla da postoji Deda Mraz, pokazala mi je preko interneta njegovo selo gde on živi i gde patuljci spremaju poklone za svu decu koja su to zaslužila!
-Meni su rekli da on ne postoji i da u to veruju samo mala deca!
-Ma nemaš pojma, sad ću ja da zovnem moju mamu da ti pokaže da postoji......maaaaaammmaaaaaaaaa.........


Dečji svet....svet mašte....zašto nešto kvariti i ubijati svakodnevicom iz koje često puta želimo da pobegnemo! Zašto bežati od nečega što nam vraća raspoloženje kad nam je spalo skoro ispod nule?! Ja volim da bežim! I volim da povedem svoju ćerkicu u taj svet!:) Ah, molim vas, nemojte odmah pomisliti da je to bolest uma u koje uvlačim i svoje dete.....daleko od toga! Jednostavno, u duši sam još uvek dete, pozitivno maštovita i ne želim da to ugasim, uništim, ne želim da iskorenim taj osećaj bezbrižnosti i sreće. Vi nikad niste bili Alisa u zemlji čuda? Šteta! Nemate pojma koliko ste na gubitku!
Deda Mraz! Ne verujete? A što? Glupost?! Odrasli ste?! (Očekujem da će prvo da se jave oni koji se osećaju kao «veliki srbi» i da kažu da je kod nas Sveti Nikola a ne Deda Mraz!:)) Da niste možda surovi kad kažete detetu da on ne postoji, a ono vas gleda svojim okicama i u neverici trepće i pita se...kako?? A onda, kao dobar realista, krećete sa pričom kojom iz petnih žila objašnjavate detetu da je sve to laž i izmišljotina i da je nemoguće da neko leti saonicama koje vuku irvasi, i da je nemoguće da Deda Mraz stigne da obidje svako dete i spusti mu poklon ispod jelke! Slažem se da treba biti realan, i da ne treba deci puniti glavu i ubedjivati ih da je sve u životu sjajno i bajno i onda, na žalost, kad nalete na «životnu minu» da se brecnu i pitaju: «Šta je ovo, mama i tata nisu ovako pričali, nisu me ovako učili???» Treba ih učiti životu ali polako, korak po korak a ne udarati kao maljem ne misleći na posledice.
Elem...u Finskoj, na samoj liniji severnog pola, oko 800 km severno od Helsinkija, i na oko 8 km udaljenosti od Rovanijemia nalazi se Santa Claus village, odnosno selo Deda Mraza! A tamo....prava bajka!:) Jesam li bila? DA, ali virtuelno, a iskreno da kažem otići ću tamo pa makar i sa 60 godina!:) Pomoću web kamere moguće je svakodnevno gledati šta se dešava na samom ulazu u Deda Mrazovu poštu i suvenirnicu. Preko leta izgleda obično, nekad se izvode i neki radovi, ali zato zimi.....wow!:) Na mesec dana pred katolički Božić, kiti se veeelika jelka i sve oko nje, tako da svo blještavilo i sjaj koji imaju posebnu čar usled iskričavosti snega može da se vidi čak i sa meseca (tako se bar meni čini!:)) A pored jelke, kao njeni čuvari, stoje tri veeeeeelika Sneška Belića, koji se dostojanstveno i blago smeše svima onima koji tu dolaze i prolaze. Mogu se videti i vredni patuljci, deca, koja povremeno izadju napolje do susedne zgrade i užurbano se vraćaju nazad da nastave posao koji, već tada, treba da se privodi kraju!:) Svakog dana, na mesec dana pred Božić, na www.santaclauslive.com, možete da vidite i Deda Mraza lično koji uvek ima toplu reč i osmeh za sve one koji su došli tu samo zbog njega, i naravno fotografisanje bude neizbežno, jer to je momenat koji doživljavate tad i koji treba ovekovečiti, sem ako nemate viška para pa ponovite putešestvije u Lapland!:) Ja bih mogla tamo ići svake godine.......kad bi mi «vreme» dozvolilo!:)))
Možda nekog zanima kako otići tamo i koliko to košta? I to je lako saznati preko interneta!:) Kombinacija avion od Budimpešte do Helsinkija, a odatle vozom do Rovaniemija, za koje kažu da je pravi doživljaj a voz izgleda vrhinski, za nas troje ( suprug, ćerkica od 6 godina i ja) izadje otprilike oko 1200 eura. Noćenje u privatnim kućama u blizini Deda Mraza je oko 500 evra za 6 dana, i za trošak sami izračunajte koliko vam treba. Naravno, u Rovaniemiju imate hotele i hostele koje lako možete naći preko neta. Oni su naravno skuplji, i ono što je važno znati, i rasprodani već u prvoj polovini, a neki čak i u prvoj dekadi godine. Na ovo sve treba dodati i vize, naravno! Ovo je cena povratnih karti, s tim da nisam računala odlazak do Budimpešte, jer bi me tada vozio brat kolima i onda to i nisam ubacila u računicu!:))))
Ovo što sam napisala deluje kao štura informacija prema svemu onome što može da se vidi na netu-u! A tek uživo.....heh....možda i napšem za koju godinu!:))))
Snove treba sanjati, a po neke čak i obistiniti!!!
Srdačan pozdrav!:)
 
I, evo...u selu Deda Mraza pevaju se svečane pesmice, okupila sa gomila ljudi, saonice sa irvasima prolaze tamo-amo....Svi oni su došli da isprate Deda Mraza na njegov dug put u njegovim čarobnim saonicama punih poklona za sve klince i klinceze ovoga sveta:D
Ovim putem bih svima (nevezano za versku opredeljenost) poželela srećne nastupajuće praznike!:)



 

Back
Top