Delirium Tremens

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gorandj76

Početnik
Poruka
1
Vec sam na ovom forumu pronasao temu sa ovim naslovom, ali kako je iz oktobra 2004 godine zeleo sam da je ponovo otvorim jer imam veliki problem i treba mi savet. Naime radi se o tome da je moj deda primljen na ortopedsko odeljenje sa prelomom ruke. Kako je on covek koji nikada nije bio u bolnici i nikada nije ni spavao van svoje kuce, kada je primljen dosta je bio uplasen i stalno je trazio da ide svojoj kuci. Mi smo pokusavali da ga smirimo nekim normalnim razgovorima i da mu objasnimo da je to sve za njegovo dobro jer taj prelom ruke, koji je on inace krio, je ozbiljna stvar. Kako se njegovo stanje nije promenilo ni tokom sledece noci, lekari sa ortopedskog odeljenja su pozvali dezurnu doktorku sa neuropsihijatrije da mu da neku terapiju koja bi ga smirila. Da se vratim na neke stvari koje nisam spomenuo, kada je deda primljen u bolnicu, njemu je uradjena analiza krvne slike i EKG. Napomenuli smo lekarima da je srcani bolesnik i da ima problema sa srcem. Deda nije bio neki hronicni alkoholicar, ali je voleo da popije koju rakiju sa vrsnjacima, mogu da kazem da je svakodnevno pio po casicu rakije. Nije se opijao da ne zna sta radi vec samo zbog boljeg raspolozenja. Imao je 82 godine. Sve smo to i ispricali lekarima. Na osnovu toga oni su dali dijagnozu da je deda oboleo od dusevne bolesti Delirium tremens. Doktorka sa neuropsihijatrije je, kada ga je videla, prepisala lek koji se zove LARGACTIL. Od kako je primio prvu dozu deda je pao u komu i nije se budio iz nje 3 dana. Danas je moj deda preminuo. Moje misljenje je da ga je mozda jaca doza tog leka ubila. Citao sa nesto o tom leku i bas pise da treba da se bude pazljiv sa osobama koje imaju kardiovaskularne, cerebrovaskularne, respiratorne bolesti, parkinsonizam, epilepsiju, akutne infekcije, renalnu i hepatičku insuficijenciju, žuticu, leukopeniju, hipertrofiju prostate, glaukom oštrog ugla, hipotireoidizam. Ovo je prepisano sa sajta http://www.galenika.co.yu/proizvod.asp?sifra=FGL0109.
Zamolio bih nekoga ko je kompetentan da mi pomogne da utvrdim istinu, i nista drugo. Da li je jaka doza ovog leka mogla da bude fatalna?
 
Prvo, zao mi je zvog tvog gubitka, tesko je izgubiti nekoga za koga si vezan emotivno, pa makar i u poznom dobu - z ato covek nikad nije spreman. Drugo, odgovoricu ti ovde zato sto postujem tvoj gubitak i stanje u kojem si, ali kako si lepo rekao tema vec postoji, ne jedna vec vise na temu alkohola i bolesti zavisnosti, pa je pitanje trebnalo tamo da postavis i ova tema ce biti nakon odgovora zakljucana.
Trece: ne znam sta zanci d aje deda bio 'srcani bolesnik' - bez dijagnoze to ne znaci nista, a takodje ne znam koliko su mu Largaktila dali, te mi ni to ne znaci mnogo. Imamo princip da ne govorimo o terapiji javno, ali opet zbog specificnosti situacije, prekrsicu i to pravilo i reci cu sledece: tvoj deda je zaista mogao da dobije delirijum tremens zbog nagle apstinencije tokom boravka u bolnici, tako da je dijagnoza koju su mu postavili (zbog agitacije i uznemirenosti koju je ispoljavao, a mozda i drugih simptoma koje ne pominjes) sasvim moguca i verovatna. U tom slucaju, a i u slucaju demencija kod starijih lica, te usled toga simptoma koje si opisao, daju se neuroleptici u maloj dozi kako bi se pacijent sedirao i fizicki primirio. Svaki lek, pa i pomenuti, zavisno od doze u kojoj se daje moze da naskodi pacijentu ukoliko se ne vodi racuna o stanju (celokupnom) pacijenta. Bez obzira na to, apsolutno smatram da Largactil nije uzrok smrti tvog dede, mnogo je veca verovatnoca ono sto se desava kao masovna pojava kod starih lica koja imaju lom kostiju: embolija. Ako imate sumnju u gresku lekara uvek mozete traziti da se uradi obdukcija i ustanovi uzrok smrti. Svakako su i lekari napisali neki uzrok smrti - ne znam sta stoji na dijagnozi. Nije ni bitno.
Po mom misljenju, uzrok smrti je ili embolija nastala zbog loma koji se iskomplikovao, ili prosto otkazivanje srca zbog celokupne situacije, starosti, bolesti, visokog stresa pri dolasku u bolnicu, a i delirijum tremens - odnosno sama apstinencija od alkohola i simptomi apstinencijalne krize, mogli su ga odneti u tim godinama i u njegovom zdravtsvenom stanju.
Pozdrav
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top