OSTAVITI UTISAK

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Elle_77:
... jer prirodno je biti prilagođen.

prirodno je biti NEPRILAGODJENI DIVLJAK.

prilagodjenost se uci zestokim treninzima socijalizacije od malih nogu.

medjutim , mali broj socijalizovanih ljudi ( drustveno dresiranih ), kad malo porastu, shvate da uopste nisu prirodni.

i to je najtezi zadatak...shvatiti svoju pravu prirodu , doci u dodir sa unutrasnjim bicem a opet ostati u svetu prilagodjenih.

biti fluidan i prilagodjavati se a opet - biti slobodan i ziv ; ne ostetiti druge a otkrivati onaj sustinski bit prirode u sebi = najtezi zadatak. zato kazem da onaj koji je VEZAN za ljude i stvari ne moze biti slobodan. ako neko hoce da bude prirodan i slobodan, on moze biti u interakciji ali ne i VEZAN za ishode...onaj ko je vezan ne moze biti slobodan. A jedino slobodan covek moze da cini neproracunato dobro ( jedino pravo dobro ).
 
alles_gut:
prirodno je biti NEPRILAGODJENI DIVLJAK.

prilagodjenost se uci zestokim treninzima socijalizacije od malih nogu.

medjutim , mali broj socijalizovanih ljudi ( drustveno dresiranih ), kad malo porastu, shvate da uopste nisu prirodni.

i to je najtezi zadatak...shvatiti svoju pravu prirodu , doci u dodir sa unutrasnjim bicem a opet ostati u svetu prilagodjenih.

biti fluidan i prilagodjavati se a opet - biti slobodan i ziv ; ne ostetiti druge a otkrivati onaj sustinski bit prirode u sebi = najtezi zadatak. zato kazem da onaj koji je VEZAN za ljude i stvari ne moze biti slobodan. ako neko hoce da bude prirodan i slobodan, on moze biti u interakciji ali ne i VEZAN za ishode...onaj ko je vezan ne moze biti slobodan. A jedino slobodan covek moze da cini neproracunato dobro ( jedino pravo dobro ).

Yeeeeaaaaaaaahh !!!!

You speak my language 2 :)
Bravo Zmaju :)
prirodno je biti NEPRILAGODJENI DIVLJAK.
A jedino slobodan covek moze da cini neproracunato dobro ( jedino pravo dobro )

... i samo tako treba OSTAVITI UTISAK na samog sebe, i onda se mnogo volis, i onda si dobar za sebe i druge, ..... i jeste da je skupo, ali vredi :)

Alles-gut, ja bih stobom na kafu :)
 
Ne razumemo se.

alles_gut:
.. prirodno je biti NEPRILAGODJENI DIVLJAK.
... ako si u biti neprilagođeni divljak. Ako nisi, prirodno je ponašati se kao čovek u pravom smislu te reči - odnosno kao razumno, svesno biće - homo sapiens. Samo mu ime kaže.
Ne može se čovek svoditi samo na hrpu nekontrolisanih nagona, valjda on po prirodi stvari ipak poseduje malo više ... i na malo višem nivou, što ga i odvaja od ostalih živih stvorova.

alles_gut:
prilagodjenost se uci zestokim treninzima socijalizacije od malih nogu.
Da, slažem se, ali ne pričamo o istom vidu prilagođenosti. Jedno je biti prilagođen samo i jedino društvu, a drugo je biti u skladu i sa sobom i sa okolinom pa samim tim biti prilagođen.

alles_gut:
medjutim , mali broj socijalizovanih ljudi ( drustveno dresiranih ), kad malo porastu, shvate da uopste nisu prirodni.

i to je najtezi zadatak...shvatiti svoju pravu prirodu , doci u dodir sa unutrasnjim bicem a opet ostati u svetu prilagodjenih.

biti fluidan i prilagodjavati se a opet - biti slobodan i ziv ; ne ostetiti druge a otkrivati onaj sustinski bit prirode u sebi = najtezi zadatak. zato kazem da onaj koji je VEZAN za ljude i stvari ne moze biti slobodan. ako neko hoce da bude prirodan i slobodan, on moze biti u interakciji ali ne i VEZAN za ishode...onaj ko je vezan ne moze biti slobodan. A jedino slobodan covek moze da cini neproracunato dobro ( jedino pravo dobro ).
Uglavnom se slažem iako je ovo što si napisao uglavnom čista deskripcija i ne dotiče srž problema. Ti pojam prilagođavanja i prilagodljivosti doživljavaš kao jedan mehanički i nametnut proces, kao nešto se uči i jedino na taj način postiže dok ja smatram donekle obrnuto. Pravo prilagođavanje proističe iz čovekovog sklada sa samim sobom, koji samim tim postaje kad-tad u skladu sa svojom okolinom. Čovek kojeg si ti opisao kao neprilagođenog divljaka svakako nije u skladu sa samim sobom, a još manje sa svojom okolinom jer čovek osim niskih nagona ima i jako mnogo viših, rafiniranih nagona ... to je ono po čemu se, između ostalog, razlikuje od ostalih vrsta. Baveći se svojim "divljaštvom" primitivac svakako zanemaruje svoje ostale, mnogo suptilinije i finije potrebe i nagone i samim tim postaje čovek koji nije ostvario svoj potencijal, koji je nekompletan.
Dakle, u pravu si, ako smatraš da su u biti čovekove prirode samo niski, sirovi, nerafinirani nagoni - hrišcani bi rekli zlo, ali ja to ne smatram niti istorija čovečanstva to potvrđuje jer bi nas, da posedujemo samo te nagone, oni sami kad-tad pojeli.
 
Elle_77:
Ne razumemo se.


Uglavnom se slažem iako je ovo što si napisao uglavnom čista deskripcija i ne dotiče srž problema. Ti pojam prilagođavanja i prilagodljivosti doživljavaš kao jedan mehanički i nametnut proces, kao nešto se uči i jedino na taj način postiže dok ja smatram donekle obrnuto. Pravo prilagođavanje proističe iz čovekovog sklada sa samim sobom, koji samim tim postaje kad-tad u skladu sa svojom okolinom. Čovek kojeg si ti opisao kao neprilagođenog divljaka svakako nije u skladu sa samim sobom, a još manje sa svojom okolinom jer čovek osim niskih nagona ima i jako mnogo viših, rafiniranih nagona ... to je ono po čemu se, između ostalog, razlikuje od ostalih vrsta. Baveći se svojim "divljaštvom" primitivac svakako zanemaruje svoje ostale, mnogo suptilinije i finije potrebe i nagone i samim tim postaje čovek koji nije ostvario svoj potencijal, koji je nekompletan.
Dakle, u pravu si, ako smatraš da su u biti čovekove prirode samo niski, sirovi, nerafinirani nagoni - hrišcani bi rekli zlo, ali ja to ne smatram niti istorija čovečanstva to potvrđuje jer bi nas, da posedujemo samo te nagone, oni sami kad-tad pojeli.


Pa naravno da se ne razumete :lol: :lol: :lol: :lol:
Ovo je takva budalshtina i besmisao, da je jednostavno zabavno :-P :-P :-P

i potpuno pogresno
 
bila je tema -- nešto kao "da li je čovek bla bla u suštini dobro biće ili zlo ,," ,,tako nešto ,, -- fala organu te postoji socijalizacija, moral, pravila, protokoli, -- toliko mi trenutno palo na pamet --- pa se čovek pomoću vaspitanja povinuje društvu i ponaša se totalno neprirodno -- prirodno je da oseća, omiriše, dodirne,,,, i ako mu se svidi ,, na kraju i voli ,,, to bi bio neki moj pogled na svet, I know I know ,, čista utopija, ali ,,, zar ima nešto lepše ---
ode tema do mojega ..
 
al se otislo u krajnosti ovdje.to kao ona prica o tarzanu..ako mladunce coveka ostavis u dzungli, i odgajaju ga majmuni, ponasace se kao majmun:)

dakle, sustinsko pitanje je-sta je prirodno?susreli smo se ovdje sa stavovima da je covek u osnovi animalno, maltne zlo bice.pristojnom i civilizovanom ponasanju se uci, kroz proces socijalizacije.pa se kao i dobrota uci.sto povlaci da bi covek bez grize savesti ubijao , kad ne bi snosio posledice.
ali, ako je tako.koji je motiv civilizacijskog napretka?koji je to motiv u coveku koji ga kroz istoriju tera da oblikuje pravila i norme koja ga stavljaju pod stegu?opstanak?ne bih rekla.uredjeno drustvo koje je neophodno zbog opstanka, bilo bi najefikasnije kao neka diktatura. a znamo da diktature propadaju.
s druge situacije, ekstremne situacije kao ratovi, gde ljudi cine takve strahote, potvrdjuje takvu teoriju.da cim dizgine popuste, covek se ispolji onakav kakav stvarno jeste-zao i nasilan. a opet, ne ispolje se tako svi.

da li je socijalizacija nacin da se ono najbolje(uslovno receno) potencira u coveku, ne u smislu da ide protiv sebe, vec u smislu da razvija onaj deo sebe koji je kvalitetniji? i da je preterivanje u socijalizaciji(u smislu gubljenja individualnosti, i slepog pracenja trendova) tek jedna od zabluda kojima smo tako skloni?
kako stvoriti bice koje je prilagodjeno normama koje covecanstvo gradi hiljadama godina, a sacuvati u njemu sposobnost da razmislja ?
(evo je opet treca faza:) )
 
nismo se razumeli. Kad kazem neprilagodjeni divljak, mislim na neobuzdanost i radoznalost Duha, mislim na to da se svako ljudsko bice radja SLOBODNO a kasnije postaje neprirodno i ukalupljeno.

dete je prirodno, zivotinja je prirodna...covek je postao neprirodan. Kad kazem neprirodan, mislim da vise nije svoj, on zivi pod socijalizacijom nametnutim obrascima i vise ne zna ni sta je ni ko je ni zasto je u toj masini. Od zivotinje je bolji za razum a gori za slobodu, da tako kazem.

Jedino onaj ko se malo otrgne od nametnute seme koju drustvo nudi moze da bude slobodan - a jedino slobodan covek, covek vise svesti moze da cini Dobro radi Dobra. ostalo je proracunato koristoljublje, odnos dam - dash koji mozda godi telu ali zato iscrpljuje Duh. U stadu nema vise svesti, u stadu nema slobode, majmun radi sto majmun vidi a danasnji covek je u 99 ? posto slucajeva samo razumni majmun bez Duha i slobode.

moze da se dubi dalje ali valjda sad razumete sta sam hteo da kazem
 
Da dodam jos malo – sto kaze De Melo “ nama ne treba ucenje nego oducavanje “…kad covek, zreo covek shvati koliko je neslobodan, da je odmalena treniran da ostavlja utiske I imedzineri imidze ,takav ce, ako zeli slobodu, morati Duhom da istupi iz masine I njenih vezanosti. Sto vise veza to manje slobode. Ne moze da se igra za raju I da se upinje da bi se OSTAVIO UTISAK a da se bude slobodan. Ustvari moze, ali kao sto rekoh, ako si u interakciji a nisi vezan za ishod , ako si “ strogo kontrolisan ludak “, dobar “ prikradach “. Ili sto u Zen – u kazu “ dok si ziv – umri, onda radi sta god pozelis, sve je dobro .” ( pretpostavljam da se misli na ego I njegove vezanosti ). Mislim da I hriscanstvo ( posto ga je Elle pomenula ) I Budizam I ostale religije uce coveka slobodi – Hrist je itekako istupio iz prilagodjenosti tadasnjeg doba, zar nije ? Buda takodje .itd.
 
Prirodno - ono što je pri rodu - ono što pripada rodu - ono što je svojstveno rodu.
Neprirodno - ono što nije pri rodu - ono što nije svojstveno rodu.
Neprirodan čovjek - čovjek sa osobinama nesvojstvenim rodu ljudi... više od jedne glave ili bez glave, manje ili više od dvije ruke i noge i tome slično.
 
kad se kaže slobodan misli se upravo ovo...de melo...na slobodu odlučivanja...ne samo na mogućnost...nego ...što je važnije - sposobnost donošenja samostalnih odluka......nismo slobodni od melting pota uticaja na našu slobodnu volju...naša slobodna volja je stalno pod instrookcijama vladajućeg načina razmišljanja.....i onda čovek postaje nesposboan da odlučuje.......u biti on je samo produžena rooka koja se potpisuje tako što joj neko drugi usmerava rooku.......ali i deca nisu slobodna....tako da se prirodnost gooši..........mogli je imitirao majmoone....baš kao što dete usvaja da je tenis njegova boodućnost.....pa imitira tenisere...jer celo njegovo drooštvo to radi... i premijer ga voli...a roditelji lepo znaju da je to odlično jer su tu pare.....pa ako upali, odlično.....sve je to kroog....i retko ko je slobodan...........ne mogu da kažem niko.............ne znam....kad je od jednog glasačkog listića zavisila izborna pobeda.....
 
alles-gut & Maravilloso vam sve objasnili.
manje vise to je to
ne treba ni mnogo mozga, cak ni neko obrazovanje da bi se ovo shvatilo
Potrebno je malo intelektualnog i duhovnog rada, malo se osamis, pa zagrejes vijuge, i hrabro budes iskren prema samom sebi
Potrebno je i malo vise unutrasnje snage da se tako i ponasas :) ....malo vise cojones, ...mooda, ....
Ne dozvolite da vas domestikuju !!!!
"neki" zvuce kao one bele kokice u nepreglednim farmama :(
Destruktivno je traziti prihvatanje, i utociste u lokalnim kulturama, aktuelnim trednovima "vaspitanja" i "socijalizacije"
Devojke podivljajte, budite cele i svoje !
A muskarce ne pripitomljavajte :)

ne osecam se dobro u mnostvu :)


ps
zanimljivo je kako ipak ima izrazenih senzibiliteta i dovoljno mooda na forumu :)
ref: alles-gut & Maravilloso
.... up to know
.... up to my aknowledge
 
CoffeInn:
alles-gut & Maravilloso vam sve objasnili.
manje vise to je to
ne treba ni mnogo mozga, cak ni neko obrazovanje da bi se ovo shvatilo
Potrebno je malo intelektualnog i duhovnog rada, malo se osamis, pa zagrejes vijuge, i hrabro budes iskren prema samom sebi
Potrebno je i malo vise unutrasnje snage da se tako i ponasas :) ....malo vise cojones, ...modda, ....
Ne dozvolite da vas domestikuju !!!!
"neki" zvuce kao one bele kokice u nepreglednim farmama :(
Destruktivno je traziti prihvatanje, i utociste u lokalnim kulturama, aktuelnim trednovima "vaspitanja" i "socijalizacije"
Devojke podivljajte, budite cele i svoje !
A muskarce ne pripitomljavajte :)

ne osecam se dobro u mnostvu :)


ps
zanimljivo je kako ipak ima izrazenih senzibiliteta i dovoljno mooda na forumu :)
ref: alles-gut & Maravilloso
.... up to know
.... up to my aknowledge

sve ocu da te pitam..na cemu li si ti?!:lol:
 
ne, ne...upravo onaj ko igra za raju ...ostavlja najveći utisak......eve vam ga saša ćoorčić...... jel iman neko ko ga nije primetio?..................taj je slobodan....... a jel mi mislimo da je syeban u glavu? većina to misli....
 
mundzo, nemam pojma ko je taj sasa coorcic, ali nije lose da me prosvetlis, ako hoces
volim da se zezam i samog sebe zabavljam :)
i znam da sam klinac, i kad mi neto dosadi ja to ostavim, pa se onda igram sa necim drugim ;)
a sustina igre je da se dobro zezas, i da mozes da prekines kad pozelis

aj kazi ko je taj sasa?!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top