Jogurt revolucija

gost 94023

Ističe se
Poruka
2.527
Znam jedino da je ovu revoluciju izveo drug Milošević čini mi se '89 godine.To je inače bilo uklanjanje titoističkih autonomaša iz Vojvodine gde su bili na vlasti i gotovo se zalagali za separaciju i postavlio svoje ljudi koji će posle par godina sedeti u redovima SPS.Zbog čega je ta revolucija dobila takav naziv- jogurt i da li ona pored uspeha da se sačuva suverenitet i teritorijalni integritet Srbije ima i još neki značaj?
 
Zvala se jogurt revolucija, jer su demonstranti gađali jogurtom zgradu Izvršnog Veća za vreme protesta.

Miloševć je uklonio to Vojvođansko rukovodstvo da bi Srbiju u potpunosti stavio pod kontrolu.Njemu je prosto bilo u interesu da postavi svoje poslušnike u Novi Sad, poveća svoju političku moć i predstavi se kao zaštitnik "srpskih interesa". Kasnije je na isti način pokušao da skine i Slovence. Slao je, autobusima, svoje pristalice u Ljubljanu da tamo demonstriraju, ali se to nije primilo.

U to vreme je ustavni položaj Srbije u SFRJ bio prvorazredno pitanje. Srbi su, uglavnom, smatrali da ih postojanje dve nezavisne pokrajine čini neravnopravnim. Beograd nad pokrajinama nije imao nikakav uticaj, a njihova su rukovodstva imala nadležnost da učestvuju u donošenju odluka u Beogradu. Niko nije ni mogao da će Srpsko rukovodstvo tolerisati ovakvu situaciju na duži vremenski period.

Danas se često govori o ondašnjoj autonomiji Vojvodine, ali ona suštinski nije ni postojala pošto narod nije imao nikakav način da utiče na izbor rukovodstva. Vojvođanskog, ni bilo kog drugog. Sve se uglavnom rešavalo iza zatvorenih vrata. Iskren da budem, teško da je ona gomila partijskih aparatčika bila nekakva naročita alternativa Miloševiću. Svi su oni, u stvari, jeli iz istog lonca.

Jogurt revolucija je bila specifična jedino po tome što je po prvi put neki od partijskih vođa poslao ljude na ulicu. Demonstracije su u SFRJ bile retkost pre ovoga. To je bio relativno nov vid političke borbe, koji će kasnije prevashodno koristiti opozicija u borbi protiv Miloševićkog režima.
 
Че Гевара:
Znam jedino da je ovu revoluciju izveo drug Milošević čini mi se '89 godine.To je inače bilo uklanjanje titoističkih autonomaša iz Vojvodine gde su bili na vlasti i gotovo se zalagali za separaciju i postavlio svoje ljudi koji će posle par godina sedeti u redovima SPS.Zbog čega je ta revolucija dobila takav naziv- jogurt i da li ona pored uspeha da se sačuva suverenitet i teritorijalni integritet Srbije ima i još neki značaj?

6. oktobar 1988.g.
 
Такву револуцију си имао и у Црној Гори.
Није јогурт већ Милова и Момова али су се после малко завадили.
Из три дела Србија цела-тако некако се певало.
Сећам се да је радио преносио шта се дешава као пренос фудбалске утакмице.
Углавном је све било намештено (наравно од Слобе) и путујући караван са Косова и и из још неких делова земље је дошао у Нови Сад и изразио незадовољство.
Мада ни данас нисам сигуран зашто се то приписује студентима.
Као студенти су бацали јогурт.
Остало је казао Stoyo.
Само да додам био је битан глас у председништву СФРЈ.
То је после био Југослав Костић.
 
joj kad se setim slika iz crnogorskih novina iz tog vremena...milo i momir u dzemperima,na nekoj livadi,onako mladi stoje jedan pored drugog...mada jesu bili face u to vreme kad su se pojavili...ono..mladi perspektivni.
posle je nastala i pesma....da bi zemlja suvjerena bila,bog je posla Momira i Mila.

kasnije su napravili kuce jedan pored drugog,vile,onako zid uz zid,narod je prozvao vila milomirka.

posle se posvadjase itd itd pa tv dueli i tako...vec pripada istoriji :)

znam da nije tema,ali pawde mi na pamet...setih se nekih davnih dana...a i to je istorija :)
 
Била тамо, гледала све од доласка радника из Бачке Паланке до гађања јогуртом...
Први пут сам тада видела полицијске кордоне у ''нашој социјалнистичкој домовини'', оне провидне штитове и водене топове (нису употребљни али су били у Дунавском парку...)

..Било је интересантно, нешто сасвим ново до тада....
Тек годинама касније смо схватили шта се у ствари збило и како је маса иманипулисана јер се испоставило да је то била класична прича о Курти и Мурти...
 

Back
Top