А кад software буде готов...

Peruzzi

Domaćin
Poruka
4.066
...па се истестисира, упицани, и све остало још потребно да би коначно могло да се каже да је завршен, исти тај потребно је пустити у промет. Ипак је сврха губљења вида и живаца - зарадити неку пару...

Дакле, замолио бих упућене да оставе овде неке корисне информације о заштити ауторских права на софтвер и остало што уз то иде, везано за пуштање софтвера у продају (да знам не бих питао, јел)

Може бити корисно некоме, а у сваком случају неће да шкоди



(и не брините се, нисам произвео неки супер ултра фенси програм који бих дебело уновчио. нисам још толико добар...(мада не би ми сметало да јесам))
 
Naravno da može da se patentira, ne mora u zakonu stajati računarski software
da bi ga patentirao - mada patent u ovom slučaju nema pravo značenje. Pre bi
bilo zaštita od neovlašćenog korišćenja intelektualne svojine kao što si i sam rekao.
Treba lepo pročitati zakon i raspitati se u zavodu kako oni to praktično rešavaju.
To ti je nešto kao i muzika - koja je takodje zaštićena. N''o u Srbiji od toga nema 'leba
jer inspekcije ne rade kvalitetno (uopšte?!) svoj posao...

@toxi - ma kakav serial, nije u tome stvar, serial se razbije i ćao, nego da čovek
ima neku podršku, sudstvo, državu uopšte, pa da na miru programira :)
 
Аха...јесте...нарише на кутију...сећам се... :)
Па направиш бољи сериал - који ће да зависи од mashine ID-а( или како се већ пише) а тај је број специфичан своком рачунару + још нека зврчка.
И ето, док се не јави неки паметни да направи CD-KEY generator, миран си :)
 
Ja koristim USB dongle. Posebnim programom zapisujem za svakog klijenta podatke prenego sto mu isporucim program. Kada klijent startuje program, najpre se kontorlisu zapisi u donglu (razni podaci za dozvole rada, expiration date, broj korisnika programa, da li je program za jedan ili vise racunara, da li ima i Web verziju, da li moze da kontaktira i salje zahteve preko weba za help ili technical support... i gomila drugih stvari)
Jako je tesko za razbijanje jer i same zapise u donglu kriptujem pre upisa a upisujem ih ne-linearno, dakle u memorijske lokacije "na preskok" itd...
 
pametno...

nego palo mi nesto na pamet...

da svaki "legalni" primerak programa ima neki svoj ID i onda periodicno (npr pola godine) zahteva prijavljivanje na sajt, i posto prijava uspe, produzio rad za jos npr. pola godine. I tako stalno.
Koliko god kopija jednog primerka programa da ima, samo jedan primerak bi mogao da radi, jer ostali ne bi mogli da se prijave...Tj. ostali bi radili do prve prijave (eto demo verzije), a posle toga- ko se prvi prijavi njemu jos pola godine :lol:

Jedini problem ostaje - da bi program znao da je prijavljen taj podatak treba da bude upisan negde na korisnikovom racunaru, tako da bi ovaj jednostavno mogao da posle prijave taj fajl da drugima i tako prevari program. Tu bi lepo mogao da uskoci taj ID koji Toxi pominje, koji bi bio u nerazdvojivoj kombinaciji sa podatkom o prijavi, pa bi taj fajl mogao da se koristi samo na tom racunaru.

El da da sam genije :p

Jel bi moglo nesto ovakvo da funkcionise?
 
Nekada sam koristio slican vid "zastite" programa ali sam odustao. Kada se program isporuci, imao je u EXE fajlu zapis jedne variable sa tacno definisanim specificnim imenom i sadrzajem koji je ustvari kriptovan expiration date. Druga varijabla sadrzi jedinstveni kod bas ovog EXE fajla koji se pri prvom startu kombinuje sa recimo ID diska ili neki drugi podatak iz sistema..
15 dana pre isteka expiration date, korisniku program izdaje poruku da se blizi vreme obnavljanja licence.
Korisnik se iz mog programa, direktno konektuje na jedan moj web sajt saljuci iz programa sadraj one dve varijable (da ga mogu identifikovati i da znam kad mu istice). U databazi se najpre izvrsi kontrola ID broja korisnika i ako je sve OK, izvrsi izmena (produzenje) expiration date i taj podatak posalje natrag korisniku i automatski se upise u EXE kao novi expiration date.

Slicnu "zastitu" kotistim i sada ali ovog puta koristim dongle za smestaj podataka.
 
ne ne ne...ID se upise kada se program prvi put pokrene,tj. kad se taj fajl napravi. Od tad pa nadalje korisnik moze da koristi taj primerak programa sve dok ne dodje rveme za prijavu na server. za tu se prijavu ne koristi ID, on je tu samo da se fajl u kome je prijava ne bi mogao prenositi na druge racunare.Ako si shvatio na sta mislim. I ako sam ja to lepo objasnio...
 
ниси.
идемо лепо од почетка...да се не збуњујемо ни ти ни ја а ни остали (ако их има)

нека период буде 1 година

лице1 купи примерак програма
лице1 инсталира програм. током инсталације направи се фајл у који се упише ИД рачунара лица1 и датум истека, нпр. 21.8.2008.
21.8.2008. примерак програма лица1 прекида рад и захтева конекцију на сервер.
пошто је конекција извршена у фајл се упише следећи продужни датум - 21.8.2009. а у базу на серверу датум и серијски број програма.
и тако даље...

претпоставимо сад да је лице1 дало копију програма лицу2 23.8.2007 (прекосутра)

лице2 инсталира програм и том приликом се у фајл уписује ИД и датум 23.8.2008.
23.8.2008 програм престаје са радом и захтева конекцију на сервер.
пошто се конекција изврши програм и даље одбија рад јер сервер није хтео да га пријави пошто се 21.8.2008. тај исти примерак програма већ пријавио
лице2 досети се да од лица1 ископира фајл и на тај начин превари програм и продужи му рад.
програм по покретању учита фајл у коме пише да још може да ради, али на рачунару лица1, јер је тај ИД уписан

наравно подаци у фајлу су криптовани тако да корисник не може да их измени (бар не толико лако)

е сад, постоје следеће незгодне ситуације:
корисник је променио рачунар - једино решење је да корисник позове и да власник поништи логовање. могућа злоупотреба
корисник је реинсталирао систем или му је црко хард - није проблем ако сачува фајл, ИД је непромењен. ако изгуби фајл решење као горе
корисник нема интернет везу - врло ретка ситуација

а постоји и једна рупа - корисник врати сат уназад :lol: фора јесте сељачка али може и да успе

друга рупа је и ово - пошто дође време за први приступ серверу програм се обрише и поново инсталира, тиме се прави нов фајл и програм ради даље још годину дана. решење за ово може да буде да сваки примерак програма има програмиран тај први датум


сад је ваљда јасније...

него, откуд ти ово sretni? јел то утисак са летовања или нисам до сад приметио неке твоје интернационалне тежње ;)
 
toxi:
Аха...јесте...нарише на кутију...сећам се... :)
Па направиш бољи сериал - који ће да зависи од mashine ID-а( или како се већ пише) а тај је број специфичан своком рачунару + још нека зврчка.
И ето, док се не јави неки паметни да направи CD-KEY generator, миран си :)
Može, ali da ga zaštitiš od raznih disasemblera nekim pakerom, mada sam neke moje
programe kompajlirane u VS 6.0 probao da disasemblujem i w32dasm i slični programi
pucaju :)
Ako ga ne zaštitiš od dasm-a prvi ASM klinac će da napravi patch za 30-40 minuta.
Ima raznovrsnih zaštita ali ni jedna nije zadovoljavajuća, sve se da 'rešiti'.
 
ma cu smislim nesto. za toliko sam pametan...

e...znam sta bi moglo da prodje - merim ukupno vreme rada programa. ovako ne moze da se prevari pomeranjem sata unazad i sl.
hm...1000 sati rada bi bilo sasvim ok za period obnavljanja prijave, to je 100 radnih dana u jednoj smeni, nesto manje od 50 dana ako program ne bi prestajao sa radom.

a sto se tice upisa u txt fajl - usifrovati bar nije tesko. dovoljno je 2 nivoa sifrovanja pa da treba dva zivota da se razbije...
 
Peruzzi:
него, откуд ти ово sretni? јел то утисак са летовања или нисам до сад приметио неке твоје интернационалне тежње ;)
off topic starts:
--
Ma to mi se vuku repovi od ranije... Nikada u zivotu nisam ucio ni sat srpskog jezika, sve sto znam i pokusavam da znam je od razgovora, citanja i gledanja u "tv ekran nasih malih prijemnika"... od svoje 0.3 godine do 23. godine sam ziveo u Sloveniji i sve od obdanista do fakulteta ucio na slovenackom....
Dok sam ziveo tamo, jedina druga TV do koje sam mogao "dobaciti" je bila mila nam hrvatska TV i novine sem slovenackih uglavnom HR i to je razlog sto neke stvari poneki puta izmaknu pa ih "internacionalizujem" sto kazes :)
Jos sam ja dobar, da mi sestru cujes.. :)
--
off topic ends
 
a...pa chek to znaci da si odavle, i to bash, jel?

btwn cisto pitam, cudno mi

a sto se teme tice izgleda da ovo ipak nije bas neko resenje...

pogledao sam na sajtu onoga za patente i autorska prava kod nas, sad su tu uvrstili i racunarske programe, mada i dalje za njih vaze ista pravila kao i za knjige. sto ce reci - pisao program, pisao knjigu - isto ti se pise
 
nova ideja za zastitu od piraterije

primenjiva na softwer "za narod" - igre, enciklopedije, i slicna sica - planplus npr (prodaje se na kioscima)

na disku se pored instalacionih fajlova nalazi i jedan fajl veliki preostali prazan prostor na disku, koji se reze na kraju i ne sluzi apsolutno nicemu sem da se njegovo ime pojavi u listi fajlova na cd-u. sto rece brat ortaka kolege programera - biografija druga tita.
svrha postojanja fajla je verifikacija da li je disk original - instaler na pocetku prvo proveri da li taj fajl postoji na disku pa tek onda pkrece instalaciju.

e sad, u cemu je stvar - kad se cd nareze, deo u kome su ti silni megabajti koji ne sluze nicemu se zareze sestarom i nema boga da se fajl prekopira, jer je necitljiv - ostecen, ali je ipak vidljiv u listi fajlova, cime se postize verifikacija instalacije. zgodno bi bilo cak dodati u taj fajl na pocetak neki kod kojim bi se proverilo da li je i fajl validan (jer uvek moze da se napravi neko pametan pa ispise u notepadu fajl od 100 megabajta i promeni ekstenziju)

na ovaj nacin bi se sprecilo prosto umnozavanje diskova, ne i neovlasceno koriscenje programa na vise racunara. ipak, znatna prednost je sto je primena vrlo prosta (u program dodas if fajl.exists then instaliraj, a cd recnes sestarom) a sirenje programa bilo bi znacajno usporeno (nema umnozavanja diska)

pristup je indijanski ali funkcionise

pitanja su sledeca:
- da li bi svaki cd mogao da cita disk i izlista i taj fajl
- sta bi od tog fajla moglo da se procita - velicina, pocetak (zbog koda)

misljenje strucnjaka?
 

Back
Top