Пар једноставних питања о PHP-у

toxi

Zainteresovan član
Poruka
379
Поздрав!

Ја сам ево почео да се замлаћујем и php-ом првенствено ради "подршке" мојим десктоп програмима...
Прво питање на које сам наишао јесте да ли пхп скрипта може вратити резултат? дакле ја је из кода десктоп програма позовем, она се изврши а ја као резултат свог WebRequest-a( који је покренуо извршавање пхп скрипте) добијам WebResponse. Дакле јел може та скрипта да "врати" неки резултат попут функције или не може?
Пало ми је на памет да из скрипте тај резултат упишем у неки фајл па да онда чита мсадржај фајла преко FTP-а али то неделује "елегантно"...

ПС. Наслов је у множини јер можда искрсне још неко питање ;)
 
Par stvari mi nisu najjasnije u tvom pitanju ali cu pokusati da odgovorim.

Ako hoces da ti skripta odradi neku funkciju i zapise rezultat u fajl procedura je sledeca:
PHP:
<?php
$ime_fajla = 'test.txt';
$promenljiva = $_POST["promenljiva"]; //pokupi podatak koji si poslao sa request-om

//Sada odradi sa promenljivom sta zelis....

// Proveri da li fajl u koji upisujes ima potrebne dozvole (writable).
if (is_writable($ime_fajla)) {

   //Otvori fajl
    if (!$handle = fopen($ime_fajla, 'a')) {
         echo "Ne mogu da otvorim fajl ($ime_fajla)";
         exit;
    }

    // Upisi podatak
    if (fwrite($handle, $promenljiva) === FALSE) {
        echo "Ne mogu upisati u fajl ($ime_fajla)";
        exit;
    }

    echo "Uspesno upisana ($promenljiva) u fajl ($ime_fajla)";

    fclose($handle);

} else {
    echo "Fajl $ime_fajla nema dozvole za upis (writable)";
}
?>

Ovo je neki osnovni primer upisa u .txt fajl.

Tako se radi kada je browser taj koji salje request i php salje response u vidu html-a, odnosno stranice.
Kod tebe je desktop aplikacija ta koja salje request, ali princip bi trebao da je isti...?

Ne mora uvek response da bude html ako te to muci. Ja sa desktop aplikacijama i php-om nisam radio tako da ti tu bas ne mogu skroz pomoci.

Ne znam kako sa svojom aplikacijom pozivas php, da li aplikacija poziva browser koji odradjuje posao ili koristis neke PHP-GTK biblioteke umesto brovsera, ali princip za upisivanje u fajl bi trebao biti isti.

Takodje, podatke umesto u fajl mozes upisati u bazu. Lakse je za upis, kasnije manipulisanje, a takodje dobijas i na brzini ako se radi o vecoj kolicini podataka.
Pored baze mozes koristiti i sesije ili kolacice za cuvanje nekih manjih podataka koje treba cesto menjati, brisati itd.

Sve zavisi od toga sta program treba da radi sa tim podacima i kolika je njihova velicina. Ako bi malo pojasnio sta zelis da napravis mozda bi se pronaslo neko pametnije resenje od upisivanja u fajl pa zatim citanjem preko FTP-a.

Nadam se da sam bar u necemu pomogao. Poz!
 
Да наравн, јеси помогао! Хвала...
Него кад сам поставио ово питање баш сам тај дан скидао нешто за пхп и за то време читао матурски рад Немање Аврамовића који говори о пхп-у. Па тад нисам схватио да се као резултат враћа уствари текст... Па зато не могу да видим php скрипту у интернет прегледнику. То је оно "server-side језик", тад ми то није било јасно сада јесте :)

Ne mora uvek response da bude html ako te to muci. Ja sa desktop aplikacijama i php-om nisam radio tako da ti tu bas ne mogu skroz pomoci.

Ne znam kako sa svojom aplikacijom pozivas php, da li aplikacija poziva browser koji odradjuje posao ili koristis neke PHP-GTK biblioteke umesto brovsera, ali princip za upisivanje u fajl bi trebao biti isti.
Био сам мало испробавао( још увек се уходавам) да пошаљем "захтев" са адресом моје скрипте и онда да из програма читам резултат. А резултат је све оно што добијем са echo и printf(), тако да ми је сада то ОК све.

Што се тиче саме синтаксе, база и осталих "чудеса" за сад иде глатко :)
Теби хвала на одговору!
Узгред, требало ми "log in" за неку малу multiplayer игрицу коју правим. ;)
 
Toxi, gore si pomenuo da li moze serverski php skript da vrati neke rezultate kad ga pozivas iz klijentske desktop ili klijentske web aplikacije, ali da to ne bude samo web strana. Moze naravno, samo treba da napises serverski skript i da gadjas sa cURL -om, kao rezultat dobijas sve ono sto ti serverski skript vraca, zato formatiraj lepo i onda to parsiraj i hvataj sta ti treba.
 
Uh majku mu, kako sam izostavio ovaj topik... Ccc, ja otvorim temu i zaboravim da kažem kako stoje stvari... :(
To što mi je trebalo jeste da se uradi recimo sledeće: npr.brojač downloada( nije to nego da uprostim objašnjenje) prvo se pozove php skripta ona poveća broj download-a a zatim "preusmeri" web browser na drugu adresu, u ovom slučaju to je lokacija nekog fajla za download.


Garwor, nisam baš potpuno razumeo šta si pričao, ali sam ipak rešio problem.
Do sledećeg problema.... :)
 

Back
Top