Tocak vremena

- Den Simonns "Hyperion" (cijeli serijal),
- Asimov "Zaduzbina" (+ Roboti+Carstvo, cijeli serijal),
- Ursula L. "Pricanje" (znam da joj to nije najbolji roman, ali eto - ja ga volim), "Zemljomorje" (cijeli ciklus),
- W. Gibson "Idoru"
- Mervyn Peake "Ghormanghast"
...i tako, duga je to lista, ali ovo je na brzinu (i do sada) neki moj "top five".

Znaci, citala sam do 8 dijela (u originalu) i onda mi se konacno "smrklo" - batalila sam, posto nisam ljubitelj sapunskih opera, a i kontam da sam to vrijeme mogla korisnije utrositi. Nema veze, na greskama se uci.

Zasto sam batalila - stilski je tanusno, pripovijedanje mu je neujednaceno i razvuceno, likovi nemaju "spomena vrijednu" (niti objasnjivu/logicnu/bilo kakvu, aman) motivaciju, fantazijska komponenta sluzi samo kao dekor jeftinom ljubavnom romanu sa (posudjenim) lajtmotivima (stoput prozvakanim) borbe dobra i zla, sve se razrjesava instant - po deus ex machina sistemu...sve u svemu paprazjanija skuvana da se "proda" i nista vise!!

Nakon citanja Zemljomorja ili Dine (prvog ciklusa), dok "Gospodara" necu ni da pominjem - nema smisla porediti) - ovo dodje kao secerna tabla umjesto cokolade sa 90 posto kakaa - znaci, zadovoljstvo nula, jedes ako si gladan, a i to samo ako nema nista drugo...ma, i onda je bolje biti gladan!!!

Ovo je "pretparacki fantasy za kucanice", serijska proizvodnja. To se pise lijevom nogom dok lezis u kadi i pijes pedeseti whiskey...onda fino ustanes, ogrnes se i odes u sobu da brojis pare od honorara...

Eto, ja sam "mentalni gurman", biram cim punim glavu.
 
Ok, postujem odgovor i razloge

par komentara

Mislim da poredjenje sa LOTR nijedne, pa ni ove knjige nije na mestu. Gospodar je svet za sebe, prvi jedini i neponovljiv.

Mislim da je preterao sa brojem knjiga ali je to njegov izbor. Da je zavrsio u recimo 7 knjiga bilo bi znacajno efektivnije , plus je posle mogao da posveti paznju nekim podjednako interesantnim periodima sveta tocka (doba legendi , trolocki ratovi i sl)

Meni se Dina ne svidja , tacnije do dece dine mi je ok , a posle je ispiranje teme ne bi li se uzelo vise para.

koliko vidim ti vise volis SF, ovo je EF...
 
EF,kako si to lepo rekao,kao neko Klark misli onaj Gebl,nekako kad sam ga procitao u meni sve prohuja s vihorom,ti si jedan pravi vihor,da ne kazem knjizevni zavodnik,no lepo je to mozes fino da prodjes tu,samo ako znas sabrana dela Karleuse,Cece,luceta iz kasidola,ma ceo Grand.
 
Ok, postujem odgovor i razloge

par komentara

Mislim da poredjenje sa LOTR nijedne, pa ni ove knjige nije na mestu. Gospodar je svet za sebe, prvi jedini i neponovljiv.

Mislim da je preterao sa brojem knjiga ali je to njegov izbor. Da je zavrsio u recimo 7 knjiga bilo bi znacajno efektivnije , plus je posle mogao da posveti paznju nekim podjednako interesantnim periodima sveta tocka (doba legendi , trolocki ratovi i sl)

Meni se Dina ne svidja , tacnije do dece dine mi je ok , a posle je ispiranje teme ne bi li se uzelo vise para.

koliko vidim ti vise volis SF, ovo je EF...


- nisam ni poredila sa Gospodarem - bilo bi "suludo" iz milion razloga...mda , daleko od toga da je "Gospodar svet za sebe, prvi, jedini i neponovljiv"...
- za Dinu se slazem - upravo to je bila i moja zamjerka kad sam citala,
- Zemljomorje je "skolski primjer" epske fantastike, maestralno napisan za razliku od ovog sunda,
- cak je i George Martin "bolji" pisac od ovog "tipa"., a kod njega isto pichi telenovela dok svi ne pocrkamo od iscekivanja - samo, iscekivanje je tu kljucna rijec, u Tocku nema iscekivanja samo mrnjavljenje i gnjavaza,

PS "objasnjavas"mi razliku izmedju SF-a i EF-a? presmijesno, bolje da mi "objasnis" razliku izmedju dobre i "lose" (sund) EF-e pa probaj u prvu kategoriju da uguras Tocak (argumentovano) ...dzabe, "nece slonce u lonce"

e da, nije "mogao" da stane na sedam knjiga posto ama bas nikamo nije stigao s pricom kroz sedam nastavaka - u 110 nastavku mozda, ali samo mozda padne neko veliko "desavanje"
 
Nisam bio na krsti neko vreme pa nisam bio upucen... Jordan je RIP??????:(
Bas tuzna vest... Obozavao sam tog coveka sto se da i primetiti po mom nicku, jel da..
Ja sam zakovao kod nebeskog ognja vec vekovima i cekajuci Godoa (citaj Lagunu) zaboravio sam pola stvari pa cu sve ponovo:) Ali su Aijelke i dalje najbolje:)
 
@vragana
Ajmo ovako. Za Simmonsa se apsolutno slazem, ne samo za to sto si ti pomenula, vec i Endimion,Hyperion, Ilion (moje omiljeno), pa i njegovi horori Leto noci, Strvinarska uteha. Cak su njegovi horori po meni bolji i od Kinga. Asimov je OK ali ne spada u ovu pricu bas kao ni moj omiljeni Simmons. Jednostavno su neuporedivi, moze da ti se svidja ili ne ali Jordanove knjige imaju svoju lepotu. Ne opterecuju toliko citaoca ali su pak osvezavajuce i drze ti paznju konstantno. Martin je npr. vrlo karakteristican i dosta se udubljuje u svaki lik pa mislim da bi tebi vise odgovarao... Pozzzz
 
Kakva zustra rasparava ovde od jednom. Prosto je izazov ukljiciti se. Ja sam fan epske i to toliki da mi nije problem da citam i stiva za decu. I da knjige EF su cesto tanusna, razvucena dela, i kako to vec sve rece vragana. No u topla su i draga, i definitivno poseduju dozu magije. Mada moram priznati da sam citala Ursulu i koliko je dobra nikad nisam zelela da neku njenu knjigu procitam ponovo. Dok sam i Martina i Dzordana i Zelaznija citala i vise puta. Simonsa, Asimova i sl ne treba ni navoditi ovde oni ipak pripadaju drugom zanru (oni su genijalni, ali babe i zebe se ne mesaju).
 
Kakva zustra rasparava ovde od jednom. Prosto je izazov ukljiciti se. Ja sam fan epske i to toliki da mi nije problem da citam i stiva za decu. I da knjige EF su cesto tanusna, razvucena dela, i kako to vec sve rece vragana. No u topla su i draga, i definitivno poseduju dozu magije. Mada moram priznati da sam citala Ursulu i koliko je dobra nikad nisam zelela da neku njenu knjigu procitam ponovo. Dok sam i Martina i Dzordana i Zelaznija citala i vise puta. Simonsa, Asimova i sl ne treba ni navoditi ovde oni ipak pripadaju drugom zanru (oni su genijalni, ali babe i zebe se ne mesaju).

ja i nisam "navela" Simonnsa i Asimova kao "uzorke zanra", vec kao primjere "kvalitetnih" pisaca (jer mi je "trazeno" da navedem svoje "omiljeno"...eto...navela sam, nesto je ef nesto nije, pa sta?) - to je "univerzalna osobina", bez obzira na zanr
sorry Jordan je cist sund, kao pisac, a ne kao "EF pisac" - nesto kao "Hubbard epske fantastike"

covjek je umro - kakav god bio pisac, zao mi je sto je pokojni
 
@vragana
Ajmo ovako. Za Simmonsa se apsolutno slazem, ne samo za to sto si ti pomenula, vec i Endimion,Hyperion, Ilion (moje omiljeno), pa i njegovi horori Leto noci, Strvinarska uteha. Cak su njegovi horori po meni bolji i od Kinga. Asimov je OK ali ne spada u ovu pricu bas kao ni moj omiljeni Simmons. Jednostavno su neuporedivi, moze da ti se svidja ili ne ali Jordanove knjige imaju svoju lepotu. Ne opterecuju toliko citaoca ali su pak osvezavajuce i drze ti paznju konstantno. Martin je npr. vrlo karakteristican i dosta se udubljuje u svaki lik pa mislim da bi tebi vise odgovarao... Pozzzz

sto se Martina tice - "been there, done that" lol
 
Da definitivno se slazemo da je Simmons genijalan, kao i Asimov, Dostojevski ili Henri Kisindzer, svi su genijalni na svoj nacin, ali svejedno ne bih nazvao Jordana sundom... Tacno je da je EF u ekspanziji ali ja ne mislim da kvalitet opada... A to za Martina pretpostavljam da je pozitivno:lol: Pozzzz
 
Da definitivno se slazemo da je Simmons genijalan, kao i Asimov, Dostojevski ili Henri Kisindzer, svi su genijalni na svoj nacin, ali svejedno ne bih nazvao Jordana sundom... Tacno je da je EF u ekspanziji ali ja ne mislim da kvalitet opada... A to za Martina pretpostavljam da je pozitivno:lol: Pozzzz

za Martina jeste donekle "pozitvno" lol

sto se Jordana tice - misljenja nam se razlikuju, to je normalno
a sto se EF tice - nikad necu skapirati kako je doslo do toga da svaki "papak" odluci da pise EF - nesto to meni ne djeluje tako "lako"...
 
Поздрав за Елејну... хух, једном сам упознао једну риђу девојку којој сам одмах рекао да ми "личи" на ту принцезу... али мислим да ти ниси она ;)

Нажалост, Џордан је умро, није завршио мега-дело... Прочитах неких пет или шест наставака, па сам изгубио вољу...
 
Па јес, али није то то...
Ајде ово што је Кристофер уређивао... али има и други пример - како је син Френка Херберта упропастио неке идеје.
 
Evo procitah i ono "malo" knjiga na engleskom i dodjoh do 1/3 jedanaeste i vidim da uopste nema ko je ubio Asmodeana - izgubljenog koji je silom prilika morao da obucava Randa. Da li sam to propustio slucajno preskocivsi neko poglavlje ne znam, pa ako neko zna ajd' nek napise?

Inace, ceo serijal knjiga mi se svidja, mada malo ga je Robert razvuk'o zadnim knjigama.
Sve sto se tice Randa je ok i zanimljivo izuzev delova kad se bavi politikom to mi se smaranje. I lik je car ima tri zene :).
Perin mi se svideo u pocetku sa njegovom vezom sa vukovima, ali ne da smara kasnije, nekoliko puta sam dosao u iskusenje da preskacem poglavlja gde je prisutan.Ali nisam.
Met je lik, opija se i juri zene, kocka se vodi army, cool je. Samo i on je malo smorio u Ebu Dur gradu.
Delovi sa Ninaevom, Egwenom, Elejnom i jos par likova standardno menja ok i smaranja.

Zna li neko izlaze li nastavci i ko ce da ih pise?
 

Back
Top