Meditacija

Da li budisti jedu mesu i piju alkohol?

Ubijanje životinje radi mesa može se posmatrati u svetlu prvog pravila morala, slično kao i tvoje pitanje u vezi sa eksperimentima na životinjama. Vegetarijanizam se izričito spominje u kanonskim spisima u vezi sa pokušajem Budinog rođaka da preuzme kontrolu nad monaškim redom. On je prekoreo Budu da je suviše mekan i izložio listu od pet zahteva da se izmene monaška pravila. Jedno od njih bilo je da monasi ne treba da jedu meso. Buda je odbio da se sa ovim saglasi, odbacujući takođe i ostala četiri predloga. Logika kojom se rukovodio pri ovoj odluci jeste da pošto prose hranu monasi treba da budu zahvalni za bilo kakvu hranu koju nezaređeni sledbenici smatraju prikladnom da je ponude. Postoji takođe pravilo koje omogućuje monasima da odbiju meso ako znaju da je životinja ubijena naročito za njih.

Pijenje alkohola odnosi se na peto pravilo i njime se ohrabruje čuvanje jasnoće uma. Ukoliko je um zamućen ili zbrkan, onda će i naše opažanje stvarnosti (tj. istine) biti iskrivljeno. Kao i sa svim pravilima, od vas zavisi -- "Samo čašu vina posle ručka?" "Tri flaše piva u obližnjoj kafani me tako opušta, ali ne zamućuje moj um". Moja odluka je da sačuvam novac i meditiram -- ali ta odluka je samo moja.

mVm
 
''Moja odluka je da sačuvam novac i meditiram -- ali ta odluka je samo moja.''

Наравно.

Забрана нема сврхе. Када нам је нешто забрањено, ми забрану просто поштујемо, не знајући ни сами зашто то чинимо.
Будизам не би био то што јесте када би имао строга правила и ограничења.
Све што сам до сада прочитала, од људи који су названи учитељима, ја сам схватила као савет.
Савет прихваташ онда када си спреман да га схватиш/усвојиш/прихватиш и никако другачије.

Осим ако се уплашиш ''Будиног гнева''. :mrgreen: Па кренеш да слушаш и што ти се не слуша...
Јабукице, Јабукице...:D
 
Kada covek dostigne Nirvanu, onda vise nije bitno sta cini, jer su njegove namere i izbori cisti.

Zasto da ja zivim ako bih morao da uskratim nekome drugom da zivi?

Ako moj opstanak zavisi od mesa neke zivotinjice, onda biram da radije ja poginem nego ona zivotinjica.
Ako neko mora umreti, radije cu ja.

Postoji prica o jednom kralju, (nisam siguran tacno kako ide) al ovo je sustina. Jedan kralj po imenu Sibi,
je setao na balkonu i uvideo kako neki 'orao' juri goluba, i umesao se i zastitio goluba od orla, i orlov zapita kralja-
zasto mi to cinis? To je moj danasnji lov koji lovim, i umirem od gladi, daj mi tog goluba! A kralj, nije dao goluba,
nego je odsekao od svog mesa i dao orlu da jede, i sekao sebe i davao deo po deo orlu, sve dok ne ostane samo
kosti na njemu, i odjednom zapeva nebeska pesma, svetlost obasja i kralj Sibi se uzdize Brahmanov region.
U vecno blagostanje :)
 
Ops, pogresio sam u slanju posta. Pa sad, ispravljam. :)

Da imaju i biljke dusu, al manje razvijenu, i mnogo je manja njihova patnja od bica koje se krecu na nogama..

Al, pazi, voce je stvoreno daga pojedes i bacis semenke negde dalje, to je njihov vid opstanka! :)

Budin gnev ne postoji, nego radije karma. Buda je saosecajan i milostiv. :)

Savete treba prihvatiti uvek, makar su i suprotni od nasih gledista. Ja tretiram sve ove price po forumu kao dostojne savete.
 
То је његов избор... ;)
Ма дај... Нећемо оставити човека да умре...:mrgreen:

И мени су још увек многе ствари нејасне, тако да се не усуђујем да му дам савет, али...
Оно што видим је да је начисто збуњен...:roll:

@ Almsivi
''Da imaju i biljke dusu, al manje razvijenu, i mnogo je manja njihova patnja od bica koje se krecu na nogama..

Al, pazi, voce je stvoreno daga pojedes i bacis semenke negde dalje, to je njihov vid opstanka!''

Извини што запиткујем...:D

Ово ти је неко испричао и ти си у то поверовао?
Учинило ти се логично?

Воће је створено да га ти поједеш. :roll:

Шта за тебе значи опстанак?
 
Тешке речи. :D
Ја ћу мирно да чекам напад. :whistling:
Баш ме занима како ћеш ово објаснити. :mrgreen: Некима...

Ma nisu teške reči. Ti misliš da ja kažem da ljudi nemaju savesti. Ali ja ne mislim na to, već na dušu kao nešto što bi bilo večno, nepromenljivo u nama, a kad umremo otišlo na nebo da se baškari ili po teoriji reinkarnacije prešlo u drugo telo da napravi još jedan krug... :D
 

Back
Top