Hrčci

Pozdrav,
pre četiri dana sam dobila hrcka on je skroz bele boje i ima crvene oci i ima kratak repic na kome se vidi malo dlake a rep je roze boje pa pocinjem da se pitam da li je to hrcak ili neki miš ako neko zna da li postoji takav hrcak i koja je vrsta? Hvala unapred
 
E ово је тема где можете да пишете само о хрчцима!
Ја сам данас купио хрчка али имам мали проблем!
Тренутно је у картонској кутији (за пар дана купујем кавез) и сав је некако агресиван и нервозан ,чак ме је ујео ѕа прст кад сам га узео у руку!
Може ли било ко да ми да савет?!

:dash:slusajj,mozda je ovo problem.Ne smes ga uznemiravati dok jede a pogotovo operi ruke pre nego ga diras.Jednom sam jela jabuke i drzala ga u rukama-idalje imam oziljak:roll: inace sto pre kupi kavez i ako imas sirijskoh niiikada ne kupuj drugog,bice problema..Srecno:D hrcci su divne zivotinjee
 
Zdravo. Imala sam hrčka do pre neki dan. Nažalost je uginula ali mi ipak treba savet. Kada sam je dobila, jasno se videlo da ima četiri noge. Pre par nedelja primetila sam da joj se uopšte ne vidi zadnja desna noga. Prvo sam mislila da je pala i povredila je, pošto se stalno svugde penjala, ali sam videla da ni nakon dužeg vremena ona ne koristi tu nogu. Pomislila sam možda je savijena i nabijena u krzno jer se uopšte ne vidi, možda zato što je boli. Videla sam par puta da se čačkala u tom predelu kao da je grickala jer joj smeta ili je boli. Kada je uginula, pogledala sam joj nogu, i bila sam u šoku. Noga je izgledala kao da je odgrižena, tj. noge nije bilo, samo crvena krvava tačkica. Ono što me zanima je, da li postoji nešto što je ovo izazvalo i ako budem imala ponovo hrčka kako to da sprečim za svaki slučaj? P.S. imala sam hrčke i pre, isto okruženje isti kavez, ali se ovo nikada nije dešavalo. Brinem se najbolje moguće o njima i imaju sve što im je potrebno. Hvala.
 
da li je realno da hrcci jedu jedni druge,ja imam 2 hrcka,muzjaka i zenku i izgleda da je zenka izgrizla muzjaka,ne znam sta da radim,cak sam i po internetu trazila sta je to ali nzm,nzm koji je razlog,jednostavno ja dolazim kuci i dolazim do njihovog kaveza i vidim muzjaka koji lezi i zenku koja kao da je nesto cupala i kad me videla izasla je iz kucice,a beli je ostao unutra i ja prvo nisam videla sta je i misllila sam da je samo sklupcan kao i uvek posto imaju taj obicaj i vidim ne pomera se i ja ga pipala i nista cak sam ga jednom malcice stisnula da vidim dise i makar,kad ono nista i ja ga izvukla iz kucice a on vec mrtav i samo sam okrenula kucicu i videla da ga je izgrizla i da nema jednog oka....ja sam zgrozena i nzm sta da radim,a i sad se vec malo i plasim
 
da li je realno da hrcci jedu jedni druge,ja imam 2 hrcka,muzjaka i zenku i izgleda da je zenka izgrizla muzjaka,ne znam sta da radim,cak sam i po internetu trazila sta je to ali nzm,nzm koji je razlog,jednostavno ja dolazim kuci i dolazim do njihovog kaveza i vidim muzjaka koji lezi i zenku koja kao da je nesto cupala i kad me videla izasla je iz kucice,a beli je ostao unutra i ja prvo nisam videla sta je i misllila sam da je samo sklupcan kao i uvek posto imaju taj obicaj i vidim ne pomera se i ja ga pipala i nista cak sam ga jednom malcice stisnula da vidim dise i makar,kad ono nista i ja ga izvukla iz kucice a on vec mrtav i samo sam okrenula kucicu i videla da ga je izgrizla i da nema jednog oka....ja sam zgrozena i nzm sta da radim,a i sad se vec malo i plasim
Neke vrste hrčaka jesu kanibali, neke nisu. Oni koji jesu obično jedu leševe drugih jedinki svoje vrste (npr. majka će pojesti leš mrtvorođenog mladunca ili onog koji ugine nakon rođenja). To ponašanje kod hrčaka se tumači da rade iz protektivnih bioloških razloga - da bi sprečili infekcije usled truljenja leša, kao i da miris leša ne bi privlačio druge potencijalne predatore u jazbinu.

Ređe se dešava da hrčak ubije drugog živog hrčka i potom ga pojede.. i to rade one vrste koje su veoma izraženi terirorijalci - ne trpe druge jedinke na svojoj teritoriji (npr. takav je sirijski hrčak) - te njih treba držati uvek odvojeno.

Ne znamo koju ste vrstu hrčka vi uzeli da gajite, ali moguće je da je mužjak uginuo i da ga je ženka zato počela jesti.. a moguće je i da ga je ubila i potom počela jesti. U svakom slučaju, uvek je dobro znati koju vrstu životinje uzimate da gajite i onda je prema tome i negovati. Postoje vrste koje nisu teritorijalci i koje odlično žive u skupinama.. (takav je npr. hrčak Roborovskog).
 
Zdravo. Imala sam hrčka do pre neki dan. Nažalost je uginula ali mi ipak treba savet. Kada sam je dobila, jasno se videlo da ima četiri noge. Pre par nedelja primetila sam da joj se uopšte ne vidi zadnja desna noga. Prvo sam mislila da je pala i povredila je, pošto se stalno svugde penjala, ali sam videla da ni nakon dužeg vremena ona ne koristi tu nogu. Pomislila sam možda je savijena i nabijena u krzno jer se uopšte ne vidi, možda zato što je boli. Videla sam par puta da se čačkala u tom predelu kao da je grickala jer joj smeta ili je boli. Kada je uginula, pogledala sam joj nogu, i bila sam u šoku. Noga je izgledala kao da je odgrižena, tj. noge nije bilo, samo crvena krvava tačkica. Ono što me zanima je, da li postoji nešto što je ovo izazvalo i ako budem imala ponovo hrčka kako to da sprečim za svaki slučaj? P.S. imala sam hrčke i pre, isto okruženje isti kavez, ali se ovo nikada nije dešavalo. Brinem se najbolje moguće o njima i imaju sve što im je potrebno. Hvala.
Hrčci amputiraju sebi deo tela koji ih boli. Ako primetite da hrčak grize neki deo svog tela, to je signal da ga boli i odvedite ga veterinaru.
 

Back
Top