Folklor

eh deco,deco....To je generalno problem u celoj Srbiji.Folklor se ne reprezentuje u pravom svetlu.Kada vidim onaj ansambl "Simyonov" na pinku u grandu ili u "cao Darvine" kada su bile folklorasice i ja pomislim da je folklor seljacka stvar kada ga ljudi donose na taj nacin.Strasno ,uzas!!Ako Bog da i ako uspe peticija koju je pokrenuo folklor Srbija portal uskoro u vidu projekta o realizaciji programa o folkloru na NAcionalnoj televiziji.

Nesto mi nije jasno.Koliko od vas sto govorite je uzviknulo "Kosovo je srce Srbije" proteklih nedelja,bilo gde na ulici ,na protestima u kuci,u skoli...a ovde govorite da je folklor seljacki??? Mozda hiperbolizujem ali tako je! Shvatite da je odbacivanje folklora isto sto i odbacivanje narodne tradicije,a smatra se da je Kosovo kulturno nasledje Srba.Ali zalosno je da SRBIJA, koja ima najraznovrsniji folklor u celom svetu,verovali ili ne,ujedno i jedan od najlepsih folklora , dozivlajva odbacivanje od mladih.Znam isto tako da ce neki kada odrastu uvideti da su imali pogresno misljenje o Srpskoj kulturnoj ostavstini.
 
ma nije folklor seljacki nego... nekako mnogo dosadan "sport" ako tako moze da se nazove,lepo je to sto se putuje po svetu,ali ja to licno ne volim...nosnja i itd.mada ja nemam nista protiv onih koji se time bave...:lol:
 
Najmanje je dosadan....

Definitivno nije dosadan!


A da...mi smo u suboti 8 marta imali koncert...pa moj drug je napravio sajt o nashem KUD-u...Znam da je napravio mnoge greshke...nije ispisao cela imena,gramatichke greshke u pisanju i slichno ali eto neshto vishe o mom KUD-u i 3 slike (samo)...www.vuleveternik.8m.com
Samo da se ja dochepam slika (ima ih oko 300 na jednom CD-u) pa cu napraviti to mnogo bolje,ali za sada ovako...:D
 
mislim da je folklor totalna glupost...njesra...moje misljenje :D


i meni isto. ponekad idem na te koncerte folklora, zato shto uvek dobijem besplatne karte, i tad mi je zanimljivo da gledam, ali ja lichno nikada ne bih ''trenirala''
ne znam, ovako sad dok chitam vashe odgovore mislim da je njesra i glupo, i kad neko pomene folklor prvo i kroz glavu proleti rech ''seljaci'', ali kada gledam uzhivo, tad mislim skroz drugachije, tad mi se i svidja, ali opet ponavljam nikada ja ne bi igrala.... :oops:
 
Ma folklor je ZAKON!!!Samo ko ume....ja imam dve leve noge, a i nisam ljubitelj bilo čega što se može nazvati igra....Seljačko....e pa to su ti novopečeni građani koji se odriču kulture da bi ispali fensi.....ali zato je Seka car.....OMG....
 
Folklor je UMETNOST, a profesionalni igrači folkolra se uče u Baletskoj školi.

Folklor NIJE ono što se svira na svadbama, NIJE ono što se vidi na Pinku, NIJE Seka, Ceca i oslale.
Folklorne koreografije rade školovani etnolozi, antropolozi, igrači, etnomuzikolozi, muzičari itd. U folkloru nema nikakvog "skakutanja", većina koraka je teška i zahteva veliku fizičku kondiciju i mnogo vežbanja. Dobar igrač folklora mora imati sluh, osećaj za ritam i melodiju, dobru memoriju, veliku sposobnost oponašanja, fizičke predispozicije, mora mnogo da vežba, mnogo toga da se odrekne itd..

Narodne nošnje su prava umetnička dela koja inspirišu mnoge savremene modne kreatore i od neprocenjive su vrednosti za svetsku kulturnu baštinu.

Neko može da ne voli folklor, ali bi bilo lepo da se prvo s njim upozna, a govorenje kako je to "fuj" i "seljački" otkriva jednu poluobrazovanu ličnost i(li) pokondiranu tikvu.
 
Igrala sam folklor...
Dok nisam pocela,uvek sam imala predrasude i eto,razmisljala sam kao neki na ovoj temi.Ali sve se to izgubi kad pocnes da igras:)
Ponekad se kajem sto sam prestala...Ali sad me vise zanimaju druge stvari;)
 
bavila sam se plesom osam godina,i naravno da sam na folklor gledala kao nesto bzv. mama me je naterala da odem . . . neopisiv je osecaj kada pocne muzika,igras pred punom salom,sa ljudim akoji su ti dragi i koje tako brzo zavolis,smejes se od srca i na kraju dobijes gromoglasan aplauz i pozovu na bis! meni je to zaista neverovatno! ali naravno svako ima pravo na svoje misljenje! :)
 
Ne mislim uopshte da je folklor seljachka stvar. Pa ljudi,nashe prababe i pradede su oblachili opanke,narodnu noshnju i igrali folklor. To je nashe kluturno bogatstvo i treba da ga negujemo,samo pritupe osobe mogu smatrati folklor seljachkim. :nono:

I ja sam igrala folklor ranije,u Abrashevitju. Ali sam to napustila jer su bili krajinje bezobrazni. Bilo je oko 40 nas u grupi,igrali smo godinu dana,nikog nisu hteli da prebace,chak ni na dechiji. Bilo je nekih koji igraju savrsheno,pre dolaska u Abrashevitj chak 7-8 godina,i nisu ih prebacivali. Prebacili su samo jednu malu koja je tjerka nekog upravnika tamo(ali ok,ona lepo igra) i jednu njenu drugaricu koja je postala njena drugarica kad su doshle u tu grupu,a igra kao da... Hmmm... Kao da je progutala motku... ;p

A josh jedna stvar... Izraz,kad kazemo da je neshto "seljachki",je skroz pogreshan. Da odete u selo i da kazete nekome ko tamo zivi "Pa to je bash seljachki!",taj neko bi vas pogreshno razumeo,i uvredili bi ste ga. Trudite se da izraz "seljachki" zamenite sa npr. "prostachki". ;pPpPp
 
FOLKLOR treba samo zavoleti. Oni koji su u njemi bili, i osetili njegove mogucnosti (prednosti), a i njegove nedostatke u okviru granica nase zemlje znaju o cemu govorim:p.
Za mene, npr. nema lepše stvari od FOLKLORA, ja ga ne gledam kao organizovane nastupe Kulturno-umetničkih društava širom Srbije, već kao ono što on zapravo jeste: Kompletna etnološka regulativa jednog naroda= svi običaji, grnčarija, muzika, igra, mentalitet, karakter, istorija, etnologija...
Ne znam tačan broj "folkloraša" u KUD-ovima u Srbiji, ali znam da kada bi se svi uhvatili za ruke napravili bi kolo od Beograda do Podgorice. Pomirite se sa činjenicom da je FOLKLOR osobenost svakog naroda koji ga predstavlja baš onakvim kakav zapravo jeste. Treba ga negovati, poštovati, jer to smo mi, SRPSKE KRVI i MESA. To je naše obeležje, ne gasimo ga, nastavimo i uvedimo pravilnosti u radu, sa ovim ujednom i Umetničkim dojmom narodnog stvaralaštva. FOLKLOR neguje kreativnost, društvenost, psihološke deonice kvalitetnih nastojanja o shvatanju života... Verujte, ima ih još mnogo više. FOLKLOR nam omogućava da "napunimo baterije"! Stalno putujemo, zadovoljno predstavljamo našu tradiciju i kulturu, naše običaje i navike... Podržite mlade koji su (kao i ja) za FOLKLOR i njegovo negovanje dali svaki trun svojih mogućnosti da se on održi, razvije i zablista. Napomenuću samo Kulturno-umetnička društva "Abrašević" kojih ima 12 (poznatih, u okviru granica RS), koji neguju srpsku kulturu i tradiciju i sarađuju sa mnogim drugim društvima iz sveta. Dovedimo ih sve ovde i pokažimo šta Srbija može i ima!!



Pozdrav ljubiteljima!
M.Trojanovic (student Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi, smer: strukovni vaspitač za tradicionalne igre)
mail: trojka1988sp@yahoo.com
 

Prilozi

  • skica za bilbord Susret stogodisnjaka ...Jovana i Divlja.jpg
    skica za bilbord Susret stogodisnjaka ...Jovana i Divlja.jpg
    32,3 KB · Pregleda: 3

Back
Top