Andrej Nikolaidis - intervju

Ivan Bevc

Obećava
Poruka
83
Svojevrsni autizam i zatvorenost prosečnog srpskog čitaoca ogleda se i u odsustvu informacija i potcenjivačkom stavu prema kulturnom životu i stvaralaštvu u susednim državama. Ako je i donekle razumljiva nezainteresovanost prema književnim scenama Rumunije i Bugarske onda “neobaveštenost” o situaciji u “bivšim republikama” pre liči na glumljenje ravnodušnosti i jalovo potenciranje superiornosti zasnovano isključivo na relativnim vrednostima kao što je “slavna prošlost” i broj žitelja. Na www.ivanbevc.blogspot.com možete da pročitate intervju sa mladim gnevnim piscem Andrejem Nikolaidisom, čovekom čiji romani Mimezis i Sin predstavljaju unikatne tvorevine, rekao bih na teritoriji cele bivše SFRJ.
Zanima me da li ste imali prilike da čitate neke knjige novih autora iz Crne Gore kao što su Andrej, Balša Brković, Ognjen Spahić...?
 
Slušao, gledao... dovoljno da dijelim ovo, kod mene beznačajno eufemičnije mišljenje:
Подукљарени Грк и обичан пицопевац и публициста!

Goran Spahić i „Hansenova djeca”, najbolji roman na ex yu prostorima, čini mi se, 2004. To je zanatski odlično „odrađen” posao, a autor snishodljivo nepretenciozan da bi ostao (za moj ukus) u utisku odličnog pisca
 
E, pa ovako. Kao prvo, nisam čitao ni jedan njegov roman tako da tu ništa ne mogu komentarisati. Mogu samo oprezno procijeniti da ako ga objavljuje Durieux to nešto znači. To nije izdavač koji bi nekoga objavljivao iz entuzijazma ili izdavačkog avanturizma.

E, sad, ono što često čitam su njegove kolumne u Slobodnoj Bosni, pa se osjećam pozvanim da o tome nešto i kažem. Uz puno razumjevanje njegove lične i porodične ratne golgote to što piše suviše je - jednostrano. Ne smeta meni, kao Srbinu, toliko što napada Srbe, što su mu Srbi za sve krivi (za mnogo šta i jesmo krivi), smeta mi gotovo romantična idealizacija Bošnjaka, koji su baš uvijek i za sve nedužni, koji su usamljeni pravednici i jedine žrtve ovih ratova. Ukratko, njegove kolumne su uzdizanje ličnog iskustva na nivo opšteg principa i to mi se ne sviđa. Svako ko piše za novine trebao bi biti oprezniji.
Posebna priča bilo bi njegovo (novinsko) praćenje crnogorskog referenduma i nezavisnosti. Zanimljivo je da je neko ko se predstavlja kao kosmopolita širokih shvatanja mjesecima nastupao sa pozicija savremenog crnogorskog nacionalizma. Ali opet, nije da on Crnu Goru toliko voli, on se više pronalazi u onoj za Balkan tipičnoj negativnoj identifikaciji - Crnogorac sam jer to znači da nisam Srbin. Naravno, nepunih godinu dana poslije pijane noći proslave državne samostalnosti, uslijedilo je otrežnjenje, pa mu sad ni crnogorska samostalnost mnogo ne znači. Ne može se jedan nacionalizam kritikovati a drugi podražavati. Čak i kad su im različite manifestacije ili rezultati, radi se istom principu.
 
®:
Slušao, gledao... dovoljno da dijelim ovo, kod mene beznačajno eufemičnije mišljenje:
Подукљарени Грк и обичан пицопевац и публициста!

Goran Spahić i „Hansenova djeca”, najbolji roman na ex yu prostorima, čini mi se, 2004. To je zanatski odlično „odrađen” posao, a autor snishodljivo nepretenciozan da bi ostao (za moj ukus) u utisku odličnog pisca

Uzeli ste mi rec iz usta. Inace, najsmesnije i najtragicnije od svega je titula koju je gore imenovani sebi dodelio, a to je : Fenomenolog pop kulture. Jos bih rekao : Pseudo-publicista, jer nista ne bi objavio nikada da nije u istoj ekipi sa Brkovicem juniorom (inace, isto nabedjenom velicinom, ciji "roman" "Privatna galerija" je neopevano smece, a to zna ko je nepovratno izgubio vreme citajuci to nedelo). Citao sam i Spahicev "roman" i nisam odusevljen, jer je kao i sve drugo sa tzv. "crnogorske nezavisne knjizevne scene" napisano s namerom da pokazu kako i "dukljani" svog knjizevnog "konja" za trku imaju. A nagrada koju je dobio je dobio je po rotirajucem kljucu, tj. sledece godine ce dobiti neko iz Hrvatske ili BiH , i tako u krug. Da ne bih sad ovde raspredao i pisao recenziju za doticnu knjigu, samo da zavrsim sa konstatacijom da originalnost po svaku cenu nije sama po sebi dovoljna. Inace, taj Spahic je intimni prijatelj vec pomenutih Brkovica, Ni(t)ko(v)laidisa, Becanovica, Goranovica, Lompara juniora i tuste i tme "novih mladih "crnogorskih" "knjizevnika"", tako da me svaki njihov redak nervira. Kad bi neko bio toliko naivan, pa da cita samo ono sto doticni napisu u oblandi "ozbiljne" poezije i proze, mozda bi i mogao da ih proglasi umetnicima. Ali, kad se procitaju njihove politicke kolumne, a posebno ovog Ni(t)ko(v)laidisa, onda dobijate njihjovu stvarnu "vrednost". Ko nije znao, svi ovi navedeni, kao i mnogi drogi anonimusi iz CG sa dukljanskim kompleksom su pisali za ozloglaseni tzv. "Crnogorski knjizevni list", u kome je bilo knjizevnosti i umetnosti koliko i u Nemackoj one veceri kad su nacisti pravili lomace od knjiga svih autora koji se nisu uklapali u firerov mentalni profil. E, te kreature su vro ozbiljno shvatile svoj zadatak : Napraviti novog crnogorskog knjizevnog nadcoveka po svaku cenu. Ovaj pokusaj je slican onom realsocijalistickom u SFRJ, kad su polupismeni kreteni dobijali svoje stranice u bukvarima i citankama, a sve po partijskoj liniji. To se sad radi u CG, s tim da se sad radi mnogo studioznije na indoktrinaciji mladih narastaja u CG i na njihovom rasrbljivanju. Ne postoji ni jedan redak koji su doticni napisali, a da ne odise transparentnom mrznjom prema svemu sto mirise na Srbe, a u tome prednjace Ni(t)ko(v)laidis i Brkovic junior. Ne bih voleo da se ovo sto sam napisao tretira kao cisto politicko misljenje, jer sam samo dao kroki "lika i dela" doticnih, jer se u njihovim skribomanijackim ispadima ne vidi i ne cuje nista sem politike, a to, molim lepo, nije umetnost. Leni Rifenstal je bila evidentna Hitlerova obozavateljka, ali je ono sto je ona uradila ima ima univerzalne i umetnicke vrednosti, a oni svoje obozavanje lika i dela "oca nacije" don Mila (onog sto dobija tikove kad cuje magicnu formulu : Djuzepe Selzi) uporedjuju sa odnosom Leni i Adolfa (i to ne jedan put), a i sa umetnoscu. Disqusting.
 
Ivan Bevc:
Svojevrsni autizam i zatvorenost prosečnog srpskog čitaoca ogleda se i u odsustvu informacija i potcenjivačkom stavu prema kulturnom životu i stvaralaštvu u susednim državama. Ako je i donekle razumljiva nezainteresovanost prema književnim scenama Rumunije i Bugarske onda “neobaveštenost” o situaciji u “bivšim republikama” pre liči na glumljenje ravnodušnosti i jalovo potenciranje superiornosti zasnovano isključivo na relativnim vrednostima kao što je “slavna prošlost” i broj žitelja. Na www.ivanbevc.blogspot.com možete da pročitate intervju sa mladim gnevnim piscem Andrejem Nikolaidisom, čovekom čiji romani Mimezis i Sin predstavljaju unikatne tvorevine, rekao bih na teritoriji cele bivše SFRJ.
Zanima me da li ste imali prilike da čitate neke knjige novih autora iz Crne Gore kao što su
Andrej, Balša Brković, Ognjen Spahić...?[/QUO

Po cemu je prosecan Srpski citalac autistican i zatvoren ? Mozda zato sto su sofisticiraniji od Vas, "gospodine", jer prepoznaju prvo stvarne i vecne vrednosti, a one bliske Vama salju u kontejner biblioteku. Potcenjivacki ? Notorna laz. Prosecan Srpski kulturni konzument iz proste kulturne gladi i radoznalosti i previse prihvata svakakvo smece iz bivsih SFRJ republika, a sve pod firmom "avangarde", " nesvakidasnjeg kulturnog dogadjaja" i slicno. Oni koji vode racuna o svom duhovnom zdravlju ce naravno izbegavati "umetnike", "avangardu" (koja je placena tvrdim kesom iz Soroseve ili necije druge kasice-prasice) iz Bugarske, Rumunije, Albanije, pa cak i iz dicnog nam "montenegra". Srecom, pametni Srbi na svetlosnu godinu prepoznaju smece ili zvezdu. Da. Bevc. Posto mi to nesto deluje slovenacki, da Vas nesto pitam : Kad budete imali velicine kao npr. Andric, Njegos, ili recimo Selenic, Pavic, Pekic, Kis, onda se javite. Da ne bih sad u procentima nagadjao koliko su Vas k....i Nemci, Madjari ili Italijani, dobronamerno Vas opominjem da prestanete sa takvim debilnim provokacijama. Te inferiornosti i komplekse ostavite u "dezeli", domovini svih ex-SFRJ inferiornosti i kompleksa (a i dalje...). Bolje od Vas (nazalost...) poznajem "lik i (ne)delo" Andreja Ni(t)ko(v)laidisa. Sigurno je da su njegove "umotvorine" originalne, ali u svojoj subjektivnosti, ostrascenosti, jednoumlju, i skribomanskoj monstruoznosti. Po cemu je on gnevan ? Po talentu ? Ne budite smesni. Ta kreatura je unikatna jedino po kolicini budalastina i besmislica koje napise u jednoj slajfni. Iskompleksirani Grk koji ne zna grcki, a prica Srpski i pri tom kaze da je "crnogorac" i da "zbori" "crnogorski" moze biti samo debela, masna, sluganska, lazljiva, placenicka, itd. i tome slicno kopija petnaestorazrednog pseudo-knjizevnog klovna (izvinjavam se klovnovima zbog toga sto sam ih uporedio s necim nedostojnim njih, pravih artista). Nije za pohvalu, ali sam procitao sve knjige svih tih i jos mnogih drugih sa tzv. "nezavisne crnogorske scene", koji su pod budnom mentorskom palicom Jevrema Brkovica.To je dobro iz jednog jedinog razloga : Da znam kako se pravi pseudo-knjizevnost, uvlakacka skribomanija, bofl, sramota za rec samu. Da ne pricam kako je "legendarni" "Baki" objavio knjigu. Pravi knjizevni tatin sin. Dalje. Ona zajednicka fotografija Svetog Vladike Nikolaja Zickog i cetnickog vojvode Momcila Djujica na Vasem blogu naslovljena "Carls Menson s prijateljem" je najogavnija, najgnusnija, najpodlija povreda nacionalnih i verskih osecanja pravoslavnih Srba. Uvreda, gospodine. Za to i jos stosta ocekujem izvinjenje. Manite se tih globalistickih idotarija barem ovde. To prolazi kod onih koji ocekuju legalizaciju "veza" homoseksualaca/lezbijski i ostalog perverznog olosa i trpanje tih istih u isti kos sa svetom institucijom braka, kao i kod onih koji ocekuju legalizaciju marihuane, a oni su, na srecu ovde minorni. A sa takvima cemo se lako izboriti. Jos jednom, ocekujem izvinjenje. Ako ste to uradili da bi nekog iznervirali i nekom pokvarili dan, prevarili ste se grdno. A ovim putem molim moderatora da osobu pod nickom "Ivan Bevc" ili slicno, banuje, kad se vec banuju i za manje od ovoga. Upotrebite link za njegov blog, pa vidite tu "demokraturu" na delu. Osim toga, da se vratim na Ni(t)ko(v)laidisa samo sa jos jednim komentarom. Bolji naslov za njegovu "knjigu" ne bi bio "Mimezis" sto je uvreda za casnu Grcku kulturu i naciju, vec "Bilmezis", koji pravilno portretise sve koji rade, pisu isto ili slicno, ili jednostavno prihvataju tu majmunariju kao knjizevnost.
 

Back
Top