Covijek na mijesecu?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
MasterYoda:
Od koga? Na koji način? Koliko se sjećam, čak su i TV prava za sve bila potpuno besplatna.
Što rekao Sal, cijela ta stvar bila bi mnogo skuplja da se lažira nego da se uradi. Ti vjerovatno nemaš ni približnu predstavu koliko je to teško lažirati. Nije to samo postaviti maketu negdje u pustinju i snimiti film. Lažirati odlazne i dolazne signale (uz tačnu dinamiku kretanja Apola od Zemlje do Mjeseca, kruženja tamo, povratka nazad) Ako nisi znao, sve te promjene brzine (koja se cijelo vrijeme mijenja), smjera, udaljenosti i još mnogo parametara, ugrade se u signal i mogu se detektovati odgovarajućom, ne previše složenom opremom. Lažirati sve to vjerovatno bi bio ogroman posao i za današnje superkompjutere, a tih godina kompovi su se pravili od IC-ova u TTL (ovo vjerovatno i nemaš pojma šta je), 1 MHz je bila fantastična brzina procesora a 4 kBy ogromna memorija.

A možda ste vi dečki u pravu. Ameri su imali viška para pa su zayebavali cijeli svijet, što rekli ovdje, 'nako, jer ćeif nije skup. Pa su uzeli mIJesec da miješaju.
Nemam pojma valjda od naroda koji je ceznuo za novim otkricima.Jos jednom kazem NASA je morala opravdati svoje postojanje i uzimala je pare od naroda iz amerike ali i iz citavog svijeta.
 
@shegi

NASA nikada nije morala pravdati svoje postojanje narodu. Tada su bili u zlatnom dobu osvajanja tehnologija i letova, i iako su kasnili za rusima, islo im je sjajno.

Pare od naroda? koje pare? iz sveta? na koji nacin? zasto? imali su maltene otvoren budzet, imali para ko Dzajic:), narod voleo tu agenciju koja je unela novi vid avanturizma u ekonomski ucvalu srednjestaleznu populaciju a deca se furala da budu astronauti. Ako ameri nisu mogli tada na mesec, nisu mogli ni rusi i krug se zatvara. Nema trke za mesecom.0

Znaci, nisu imali nikakav, ama bas nikakav motiv da laziraju let na mesec. I opet ponavljam, da su nam gurnuli laznjak, rusi, koji su izgubili trku za mesecom, bi ih dosada provalili sto puta, a narocito posle leta. Cisto sumnjam da sovjetski vojni sateliti nisu pratili let.
:)
 
Ne znam za NASU ali sam bila u muzeju kosmonautike u Rusiji. Ono ne moze da se isfolira. Verujem da niko od vas nije imao priliku da vidi deo meseca uzivo (osim na nebu) pa evo slickica.
Meseceva prasina.
dscn5009gt0.jpg
 
Hehe, i ja sam bio u sličnoj ustanovi u SSSR-u, ali sve čega se sećam je fotelja koja se veoooma sporo pokreće i ispituje osećaj orijentacije. Niko od nas nije prošao taj test, ne bismo bili dobri kosmonauti.

ps, u stvari valjda je tamo bila i centrifuga u obliku valjka, za privikavanje na ubrzanje. Davno je to bilo...
 
@Suzan Tek to je lako isfolirati. Svi kažu da je sastav mjesečevog kamenja isti kao i zemaljskog. Kad ti pokažu neko zrnce i kažu da je doneseno s Mjeseca, kako možeš znati da li je to tako. Možda je doneseno s gradilišta tog muzeja.

Apropo tih kamenčića. Mlađi nisu upoznati s jednim detaljem. Negdje sedamdesetih u Bg je održana izložba američke tehnologije. Između ostalog bili su izloženi originalni modul Apola (mislim da je bio 12), maketa jednog dijela Skajlab stanice (u prirodnoj veličini) i maketa (umanjena) šatla (koji se tada tek projektovao). A sad šlag za kraj - bio je izložen i jedan komadić mjesečeve stijene. Oko pola cm u prečniku. Dakle, Mjesec je (barem djelimično) bio u Beogradu. Tek toliko da se zna.
Sve do rata čuvao sam neke uspomene na taj sajam ali se to u metežu pogubilo.
 
MasterYoda:
@Suzan Tek to je lako isfolirati. Svi kažu da je sastav mjesečevog kamenja isti kao i zemaljskog. Kad ti pokažu neko zrnce i kažu da je doneseno s Mjeseca, kako možeš znati da li je to tako. Možda je doneseno s gradilišta tog muzeja.

Apropo tih kamenčića. Mlađi nisu upoznati s jednim detaljem. Negdje sedamdesetih u Bg je održana izložba američke tehnologije. Između ostalog bili su izloženi originalni modul Apola (mislim da je bio 12), maketa jednog dijela Skajlab stanice (u prirodnoj veličini) i maketa (umanjena) šatla (koji se tada tek projektovao). A sad šlag za kraj - bio je izložen i jedan komadić mjesečeve stijene. Oko pola cm u prečniku. Dakle, Mjesec je (barem djelimično) bio u Beogradu. Tek toliko da se zna.
Sve do rata čuvao sam neke uspomene na taj sajam ali se to u metežu pogubilo.
Ne znam sta da kazem na ovaj post, stvarno si me iznenadio. Ako su oni lagali mene, lazem i ja tebe.U svakom slucaju poseta muzeju je bila jako zanimljiva. Imam mnogo fotografija iz muzeja pa cu staviti jos neku, cisto da ne ispadne da sam ovo izmislila.
Evo sta pise pored meseceve prasine,
slika i posle smanjivanja je dosta velika,jer jedino tako je citljiva
jedna od prvih "Luna" koja je snimila mesecevu povrsinu
Maketa dela stanice Mir u prirodnoj velicini,prilagodjena posetiocima da mogu da udju u nju
maketa jednog od njihovih neuspelih programa za Mars
jedan od dva eksponata koji su bili u svemiru, jedini deo Sojuza koji se vraca na Zemlju
maketa nosaca Sojuza u prirodnoj velicini
Jos da napomenem da se ovaj muzej nalazi u gradu Kalugi, rodnom mestu naucnika Konstantina Ciolkovskog.
 
@SuzanK, ovde niko ne misli da si nesto izmislila...mozda, samo mozda, da si rekla "sama sam sa meseca donela tu prasinu", bi bilo odredjene sumnje.

Inace, fotke su impresivne, i pomalo zavidim na tvojoj poseti muzeju. Ja sam inace veliki fan ruske aeronautike.

:)
 
Ma daj, senoviti...hoces da u fotosopu odradim svoju facu iza prozora zaglavljenog satla? I jos kako vam masem?

Mogu misliti reakcija..."Mr Sal ipak nije sa ovog sveta...Mr Sal zna..ON ZNA.....Mr Sal, povedi me mooolim te, povedi me..."

Te fotke su 100% laznjaci iz sumnjivih izvora, jer da nisu, dosada bi ih objavile novine, i to ne "zona sumraka", nego bas eminentni svetski dnevnici ili publikacije koje imaju svoje strucnjake za lazne fotke..
 
MasterYoda:
@Suzan Tek to je lako isfolirati. Svi kažu da je sastav mjesečevog kamenja isti kao i zemaljskog. Kad ti pokažu neko zrnce i kažu da je doneseno s Mjeseca, kako možeš znati da li je to tako. Možda je doneseno s gradilišta tog muzeja.
MasterYoda, cudim se ovoj izjavi. Kamenje s Meseca je vrlo razlicito od kamenja koje moze da se nadje na Zemlji.

Kao prvo, iako je generalno uzevsi sastav mesecevog kamenja procentualno slican sastavu povrsinskog kamenje na Zemlji, to je samo generalno. Neki od donetih kamenova po sastavu jednostavno ne mogu da se nadju na Zemlji ni teoretski (npr oni koji sadrze KREEP). Drugo, svo kamenje doneto s Meseca ne sadrzi nimalo vode. Trece, svo kamenje pokupljeno s same povrsine Meseca ima tragove dugotrajne izlozenosti impaktima mikrometeorita. Izvesna kolicina kamenja pokazuje tragove izlozenosti udarnog topljenja (tj deo im je pretvoren u staklo, sto se desava svuda gde se desavaju impakti velikih meteora). I poslednja znacajna razlika, svo kamenje je jako staro, starosti izmedju 3.2 i 4.6 milijarde godina. Mozda bi moglo (teoretski) da se simulira jedna od ovih karakteristika, ali ne sve odjednom.

Apollo misije su ukupno vratile 381.7 kg raznog stenja, velicine od zrnca peska pa sve velicine kosarkaske lopte. Oko 2/3 ovog kamenja jos uvek je potpuno ocuvano (cuva se u Lunar Receiving Laboratory u Houston-u). Ispitivanjem ovog kamenja se bavi oko 50 naucnika iz celog sveta.

PS: Jedan kamen donet s Apollo 17 misije, nazvan Goodwill rock, iseckan je na parcice i podeljen svim drzavnicima sveta kao izraz dobre volje. Jedno parce tog kamena je zavrsilo kod Tileta (ne znam gde se taj kamen danas nalazi; u muzeju 25. maj ?)
http://www.collectspace.com/resources/moonrocks_goodwill.html



MasterYoda:
Mlađi nisu upoznati s jednim detaljem. Negdje sedamdesetih u Bg je održana izložba američke tehnologije. Između ostalog bili su izloženi originalni modul Apola (mislim da je bio 12), maketa jednog dijela Skajlab stanice (u prirodnoj veličini) i maketa (umanjena) šatla (koji se tada tek projektovao). A sad šlag za kraj - bio je izložen i jedan komadić mjesečeve stijene. Oko pola cm u prečniku. Dakle, Mjesec je (barem djelimično) bio u Beogradu. Tek toliko da se zna.
Koliko se ja secam, izlozba je bila zajednicka Americko/Ruska, povodom Skajlaba, a bilo je vise Ruskih eksponata nego Americkih. (I, da, zavirio sam unutar Apollo modula... :) )
 
@Sentient Možda nisi dobro razumio stavove pojedinih učesnika u ovoj diskuciji. Ja apsolutno vjerujem da su vršene misije na Mjesec i da su ljudi stvarno bili tamo. Pobogu, te '69 sam imao 15 godina. Mnogo mladalačkih snova skrhalo bi se u prah kada bi se dokazalo da je to bila prevara. No, pustimo to.

I dalje mislim da se s izloženim primjercima nekih kamenčića ništa ne može dokazati. Po čemu neko ko dođe u muzej može znati da je kamen s Mjeseca? Samo po nekom listu papira koji stoji pored eksponata i na njemu piše "Ovaj kamen je s Mjeseca". Može li to iko provjeriti? Ne može.

Kasnije ću postaviti jedan citat, samo da ga pronađem.
 
MasterYoda:
I dalje mislim da se s izloženim primjercima nekih kamenčića ništa ne može dokazati. Po čemu neko ko dođe u muzej može znati da je kamen s Mjeseca? Samo po nekom listu papira koji stoji pored eksponata i na njemu piše "Ovaj kamen je s Mjeseca". Može li to iko provjeriti? Ne može.
Uh, sada vidim tek na sta si ciljao.

Pa, ovde si (delimicno) u pravu. Ako si strucnjak s odgovarajucim ovlascenjima, mogao bi proveriti. Obicnom coveku ostaje da veruje ili da ne veruje. Mada bih i ovde mogao da kazem: suma konvergentnih dokaza ukazuje da je to tako... Mislim, izvestan broj vrednih slika u galerijama nisu prave, vec veoma dobro uradjene kopije. Obican covek nece primetiti nikakvu razliku. Strucnjak, s druge strane... On ce da proucava original...
 
Sal:
Ma daj, senoviti...hoces da u fotosopu odradim svoju facu iza prozora zaglavljenog satla? I jos kako vam masem?

Mogu misliti reakcija..."Mr Sal ipak nije sa ovog sveta...Mr Sal zna..ON ZNA.....Mr Sal, povedi me mooolim te, povedi me..."

Te fotke su 100% laznjaci iz sumnjivih izvora, jer da nisu, dosada bi ih objavile novine, i to ne "zona sumraka", nego bas eminentni svetski dnevnici ili publikacije koje imaju svoje strucnjake za lazne fotke..
u globalu..upotrebi mozak..
ili drzis da sam ja jedino sumnjalo na ovom podforumu 8-)
sta je afirmacija?....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top