PITANJE ZA DOKTORA

  • Začetnik teme Bojana 333
  • Datum pokretanja
B

Bojana 333

Gost
Molim ako je moguce da mi se javi neko od doktora i odgovori na par pitanja:
-da li visak kiseline u zelucu moze da se javi zbog stresa i sta u tom slucaju raditi, moze li se to nekako izvuci iz organizma
-da li stres moze da se javi zbog poremecaja rada hormona, ne mislim na stitnu zlezdu

Vec duze vreme imam mucninu koja se javlja zbog te kiseline, a i menstruacija mi se poremetila, imam obilna krvarenja.
 
Danas se smatra da stres stvara idealnu sredinu za razvoj bakteriji helicobacter pylori koja izaziva simptome gastritisa i daje gorusicu,bolove,mucninu....To se jako jednostavno moze proveriti analizom iz krvi ili gastroskopijom,leci se u roku od 2 nedelje kombinacijom vise lekova.
Ovim odgovorom iskljucujem problem sa stitastim zlezdom,simptomi bi bili potpuno drugaciji.Menstruacije mogu biti poremecene zbog nerviranja (danas se sve moze povezati sa stresom )ali zbog obilnosti bih savetovala ipak pregled ginekologa.
 
Bila sam na ispitivanju zeluca i definitivno je ustanovljeno da bakterije ne postoje. Dijagnoza je bila:reagujuci gastritis. Takodje, sam bila i kod ginekologa i rekli su mi da imam poremecaj hormona. Dobila sam lekove koje za 10-tak dana treba da pocnem da pijem. I dalje imam mucninu, narocito ujutru posle jela, inace zeludac mi je stalno u nekom grcu i nikako ne mogu da se opustim.[/b]
 
Pa sto se nerviras,najlakse je sad reci uzmi malo sedativa ali to nije resenje.
Probaj sama sa sobom da sednes i zapitas se sta je toliko strasno pa da moras toliko da se nerviras.
Jesi li dobila nesto od gastroeneroloske terapije?Tipa gelusilaca,ranisana ,klometola?Bilo sta?
Nije resenje da se navikavas na lekove ali ako bas imas problema (vezano za zeludac)zbog kojih ne mozes da funkcionises onda nije lose ispiti jednu terapiju,pod uslovom da stvarno probas da se ne nerviras.
 
Hvala, i ja mislim da je to pravi lek, ne nervirati se, premda to bas nije lako postici, ali pokusacu. Pila sam lekove za zeludac "Zantac", ali ni oni, izgleda, ne pomazu dok se ne smirim.
 
Mama ('49.godiste) mi je prije 3 mj. imala mozdani udar ili tacnije aneurizmu.Hitno je operisana i sad se hvala Bogu dobro oporavlja.Za regulisanje pritiska koristi tablete ENALAPRIL.U pocetku je pritisak bio posle tabl. 130/80 a u zadnje vrijeme,kako je svjesnija i malo nervoznija prit.je 160/100.Htjela bih da Vas pitam do koliko pritisak moze da ima a da mi ne panicimo? Kakav je nacin ishrane i uopste zivot posle?

Unaprijed zahvalna!
 
Nadam se da znas razliku izmedju mozdanog udara i aneurizme.Tvoja mama je imala urodjeno slabiji krvni sud sa slabijim zidom koji je pod skokom pritiska verovatno pukao ali hvala bogu na vreme je sve uoceno i spasena je.Sto ne znaci da ih ima jos takvih ali i moze.
E sad za pritisak,bilo bi dobro kada taj pritisak ne bi skakao ali posto uzima samo enalapril rekla bih da nije tezak hipertonicar jer je na relativno slaboj terapiji,odnosno ne pije vise lekova.
Visinu krvnog pritiska do koje sme da ide ti niko ne moze reci,iz razloga sto neki ljudi zive sa 200 pritiskom a neki se slogiraju sa 150,znaci to je nesto individualno povezano sa gradjom krvnih sudova i njihovom izdrzljivoscu.Njenu nervozu a time skokove pritisaka mozete regulisati i ubacivanjem u terapiju male doze sedativa koja ce je opustiti,sto pretpostavljam da je ordinirano samo ne znam koliko ih ona uzima.
Zivot treba da joj bude sa sto manje stresa,sa dosta lagane fizicke aktivnosti,tipa setnje,ishrana dijetalna.Bez masnoca,bareno meso(piletina,curetina,teletina),riba,bareno povrce,sveze voce.Naravno ne slano,tj sa smanjenjem koriscenja soli(Stane javis li se posle ovoga sa svojom solju momentalno te brisem),sto manje hleba,ako ga uzima onda da to bude neki crni ili razeni hleb,od mleka izbaciti mleko ili koristiti ono sa 1%masti ali moze jogurt,posne sireve,izbegavati pavlaku,kajmak znaci masnije sireve.
Mislim da sam otprilike obuhvatila sve grupe namirnica.
 
Hvala Vam na odgovoru.

Htjela bih Vam jos reci, u proslom javljanju to nisam naglasila,da moja mama ima visok pritisak preko 20 god.Sto se tice sedativa popije ponekad bensedin od 2mg.Koliko cesto je pozeljno njega piti? Mozete li mi reci nesto i o GINCO CEL drazejama?

Hvala!
 
Ako je u pitanju dugogodisnji hipertonicar onda je situacija malo drugacija,to znaci da su krvni sudovi dobro izmenjeni i da se pretisak mora drzati pod kontrolom.
Sto se tice sedativa,bensedin od 2 mg je mala doza za takav pritisak.U razgovoru sa dosta pacijenata sam saznala da velika vecina kaze da bolje podnosi bromazepam ili demetrin od bensedina,i insisistiraju da im se on vise prepisuje,u tom slucaju bih onda preporicila bromazepam od 3 mg koji bi mogla da uzima za pocetak po 1/2 pa ako dobro reaguje i pritisak bude pod kontrolom moze uzimati i 2x1/2 ili demetrin 2x1/2(u pitanjuje je tableta od 10 mg).
Za ginko cel,znam da se kupuje dosta ali nisam imala prilike da razgovaram sa ljudima koji ga koriste tako da nemam informacije kakve su reakcije na njega,u principu to je pomocno lekovito sredstvo ,verovatno ima svoje dejstvo ali kao sto rekoh ne znam nista vise pa necu da nagadjam.
 
Zamolila bih nekog od doktora ako može da mi odgovori,
naime već više od pola godine imam problem sa tzv titranjem očnog kapka (igranjem)
koje je jako iritantno i užasno mi smeta.
Rekli su mi da posjetim očnog ljekara,ali mi je on rekao da nije u pitanju moj vid i da je po tom pitanju sve u redu.
Zatim sam čula da to može da bude posljedica nedostatka magnezijuma i koristila sam te tablete i sad ih koristim već više od pola godine,ali nemam nikakvih rezultata.
Toliko je teško i iritantno da mi se ne dešava samo ponekad u toku dana,nego skoro cijeli dan i to od samog buđenja ujutro pa do uveče.

Unaprijed Vam hvala za odgovor nadam se da ćete mi dati neki koristan savjet?

Pozdrav
 
Postovani doktore,
Imam 26 godina,imunitet mi je inace slab i sklona sam cestim prehladama,ali u poslednjih mesec i nesto dana temperatura mi konstantno varira od 37,1 do 37,4.Pre 3 dana sam pocela suvo da kasljem.Apetit mi se smanjio.Snjimala sam pluca,vadila krv i briseve iz grla i nosa i sve je u redu.Nikad nisam bila alergicna ni na sta.Ne osecam da imam temperaturu,samo ponekad osetim malo preznojavanje.Ne znam sta je uzrok ove stalne temperature i sta bih jos mogla da prekontrolisem?! Unapred hvala.
 
Postovani doktore,
Imam 26 godina,imunitet mi je inace slab i sklona sam cestim prehladama,ali u poslednjih mesec i nesto dana temperatura mi konstantno varira od 37,1 do 37,4.Pre 3 dana sam pocela suvo da kasljem.Apetit mi se smanjio.Snjimala sam pluca,vadila krv i briseve iz grla i nosa i sve je u redu.Nikad nisam bila alergicna ni na sta.Ne osecam da imam temperaturu,samo ponekad osetim malo preznojavanje.Ne znam sta je uzrok ove stalne temperature i sta bih jos mogla da prekontrolisem?! Unapred hvala.

Savetovala bih da uradis Alergo test, tj kozne probe..zbog ovog suvog kaslja..
Sezona je alergija i moguce da ti se kasalj javlja zbog toga..

Da li si ranije nekada merila temperaturu iz cista mira ,dok nisi kasljala..?
 

Back
Top