Templari

Ne, cak i u krugu casual citalaca, knjiga ima lose kritike, i uglavnom se svrstava u naucnu fantastiku poput filma kom je posluzila kao inspiracija. To najvise zbog toga sto je knjiga naivna, ne temelji se na ozbiljnom istrazivanju, i kao sto rekoh populisticko je djubre, u kojoj je izvlacenje zakljucaka tendenciozno i obicno dolazi iz zadnjice autora a ne kao logicki sled neke istorijske cinjenice, a koja koristi vec oprobane obrasce zbunjivanja i obrtanja istine (vidi pod Deretic ili Sibicarenje), itd...

Naprotiv, godinama se zalazem za preispitivanje tradicionalnih, da ne kazem zastarelih skoro dogmatskih pogleda na prosli svet...Cak i na ovu temu. Opsteprihvaceno je da su Krstaski ratovi bili huliganski pohodi za bogacenje, huskani od strane krvolocnog i pohlepnog katolickog pape - a ja se eto protiv toga zustro borim. Medjutim, jedno je skupiti i preispitati tonu NEPREISPITANIH podataka, a drugo je napraviti cirkus od istorije i koristiti manjak informacija da se u pricu uglavi neka sumanuta ideja koja deluje primamljivo i sto je najbitnije prodaje knjigu. Da bi se nesto smatralo istinom za to moraju postojati odredjeni NEDVOSMISLENI dokazi ili u najboljem slucaju osnovane sumnje, sto se opet mora naglasiti.

Ne moze se nedostatak informacija o pocecima Templara povezati sa nekim okultizmom ili tajnoscu organizacije samo da bi se iskoristio mrak u kome se za nas nalazi taj period. Posto tako svaka budala moze da useta i da svoje vidjenje stvari i da onda nauka ulozi ogroman trud da ospori ono za sta nije ni bilo dokaza da je ikad postojalo.

Ne, nebih prihvatio i da nisi napisao iz koje je knjige, samo bih umesto originalnog autora napao tebe.

Sta je krivo u napisanom. Pa evo.

1. Najpre je ispravno citiran Vilijam iz Tira (Guillaume de Tyre), ispravno konfrontiran savremenicima (Fulcher of Chartres) koji ,,cute'' o Templarima u vreme osnivanja reda. Medjutim, iole inteligentnoj osobi jasno je da je Vilijam sa namerom uzet kao izvor koji ce se lako osporiti, jer buduci pasusi koji se bave teorijom zavere, i tako cvrsto oslanjaju na devet vitezova, nebi imali na cemu da se drze da je autor slucajno pomenuo Sajmona iz St.Bertina npr i pocetke Templara 20 godina pre Huga i Boldvina I, tj 1118. Samim tim, iako autor naizgled nudi preispitivanje dokaza, koji su uz to i selektivni, zakljucci koje izvodi, potpuno su pogresni. Ne, nije jedino, a cak ni najrealnije, verovatnije, osnovanije, razumnije resenje nedostatka informacija o pocetku rada Templara MISTERIOZNA POTRAGA ZA BLAGOM I AMATERSKI OKULTIZAM.

2. Templarski pecat je metafora. Krstaski vitez, narocito iz reda, bio je jedan od najskupljih ratnika u Hriscanskom svetu.

3. Dalje citamo spekulacije na temu bilo ih je 9, a kako onda ovo a kako onda ono. Odgovor je logicno - nije ih bilo 9. Verovatno nikad. Mozemo diskutovati na tu temu, osnivanja reda, da ne pretrpavam ovaj post. Uglavnom rana svedocanstva govore da su Templari nesto korisno radili cim su zasluzili toliku hvalu u javnosti, i ne, nisu poslati od strane misterioznih vladara da obavljaju misteriozne poslove obavijeni velom tajne.

4. Sibicarenje sa stalama i konjima i gusarskim blagom sam vec objasnio.

5. Ostatak je jednostavno bajka, rekla kazala anegdote...Mislim da se to i ne osporava. Utvrdjeno je vec da su optuznice protiv Templara bile namestaljka kralja Filipa Lepog, i da su, sto je najgore, iste optuznice koje su se stavljale na teret svim nepozeljnim grupama.

Nisam na kraju razumeo kako su tevtonski vitezovi potomci Templara.

Koliko vidim knjigu uopće nisi ni pročitao...
Pa kao što sam rekao, najlakše je nešto proglasiti SF-om, nego prihvatiti nešto što se ne uklapa u tradicionalne (da li vjerske ili povijesne poglede)...
Ti si pretpostavljam bio na svim tim lokacijama koje se navode u knjizi i pregledavao sve dokumente kao i autori knjige? Ne vjerujem da bi sve to izmislili...
Autori knjige navode da su Teutonski vitezovi osnovani pod predsjedanjem vitezova Templara, čini mi se 1190 godine..
 
Koliko vidim knjigu uopće nisi ni pročitao...
Pa kao što sam rekao, najlakše je nešto proglasiti SF-om, nego prihvatiti nešto što se ne uklapa u tradicionalne (da li vjerske ili povijesne poglede)...
Ti si pretpostavljam bio na svim tim lokacijama koje se navode u knjizi i pregledavao sve dokumente kao i autori knjige? Ne vjerujem da bi sve to izmislili...
Autori knjige navode da su Teutonski vitezovi osnovani pod predsjedanjem vitezova Templara, čini mi se 1190 godine..

Knjiga se u pdf nalazi na svakom koraku, a nisi prvi koji si sa njom pokusao da das argument. Svakako nisam procitao celu knjigu, i mislim da bih pre bio u stanju da procitam nesto od Vesne Radusinovic nego ovo...ali ne vidim zbog cega bi me to oslabilo u raspravi, kad je sasvim dovoljno videti sest pasusa i zakljuciti sta je ovde na delu, a ja sam nazalost video i vise. Na delu je sibicarenje. Nisu oni izmislili likove, lokacije, itd...nego su izmislili vezu izmedju njih, i to u najboljem slucaju. U najgorem slucaju, ako si propustio predhodna dva puta kada sam to pokusao da objasnim - radi se o klasicnoj podmetacini kad niko ne gleda, poput one sa devet vitezova, ili one sa stalama. Situacije koje bi MOGLE da budu nesto drugo(a to je inace verovatnoca oko 0.000001%), a kad VEC JESU nesto drugo onda su SIGURNO i nesto trece. I nama ostade da je situacija SIGURNO NESTO TRECE, udaljeno od zdravog razuma tri svetlosne godine. Uz to, nece im smetati da precute nepouzdanost svog izvora, koji je obicno na granici prihvatljivog, ali nece propustiti priliku da satru i spale do temelja i najmanju sumnju u pouzdanost postojeceg. E to ti je prijatelju moj princip po kome rade ovakvi senzacionalisticki gu+icari koji sebe nazivaju borcima za istinu.

Jos jednom, veliki sam pobornik reviziije istorije, ali ne i mlacenja prazne slame.

Mislim da gadjas na 5 mart 1198 kada su Teutonci postali viteski red, a ne kada su osnovani. Ceremoniji su prisustvovali predstavnici dva najveca reda, kao i Jerusalimski kralj i patrijarh, ali to nema veze sa potomstvom. Od Templara su samo nasledili boju ogrtaca i nacin rada u svemu sem u brizi o bolesnima i ranjenima, sto su navodno radili po uzoru sa Hospitalere kojima su i inace bili blizi, pa su ih ovi cak smatrali ogrankom svog reda.
 
Templari , vjecita tajna od postanka do otpustanja reda . Mnoge knjige i legende o njima su napisane , pa me zanima sta mislite o temlarima dali su bili pozitivna strana istorije ili mracna kako ih je optuzila crkva okrivivsi ih za jeres . Da li je ,,sveta" stolica uklonila ih zbog straha od rivalstva.I ako mozete mi reci sajtove gdje mogu procitati nesto o ovome redu .

Iz mog znanja o njima, Templari su bili vojni ogranak crkve koji je ucestvovao u krstaskim pohodima na bliski istok. Verski fanatici sa unutrasnjom tipicno vojnom organizacijom. Imali su svoje kodekse u koje su verovali da su ispravni u hriscanskom svetu. Dakle, vojni crkveni red.
 

Back
Top