Makedonci su prevareni Bugari

Skopljanac

Početnik
Poruka
12
Makedonsku naciju nacional-komunističkog tipa stvorilo je zasedanje ASNOMa.Pre toga, pre rata jugoslovenske vlasti vode tešku borbu sa bugarskom iredentom, situacija kao na Kosmetu oko 98, protiv snaga VMRO (Osnovanog 1893 kao Bugarsko-Makedonsko Odrinski Revolucionerni Komitet).Tokom 1940ih i 1950'tih u južnoj Jugoslaviji uništavaju se bugarski intelektualci i domaćini.

Tek oko 1970tih neke imigrantske frakcije u Kanadi i Australiji počinju da propagiraju ideje da su današnji Makedonci potomci onih antićkih.Kasnih 1980tih te ideje dolaze u SR Makedoniju da bi puni procvat dobile u godinama posle otcepljenja i proglašenja nezavisnosti.

Tu se neki od vas bave pitanjem koliko je pseudonauka ušla u percepciju Srba,pa navode razne marginalce-revizioniste.Međutim u BJR Makedoniji "Antičkomakedonstvo" je mainstream, to je svetinja u koju ne treba sumnjati.Ta bolesna verzija povesti je vjeruju za 2.000.000 Makedonaca i retki i usamljeni su glasovi koji shvataju apsurdnost situacije.Šta mislite o tome?
 
kad sam jednom prilikom bio u bugarskoj

odseli mi kod nekog bugarina

i prichanomo mi...
ja ga razumem svaku petu rech

on mene takodje...

i pita "vi makedonci lis te il ste srbi"
a mi onako za sebe, "i mi se uvek mislimo dal prichamo s makedonca il bugarina"

eto... svojataju ih i srbi i bugari

a jezik im je podjednako slichan ;)
 
oduvek su imali državu i nema razloga vezivati ih ni za Srbe niti za Bugare.

Ovo oduvek znači "skoro od kada i Srbi" ne-vezano za antičku makedoniju već za ovu noviju slovensko-starosedelačku.

Mada u razgovoru sa Makedoncima oni svi govore o antičkim precima i to kao posebnom ne-grčkom nacijom isto kao Crow o latinima u svom selu i to im niko ne može izbiti iz glave niti će se ko truditi kao ni što muslimanima iz Bosne niko ne može izbiti da nisu turci, ni kao što hrvatima niko iz glave ne može izbiti da nisu germani, i crnogorci imaju svoje momente...
 
Marge:
Makedonci nisu prevareni Bugari!
Makedonci su bugarizovani Srbi!
Све у свему прогутаће их шиптари.
Македонску православна црква још није призната, а све ми се чини да неће никад.
Баш ме занима шта пише о Краљевић Марку у македонским уџбеницима историје. Да ли је и он Македонац?
 
Македонски је западнобугарски дијалект - тврде Бугари.
Македонци су Словени и немају право да носе грчко име - кажу Грци.
2/3 Македоније је део античке Илирије и то припада нама - кажу Шиптари.

А ми?
 
DukeofSerbia:
Македонски је западнобугарски дијалект - тврде Бугари.
Македонци су Словени и немају право да носе грчко име - кажу Грци.
2/3 Македоније је део античке Илирије и то припада нама - кажу Шиптари.

А ми?

Скопље је стара српска престоница. :lol:
 
Mille Dragic:
Скопље је стара српска престоница. :lol:

Погрешан одговор (јесте тачан, али не у контексту).

Македонци (из безнађа) - ви Срби вршите агресију преко СПЦ (пошто Шиптарима несмеју ништа да кажу)!

Срби - ћуте...

Све што сам навео је из мог искуства на страним форумима.
 
Ja imam da izjavim za Dnevnik, da je moj pradeda tamanio Bugare na solunskom frontu jer je bio iz Pirota i jer su Bugari, za vreme okupacije skidali table na srpskom u Pirotu i postavljali table na bugarskom, jer su ubijali srpsko svestenstvo i jer u zabranjivali da se koristi srpski jezik i nasa cirilica!

Dan danas se u mojoj porodici (bar u delu koji zivi u pirotskom kraju) Bugari mrze iz dna duse! Eto toliko imam da kazem!

Sa Makedoncima nikada nisam imao sukoba i svi sa kojima sam pricao nisu sebe dozivljavali kao Bugare, ali fakat je da je makedonski razumljiv, ako ne u govornoj, onda u pisanoj formi sto vazi i za slovenacki. E sada, ko ne razume ... Boze moj, nisu svi za jezike, ali nemojte generalizovati tako i na osnovu proizvoljnih ocena donositi zakljucke... Makedonci su sada nacija, ni Srbi ni Bugari, vec Makedonci, ma sto god to znacilo! Mislim da im nema spasa ako uskoro ne udju u EU i mozda zvuci kontradiktorno, ali samo ulaskom u EU i daljim integracijama mogu ocuvati svoj identitet... Ugrozeni su sa svih strana, ali to nije razlog da ih i mi sada gazimo!

Nasa je stvar sto taj problem nije resen pocetkom XX veka... Uostalo, bolje i sto je ovako nego da se i sa juga granicimo sa Bugarskom. Samo mi treba Bugarska do Jadranskog mora :-(
 
Имам сукоб са Македонцима јер пљују нашу Цркву (каква год да је). Управо због тога су не омиљени међу осталим православнима. Расколници! Прогањају све који су у СПЦ, и то говори како су ниско пали.

Са Бугарима - па то је специфично. Већина Бугара гледа на нас пријатељски, мада се око Македоније (добар) део њих лако запали. Имам пар пријатеља Бугара...
 
Imam prijatelje Bugare i prijatelje Makedonce i prijatelje Grke (i svi su studenti) i od svih njih, Grci su najveci nacionalisti! Licno nemam problema ni sa jednim od navedenih naroda, ali generalno ne volim Grke, Bugare nesto manje.

Inace, svi Makedonci sa kojima sam ja pricao fino govore srpski... Kazu, uticaj medija i kulture, sto uopste nije lose. Sa Bugarima se nisam preterano druzio jer mi nisu zanimljivi a sa Grcima ... jednostavno ih ne volim.

Sto se tice pljuvacine po nasoj crkvi ... prvo mi treba da izvadimo balvan iz oka pa da onda gledamo ko nas pljuje!
 
DukeofSerbia:
Македонски је западнобугарски дијалект - тврде Бугари.
Македонци су Словени и немају право да носе грчко име - кажу Грци.
2/3 Македоније је део античке Илирије и то припада нама - кажу Шиптари.

А ми?

pa pogledaj malo bolje forum
i koja su razmišljanja ljudi ovde
(doduše oni pametniji kažu nešto pa odu, tako da je pitanje reprezentativnosti ovih)

ako se mi ne cenimo, ako mi nemamo stav, ako "menjamo" svoje poreklo kao čarape i ne znamo poreklo drugih oko sebe, onda šta reći...

btw. za sve si potpuno u pravu!
 
U sustini izmedju Srba i Bugara i nema neka bas velika razlika, i jedni i drugi smo veliki megalomani, narocito Bugari za koje su Srbi ustvari posrbljeni Bugari, narocito oni iz istocne i juzne Srbije, svi svojatamo Makedonce kao svoje, pa mi Srbi imamo obicaj da kazemo da su pola Hrvata pokatoliceni Srbi, Bosnjaci islamizirani Srbi, Crnogorci (i ja bih voleo da znam sta su oni?), i tako dalje, i tako dalje, sta ima lose da se svako naziva onako kako hoce i da pripada onome kome hoce, evo na primer ja sam od danas Spartanac. :)
 
Skopljanac:
Tu se neki od vas bave pitanjem koliko je pseudonauka ušla u percepciju Srba,pa navode razne marginalce-revizioniste.Međutim u BJR Makedoniji "Antičkomakedonstvo" je mainstream, to je svetinja u koju ne treba sumnjati.Ta bolesna verzija povesti je vjeruju za 2.000.000 Makedonaca i retki i usamljeni su glasovi koji shvataju apsurdnost situacije.Šta mislite o tome?

Ударени су 100%! Они су Словени, и немају никакве везе са античким Македонцима (који нису Грци, али су у односима са античким Грцима, много комликовано).

Да овде није дошла на власт КП 1945. никакви Македонци не би постојали.

SerbiaUnited:
pa pogledaj malo bolje forum
i koja su razmišljanja ljudi ovde
(doduše oni pametniji kažu nešto pa odu, tako da je pitanje reprezentativnosti ovih)

ako se mi ne cenimo, ako mi nemamo stav, ako "menjamo" svoje poreklo kao čarape i ne znamo poreklo drugih oko sebe, onda šta reći...

btw. za sve si potpuno u pravu!

Наравно, јер се на страним форумима дружим са свима њима па знам ко, шта и како размишља плус приватни разговори. ;)
 
imaš temu koju sam postavio o Mapama (STRANIM, da naglasim i preduhitrim one koji me nazivaju srBendom)

Mapa je iz 1911 a crtan je 9-10 vek.

Dakle srbi su bili sinonim za sve južne slovene a nikakve Hrvatske ni Makedonije se ne pominju.
A za bugare je naglašeno da su "slavenizirani" i to nacrtani posebnom bojom.

Tek mape narednih perioda istog autora otkrivaju Bosance, Hrvate itd itd
 

Back
Top