SINDROM HRONICNOG UMORA?

Tachka

Aktivan član
Poruka
1.923
Ovako... U poslednjih godinu dana ustajem iz kreveta a da sam dosta spavala i opet,posle pola sata,sat, mi se spava.... Sve sto radim me ocigledno dosta iscrpi i ubrzo mi se prispava ali postanem tako lenja da mogu samo da legnem i nista ne radim.... Sto i ne radim jer imam toliko obaveza da legnem tek kasno... Ali opet,koliko god da odspavam,umorna sam....
Legnem umorna i probudim se umorna... Znam za ono da sto vise spavam,vise ce mi se spavati posle i kad ustanem ali zanima me sta bi ovi "simptomi" mogli da predstavljaju...
Ako neko zna,bilo bi lepo da mi odgovori....
Unapred zahvalna
 
Dakle tu smo :) Gingivitis i hronicni umor. Trebala bi da uradis analize krvi a mozda i mokrace, Dr moze da ti kaze koje, uglavnom neke bolesti koje ispoljavaju hronicni umor kao jedan od simptoma takodje daju i gingivitis kao drugi od simptoma. A takodje neke bakterije odgovorne za gingivitis i paradontozu svojim dolaskom u krv mogu da izazovu sistemske poremecaje koji opet kao jedan od simptoma imaju hronicni umor.
 
Koksaki-iste simptome sam imala i ja. + mala temperatura.
Drugo, imas i doktora za hronicni umor u Klinickom centru, pa mozes da svratis, zaboravih kako se zove. Mene su slali kod njega pre nego sto mi je utvrdjen koksaki-ali avaj, bila sam prekratko umorna(3, meseca, a treba 6) pa nisam kod njega dobro prosla:-)Tebe ce sigurno ozbiljnije shvatiti :wink:
 
Ne verujem da je koksaki... Znam kako izgleda i kako se oseca osoba koja ga ima... Moj cale ga ima oko 2 godine ali dobro,on je i malariju prelezao... +giht... Stvarno... Konstantno je imao 37 temperaturu koja ga je cinila nepretano malaksalim... Dodajte na to i visok krvni pritisak...
A sto se mog zdravlja tice,ne znam koliko dijeta koju sam drzala 3 meseca moze da utice na gingivitis? Nije to bilo izgladnjivanje... Ja sam sve jela osim slatkisa... Ali inace sam jako malo jela... A nisam se nista jako razboljevala... Pre 2 meseca sam imala malu upalu valda grla a posumnjali su i na streptokoku(vadila sam krv i davala mokracu i nalazi su inace bili savrseni,tako da je sto se toga tice tada sve bilo ok)a ispostavilo se da sam jedino u mokraci imala visak soli(jer sam svaki dan vec 3 meseca pila po litar minkave koja sadrzi mnogo natrijuma i nije bas zdrava voda a sada pijem rosu sa niskim sadrzajem natrijuma i bolje mi je)... ali inace zdravlje mi je ok... jedino sto se cesto nerviram i sad sam malo pod stresom zbog upisa na fax...
Dakle... Sta sada mislite???
Jel vas nesto navodi na resenje mog problema?
Poz u svakom slucaju...
 
Koliko imas godina?
Pretpostavljam negde oko 20.
Sta ces da radis kasnije u zivotu kada se sad toliko stresiras?Ponovi laboratoriju, ako bude sve ok onda sedi sama sa sobom i drugacije probaj da postavis stvari u svom zivotu, mozda nisi umorna, mozda samo bezis od nekih obaveza u spavanje?!
 
Ponovi krvnu sliku posebno transaminaze,gvozdje, feritin, hormone stitne zlezde TSH, T3,T4,TGAT, anti TPO pa onda polako dalje.
mozda ti jetra nije ok, mozda si anemicna, ili imas problema sa stitnom, ona hoce da da hronicni umor!
pozzz
 
Možda će ti ovaj text malo pomoći. Postavila sam ga svojevremeno na temi o stresu. A ne bi bilo loše i da pročitaš celu temu.

http://forum.krstarica.com/threads/108054&page=15&pp=25&highlight=stres

bug.gif
 
Ovo nisu oglasi i prostor za reklamu, drugo luciferko ili ti Aca je student prve godine stomatologije, to sto mu tata ima privatnu ordinaciju ga ne kvalifikuje kao stomatologa a na ovom forumu stvarno reklamiranje nece biti dozvoljeno.
 
dr:
Ovo nisu oglasi i prostor za reklamu, drugo luciferko ili ti Aca je student prve godine stomatologije, to sto mu tata ima privatnu ordinaciju ga ne kvalifikuje kao stomatologa a na ovom forumu stvarno reklamiranje nece biti dozvoljeno.

Jel problem da je pogleda neko od doktora u ordinaciji?
I da li mislis da se zaista toliki idiot da radim nesto vise od ciscenja kamenca? Pa naravno da ce neke vise intervencije ako treba da radi doktor!!!
 
Mislim da se kod tebe radi o klasicnom padu imuniteta. Probaj da podignes imunitet nekim prirodnim dodcima ishrani, dobro se posavetuj, na trzistu ih ima gomila veoma loseg kvaliteta, prodaje ih samo reklama. Ja sam svoj imunite podigla pijuci aloju i sada se sjajno osecam bez obzira na godine, stres i tempo zivota.
 
Amerikanci dosta rade na sindromu hronicnog umora. CFS Chronic Fatigue Syndrome. Na klinikama gde se lece malo bogatija klijentela odrade se prvo sve analize. Mora se iskljuciti anemija, nedostatak gvozdja, hipofunkcija stitne zlezde, nedostatak B12, nedostatak vitamina C. Potom se rade analize na sve moguce viruse, citomegalovirus, koksaki virus, HIV, hepatitis B i C, rotavirusi itd. Ako nisu virusi ide se dalje. U principu radi se o imunoneuroendokrinom poremecaju. Proverava se rad nadbubreznih zlezda. Zatim se posmatraju creva. Ima li traga celijakiji, alergijama na pojedine namirnice, netoleranciji secera ili malapsorpciji masti.
Kad se sve to iskljuci onda se pretpostavlja da je doslo do sagorevanja mitohondrija. Misici ne mogu da se snabdeju kiseonikom i osba oseca stalni umor, ali i bol u zglobovima i misicima, koji se pomera sa jednog zgloba na drugi. Otecenosti nema niti tragova reumi ili artritisu. Obicno se pacijenti zale da su dve godine pre toga bili pod izuztenim fizickim i ili psihickim naporima, da im je pao imunitet, da su imali raznorazne ceste infekcije, i da su duze vreme pili antibiotike. Cesto im je crevna flora poremecena, i crevne resice ne apsorbuju dovoljno aminokiselina i vitamina i minerala iz hrane. Oni su ustvari GLADNI.
Lece ih megadozama vitamina B kompleksa, daju im ih u vidu injekcija (to clear the brain fog) i vitamina C. Daju im cak i kiseonik, da bi se misici nadisali i da se toksini oslobode iz jetre.
Cesto je kod ovih pacijenata prisutno jedno ili vise sledecih simtpoma
pad imuniteta
gastro intestinalne tegobe
naduvenost po jelu
leaky gut
jetrini enzimi su povecani jer jetra ne moze da preradi otrove koji stizu iz creva
osobe se zale i da ne podnose mirise boja i lakova, cigareta...kafa im se cesto gadi i ne podnose ni malo alkohola
treba proveriti i mogucnost sistematske kandidijaze
U principu lekovi su multivitamini dugo vremena, selen i cink da se povrati funkcija imunog sistema, echinacea po savetu lekara, aloja da pomogne detoksikaciju, lagana hrana puna ribe, braon rize, povrca. Hranu birati neprskanu i zdravu, nikako jesti hranu sa vestackim bojama itd. Konezim Q10 se daje da se dobije malko energije. Odmaranje, lagane setnje po svezem i cistom vazduhu, san nocu a danju izbegavati itd...
znaci proveriti viruse, krvnu sliku, dati krv na kandidijazu i funkciju creva

Inace je moguce da je u pitanju podli vid depresije
 
Amerikanci dosta rade na sindromu hronicnog umora. CFS Chronic Fatigue Syndrome. Na klinikama gde se lece malo bogatija klijentela odrade se prvo sve analize. Mora se iskljuciti anemija, nedostatak gvozdja, hipofunkcija stitne zlezde, nedostatak B12, nedostatak vitamina C. Potom se rade analize na sve moguce viruse, citomegalovirus, koksaki virus, HIV, hepatitis B i C, rotavirusi itd. Ako nisu virusi ide se dalje. U principu radi se o imunoneuroendokrinom poremecaju. Proverava se rad nadbubreznih zlezda. Zatim se posmatraju creva. Ima li traga celijakiji, alergijama na pojedine namirnice, netoleranciji secera ili malapsorpciji masti.
Kad se sve to iskljuci onda se pretpostavlja da je doslo do sagorevanja mitohondrija. Misici ne mogu da se snabdeju kiseonikom i osba oseca stalni umor, ali i bol u zglobovima i misicima, koji se pomera sa jednog zgloba na drugi. Otecenosti nema niti tragova reumi ili artritisu. Obicno se pacijenti zale da su dve godine pre toga bili pod izuztenim fizickim i ili psihickim naporima, da im je pao imunitet, da su imali raznorazne ceste infekcije, i da su duze vreme pili antibiotike. Cesto im je crevna flora poremecena, i crevne resice ne apsorbuju dovoljno aminokiselina i vitamina i minerala iz hrane. Oni su ustvari GLADNI.
Lece ih megadozama vitamina B kompleksa, daju im ih u vidu injekcija (to clear the brain fog) i vitamina C. Daju im cak i kiseonik, da bi se misici nadisali i da se toksini oslobode iz jetre.
Cesto je kod ovih pacijenata prisutno jedno ili vise sledecih simtpoma
pad imuniteta
gastro intestinalne tegobe
naduvenost po jelu
leaky gut
jetrini enzimi su povecani jer jetra ne moze da preradi otrove koji stizu iz creva
osobe se zale i da ne podnose mirise boja i lakova, cigareta...kafa im se cesto gadi i ne podnose ni malo alkohola
treba proveriti i mogucnost sistematske kandidijaze
U principu lekovi su multivitamini dugo vremena, selen i cink da se povrati funkcija imunog sistema, echinacea po savetu lekara, aloja da pomogne detoksikaciju, lagana hrana puna ribe, braon rize, povrca. Hranu birati neprskanu i zdravu, nikako jesti hranu sa vestackim bojama itd. Konezim Q10 se daje da se dobije malko energije. Odmaranje, lagane setnje po svezem i cistom vazduhu, san nocu a danju izbegavati itd...
znaci proveriti viruse, krvnu sliku, dati krv na kandidijazu i funkciju creva

Inace je moguce da je u pitanju podli vid depresije

Radjeno mi je do sada dosta od ovde navedenog... Jetrini enzimi mi jesu poviseni... Jaoj... ubice me jednog dana ovo nagadjanje ( a traje vec skoro 2 god ). Najbolje da ugasim komp :)

Hvala na ovako opsirnom *odgovoru*

A tema nije nova vec sam se samo nadovezala na staru!!!!!!


ps. a kako se proveravaju creva?
 
Poslednja izmena:
Zdrava creva i sistem za varenje su dobrio ako se ne primecuje njihov rad. To se odvija samo od sebe, osecas samo glad ili sitost. Ako posle jela imas osecaj naduvenosti, teskobe, podrigivanja, gasova u velikoj meri, ako te pojave prate grcevi, ako je stolica neuredna, ima opstipacije, dijareje, stolica je tanka, svetla, masna, pliva, vide se komadici nesvarene hrane itd onda nesto nije u redu. Ovo moze vremenom dovesto do malapsorpcije hranljivih sastojaka, vitamina B complexa, minerala i osoba je iznurena u pravom smislu te reci.
Proveriti feces na prisustvo bakterija patogena i gljivica (Candida, Aspergillus)
Proveriti feces na okultno krvarenje i prisustvo leukocita
Proveriti ostecenja creva kolonoskopijom (samo ako ima cudnih desavanja prilikom varenja)
Proveriti antiglijadinska antitela IgA i IgG u krvi (KONZILIJUM, Svetog Save) da nema celijakije. Osobe osetljive na gluten iz psenice, razi, jecma imaju velikih problema sa hronicnim umorom
Proveriti osetljivost na namirnice, alergoloski test, kozni test, radi se kojekuda
Proveriti netoleranciju fruktoze i laktoze, Klinicki centar verovatno, raspitaj se
Ako nije nista od ovoga, moze biti jos Iritabilni kolon, creva reaguju na stres, a stvar se pogorsava unosenjem brze hrane, kofeina, alkohola i mnogo voca
 
Koleginica moja, imala sindrom dve godine, malo opstipacije, malo naduven stomak, ali STALNO, i uvek umorna. Jetrini enzimi poviseni, blago, ali stalno. C reaktivni protein uvek preko granice, sedimentacija uvek preko granice. Leukociti prema gornjoj granici nista extra, i naravno anemija usled obilnih menzesa. Pila gvozdje ali slabo se pojavljivalo u krvi. Ja je nateram da uradi B12 i ispostavi se da je jako nisak. A meso jede redovno, mleko jaja, nije vegan. Savetujem da uradi antitela na glijadin *protein iz zitarica) i bila je pozitivna. Creva su vremenom usled autoimunog procesa na resicama izgubila mocv apsorpcije B12, otud nisko gvozdje. Cim je zapocela dijetu bez glutena, stomak joj je splasnuo, a posle par nedelja je osetila poboljsanje, u vidu nestanka umora, jetrini enzimi su se vratili polako na normalu i CRP takodje. Naravno dobila je injekcije B12 i gvozdja. Inace sve je veci broj osoba netolerantnih na gluten, smatra se jedan u 85 u razvijenim zemljama zapada. Antitela se prvo pojave u crevima i mogu se otkriti samo testovima na antitela u fecesu. To ne znam da li se u nas radi. Posle par godina antitela se pojave i u krvi. Savetuje se osobama sa hronicnim umorom da krenu sa gluten free dijetom, pa ako im bude bolje posle 2 do 3 meseca, onda je to bilo uzrok.
 
Ne znam ni sama. Meni je krvna slika u redu tj jetrini enzimi su bili 4x poviseni ali sve ostalo je ok. Ponovo sam radila testove na enzime, i sada je relativno i to ok.
Problem je u temperaturi koju imam vec te dve godine. To je ona dosadna 37. sa nesto. Kao sto rekoh, sl. nedelje ce me primiti na infektivnoj klinici u NS.
Sto se stolice tice, imam problema sa neredovnom stolicom.... ali su mi radjene i neke analize i u vezi toga... ako se ne varam na protozoe i jos nesto...
Ne znam.... vise nisam pametna... Do sad sam imala i tuberkulozu i mononukleozu i toxoplazmozu i svasta nesto a ustvari NISTA od svega toga!
Zaista mi sve te pretrage sad vec tesko padaju... Sad vec mnogo uticu i na psihu.... Ne dam se, trudim se da ne razmisljam, da ne citam....ali svejedno.... Ubija polako...
 
Kako stojis sa vitaminom C, uzgred? Gingivitis se cesto sasvim lepo popravlja uzimanjem vitamina C i cinka. Svako vece pred spavanje po jednu tabletu cinka (NAtural Wealth na primer) sa vodom. Inace imas i paste za zube sa cinkom. Vitamin C uzmi 100 mg tri put dnevno. Ispiraj usta nekim mesavinama lekovitog bilja, imas tih Odol voda u prodaji, Peri zube i usta i jezik laganom mekom cetkicom posle svakog jela. Bilo bi dobro da ne jedes slatkise, da ne bi hranila bakterije i gljivice po ustima sad kad ti je imunitet ocigledno opao. Dobro bi bilo da jedes ribu ili morske plodove dva tri put nedeljno jer su puni cinka. Taj gingivitis, jos ako imas krvarenje iz desni, jako nalikuje skorbutu. Dvena doza vitamina C treba da je 200 mg, sto se tesko uzima iz hrane, a ako si pusac ili popijes po nekada ili si pod stresom ili si imala infekciju virusom, onda u tim danima nije lose opskrbiti se i sa 500 mg dnevnom dozom. Dok cekas da te ispitaju doce, uzmi ti lepo cink, vitamin C, vodice za ispiranje usta i baci se na zdravu hranu.
 

Back
Top