Dupli arsini haskog suda nepravde

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
BEOGRAD - Milan Martić, bivši predsednik Republike Srpske Krajine, robijaće 35 godina između ostalog i zbog toga što je maja 1995. godine naredio raketiranje Zagreba. Međutim, zanimljivo je da niko od tadašnjih hrvatskih političkih i vojnih vođa nije u Hagu optužen za ubijanje 283 osobe srpske nacionalnosti, među njima 57 žena i devetoro dece u operaciji "Bljesak", zbog kojih je u znak odmazde bombardovan Zagreb.

U operaciji "Bljesak", započetoj 1. maja, za 36 sati proterano je više od 15.000 Srba, a hrvatska policija je posle masakra šmrkovima prala krv s ulica Pakraca i Okučana, što su zabeležile i kamere stranih TV stanica. Savo Štrbac, direktor dokumantacionog centra "Veritas", ocenjuje za Kurir da je presuda Martiću klasičan primer primene dvostrukih aršina i pita zašto ubistva srpskih civila nisu ratni zločin, a hrvatskih jesu.

- Niko nije odgovarao za zločine u "Bljesku" pred Haškim tribunalom, niti će, jer taj sud više nema mandat da podiže nove optužnice. Nije osuđen čak ni Mladen Kruljac, tadašnji komandant 3. gardijske brigade, koga je hrvatski vojnik Želimir Dragićević optužio da je jednom od snajperista naredio ubistvo civila Miroslava Vučkovića, poslednjeg Srbina u Okučanima - otkriva Štrbac.

- Kruljac ne samo da nije osuđen, jer je postupak protiv njega obustavljen još u istražnom postupku, a usput je još i nagrađen, jer ga je aprila ove godine predsednik Stjepan Mesić imenovao za komandanta kopnene vojske Hrvatske - dodaje Štrbac.

Dokaz da Štrbac govori istinu je i iskaz vojnika Želimira Dragićevića, u koji je Kurir imao uvid.
- Pretraživali smo kuću po kuću, nismo nailazili ni na kakav otpor. Odjedanput, nekoliko stotina metara od ulaska u mesto, s leve strane smo, otprilike 50 metara od nas, opazili starca u civilu, naslonjenog na dvorišna vrata kako posmatra našu grupu. Tada je general Kruljac kratko zapovedio: "Ubijte ga".

Zadatak je na sebe morao preuzeti snajperista Tomislav Abramović. Svi su to mogli čuti, pa tako i ja, jer je Kruljac bio udaljen od mene nekih pet metara. Snajperista je pogodio čoveka u vrat od čega je ovaj na mestu preminuo - rekao je Dragićević u istrazi i dodao da je "starac imao između 60 i70 godina, i bio slabije telesne građe, slabo pokretan i nenaoružan".

Osim Kruljca, Štrbac navodi da je i pilot Rudolf Perešin, koji je 2. maja 1995. u jeku "Bljeska", avionom MIG 21 prešao u Republiku Srpsku i u Gradiški bombardovao civilne objekte u kojima su stradala i deca, takođe nagrađen za svoje zločine. Perešin je od strane pokojnog Franje Tuđmana proglašen za viteza, doduše posthumno, jer ga je odmah nakon zločina u Gradiški oborila Protivvazdušna odbrana Vojske RS.
 
epresija se može nazvati bolešću osjećaja. Njezina klasifikacija kao mentalne bolesti ne čini ju manje stvarnom ili bolnom. To je uobičajena bolest svih vremena od koje obolijeva jedan od dvadeset ljudi.

Depresija je poremećaj u raspoloženju čije su značajke različiti stupnjevi tuge, razočarenja, osamljenosti, beznađa, sumnje u samoga sebe i krivnje. Ovi osjećaji mogu biti vrlo intenzivni i mogu trajati duže vremensko razdoblje. Svakodnevne aktivnosti mogu postati otežane, ali pojedinac još uvijek može biti u mogućnosti nositi se s njima. Ipak, na ovoj razini osjećaji bespomoćnosti mogu postati tako intenzivni da se samoubojstvo može činiti kao jedino rješenje.

Osoba koja prolazi kroz jaku depresiju može doživjeti ekstremne promjene raspoloženja ili čak želju za potpunim povlačenjem iz svakodnevice i/ili vanjskog svijeta. Depresije se ne treba sramiti i ona nije znak slabosti. Ona se može liječiti, bilo s lijekovima, terapijom i savjetovanjem, bilo kombinacijom ovoga dvoje. Bog odgovara na molitve i ustrajna molitva olakšava proces emocionalnog liječenja.

Za kršćanina u depresiji čiji se svijet raspada, molitva možda neće izgledati kao mogćnost. U tom slučaju pomaže ustrajna molitva bliskih prijatelja ili rodbine.



Što depresija nije

Depresija nije nešto što je "samo u tvojoj glavi". Ona nije izmišljena bolest, nije lijenost ili nekoliko dana kada se osjećate tužni ili loše. Ona nije PMS ili stres. Ona nije Božje odbacivanje i napuštanje. Ako jest od Boga, kao rezultat određenog grijeha (npr. odbijanje prekida preljubničke veze), tada ćete to znati. Nećete biti ostavljeni da se pitate.



Neki uzroci depresije
(Ovo nije potpun popis, postoje i drugi uzroci)

Fizički uzroci:

* pred-menustrualne i postnatalne hormonalne promjene;
* neke vrste manične depresije su pokazale da imaju genetsku osnovu;
* hormonalni nedostaci (kao što su poremećaji štitnjače);
* općenite bolesti kao što su bubrežne ili bolesti jetre;
* nedostatak prirodnog svjetla tijekom zime kod osjetljivih ljudi;
* alkoholizam;
* ovisnost o drogama;
* alergije na hranu i lijekove, kemijeske elemente ili dodatke u hrani.
 
Posto haski sud nepravde ne podize nove optuznice to znaci da za ubistvo 283 Srbina u operaciji Bljesak i proterivanje 15.000 nece niko i nikada odgovarati.

istovremeno Martic je zato sto je zbog ovog zlocina naredio granatiranje Zagreba osudjen na 35 godina zatvora.

I to je po vama "pravedno" ?
 
filatelista:
i Džeri, jel ti sada lakše?


pa lakse mi je jer se pokazalo da sam u pravu. a jel tebi lakse ili teze kad pomislis na to da njihovi zlocinci nikada nece biti osudjeni i da ce ubice Srba proci nekaznjeno.

Inace ovaj general sto je vodio akciju Bljesak je trenutno komadant kopnenih snaga Hrvatske. Cisto da ti napomenem da u Hrvatskoj nagradjuju zlocin, i da za razliku od nas , koji hapsimo sopstvene generale, oni svoje nagradjuju.

I ko u celoj prici ispada na kraju glup i idiot ? pa vi demokrate koje ste na vlasti. I mi svi Srbi zajedno sa vama.

Ja ne zelim da se osecam kao glupan . A ti?
 
ti previđaš toga mnogo a ono glavno, da smo mi izgubili sve ratove i poraženima se sudi. Tako je uvek bilo. Ne treba svetu nikakva ravnoteža osuđenih zločinaca, nemaju oni šta da se pravdaju i dokazuju. Ti to prihvati ili nemoj, a svodi se na isto.
Zašto Srba ima najviše u Hagu, zato što su Srbi bili uključeni u sve konflikte. Zašto nema Bošnjaka, zato što su zaštićeni i jedine "žrtve" rata u BIH i tako dalje.
 
filatelista:
ti previđaš toga mnogo a ono glavno, da smo mi izgubili sve ratove i poraženima se sudi. Tako je uvek bilo. Ne treba svetu nikakva ravnoteža osuđenih zločinaca, nemaju oni šta da se pravdaju i dokazuju. Ti to prihvati ili nemoj, a svodi se na isto.
Zašto Srba ima najviše u Hagu, zato što su Srbi bili uključeni u sve konflikte. Zašto nema Bošnjaka, zato što su zaštićeni i jedine "žrtve" rata u BIH i tako dalje.


netacno. ovaj haski sud nepravde nije sud pobednika porazenim vec je navodno sud UN koji sudi SVIMA koji su pocinili zlocine na prostoru bivse Jugoslavije.

naravno to je samo teorija, dok je u praksi to sud za srbe.

zato nismo trebali da izrucimo niti jednog optuzenog tom hagu. to je bila nasa ogromna greska.
 
filatelista:
ti previđaš toga mnogo a ono glavno, da smo mi izgubili sve ratove i poraženima se sudi. Tako je uvek bilo. Ne treba svetu nikakva ravnoteža osuđenih zločinaca, nemaju oni šta da se pravdaju i dokazuju. Ti to prihvati ili nemoj, a svodi se na isto.
Zašto Srba ima najviše u Hagu, zato što su Srbi bili uključeni u sve konflikte. Zašto nema Bošnjaka, zato što su zaštićeni i jedine "žrtve" rata u BIH i tako dalje.
Pa kad mi pristajemo da budemo porazeni....
Nigde ne vidim americke tenkove u okolini, dakle nismo okupirani. Sto opet znaci da smo porazeni onoliko koliko pristajemo na ucene i naredbe. E zbog toga im nikada ne bih izrucio ni jednog gradjanina ove drzave po principu "trazimo ih, al' eto nigde ih nema"...
Ne svidja im se? Ko ih yebe.
Nece da nas prime u 'euroatlanske integracije'? Odlicno !
 
Jerry Ropero:
netacno. ovaj haski sud nepravde nije sud pobednika porazenim vec je navodno sud UN koji sudi SVIMA koji su pocinili zlocine na prostoru bivse Jugoslavije.

naravno to je samo teorija, dok je u praksi to sud za srbe.

zato nismo trebali da izrucimo niti jednog optuzenog tom hagu. to je bila nasa ogromna greska.
nebo je plavo, a cveće miriše...
dozovi se realnosti. Kako je krojeno javno mnjenje 90-tih...moglo se čuti samo o Srbima. Danas na history channel emisija o ovoj fotografiji
bijeljina.jpg

i naravno da je takvo raspoloženje. Kad negde streljaju nekoliko hiljada za par dana, naravno da je manji ili nema interesa za žrtve naroda pripadnika koji je to radio i tako u nedogled. Ponavljam, sve je to zbog toga što smo izgubili.
Seti se ko je plakao za drezdenskim žrtvama bombardovanja. Niko, a ratni zločin par excellence, Hirošima, Nagasaki i tako dalje. Poraženi "nemaju" žrtve, samo zločince.
 
Skoro sam razgovarao sa jednim Švedjanimom o ratovima u ex YU. I pored stotina izveštaja koje je video na TV i dalje mu ostaje nejasno samo jedno: zašto puškom. Ja se ubio da mu objasnim - verski rat, nerašćišćeni odnosi iz II svetskog rata, sve on to sasluša, klima glavom i opet pita: zašto puškom? Ja opet s*rem, pokušavam da mu objasnim, ne vredi - zašto puškom? I onda kaže nešto što me je zapanjilo: vi ste rat izgubili kad ste granatirali Dubrovnik?! Zašto, pitam ja, a on: da ste sravnili ceo Split sa zemljom, malo bi vas osudjivali, pa bi prošlo, ali da ste pogodili jedan kamen na Dioklecianovoj palati, ceo svet bi skočio zato što je to svetska kulturna baština, isto kao i Dubrovnik. E to niste smeli da radite. Zabole njih za nas i naše banana države, oni su toliko daleko od toga da nas gledaju isto kao Palestince ili neke siromašne afričke države.
 
Salvantis:
Pa kad mi pristajemo da budemo porazeni....
Nigde ne vidim americke tenkove u okolini, dakle nismo okupirani. Sto opet znaci da smo porazeni onoliko koliko pristajemo na ucene i naredbe. E zbog toga im nikada ne bih izrucio ni jednog gradjanina ove drzave po principu "trazimo ih, al' eto nigde ih nema"...
Ne svidja im se? Ko ih yebe.
Nece da nas prime u 'euroatlanske integracije'? Odlicno !
Ja ne govorim o američkim tenkovima, ja govorim da na tim prostorima više nema Srba, a to je poraz.
Kad nađete alternativu EU, ja sam za nju, do tada, ništa.
 
mozes da postavljas kakve god hoces fotografije poenta je da za zlocine nad srbima niko nije osudjen ili je osudjen na smesno niske kazne dok se srbi osudjuju na po 30-40 godina zatvora.

sto kaze salvantis , trebali smo da pricamo da ih trazimo ali da ih nema. ako nece zbog toga da nas prime u EU , tu tek treba da poskocimo od srece.

**** ti tu EU cija ce deo biti i Albanija .

Poenta cele price jeste da se vi demokrate 7 godina lizali bulju zapadu na prazno. Srbija time nista nije dobila.

Bas nista . Samo smo se ponizli i jadniji smo nego ikada pre u svojoj istoriji.

Nije strasno kad te neko okupira i porazi. Strasno je kad neprijateljsku laz pirhvatis za istinu. A to ste upravo ucinile vi demokrate. Prihvatili ste da su Mladic, Karadzic i ostali zlocinci, dok su Haradinaj, Ceku, Taci, Tudjman, Izetbegovic, Naser Oric, Rasim Delic - grupa nestasnih decaka.

E vidis mozes me poraziti i okupirati 100 puta - ja tu laz nikada necu prihvatiti za istinu.
 
Jerry Ropero:
netacno. ovaj haski sud nepravde nije sud pobednika porazenim vec je navodno sud UN koji sudi SVIMA koji su pocinili zlocine na prostoru bivse Jugoslavije.
naravno to je samo teorija, dok je u praksi to sud za srbe.

zato nismo trebali da izrucimo niti jednog optuzenog tom hagu. to je bila nasa ogromna greska.
Tacno, sta mi imamo od 'saradnje' sa tribunalcicom? To da nam i na ovom forumu kojekakve ustase i balijanderi masu 'presudama' :"vi ste genocidni zlocinci, treba da vas je sramota"
Hej, hrvati, bosnjaci i siptari NAMA da prebacuju nesto i NAMA da pricaju o sramoti?!
ONI 'ZRTVE', A MI 'ZLOCINCI'?!?


E to smo dobili, ponizavanje, i razloge da nas najgori olos osudjuje i pljuje, jer 'to je sud presudio'! Ne, nije to 'sud', to je politicki organ NATO pakta, pre svega SAD, koji ovakvim odlukama cementira medijsku sliku desavanja na prostoru bivse SFRJ koju je stvorio CNN i slicni. Na kraju cemo zaista doci da do toga da ce se u Srbiji ici na robiju 'zbog negiranja genocida u srebrenici', da ce nasa deca u skolama uciti o 'zlikovackom Mladicu' , a daj Boze da nam na kraju nekako ne natovare i placanje ratne odstete....
 
Salvantis:
Pa kad mi pristajemo da budemo porazeni....
Nigde ne vidim americke tenkove u okolini, dakle nismo okupirani. Sto opet znaci da smo porazeni onoliko koliko pristajemo na ucene i naredbe. E zbog toga im nikada ne bih izrucio ni jednog gradjanina ove drzave po principu "trazimo ih, al' eto nigde ih nema"...
Ne svidja im se? Ko ih yebe.
Nece da nas prime u 'euroatlanske integracije'? Odlicno !

Nemamo mi mnogo izbora - da pristanemo da budemo poraženi ili ne. J*be nas podatak - izgubili smo i to je početak i kraj. A kad izgubiš onda nemaš heroje, nema opravdanja za sve ono dobro što si radio - ti si gubitnik i to je tragedija, a zašto smo dozvolili da dodjemo u tu situaciju, o tome bi već trebalo razgovarati. Ovo su samo posledice.
 
malaaleja:
Zato ih drzis otvorenim, da se vidi bar ko hoce da udje bez kucanja, ako nema zvono.
Eto, ovo mi ne pade na pamet, a tako nekako izgleda- niko i ne zvoni, ulaze i izlaze, zatraze i bude im obecano, onda oni odu drugi dodju po istom poslu, zalud sto i ih i vidimo, a bogami ih cujemo kad su kad krenu, gromki su i u najavi.
Mi redovno hapsimo one koje oni optuze i nikad kraja.
Oni koje mi optuzimo (ako ih uopste i optuzimo) ili dobijaju visoke funkcije, ili postaju narodni heroji u svome narodu, neki se bave i bizniskom, a neki tamo proborave dve godine za hiljade pobijenh Srba i posle toga zive srecno do kraja zivota.
Nadam se da ce im sreca kratko trajati :evil:
 
Kad se setim Srbije oktobra 2000, prva novčana pomoć koja je došla od Norveške, nekih 10-15 miliona $, Koštunica išao po to u Oslo. Šta je za državu 15 miliona $, e tako bedna i jadna je bila Srbija. U tom momentu je rečeno, uradićete to, to i to ako hoćete ekonomsku pomoć. Srbija bez struje, škole bez mazuta, gradovi bez gradskog prevoza, plata 80DM, anarhija i neko bi se kurčio u to vreme. Nemojte me zasmejavati. Da je neko tako rekao, danas Srbije više verovatno ne bi ni bilo. I sad pričati o časti i ne znam čemu. Boli me **** za 5-*6 likova koji su i ovako svaki doživeli po 5 moždanih udara i pola od njih je pomrlo od kancera i sad smo trebali da se qrčimo zbog njih. Do kad više u ovoj zemlji da pojedinačni interes ide iznad opšteg???
 
Salvantis:
Pa kad mi pristajemo da budemo porazeni....
Nigde ne vidim americke tenkove u okolini, dakle nismo okupirani. Sto opet znaci da smo porazeni onoliko koliko pristajemo na ucene i naredbe. E zbog toga im nikada ne bih izrucio ni jednog gradjanina ove drzave po principu "trazimo ih, al' eto nigde ih nema"...
Ne svidja im se? Ko ih yebe.
Nece da nas prime u 'euroatlanske integracije'? Odlicno !
Не морају бити тенкови, да би постојала окупација.

Ту су, на жалост, много перфидније методе, разне уцене и притисци, од којих ми видимо само један део.

(Као и неке друге врсте тајне дипломатије, које, можда, ипак иду нама у корист, што бих највише волела, али, видећемо.)

Дакле, не треба олако ни осуђивати политичаре. Зашто ја стално говорим, да треба бити врло опрезан.

Не само због мог личног неповерења у њих, него и тих тајних притисака.

Можда ће испасти да су они још и одлични, с обзиром на све то.
(А, можда и неће, дакле, опет, пошто прича још траје, тек ћемо видети, кад се неки делови заврше. јер, самој причи - никад краја)
 
Jerry Ropero:
Posto haski sud nepravde ne podize nove optuznice to znaci da za ubistvo 283 Srbina u operaciji Bljesak i proterivanje 15.000 nece niko i nikada odgovarati.

istovremeno Martic je zato sto je zbog ovog zlocina naredio granatiranje Zagreba osudjen na 35 godina zatvora.

I to je po vama "pravedno" ?

Martic je osuden za 16 tocaka, a zagreb je samo jedna od tih tocaka. Procitaj osudu prije nego pises gluposti
 
u vise hrvatskih gradova jucer je podnesena krivicna prijava protiv Save Strbca, predsjednika srpskog Veritasa. Svojevremeno je bio obuhvacen abolicijom predsjednika Tudmana jer jos nije bilo dokaza za njegovu umijesanost u ratne zlocine i zlocinacki poduhvat; medutim u meduvremenu su dokazi prikupljeni odnosno pronadeni dokumenti koji idu tome u prilog..javno tuzilastvo ce nakon promatranja tuzbe donijeti odluku o podizanju optuznice i raspisivanju medunarodne tjeralice...s obzirom da navodno ima masu dokaza, za vjerovati je da ce Strbac za koji mjesec zavrsiti u zatvoru
 

Back
Top