Komedije

"Ni ovde ni tamo" Bil Brajson (objavila Laguna). Ne znam nikoga ko nije crkavao od smeha.
"Srebrne svinje" Lindzi Dejvis (objavio Magnet). Ovo je moja jedna od omiljenih smešnih knjiga.
Obe imaju sjajan, intelektualni, pomalo ironičan smisao za humor i obe su sjajne knjige same za sebe
 
Douglas Adams - Autostoperski vodic kroz Galaksiju!!!
Ja sam je procitao 5 puta ..... Neverovatno je smesna pogotovo sa filozofske strane ....
Jedino sto se u njoj nalazi engleski crni humor, tako da ako ti to ne odgovara mozda ti se nece toliko svideti !!!!
U svakom slucaju po meni najbolje knjiga ikada (u tom domenu)!!
Napomena : Nemoj nikako da gledash film koji je uradjen po toj knjizi jer je film totalni uzas !!!!
 
О Сократу су сасвим озбиљно писали Платон и Ксенофан, а сасвим неозбиљно – Аристофан, највећи грчки комедиограф.

У комедији «Облакиње», Аристофан се спрда са Сократом, тачније са филозофима уопште (чији је Сократ најтипичнији представник). Аристофан заузима тачку гледишта простака коме је Сократов живот бесмислен и смешан. Сократ из «Облакиња» је човек који презире оно до чега је другима стало а брине о ономе што други презиру. Дане проводи истражујући природу, размишљајући о комарцима и звездама, поричући постојање богова јер се не могу наћи у природи. Закони и конвенције не значе му ништа јер нису природни него их је створио човек. За њим иде група ученика, све сами бледуњави момци потпуно лишени здравог разума (а међу њима и Платон :lol: ). Али сви су они безопасни особењаци, а још поврх и убоги. Сам Сократ живи скоро од милостиње, и очито допушта мање крађе дословно да би задржао душу у телу. И потпуно је равнодушан према части и раскоши.

Аристофан приказује апсурдност стања одраслог човека који проводи време размишљајући о анусу комарца док су «нормални» људи заокупљени «битним» стварима као што су рат и мир, правда, слобода, слава.

Па ипак, филозофија је, на крају крајева, изнедрила науку, и Аристофан би и сам данас морао да призна да теоријско размишљање није бесмислено јер из њега у великом броју случајева произађе неки практичан резултат.

А што се тиче ове комедије, Сократ се због ње није нимало љутио него – смејао! Он је и сам био безбрижан по природи, волео је да се смеје, чак се прича да се шалио и пред саму смрт, а сасвим је сигурно да није био сујетан и да је умео да се насмеје и на свој рачун.
 
Било би лепо када би људи, бар на форуму Књижевност, знали да разликују комедије од других дела са смешним садржајем....
 
In Search Of Sunrise:
Planiram da pocnem masovno da citam knjige sa smesnim sadrzajem.
Trebaju mi preporuke koje su najsmesnije?!... I da budu na Srpskom )
Poz

Тему си насловио-ла као комедије, да би у првом посту рекао-ла, како планираш да читаш књиге са смешним садржајем. То су две сасвим различите ствари. Комедија је драмски текст комичног садржаја, намењен сценском извођењу, а роман, може бити смешног садржаја, али се такав роман не назива комичним романом, већ само романом.
Дакле, да ли си у потрази за драмском формом - комедијом, или за романом са смешним садржајем?

П.С. За почетак пиши српски, француски, енглески,... малим словом.
 

Back
Top